Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Ispanų kalba atvers duris ne tik į darbo rinką, bet ir į ne vieną širdį

  • 2024-12-02
  • kaunieciams.lt
  • Švietimas, Visuomenė ir gyvenimas

„Ispanų kalbos mokymo tradicija yra pakankamai sena. Užtenka pažiūrėti į mūsų kaimynus lenkus – jie tikrai yra pažengę šios kalbos mokyme, jau seniai ją siūlo rinktis mokyklose. Šiuo metu Lietuvoje stebime augantį susidomėjimą šia kalba ne tik didmiesčių, bet ir regionų mokyklose. Pati dažnai sulaukiu žinučių iš tėvų, su prašymu, ar sutikčiau mokyti jų vaikus”, – sako Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Užsienio kalbų instituto ispanų kalbos lektorė Vigilija Žiūraitė.

Jau nuo 2026 m. rugsėjo mokyklose kaip antrąją užsienio kalbą šalia jau mokomų rusų, vokiečių ir prancūzų, bus galima rinktis ir ispanų kalbą. Nors norinčiųjų išmokti šią kalbą gretos didėja, tačiau, pasak V. Žiūraitės, pagrindinė šiuo metu kylanti dilema – ar spėsime per ateinančius porą metų paruošti reikiamą kiekį ispanų kalbą išmanančių specialistų.

Tai – viena iš diskusijų temų, kuri bus aptarta gruodžio 7 d. Kaune vyksiančiame VIII-ajame Ispanų kalbos forume (isp. Foro de español en Kaunas). Pagrindinis Ispanų kalbos forumo tikslas – suburti ispanų kalbos dėstytojus, mokytojus, vertėjus ir kitus specialistus bei suteikti jiems erdvę dalintis naujienomis, mokslinių tyrimų rezultatais, diskutuoti apie naujausius kalbų mokymo(si) metodus.

Norinčiųjų mokytis daugėja

V. Žiūraitės teigimu, ispanų kalba yra viena iš didžiųjų kalbų, oficiali net 21-oje šalyje, kurios mokymosi perspektyvos yra itin didelės.

„Žmonės į Ispaniją ir Lotynų Amerikos šalis vis dažniau žvalgosi ne tik ieškodami naujų kelionių krypčių, bet ir vedini praktinių paskatų: verslo vystymo galimybių ar norėdami investuoti į nekilnojamąjį turtą. Natūraliai kyla poreikis žmonių, išmanančių ne tik konkrečią sritį, bet ir gebančių laisvai komunikuoti ispaniškai. Auga ir ispanakalbių specialistų poreikis Lietuvoje veikiančiose tarptautinėse įmonėse, turinčiose atstovybes Ispanijoje bei Lotynų Amerikos šalyse”, – teigia V. Žiūraitė. 

Jau daugiau nei 10-metį mokyklose vaikus ispanų kalbos mokanti lektorė prisimena, jog ugdymo proceso pradžia buvo ispanų kalbos būrelis, į kurį vaikai, visų pirma, susirinkdavo gerai praleisti laiką. Vėliau, atsiradus galimybei ispanų rinktis kaip antrąją užsienio kalbą, teko susidurti ne tik su nerimtu požiūriu – vaikų žinios nebuvo vertinamos pažymiais, bet ir su šios kalbos specialistų trūkumu.

„Šiuo metu stebime fenomeną, kuomet turime augančią paklausą norinčiųjų mokytis šios kalbos, bet mažą pasiūlą jos išmokyti galinčių specialistų. Kartais atrodo, nors persiplėšk, norėdamas visus suspėti išmokyti. Džiaugiuosi, jog VDU Užsienio kalbų institute siūlome ispanų kalbos kursus, į kuriuos susirenka moksleiviai iš įvairių Kauno mokyklų. Grupėse moksleiviai mokosi kartu su studentais. Tad jei nėra galimybės ispanų kalbos mokytis savo mokykloje, tų galimybių mokytis jie ieško kitur”, – sako V. Žiūraitė, suspėjanti ne tik vesti gyvas ir nuotolines pamokas moksleiviams, bet ir ispanų kalbos subtilybių mokanti universiteto studentus.

Palankus metas dvikalbiams specialistams

Kalbėdama apie būsimųjų ispanų kalbos pedagogų pasirengimą šios kalbos jau po dviejų metų mokyti moksleivius, VDU dėstytoja atkreipia dėmesį, jog dabartiniai studijų programos „Mokomojo dalyko pedagogika: anglų kalbos pedagogika ir kita užsienio kalba“ antrakursiai tikrai suspės „įšokti į traukinį” ir vos tik baigę studijas iškart turės darbo vietas.

„Matome dvikalbių specialistų poreikio augimą, ypatingai regionuose, kur mažėjant moksleivių skaičiui, kartu mažėja ir mokytojų krūvis. Specialistui, mokančiam dvi kalbas, yra ne tik lengviau užsitikrinti reikiamą darbo krūvį. Kartu tai ir nauda mokiniams, kuriems sudaromos galimybės mokytis dviejų užsienio kalbų pas tą patį mokytoją. Tokia daugiakalbė aplinka taip pat ugdo platesnį kalbos suvokimą, o ir mokytis tampa lengviau”, – įsitikinusi V. Žiūraitė.

Lektorė, kurios darbas neapsiriboja moksleivių ir studentų ugdymu, daug dėmesio skiria ir būsimų ispanų kalbos specialistų rengimui. Ji sako, jog norinčiųjų mokytis Švietimo ministerijos finansuojamoje mokytojų perkvalifikavimo programoje yra daugiau nei yra galimybių priimti.

„Kiekvieną savaitgalį kelios grupės pedagogų, viena pradedančiųjų, o kita jau pažengusiųjų, mokosi ispanų kalbos. Tai – kitų dalykų – anglų, rusų kalbų specialistai, kurie rengiasti tapti ispanų kalbos mokytojais. Vos tik paskelbėme apie šį projektą, atsiliepė daugiau nei 70 norinčiųjų studijuoti, deja, priimti galėjome tik 30. Pedagogai, ypatingai, kurie turi kalbos mokymo patirties, tikrai gali šią kalbą išmokti ir ateityje tapti puikiais specialistais. Gegužę pažengusiųjų grupė baigs studijas ir jau nuo rudens ves ispanų kalbos pamokas mokyklose”, – pasakoja V. Žiūraitė.

Ne vienerius metus ispanų kalbos ir kultūros olimpiadą moksleiviams „Ispanakalbis pasaulis ir aš” organizuojanti pedagogė pastebi, jog ispanų kalbos noriai mokosi ne tik didmiesčių, bet ir mažesnių miestų bei miestelių moksleiviai.

„Kai tik pradėjome organizuoti olimpiadą, iš pradžių susirinkdavo tik po kelias komandas iš Kauno. O šį pavasarį turėjome jau daugiau nei 10 komandų bei per 100 moksleivių iš įvairių Lietuvos miestų. Dabar olimpiada yra labiau orientuota į ispanakalbių šalių kultūrą, istoriją, geografiją, bet tikiuosi, kad artimiausiu metu moksleiviai galės pademonstruoti ir savo kalbines žinias, o tokių renginių tik daugės ”, – teigia V. Žiūraitė.

Mokytojams labiausiai trūksta institucinio palaikymo

Pasak lektorės, su kalbos mokymo poreikiu kartu ateina ir atsakomybė, kaip tinkamai paruošti vaikus. Reikia ne tik stiprių specialistų, bet ir geros programos, mokymosi priemonių bei sudaryti palankias sąlygas pasirengti valstybiniam egzaminui.

Šiuos klausimus specialistai jau ne vienerius metus gvildena gruodį Kaune vykstančiame Ispanų kalbos forume „Foro de español en Kaunas”. Tai vienintelis toks renginys Lietuvoje, skirtas ispanų kalbos mokytojų ir dėstytojų kompetencijoms ugdyti, kasmet sutraukiantis vis daugiau dalyvių.

„Tai – ne tik būdas vieniems geriau pažinti kitus, bet ir dalintis patirtimi, plėsti bendruomenę. Šiuo metu mokytojams labiausiai trūksta institucinio palaikymo. Dažnai vis dar susiduriame su mokyklų vadovybių požiūriu ir stereotipais, kad ši kalba yra labai lengva, užtenka jos mokyti būrelio lygmenyje. Deja, pasitaiko, kad panašaus požiūrio vedini šią kalbą universitete renkasi ir studentai. Taip, kalbos turi būti smagu mokytis, tačiau reikia į tai žiūrėti rimtai. Todėl toks palaikymas, visų pirma, suteiktų pripažinimą, kad ispanų kalba yra viena iš pagrindinių užsienio kalbų, lygiateisiškai einančių šalia prancūzų ar vokiečių”, – įsitikinusi VDU lektorė.

Mokytis ispanų kalbą – tarsi švęsti gyvenimą

Inovatyviu požiūriu ir šiuolaikiškais didaktikos metodais pasižymintis ispanų kalbos ugdymas, pasak V. Žiūraitės, yra tai, kas daro šią kalbą populiaria moksleivių tarpe. Jiems itin svarbus praktinis šios kalbos panaudojimas – gebėjimas susikalbėti ir bendrauti.

„Ispanijoje, kur žmonės nelabai gerai kalba angliškai, net ir tie keli ispaniškai išmokti sakiniai tikrai padės bendrauti su vietiniais. Pamenu, kai pati pradėjau mokytis kalbos, niekas neakcentuodavo klaidų, o tik džiaugdavosi, kad išvis kalbu. Dabar žvelgdama atgal suvokiu, jog tų klaidų buvo pilna, tačiau ispanai visad sako „nieko tokio”. Man atrodo, šia kalba žavimasi ne tik dėl skambesio, bet ir dėl tam tikro tokio požiūrio, kad „nieko tokio, viskas gerai, tu tik kalbėk“, – kalbos praktiškumą išskiria ispanų kalbos lektorė.

Tuo metu galimybę, jog jau vos po kelių metų ispanų kalbos Lietuvos moksleiviai galės mokytis ne tik pavienėse mokyklose, bet ir platesniu mastu, V. Žiūraitė prilygina svajonės išsipildymui.

„Dirbdama mokykloje matau, kaip moksleiviai džiaugiasi ir mėgaujasi mokydamiesi šią kalbą. Tikiu, jog ateityje jie tikrai galės pasiekti puikių rezultatų. Statistika rodo, jog Prancūzijoje, Švedijoje ar Vokietijoje ispanų kalbos besimokančiųjų moksleivių skaičius svyruoja tarp 20-70 procentų, o Lietuvoje šiuo metu nesiekia net 1 procento. Tai šalys, kuriose mokytis ispanų kalbos yra sena tradicija. Net ir kaimyninėje Lenkijoje egzistuoja specialios programos, kurios leidžia moksleiviams įgavus ispanų kalbos pagrindus, vėliau ją tobulinti mokantis kitų dalykų, pavyzdžiui, chemijos ar biologijos bei šia kalba laikyti baigiamuosius egzaminus. Tad baigdami mokyklą jie būna įgiję beveik gimtakalbio kompetenciją”, – Lenkijos pažangą ispanų kalbos ugdyme kaip pavyzdį pateikia specialistė.

VDU lektorės įsitikinimu, ispanų kalba ne tik praplečia akiratį, bet ir padeda geriau suvokti tam tikrus pasaulyje vykstančius procesus.

„Ilgą laiką ji buvo nepelnytai kažkur nustumta, nors yra viena pagrindinių pasaulio kalbų ir antra pasaulyje pagal tuos, kuriems ji yra pirmoji. Tad būdų, kur ją panaudoti – daugybė. Be to, Ispanija yra pakankamai arti mūsų geografine prasme. O augantis ispanakalbių specialistų poreikis tarptautinėse įmonėse – kelias į profesines galimybes”, – praktinius ispanų kalbos panaudojimo aspektus apibūdina V. Žiūraitė.

Ji taip pat pabrėžia savo mokiniams bei studentams nuolat primenanti, jog mokytis šią kalbą – tai švęsti gyvenimą. „Nors iš dalies tai stereotipas apie fiestą ir siestą, bet kartu tai ir kultūros dalis, nes mokyti kalbos be kultūros neįmanoma. Man labai svarbu, kad moksleiviai ir studentai mėgautųsi mokymosi procesu. Ispanų kalba atvers duris ne tik į darbo rinką, bet ir į ne vieną širdį”, – teigia VDU ispanų kalbos lektorė.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

A. Ažubalis: Kodėl balsuojama prie Lietuvą?

Sparčiai brangsta pigiausias būstas

Birželio 14-osios horoskopas: vieniems – jausmų audros, kitiems – romantiška sėkmė

„Eikite ir skelbkite!“ (Mt 10, 7) XI eilinis sekmadienis

Keičiasi eismo tvarka Užnemunės gatvėje

Istorinis laiškas Gedulo ir Vilties dienos proga

Trumpas dalyvaus G7 darbo sesijoje su Zelenskiu

Konservatoriai dar nepatvirtino kandidato į merus Kaune

Iš Kauno rajono – į pasaulio mados sostines: lietuvių kurti baldai puošia prestižinių prekės ženklų erdves

Šeštadienio horoskopas: žvaigždės pataria pasikliauti intuicija, o ne protu

Apie 900 gyventojų vakar vakare neturėjo elektros

Klaipėda, Šiauliai ir Panevėžys pakeliui į Europos krepšinio elitą?

Kauno žalgiriečiai vėl laimėjo KLK

Teismui perduota baudžiamoji byla dėl nužudymo Marijampolėje

Kauno rajone startavo unikalus projektas: Neveronyse atnaujintas kryžius ir krepšinio aikštelė

Vasaros gaiva lėkštėje: žuvies takai su mangų ir avokadų salsa

Minint Gedulo ir vilties dieną – pažinimą, istoriją ir muziką sujungiantis renginys 

Nepagražinta antrinės automobilių rinkos padėtis

Neveronyse prasideda gimnazijos rekonstrukcija

Rekonstruojamas „Via Baltica“ ruožas nuo Garliavos iki Mauručių

Vilniuje prasideda konferencija EBIT: atvyksta pasaulinio lygio pranešėjai ir Lietuvos lyderiai

Penktadienio horoskopas: kam Mėnulis Skorpione atneš aistrą, o kam – pavydą?

Neveronyse prasideda gimnazijos rekonstrukcija

Nuo liepos aiškesnis kanapių gaminių eksporto reguliavimas

Kauno miesto muziejui vadovaus Simonas Jazavita

„Neptūnas” – per žingsnį nuo bronzos

Į gamtą sugrįžo baliniai vėžliukai

Kauno įmonė imasi didelio projekto: modernizuos gatves kaimyniniame rajone

Olandiškas orkaitėje keptas blynas su braškėmis ir rabarbarais

Vilniaus, Utenos ir Panevėžio apskrityse laukiama audros

Kauno technologijos universiteto talentai Birštone: kviečia į architektūros parodą po atviru dangumi

Sukčiai iš Kauno apskrities gyventojos išviliojo 200 tūkst. eurų

Vandžiogaloje kyla modernus sporto kompleksas: prasidėjo gimnazijos stadiono rekonstrukcija

Birželio 11-osios horoskopas: kam žvaigždės žada sėkmę derybose ir meilėje?

Kaune vietoje Rokelių pervažos bus autotunelis

Kas galimai vogė už 288 EUR?

Kauno meras įvertino vyriausybės ir Seimo darbą

Įspėta įmonė „Kauno autobusai“

Karmėlavoje išgaudyta 2 mln. eurų vertės kontrabanda

„Sidabrinės gervės naktys“ atvyksta į Kauno pašonę: festivalyje – ir kaunietės režisierės filmas

„Alio, alio – kalba Kaunas“

Jonučiuose atidaryta moderni lauko sporto salė: bendruomenės idėja virto realybe

Priedanga

Kauno rajone pirmoji modulinė priedanga

Kauno rajonas rodo pavyzdį: Garliavoje atidaryta pirmoji Lietuvoje modulinė priedanga

Laikinai uždaromas Kauno hidroelektrinės tiltas

Pamiršote palaistyti augalą? Padės Kauno studentai

Dienos horoskopas: jausmų ir proto kova laukia kelių ženklų

Naujas baseinas Kaune

Kaune didelis gaisras

Demokratai derėsis su socdemais dėl koalicijos

Kaunas kviečia Gedulo ir vilties dienai

Atmesta opozicijos iniciatyva tirti RC duomenų vagystę

Spaudžia terminas: Kauno rajono gyventojams – paskutinis šansas įteisinti gręžinius be baudų

Pinigai internete nėra saugūs

Vasaros pradžios desertas: braškių ir rabarbarų trupiniuotis

Olimpinė diena Kaune: Nemuno saloje apdovanoti geriausi šalies moksleiviai sportininkai

Gegužę darbo rinka liko stabili

Kauno rajonas džiaugiasi pergalėmis: mokiniai – tarp sportiškiausių Lietuvoje

Antradienio horoskopas: vienam ženklui – lemtingas pokalbis, kitam – kūrybinis proveržis

Šios savaitės renginiai Kauno rajone

Vasara ir jos pavojai

Kauno policija praneša

Koaliciją formuos Briuselyje?

Kauno rajono mokiniai vieni sportiškiausių Lietuvoje

Prasideda priėmimas į KTU doktorantūrą

Poilsis Kauno gamtoje: laikykitės taisyklės „ką atsinešėte, tą ir išsineškite“

Proteinas (baltymai) – kaip pasirinkti tinkamą sporto papildą?

Vasaros pradžios desertas: rabarbarų ir braškių trupiniuotis

Vamzdžių Respublika II – ar viskas drieikiasi iš Kaišiadorių?

Svarbi žinia Kauno šeimoms: nuo birželio – 444 eurų išmoka vaikui, net jei neturite „Sodros“ stažo

Meteorologas apie vasarą

Didelių pokyčių vyriausybėje nelauktina

Kauno rajono jaunieji krepšininkai išvyko į „Buzelis Cup“: palydėjo su krepšinio sostinės vėliavomis

Dienos horoskopas: laukia emociniai iššūkiai ir netikėtos galimybės

„Žalgiris“ finalo starte nevargo su „Juventus“ (Video)

Kasčiūnas dėlioja naują vyriausybę

Kaip už 100 eurų atnaujinti spintą visam sezonui: 4 taisyklės, kurias žino gudrūs kauniečiai

Alimentų nemokančius į kalėjimą?

Saugumo priemonės Kaune pasiteisino?

Gitano Nausėdos sveikinimas Tėvo dienos proga

Dienos horoskopas: vieniems – neįtikėtina sėkmė, kitiems – iššūkiai bendraujant

Lietuvos jaunių-jaunučių plaukimo čempionato finišas

Išsilaipinimo Normandijoje metinių proga JAV reikalavo Vakarų paramos

„Aš esu gyvoji duona“ (Jn 6, 51) Devintinės

Jubiliejinio MKL sezono uždaryme įspūdingi rezultatai (Video)

Metų treneris – Tomas Masiulis 

Valdanti koalicija nutraukiama. Kas bus?

„Euroviziją“ šiais metais stebėjo 35 mln. mažiau žiūrovų

Po audros ugniagesiai gelbėtojai šalino nuvirtusius medžius

Armonaitei atrodo, kad bręsta pilietinis karas

Kaune ir Druskininkuose sukčiai išviliojo daugiau kaip 62 tūkst. eurų

Kauno klinikose – programos „Motinos ir vaiko sveikata ir gerovė“ rezultatai

Stalinio futbolo turnyras Olimpinėje dienoje

Šeštadienio horoskopas: vieniems žada aistrą, kitiems – netikėtus sukrėtimus

Buzelio taurė

Į BUZELIS CUP – su Kauno rajono vėliavomis

M. Buzelio debiutas Lietuvos rinktinėje (Video)

Nuteisti Kaune du žiaurūs žudikai

Putinas su Zelenskiu turi susitikti?

Visai šalia Kauno: Rumšiškės kviečia į nemokamų teatro ir muzikos renginių ciklą

Kauno rajono gyventojų laukia patikrinimai: apleistų sklypų savininkams – įspėjimai ir baudos

Kaunas atgaivina

Kauno rajono seniūnijos kviečiamos į sporto areną: startuoja tradicinės žaidynės

A. Ažubalis: Kodėl balsuojama prie Lietuvą?

2026-06-14

Sparčiai brangsta pigiausias būstas

2026-06-14

Birželio 14-osios horoskopas: vieniems – jausmų audros, kitiems – romantiška sėkmė

2026-06-14

„Eikite ir skelbkite!“ (Mt 10, 7) XI eilinis sekmadienis

2026-06-14

Keičiasi eismo tvarka Užnemunės gatvėje

2026-06-14

Istorinis laiškas Gedulo ir Vilties dienos proga

2026-06-14

Trumpas dalyvaus G7 darbo sesijoje su Zelenskiu

2026-06-14

Konservatoriai dar nepatvirtino kandidato į merus Kaune

2026-06-13

Iš Kauno rajono – į pasaulio mados sostines: lietuvių kurti baldai puošia prestižinių prekės ženklų erdves

2026-06-13

Šeštadienio horoskopas: žvaigždės pataria pasikliauti intuicija, o ne protu

2026-06-13

Apie 900 gyventojų vakar vakare neturėjo elektros

2026-06-13

Klaipėda, Šiauliai ir Panevėžys pakeliui į Europos krepšinio elitą?

2026-06-13

Kauno žalgiriečiai vėl laimėjo KLK

2026-06-12

Teismui perduota baudžiamoji byla dėl nužudymo Marijampolėje

2026-06-12

Kauno rajone startavo unikalus projektas: Neveronyse atnaujintas kryžius ir krepšinio aikštelė

2026-06-12

Vasaros gaiva lėkštėje: žuvies takai su mangų ir avokadų salsa

2026-06-12

Minint Gedulo ir vilties dieną – pažinimą, istoriją ir muziką sujungiantis renginys 

2026-06-12

Nepagražinta antrinės automobilių rinkos padėtis

2026-06-12

Neveronyse prasideda gimnazijos rekonstrukcija

2026-06-12

Rekonstruojamas „Via Baltica“ ruožas nuo Garliavos iki Mauručių

2026-06-12

Vilniuje prasideda konferencija EBIT: atvyksta pasaulinio lygio pranešėjai ir Lietuvos lyderiai

2026-06-12

Penktadienio horoskopas: kam Mėnulis Skorpione atneš aistrą, o kam – pavydą?

2026-06-12

Neveronyse prasideda gimnazijos rekonstrukcija

2026-06-12

Nuo liepos aiškesnis kanapių gaminių eksporto reguliavimas

2026-06-12

Kauno miesto muziejui vadovaus Simonas Jazavita

2026-06-12

„Neptūnas” – per žingsnį nuo bronzos

2026-06-11

Į gamtą sugrįžo baliniai vėžliukai

2026-06-11

Kauno įmonė imasi didelio projekto: modernizuos gatves kaimyniniame rajone

2026-06-11

Olandiškas orkaitėje keptas blynas su braškėmis ir rabarbarais

2026-06-11

Vilniaus, Utenos ir Panevėžio apskrityse laukiama audros

2026-06-11

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos