Rusija tęsia karą prieš Ukrainą, kurį pradėjo 2014 metais, o atnaujino 2022 metų vasario 24 d. Rusijos okupantai apšaudė Nikolajevo, Limano ir Bereznevatoje apylinkes. Apie tai pranešama Nikolajevo srities karinės administracijos vadovo Vitalijaus Kimo „Telegram” kanale.
„Nikolajevas. Rugpjūčio 9 d. rytą, apie 7 val., priešas apšaudė miesto pakraščius. Preliminariai jokių aukų ar nukentėjusiųjų”, – rašoma pranešime.
Taip pat rugpjūčio 8 d., dienos metu buvo apšaudytas kaimas. Galitsinovo, aukų nebuvo. Dėl šaudmenų ir jų nuolaužų poveikio Galitsinovo miško masyve užsidegė pušų paklotė ir želdiniai.
„Rugpjūčio 9 d. rytą nuo 6.30 val. buvo apšaudytas Limano kaimas. Daugiausia smūgių buvo suduota kaimo pakraščiuose”, – rašoma pranešime.
Rugpjūčio 8 d. Buvo apšaudyta ir Ševčenkovskos bendruomenėje, aukų nebuvo.
„Baštankos rajonas. Toliau apšaudoma Bereznevatskajos bendruomenės teritorija ir gretimos gyvenvietės. Naktį, rugpjūčio 9 d., apie 03.00 val., buvo apšaudytas Bereznevatoe miestelis. Namai buvo apgadinti. Informacija apie aukas ir žalą tikslinama”, – komentavo apskrities karinė administracija.
***
Vienas aukšto rango Pentagono pareigūnas pirmadienį pranešė, kad nuo karo pradžios vasario pabaigoje Ukrainoje žuvo arba buvo sužeista iki 80 000 rusų.
„Per mažiau nei šešis mėnesius rusų patirti nuostoliai tikriausiai siekia 70–80 tūkst.“ žmonių, sakė gynybos sekretoriaus pavaduotojas Colinas Kahlas (Kolinas Kalas).
C. Kahlas taip pat nurodė, kad nuo vasario 24 dienos, kai pradėjo invaziją į Ukrainą, Rusijos pajėgos neteko „trijų ar keturių tūkstančių“ šarvuotųjų transporto priemonių. Be to, joms gali imti trūkti turimų tiksliai nutaikomų raketų, įskaitant iš oro ir jūros paleidžiamas sparnuotąsias raketas, nes nuo invazijos pradžios rusai daug jų paleido.
Šie nuostoliai yra „gana įspūdingi, turint omenyje, kad rusai nepasiekė nė vieno iš [Rusijos prezidento] Vladimiro Putino karo pradžioje iškeltų tikslų“, sakė jis žurnalistams.
C. Kahlo teigimu, tai, kad Rusijos pajėgos nebenaudoja tiek daug ilgesnio nuotolio ir tiksliai nutaikomų raketų, rodo, jog jų atsargos sumažėjo beveik iki tokio lygio, kiek Maskvai reikia turėti rezerve „kitiems nenumatytiems atvejams“.
Pareigūnas pripažino, kad Ukrainos pusė mūšio lauke taip pat patyrė didelių nuostolių, tačiau nepateikė jokių skaičių.
„Abi pusės patiria nuostolių. Šis karas yra intensyviausias konvencinis konfliktas Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo laikų“, – sakė jis.
„Tačiau ukrainiečiai turi daug privalumų, iš kurių ne mažiau svarbus yra jų noras kovoti“, – pridūrė C. Kahlas.
***
Ekspertai pažymi, kad Rusijos vykdomų apšaudymų intensyvumas sumažėjo dėka Ukrainai patiektos vakarietiškos ginkluotės. Tačiau baiminamasi pasaulinio konflikto eskalacijos. Mat Rusija siekia įtraukti Kiniją ir net Šiaurės Korėją.
***
Rusijos naftos tiekimas trims Europos šalims per Ukrainą buvo sustabdytas, nes dėl sankcijų nebeįmanoma vykdyti mokėjimų už tranzitą, antradienį pranešė rusų įmonė „Transneft“.
„Rugpjūčio 4 dieną rusiškos naftos tiekimas per Ukrainos teritoriją buvo sustabdytas“, – sakoma naftotiekių operatorės pranešime. Bendrovė pridūrė, kad tai paveiks tiekimą Vengrijai, Slovakijai ir Čekijai naftotiekio „Družba“ pietine šaka.
Anot kompanijos, ukrainiečiai sustabdė naftos transportavimą, „nes negauna lėšų už šias paslaugas“.
Tačiau tiekimas Lenkijai ir Vokietijai per Baltarusiją tęsiamas „įprastai“, nurodė „Transneft“.
Slovakijos naftos perdirbimo bendrovės „Slovnaft“ atstovas Antonas Molnaras patvirtino, kad naftos tiekimas naftotiekiu „Družba“ buvo sustabdytas kelioms dienoms.
Tačiau jis patikino, kad bendrovei priklausanti naftos perdirbimo įmonė Bratislavoje veikia ir aprūpina rinką.
„Mūsų duomenimis, banko lygiu kilo techninių problemų, susijusių su tranzito mokesčių mokėjimu iš Rusijos pusės“, – pareiškime nurodė A. Molnaras.
Slovakijos naftos vežėjo „Transpetrol“ generalinio direktoriaus biuro vadovė Linda Vaškovičova vietos naujienų agentūrai TASR sakė: „Galime patvirtinti, kad naftos transportavimas naftotiekiu „Družba“ per Slovakijos Respublikos teritoriją šiuo metu yra sustabdytas.“
Pasak jos, valdžios institucijos „sprendžia situaciją“.
A. Molnar taip pat nurodė, kad „Slovnaft“ inicijavo derybas su Ukraina ir Rusija dėl galimybės Vengrijos naftos perdirbimo įmonei MOL ir „Slovnaft“ sumokėti tranzito mokesčius, kad būtų galima atnaujinti naftos tiekimą.
Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pasiuntus savo kariuomenę į Ukrainą, Vašingtonas ir Briuselis įvedė beprecedenčių sankcijų Maskvai, atkirto Rusiją nuo tarptautinių finansinių institucijų.
Europos Sąjunga siekia mažinti savo priklausomybę nuo rusiškų energijos išteklių ir sutiko uždrausti daugiau kaip du trečdalius rusiškos naftos importo.
JAV rusiškas dujas ir naftą uždraudė iškart po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą vasario 24 dieną.
Unian.ua, BNS, kaunieciams.lt