Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Pianistė Monika Mašanauskaitė: labiausiai Kaunui linkiu jame pasiliekančių žmonių

  • 2020-10-13
  • Kaunieciams.lt
  • Be kategorijos

Su kauniete Monika Mašanauskaite kalbamės virtualiuoju būdu – pianistė šiuo metu Vienoje, kur tęsia studijas. M.Mašanauskaitė yra tarptautinių meistriškumo kursų bei festivalio „Kaunas Piano Fest“, kuris šiemet pirmą kartą vyko nuotoliniu būdu, meno vadovė ir įkūrėja.

Scenoje Monika pasirodo kaip solistė ir kamerinių ansamblių narė. Naujausių pianistės laimėjimų sąraše – 1-oji vieta „Tony ir Tania“ netradicinės rusų muzikos konkurse Škotijoje ir 1-oji vieta kamerinių ansamblių konkurse „Josep Mirabent I Migrans“ Katalonijoje.

M.Mašanauskaitė yra pasirodžiusi Edinburgo „Fringe“ festivalyje (Škotija), „Classica Al Raco de la Calma“ festivalyje (Sidges, Ispanija), Festival Musique et Patrimoine en Vienne et Gartempe (Saint Savin, Prancūzija), koncertavusi Velso princo Čarlzo dvare „Dumfries house“. Kaip solistė atliko rečitalius „Teatre Metropol“ salėje (Taragonoje, Ispanija), „Quintaine“ salėje (Chasseneuil-du-Poitou miestelyje, Prancūzija), New Lanark koncertų salėje (Škotija) bei Kauno filharmonijoje.

Už pasiekimus tarptautiniuose konkursuose Monikai įteikti Lietuvos prezidentų Dalios Grybauskaitės ir Valdo Adamkaus padėkos raštai. Neseniai M.Mašanauskaitė prisijungė prie „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ambasadorių gretų.

– Monika, koks jūsų ryšys su Kaunu, Kauno rajonu?

– Kaunas man asocijuojasi su kūryba ir svetingumu. Kai 2014 metais palikau Kauną dėl studijų Vilniuje, o 2015 išvykau studijuoti į Barseloną, atsimenu, kad viena iš priežasčių, kodėl noriu pagyventi užsienyje, buvo susipažinti su kuo daugiau skirtingų kultūrų ir žmonių. O atsitiko dar geriau. Keliaudama po skirtingas valstybes, pradėjau organizuoti tarptautinius pianistų meistriškumo kursus ir festivalį „Kaunas Piano Fest“, kuris tapo įvairių kultūrų centru gimtajame Kaune.

Nuo 2018 Kaune sukvietėme pianistus iš daugiau nei 10 skirtingų valstybių, o daugiau nei pusė iš jų – muzikiniame kelyje sutikti ir gerais draugais tapę menininkai. Neaišku kur žemėlapyje esantis Kaunas jiems tapo lengvai randamu fantastišku miestu, pilnu kultūros, pozityvios energijos ir svetingų žmonių. O man tai tik padėjo prisiminti, kad Kaunas yra didžiausias įkvėpimo šaltinis. Niekur kitur pasaulyje nejaučiu tokio pozityvumo ir paskatinimo iš bendruomenės, su kuria susipažinau per savo meninę veiklą. Ir nors dar prieš grįžtant žadu kelis metus pagyventi Vienoje, atstumas visai netrukdo jaustis Kauno bendruomenės dalimi, čia kurti ir įgyvendinti nerealiausias idėjas.

– Kokia yra jūsų Kauno ateities vizija?

– Visada reikia žiūrėti į priekį ir galvoti apie tobulėjimo galimybes. Tačiau norėčiau Kaunu pasidžiaugti ir atkreipti dėmesį, jog jis pamažu kopia laiptukais į viršų ir kasdien tobulėja. Neseniai bendravau su šešiolikmete kauniete. Tai amžius, kai labiausiai norisi pabėgti iš namų. Sėdėjome kavinukėje prie Soboro ir ji man pasakė: „Aš noriu studijuoti ir gyventi Kaune, visai nenoriu niekur važiuoti.“

Aš apsidairiau ir suvokiau, kad to labiausiai ir linkiu Kaunui. Linkiu pasiliekančių žmonių – čia kurti savo gyvenimus, dirbti ir plėsti bendruomenę. Tvirtai tikiu, kad tai nėra tik iliuzija. Viliuosi, kad vis daugiau ir daugiau žmonių atras savo vietą Kauno mieste, erdvėje kur susipina gamta, architektūra, verslas, kultūra bei mokslas.

– O šiuo metu jūs jau ne Kaune?

– Dviems metams išvykau į Vieną studijuoti kamerinio ansamblio fortepijono studijų. Paskui tikiuosi grįžti į Lietuvą. Studijos yra tik studijos – negali vadintis emigrantu.

– Kodėl prisijungėte prie „Kaunas 2022“ ambasadorių komandos?

– Nors šiuo metu negyvenu Kaune, jaučiuosi tarsi čia būčiau. Visuomet sekiau ir žavėjausi „Kaunas 2022“ kuruojamais projektais ir komandos profesionalumu. Tad pamaniau, kad norėčiau tapti šios bendruomenės dalimi ir kaip galėdama prisidėti prie Kauno kaip Europos kultūros sostinės garsinimo. Manau, kad šis titulas yra tikrai vertas pasididžiavimo.

Tarptautinėje aplinkoje, dar prieš tampant ambasadore, vis dalindavausi mintimis apie Kauną. Kiekvieną kartą, kai paminiu, kad esu kilusi iš Kauno, priduriu, kad 2022 metais Kaunas bus Europos kultūros sostine ir tuomet labai raginu atvažiuoti. Taigi dabar tą galėsiu daryti oficialiai. (juokiasi)

– Jūsų manymu, kodėl Europos kultūros sostinės titulas miestui ir rajonui yra svarbus?

– Kiekvienas titulas ir įpareigoja, ir priverčia pasitempti. Jau dabar matau labai didelius pozityvius pokyčius Kauno mieste bei rajone. Manau, kad miestui kultūros sostinės titulas padeda sukurti labai svetingą ir tolerantišką atmosferą. Tai tarsi atveria duris laisvai kūrybai, kuomet gali kurti kiekvienas norintis. Taip pat tai žmonėms padeda susiburti ir dirbti komandoje dėl bendro tikslo – kultūros, jos prieinamumo. Manau, kad mes nieko negalime padaryti vieni. Geros ir kokybiškos idėjos gimsta dirbant kartu. Pavyzdžiui, „Kaunas Piano Fest“ taip pat yra komandos pastangų rezultatas.

Dažnai pamąstau, kad daugelis problemų valstybėje kyla dėl to, kad per mažai dėmesio skiriama kultūrai ir jos plėtrai. Gal tai skamba gana keistai, bet jei žmonės daugiau koncentruotųsi į kultūrą, savęs lavinimą, švietimą, tai ir kitos problemos spręstųsi lengviau. Kol kas iš valdžios atstovų šiuo klausimu pakankamo palaikymo nėra, bet manau, kad esame neblogame kelyje. Tikiuosi, kad šis titulas pakeis dalies žmonių požiūrį į kultūrą. Tai svarbu ne tik Kaunui, bet ir visai Lietuvai.

– Jūsų nuomone, kai ilgą laiką nebūni Lietuvoje, ją pamatai kitaip?

– Taip, įvyksta tarsi paukščio skrydis. Išvykusi studijuoti pati sekiau savo minčių eigą. Atvažiavus į bet kurią šalį iš karto apima geras jausmas ir viskas įdomu. O po kokio pusmečio ateina kitos mintys – kad čia nelabai jau užsienis. Tada žvalgaisi į kitas šalis, pavyzdžiui, JAV, galvodamas, kad ten kažkas geriau. Man toks jausmas – kad ten kažkas geriau – dabar yra žiūrint į Lietuvą. Stebiu Kauną, kauniečių gyvenimą ir galvoju: kaip ten viskas įdomu, gyvenimas tiesiog verda.

Jeigu viskas bus kaip planuota, į Lietuvą tikrai grįšiu, nes savo idėjas ir kūrybą noriu pašvęsti Kaunui ir visai savo šaliai. Kad ir kiek stengsiuosi iššauti į aukštumas skirtingose pasaulio šalyse, namai yra namai. Žinoma, žmoguje smalsumo gyslelė tikriausiai niekada nenumiršta – jis niekada negali nustygti vienoje vietoje, jam vis reikia kažko naujo, dar nepatirto.

– Trečius metus organizuojate festivalį „Kaunas Piano Fest“. Kaip kilo mintis, kad tokio festivalio reikia?

– Su savo kolega pianistu Robertu Lozinskiu esame baigę Kauno J.Naujalio muzikos gimnaziją. Per kelis metus mokykla labai pasikeitė. Įsigijo puikių naujų fortepijonų ir tapo tikru europietiškos meno mokyklos pavyzdžiu. Tad pagalvojome, kad norime pasinaudoti šios mokyklos suteikiamomis patalpomis ir instrumentais, o Kaune būtent tokio festivalio dar nebuvo. Dar pirmaisiais festivalio metais pavyko prisikviesti pedagogus iš Škotijos, kolegas pianistus iš kitų Europos valstybių. Taip po truputį ir pradėjome, juolab, kad nuo pat pradžių jautėme didelį palaikymą iš žmonių, kurie sekė „Kaunas Piano Fest“ gimimą.

Dabar mūsų tikslas – festivalio renginius padaryti brandesnius, tobulesnius ir išradingesnius. Šiemet dėl karantino festivalis vyko virtualiu būdu, o pianistai grojo iš savo namų, iš įvairių pasaulio salių, universitetų klasių. Kitų metų mūsų planai nesikeičia – festivalis vyks. Didžiausią prasmę matome žmonių tarpusavio bendravime. Daug duoda vien pabuvimas kartu, jauni pianistai atranda savo kelią, savo tikslą, kelia klausimus, kodėl jie nori būti kūryboje. Arba supranta, kad nenori tęsti ar rinktis šio kelio.

– Minėjote, kad miestas ir valstybė taptų kitokie, jei juose būtų daugiau vietos kultūrai. Savo pavyzdžiu ją ir kuriate? Nes festivalis – ne vienintelė jūsų veikla.

– Rugsėjo mėnesį pradėjau naują tinklalaidę, kuri vadinasi „openARTed“. Laidos kol kas anglų kalba, tačiau planuoju ir lietuvių. Noriu kalbėti apie meno problemas, apie tai, kaip menininkams save išlaikyti. Tarsi apie verslo pusę mene. Kalbuosi su kūrėjais, profesionaliais muzikais, atlikėjais, kurie paliko šią profesiją, mokslininkais menų srityje ir t.t.

Kalbamės apie tai, kodėl menas gali būti žymiai praktiškesnis, nei mums atrodo. Ieškome galimybių, kaip menininkų profesiją padaryti tvarią ir, būnant šios srities atstovu, būti laimingais. Tinklaidę galima rasti ir „Spotify“, „Google Podcasts“, „Apple Podcasts“.

– Kartą feisbuke buvo susibūrusi grupė, kuri vadinosi „Koncertmeisteriai gėlių nevalgo“. Kitaip tariant, pavadinimas buvo asociacija į finansinius dalykus, į nepakankamą atlygį.

– Man atrodo, kad nuostata, jog menininkas turi dirbti už dyką ir didžiuotis savo specialybe yra atėjusi iš senų laikų. Nemanyčiau, kad tai yra teisinga. Menininkas, norėdamas šioje srityje išsilaikyti, turi labai daug investuoti, skirti tiek laiko, tiek pastangų, tad manau, kad toks darbas turėtų būti taip pat apmokamas. Tuo pačiu – tokį darbą yra nepaprastai sunku įkainoti.

„Neapmokami koncertai pritraukia neapmokamus koncertus“, – kartą man pasakė viena pianistė draugė. Aš, žinoma, galiu kalbėti tik iš atlikėjos pusės, bet, manau, jei atlikėjai vieningai pasiryžtų negroti nemokamai, šis užburtas ratas sustotų, nes ir mus samdančių įstaigų požiūris pasikeistų. Būti koncertuojančiu atlikėju yra pilnavertis darbas, tik įrankiai kiti.

Aš tikiuosi, kad bendra situacija gerės, kad atlyginimai menų srityse, įstaigose ir visame kultūros sektoriuje kils, kad atsiras platformos, dar labiau palaikančios kuriančius žmones. Dabartiniai kūrėjai yra verslūs žmonės, ir jiems suteikiant geras sąlygas, platformas – jie viską padarys puikiai. Bet be valstybės ir visuomenės pagalbos tai yra labai sunku.

Teksto autorė – Jurgita Lieponė, „15min“ žurnalistė. Tekstą portale 15min.lt galite rasti čia.


Pianistė Monika Mašanauskaitė: labiausiai Kaunui linkiu jame pasiliekančių žmonių

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Plaukikai gerina rekordus

Kauno gimnazistai sodino Valdo Adamkaus vardo giraitę

naikintuvai

Lenkijos naikintuvai perėmė du Rusijos lėktuvus Su-30

Ką kam žada žvaigždės?

Kauno klinikose Aleksandrui padėjo grįžti į gyvenimą

Futbolo kamuolys

Ar Iranas reikalingas Pasaulio futbolo čempionate?

Minimalizmas ar maksimalizmas: koks namų dizainas dominuos šiemet?

R. Juknevičienė siūlo atmesti LRT įstatymo pataisas

Vaizdo stebėjimo kamerų tinklo plėtra Kauno rajone

Sugrįžta „Delfi“ iniciatyvos „Saugu“ išvykos po Lietuvą: laukia susitikimas Širvintose  

Griunvaldo gatvė

Griunvaldo gatvė tapo nauja pėsčiųjų alėja Kaune

Vengrija: rusiška nafta vėl teka 

Nausėda Kipre susitiko su Zelenskiu

Nemokamos dirbtinio intelekto dirbtuvės Kaune

Bendruomenės švyturio apdovanojimas atkeliavo į Ežerėlį

Kauno literatūros savaitėje kviečiama patirti metamorfozę

Ką bankai labiausiai vertina finansuodami verslą?

Policija: Prezidentūros rūmuose mirė 51 metų lankytojas

Pistorius

Vokietijos tikslas – 460 tūkst. karių ir daugiau

Ką kam žada žvaigždės?

Mokytojų trūkumas – ką daryti?

„Gargždai” privertė „Žalgirį” paprakaituoti

Samoškaitė

Prokurorai gins politikų privatumą

Sukčiai veikia VMI vardu

Rusija moko prieš VPN

Tomas Čyvas

Siūloma mažinti mokesčius

Ikoniškiausi Eurolygos finalai: rungtynės, nulėmusios čempionatų istoriją

Ką kam žada žvaigždės?

Ekonominis karas tęsiasi

Kapsulės įkasimas 65 mln. eurų vertės projektui

Nausėda panaikintų privalomą pensijų anuitetą

Apie Maskvos namus – galimas bukesnis biuroktatizmas?

Vaitiekūnas: dirbtinis apvaisinimas ir reemigracija

Finišavo vaikų-jaunučių šuolių į vandenį čempionatas

Kauno garbės piliečiai

Kažkas galimai neteisėtai vežė daug tabako

Kauno rajone gyventojai susibūrė švarai

Bibliotekų savaitė Kaune

Seimas atšauks trečią brandos egzaminą?

Rusija toliau stalinizuojasi

Kaunas: galimi JAV amunicijos vėlavimai grėsmės nekelia

Krepšinio šventė ne tik Kaune (video)

Lekšas: dabartinė karta pratinama prie turtingo „Žalgirio“, bet tai neš mažiau laimės

Tekstūriniai prezervatyvai: ar rumbeliai ir taškučiai tikrai keičia pojūčius, ar tai tik rinkodara?

Deginta mediena – 100 procentų ekologiškas sprendimas jūsų namams

„Poclain Hydraulics“ – vieninteliai regione, kurių autorizacija veikia

Ar žinojote, kad tik 3–10% suaugusių žmonių reguliariai treniruoja raumenų jėgą?

Ką kam žada žvaigždės?

Kvietimas į popietę Aleksui Stanislovaičiui atminti

Latvija savarankiškai gamins šaudmenis

Romansų festivalis „Atverkime širdis 2026“ sujungė regionus

Blokuota 7,5 mln. bandymų priekabiauti prie vaikų

NATO naikintuvai keturis kartus kilo dėl rusų

Vyksta atranka į Specialiųjų operacijų pajėgas

Teismas priėmė „Nemuno aušros“ skundą

Nemokamos dirbtinio intelekto dirbtuvės Kaune

KTU ekonomistas: pensijoms reikia daugiau mokesčių

Ką kam žada žvaigždės?

Kaune šauta į buto langą

Per masines šaudynes Luizianoje žuvo aštuoni vaikai

Popiežius prieš Trumpą?

KTU: naujos kartos specialistų rengimas

Kiekvienas šeštas gyventojas: reikalai blogėja

Kauno policija ieško jų

„Pasilik su mumis!“ (Lk 24, 29) III Velykų sekmadienis

Leonas XIV ragina laikytis taikos

Paveldosaugininkų šventė paminėta Kėdainiuose

Seimo komitetas nori uždaryti gimdymo namus

Atsidarys baseinas Panemunėje

Jubiliejinė „Maisto banko“ akcija

Ką kam žada žvaigždės?

Integracinis futbolo vaikščiojant turnyras „Draugystės taurė 2026”

Samoškaitė

Samoškaitė neigia įtarimus apie LSDP šnipinėjimą

„Žalgiris” skelbia apie bilietus bei dovanas

„Žalgiris“ laimėjo prieš Paryžių

Lapėse surengtas tradicinis velykinis kvadrato turnyras

Sinoptikė: bus giedriau, bet vėsiau

Nausėda pasirengęs prisidėti prie Hormuzo sąsiaurio atidarymo

Netanyahu: Izraelis „dar nebaigė darbo“ prieš „Hezbollah“

Taisyti ar kurti iš naujo? Kaip priimti teisingą sprendimą dėl mobiliųjų aplikacijų kūrimo

Seimo Kultūros komitetas tęs LRT įstatymo pataisų svarstymą

Šeima

Rems šeimas valstybinėmis pensijomis?

Seime norima, kad gydytojai rezidentai dirbtų regionuose

Valdančioji koalicija keisis?

Estijos prezidentas Kaune

Orbanui kritus Slovakija lieka Rusijos pakalike

Skvernelis jau paliečiamas

Trys kvapai, trys erdvės: kaip sukurti dieną pagal aromatus

Tomas Čyvas

Grynieji patikimiau, o vagiama ir internetu

Vengrija

Valatka apie Orbaną

Atsidaro Garliavoje naujas prekybos centras

„YouTube“ sustabdė Trumpą pašiepiančius vaizdo įrašus 

LRT

LRT ieško būdų pateisinti išlaidavimą

Ką kam žada žvaigždės?

Kauno rajonas nutraukia šildymą

Seimas nutars dėl Skvernelio teisinės neliečiamybės panaikinimo

Ar Rusija puls Lietuvą?

Zelenskis ir Meloni žada bendradarbiauti gynyboje ir dronuose

Jubiliejinis Kauno rajono kūdikis – Velykinė dovana šeimai

pinigiukai

Žmonės ima grynus pinigus

Skverneliui ir Starkevičiui gresia kalėjimas

Plaukikai gerina rekordus

2026-04-25

Kauno gimnazistai sodino Valdo Adamkaus vardo giraitę

2026-04-25
naikintuvai

Lenkijos naikintuvai perėmė du Rusijos lėktuvus Su-30

2026-04-25

Ką kam žada žvaigždės?

2026-04-25

Kauno klinikose Aleksandrui padėjo grįžti į gyvenimą

2026-04-24
Futbolo kamuolys

Ar Iranas reikalingas Pasaulio futbolo čempionate?

2026-04-24

Minimalizmas ar maksimalizmas: koks namų dizainas dominuos šiemet?

2026-04-24

R. Juknevičienė siūlo atmesti LRT įstatymo pataisas

2026-04-24

Vaizdo stebėjimo kamerų tinklo plėtra Kauno rajone

2026-04-24

Sugrįžta „Delfi“ iniciatyvos „Saugu“ išvykos po Lietuvą: laukia susitikimas Širvintose  

2026-04-24
Griunvaldo gatvė

Griunvaldo gatvė tapo nauja pėsčiųjų alėja Kaune

2026-04-24

Vengrija: rusiška nafta vėl teka 

2026-04-23

Nausėda Kipre susitiko su Zelenskiu

2026-04-23

Nemokamos dirbtinio intelekto dirbtuvės Kaune

2026-04-23

Bendruomenės švyturio apdovanojimas atkeliavo į Ežerėlį

2026-04-23

Kauno literatūros savaitėje kviečiama patirti metamorfozę

2026-04-23

Ką bankai labiausiai vertina finansuodami verslą?

2026-04-23

Policija: Prezidentūros rūmuose mirė 51 metų lankytojas

2026-04-23
Pistorius

Vokietijos tikslas – 460 tūkst. karių ir daugiau

2026-04-23

Ką kam žada žvaigždės?

2026-04-23

Mokytojų trūkumas – ką daryti?

2026-04-22

„Gargždai” privertė „Žalgirį” paprakaituoti

2026-04-22
Samoškaitė

Prokurorai gins politikų privatumą

2026-04-22

Sukčiai veikia VMI vardu

2026-04-22

Rusija moko prieš VPN

2026-04-22
Tomas Čyvas

Siūloma mažinti mokesčius

2026-04-22

Ikoniškiausi Eurolygos finalai: rungtynės, nulėmusios čempionatų istoriją

2026-04-22

Ką kam žada žvaigždės?

2026-04-22

Ekonominis karas tęsiasi

2026-04-22

Kapsulės įkasimas 65 mln. eurų vertės projektui

2026-04-22

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos