Kauno technologijos universitetas (KTU) tradiciškai organizuoja galimybę moksleiviams teoriškai rinkti antro pagal dydį Lietuvos miesto merą. Kodėl ne? Juk dabartinė Seimo dauguma, kuri Kaune yra opozicijoje ir nežino kaip čia dar laimėjus,būtent ir inicijavo nuostatą, kad parlamentarais gali būti ir 21-erių metų jaunikaitis, dažnu atveju dar bevarstąs tėvų šaldytuvą.
KTU renginio reklaminiai poteriai (ne hariai poteriai, o tie kiti) jau tampa tiek pat tradiciškai įprasti, kaip ir kitados bolševikų raginimai sukilti kareiviams prieš karininkus arba Kinijos jaunųjų chunveibinų kurstymas maištauti prieš „nepakankamai pažangius” dėstytojus kartais (čia jau vėliau) – juos uždaužant, tyčiojantis ir kankinant. Prie to prieinama ne iš karto. Gal net ne visi, kas ta linkme žygiuoja, supranta, kur būtent lekia savo neva patriotine žingine.
Kas sugalvota?
„Pilietiškumo skatinimas – ne tik pilietinio ugdymo pedagogo atsakomybė, bet ir kiekvienos šalies gyventoja pareiga. Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakultetas (KTU SHMMF) nepamiršta būsimų rinkėjų – moksleivių, kviesdamas juos į tradicinio debatų ciklo „Mokiniai renka“ renginį „Mokiniai renka merą“.
Kovo 1 d. 14 val. KTU „Santakos“ slėnyje vyks jau tradicija tapęs renginys „Mokiniai renka merą“, kurio tikslas – skatinti jaunimą aktyviai dalyvauti pilietiniame gyvenime, gilinti žinias ir domėtis viešosios politikos procesais bei viešuoju valdymu ir geriau pažinti vietos savivaldą.
Renginio metu Kauno ir visos šalies moksleiviai galės išbandyti savo pilietinę pareigą ir išrinkti miesto merą. Debatuose dalyvaus ir jaunimui aktualiomis temomis diskutuos apie savo dalyvavimą patvirtinę Mantas Bertulis, Ieva Budraitė, Vytautas Juozapaitis, Gintautas Labanauskas, Nijolė Putrienė, Darius Trečiakauskas, Marijus Velička, Aurelijus Veryga.
Diskusiją moderuos žurnalistas Viktoras Jakovlevas, o jos metu moksleiviai galės užduoti juos dominančius klausimus kandidatams. Debatų metu moksleiviai internetu balsuos už jiems patikusį kandidatą, jų nuomone geriausiai atsakiusį į atskirus diskusijos klausimus. Balsavimo rezultatai bus viešai skelbiami ekrane realiu laiku.
„Šiuo renginiu siekiame priartinti jaunimą prie rinkimų kaip pamatinio viešosios politikos proceso demokratinėje visuomenėje. Ankstyvas ir betarpiškas jaunimo įtraukimas bei gilesnis viešojo valdymo iššūkių suvokimas didina tikimybę, kad jie ir vėliau išliks politiškai aktyvūs savo bendruomenių nariai. Džiugu, kad dauguma kandidatų į Kauno merus sutiko dalyvauti ir mato tokių debatų pridėtinę vertę“ – apie renginį pasakoja KTU SHMMF dekanas Ainius Lašas.
Projekto koordinatorė ir viena renginio organizatorių, KTU docentė ir SHMMF Studijų prodekanė Eglė Vaidelytė taip pat pritaria, kad jaunimas yra viena svarbiausių dedamųjų ateities kūrimo procese. Nors dauguma moksleivių dar neturi teisės balsuoti, ši iniciatyva yra puiki proga geriau pažinti rinkimų kandidatus ir pajusti savo, kaip Lietuvos piliečio, galią.
„Šis projektas nutiesia tiesioginį dialogo tiltą tarp politikų ir jaunimo. Taip po truputį dėliojasi pradedančiojo sąmoningo rinkimų dalyvio pagrindai. Tai ypač svarbu savivaldos rinkimuose, nes vietos valdžia turi glaudžiausią ryšį su vietos bendruomene, vietos jaunimu“, – sako E. Vaidelytė.
Projekto organizatoriai tikisi, kad mokinių dalyvavimas tokiose diskusijose, suprantama ir patrauklia jiems forma, leidžia pajusti piliečių socialinę atsakomybę, dalyvavimo viešajame valdyme svarbą, taip laipsniškai ugdomas jų pilietiškumas, socialinis aktyvumas, skatinamas įsitraukimas į politinį ir pilietinį šalies gyvenimą.
Ankstesnėse šio projekto diskusijose „Mokiniai renka Prezidentą“, „Mokiniai renka Europos Parlamentą“, „Mokiniai renka Seimą“, „Mokiniai renka ateities universitetą“ tiesiogiai ir nuotoliu dalyvavo jau daugiau nei 150 šalies mokyklų,” – tokią litaniją sviedžia miestui ir pasauliui Kauno mokslo šventovės politinė propaganda.
Kadangi, kaip jau sakiau, nieko naujo neišgalvota, lieka tik šį bei tą patikslinti. Prieš „senąjį Matijošaičio režimą” yra organizuota ir talentingo bei iškilaus kolegos Andriaus Tapino įgarsinama koalicija su šūkiu „bet kas, tik ne jis”. Visi susirinks ir paaiškins vaikams gal net apie tai, ką jie privalo paaiškinti tėvams arba ką aniems įdiegti? (Gerai, jei ne įskundžiant arba nunuodijant, – ginu tokias mintis šalin).
Kas išeis?
Asmeniškai aš manau, kad antrajame ture su dabartiniu miesto vadu susigrums arba V. Juozapaitis, arba A. Veryga. Bus taip ar ne – negarantuoju. Ir neagituoju už kieno nors pergales rinkimuose. Netgi pasitikrinau – pasiskambinau į porą lažybų kontorų, klausdamas kokie „iškiliojo krabo” koeficientai? Man atsakė, kad rinkimai nėra sportas. Keista, anksčiau panašius statymus priimdavo.
Kad ir kas laimėtų, yra vienas šleikštulys dabartinėje programoje. Prieš moksleivius, jei aš teisingai suprantu, staipysis kandidatai, kurie „visi teisingi” prieš vieną. Tai kažkuo primena velionio Boriso Jelcino sprendimą nebūti debatuose, kuomet jis kandidatavo antrą kartą. Jis ramiai leido visiems iki vieno oponentams save aploti ir apseilėti, kaip tik patinka. Jam padėjo. Ar tik neišeis ir ponui Krabui į naudą??? Kaip bus dabar – matysime.
Yra tik viena tokia negera nuojauta, kad į panašius žaidimus traukdami vaikus mes ugdome jokius ne idealius piliečius, o ideologiškai angažuotus naujos padermės spaliukus, jugendininkus, chunveibinus ir kitokią drausmingai, ką liepta, nuskanduojančią minią. Klykiančių teisingų ir pažangių gretučių padermę, kuriai tėvai, seneliai ir kitoks „balastas” yra tik niekinga kliūtis. Balsuokite, kaip norite. Aš visada taip darau.
p.s. Jei nutiks taip, kad tokia „antikrabinė” koalicija virs ir vėl sprangia krabo lazdele – nieko nereikia kaltinti. Juk strategijas kuria iškilūs profai.