„Kaunas IN“ ir mados dizainerė Rita Kazokaitė-Kaupelienė pristato pirmuosius specialios Kauno gatvės meno linijos modelius!
Nuo šiol Kauno gatvės meną galima ne tik pamatyti ir nufotografuoti, bet ir pasimatuoti bei juo pasipuošti. „Kaunas IN“ ir mados dizainerė Rita Kazokaitė-Kaupelienė pristato pirmuosius specialios Kauno gatvės meno linijos modelius – džemperius ir tampres (visi gaminiai trijų dydžių, unisex). Kauno gatvės meno gerbėjai iškart pažins juos puošiančius kūrinius – tai kolektyvo „Gyva grafika“ ant „Lituanicos“ fabriko sienos įkurdintas „Senelis išminčius“, Naglio Ryčio Baltušniko miesto centre įrengta J. Mačiūno aikštė ir Mariaus Skrupskio „Tikslo link“, besislepiantis Žaliakalnyje.
Daugiau apie savo Kauno gatvės meno mados idėją mums papasakojo R. Kazokaitė-Kaupelienė, ne tik dirbanti su pačiais įvairiausiais mados projektais, bet ir dėstanti mados dizainą VDU Menų fakultete. Be to, už originalią drabužio besilaukiančioms koncepciją dizainerė 2010 m. įvertinta tarptautiniu dizaino „oskaru“ – „red dot“ apdovanojimu, o 2012 m. – lietuviškuoju „Gero dizaino“ prizu.
Rita, kaip gimė idėja aprengti žmones Kauno sienų motyvais?
Stebint tokį aktyvų Kauno kultūrinį gyvenimą turbūt kiekvienam Kaune dirbančiam kūrėjui kyla noras jungtis prie gražių miesto iniciatyvų. O ši idėja kilo labai spontaniškai, grįžus po vasaros atostogų į Kauną. Visas miestas man pasirodė pulsuojantis kultūra, renginiais, parodomis – ne tik centre ar senamiestyje, bet ir miegamuosiuose rajonuose. Tada supratau, kad šiame kultūriniame miesto gyvenime yra vietos stiliui ir madai.
Kauno gatvės menas mane žavėjo visada – stebėdavausi kūrėjų profesionalumu, konceptualumu ir dideliais užmojais, todėl supratau, kad tai gali būti puikus būdas bendradarbiauti ir pasiūlyti miestui stilingus, miesto veidą perteikiančius drabužius.
Gatvės menas ir gatvės mada (street style) – glaudžiai susiję reiškiniai, be to, tai ryški tendencija, jau ne pirmus metus nenulipanti nuo pasaulinių mados podiumų, populiari komercinėje madoje.
Kaip rinkotės piešinius, kuriuos naudojote drabužiuose?
Kartu su „Kaunas IN“ komanda svarstėme, nuo ko vertėtų pradėti. Pirmoji idėja be abejo buvo „Senelis išminčius“ ( darbo autoriai – „Gyvos grafikos“ menininkai Tadas Šimkus ir Žygimantas Amelynas), jau tapęs Kauno simboliu. Mariaus Skrupskio „Tikslo link“ – labai patrauklus jaunam žmogui, tai kūrinys, kurio labai dažnai ieško atvykę į Kauną miesto svečiai. Jurgio Mačiūno aikštėje, į kurią neįmanoma patekti ir kurios pėstiesiems net nesimato (dailininko Naglio Ryčio Baltušniko idėja) esantis „Fluxus“ simbolis actekas vilioja savo konceptualumu, bei atitikimu gatvės mados kolekcijos sumanymui.
O kaip į jūsų idėją reagavo piešinių autoriai? Galbūt turėjo vertingų įžvalgų?
Kūrėjus pradžiugino galimybė bendradarbiauti, jiems malonu, kad jų darbai ir kūryba įgauna naujas gyvavimo formas. O ant drabužių perkelti sienų piešiniai – dar arčiau miesto žmogaus, taip jie įgauna ir edukacinę funkciją – skatina pasidomėti, kur šie piešiniai yra iš tiesų, skatina juos surasti mieste ir vėl pažvelgti naujomis akimis, sužinoti jų sukūrimo istorija.
Kaip manote, kuo išskirtinis yra Kauno gatvės menas, kuo jis skiriasi nuo kitų Lietuvos, Europos miestų?
Kauno gatvės meno festivalis „NYKOKA“ per keletą metų padėjo suformuoti modernų, šiuolaikišką miesto įvaizdį. Kauno miesto gatvės menas, nors dar pakankamai jaunas, kartu ir labai veržlus, konceptualus. Gatvės meno objektai čia išsiskiria savo masteliu, dydžiais.
Kokį šių drabužių vilkėtoją įsivaizduojate? Tai tikras kaunietis, o gal Kauną pamilęs miesto svečias? Galbūt žmogus, dar nesilankęs Kaune, bet to labai norintis?
Vartotojas gali būti bet kuris mylintis Kauną žmogus – tiek kaunietis, tiek miesto svečias. Jam gali būti 16 metų, o gali būti ir 60. Tas, kuris gali didžiuotis gimęs, augęs ar studijavęs šiame mieste, turintis gražių prisiminimų apie šį miestą. Tas, kuris nori kitiems pranešti žinią, kad Kaunas yra puikus augantis miestas.
Ar yra tikimybė, kad ateityje kolekciją papildys nauji piešiniai ar nauji drabužių modeliai? Galbūt kažkas specialaus mažiesiems?
Dabar pristatome tik mažą dalį numatytos kolekcijos. Planuose ir eskizuose yra visa marškinėlių serija, taip pat marškinėliai, kepuraitės mažiesiems kauniečiams. Bet tai – pavasarį. O tolimesniuose planuose – į kolekcijos kūrimą ketiname pakviesti ir kauniečius bei miesto svečius, kad ir jie galėtų susikurti Kauno miesto marškinėlius.
Kauno gatvės meno drabužių galite įsigyti internetinėje parduotuvėje arba „Kaunas IN“ turizmo informacijos centre (Rotušės a. 15).
visit.kaunas.lt inf.