Skiepai ir mitai – neatsiejamas dalykas. Mitų žala sunkiai pamatuojama, tačiau neabejotina. Sukurtas mitas gali gyvuoti ne vienerius metus ir tą įrodo istorija, nutikusi prieš daugiau nei 15 metų. Siūlome prisiminti istoriją, kaip gimė vienas gajausių ir daug žalos pridariusių mitų apie skiepų ir autizmo sąsajas.
Kartą buvo toks mokslininkas dr. Andrew’as Wakefieldas, kuris prieš daug metų medicinos žurnale „The Lancet“ paskelbė radęs ryšį tarp autizmo ir vakcinų. Deja, bet tai ne pasaka, kurios dažniausiai baigiasi gerai…
Sukėlęs sumaištį tarp tėvų, kurie ėmė nepasitikėti vakcinomis, bei sukaupęs 674 tūkst. dolerių (626 tūkst. eurų) iš teisininkų, kurie užsidirbo šiuos pinigus iškeldami bylas vakcinų gamintojams, šis mokslininkas, kaip vėliau paaiškėjo, viską tiesiog išsigalvojo, rašė Upworthy.com.
Žurnale buvo išspausdintas viešas atsiprašymas bei pareiškimas, kuriame skelbiama, jog visas Wakefieldo tyrimas buvo suklastotas.
Per visus šiuos 16 metų daugybė mokslininkų gilinosi į šį klausimą, mėgindami įsitikinti, ar vakcinos ir autizmas iš tiesų yra susiję. Štai, ką jie rado:
– Wakefieldo tyrimas nebuvo paremtas statistika, jame nebuvo kontrolinės grupės, tyrėjas kliovėsi tik žmonių prisiminimais, o tyrimo išvados – miglotos ir nepagrįstos statistiškai.
– Po šio tyrimo paskelbimo, kiti mokslininkai ėmėsi atlikti tyrimus, siekdami išsiaiškinti, ar prielaida, siejanti autizmą su vakcinomis, yra pagrįsta. Štai sąrašas tyrimų, kurie nerado jokio ryšio tarp autizmo ir skiepų:
1. 1999 m. tyrimas, kuriame buvo tirti 500 vaikų.
2. 2001 m. tyrimas, kuriame buvo tirti 10 tūkst. vaikų.
3. 2002 m. tyrimas Vokietijoje, kuriame buvo tirti 537 tūkst. vaikų.
4. Suomių atliktas tyrimas, kuriame buvo tirti 535 tūkst. vaikų.
– 2004 m. žurnalas „The Lancet“ išleido pareiškimą, paneigiantį Wakefieldo atradimus, teigdami, kad mokslininkas sufalsifikavo faktus.
– 2005 m. buvo atlikta 31 tyrimo (apimančio 10 mln. vaikų) apžvalga, kuri taip pat nerado jokio ryšio tarp autizmo ir skiepų.
– Galiausiai, 2012 m. tą patį patvirtino 27 kohortiniai tyrimai, 17 atvejo-kontrolės tyrimų, 2 ekologiniai tyrimai bei keletas kitų tyrimų, kurių metu buvo tiriami 14,7 mln. vaikų.
Keletas kitų faktų, susijusių su autizmu bei skiepais:
– ¼ JAV tėvų tiki, kad kai kurie skiepai sveikiems vaikams gali sukelti autizmą.
– 1.8 proc. tėvų atsisako skiepyti vaikus dėl religinių ar filosofinių priežasčių.
– Nėra nė vieno tyrimo, kuris patvirtintų ryšį tarp skiepų ir autizmo.
– Nors šis visuomenę suklaidinęs tyrimas buvo paskelbtas 2000 m., jo padariniai buvo jaučiami net ir praėjus daugiau nei 10 metų:
– Prancūzija pranešė apie masinį tymų protrūkį, kai 2011 m. tymais susirgo 15 tūkst. žmonių.
– Jungtinė Karalystė 2012 m. pranešė apie 2 tūkst. tymais užsikrėtusius asmenis.
Ligų dažnumas prieš ir po vakcinų atsiradimo
TYMAI:
– 1980 m. nuo tymų mirė 2.6 mln. žmonių.
– 2000 m. šis skaičius sumažėjo iki 562.400 (72 proc. paskiepytų vaikų).
– 2012 m., mirčių skaičius dar labiau sumažėjo – iki 122 tūkst. (84 proc. paskiepytų vaikų).
KOKLIUŠAS:
– 1960 m. Jungtinėse Valstijose, kuomet skiepų nuo kokliušo dar nebuvo, nuo šios ligos mirė 150 tūkst. žmonių.
– 1970 m., atsiradus vakcinoms, šis skaičius dramatiškai sumažėjo iki 5 tūkst.
– 1980 – nuo kokliušo mirė vos 2 tūkst. žmonių.
– Po Wakefieldo tyrimo paskelbimo, kuomet dalis žmonių ėmė baimintis skiepyti savo vaikus, šie skaičiai vėl ėmė augti ir 2012 m. nuo kokliušo mirė net 50 tūkst. žmonių.
Mitai apie vakcinas
1. Vakcinose yra toksiškų chemikalų, kurie gali pakenkti vaikams.
Vienas jų – timerosalis – turi gyvsidabrio, tačiau jis yra pašalintas iš privalomųjų skiepų ir naudojamas tik sezoninėse vakcinose nuo gripo.
2. Sprendimas neskiepyti vaiko liečia tik mano vaiką.
Nepaskiepytaas vaikas, užsikrėtęs tam tikra liga, gali užkrėsti ja ir dar nepaskiepytus kūdikius, žmones, kurių imunitetas yra nusilpęs, bei tuos, kurie taip pat nebuvo skiepyti.
3. Per daug skiepų vienu metu gali nualinti vaiko imunitetą.
Kūdikio imuninė sistema yra pakankamai stipri, kad apsigintų nuo kasdien sutinkamų virusų ir bakterijų, todėl ir vakcinos jiems nėra pavojingos.
4. Vaistus gaminančios kompanijos kuria skiepus tik tam, kad uždirbtų pelną.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2013 m. viso pasaulio pajamos už vakcinas yra apie 24 mlrd. dolerių (22 mlrd. eurų), o tai sudaro vos 2-3 proc. visos farmacijos rinkos.
Šaltinis: Alfa.lt