Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Stasys Buškevičius. Kaip sukurti miesto „sielą”

  • 2026-02-14
  • kaunieciams.lt
  • Bendruomenės, Kaunas, Lietuva, Miestas, Redakcija
Stasys Buškevičius

Miestas ir miestietiškas gyvenimo būdas Lietuvoje – tai dar gana jaunas reiškinys. Iki tarpukario mūsų krašte dominavo valstietiška visuomenė, kurios gyvenimas sukosi aplink laukus, sodybas, kaimo bendruomenes. Miestas buvo kažkas tolimo, egzotiško ir svetimo – vieta, kurioje retai užsukdavo kaimietis, o jei užsukdavo, tai su nuostaba stebėjo gatvių šurmulį, traukinių stotis ir triukšmingas prekybines erdves. Kad miestai lietuvio valstiečio sąmonei buvo tarsi „už jūrų marių“, galima spręsti jau vien iš tautos sakmių: norintis išsiperinti aitvarą kaimietis „važiuodavo į Rygą“ ir ten pirkdavo juodą gaidį, kuris, pasak legendos, turėdavo padėti tą stebuklingą kiaušinį.

Miestas prie kaimo priartėjo tarpukariu, kai moderniosios valstybės kūrimo procesas skatino gyventojų judėjimą, pramonės vystymąsi ir paslaugų koncentraciją. Tačiau tik sovietmečiu urbanizacija įgavo masišką formą: miestai tapo pramonės darbininkų traukos objektais, o jų erdvės – naujų, dažnai nenatūralių gyvenamųjų (miegamųjų) rajonų laboratorijomis. Daugiabučių kvartalai buvo statomi pagal planus, kuriuose gyvenamieji blokai dažnai atskirdavo bendruomenes, vietas, erdves – tarsi atskiras gyvenimo salas. Tai formavo specifinę miestietišką kultūrą, tačiau vis dar izoliuotą ir primityvią, labai akcentuojančią „savas–svetimas“ skirtį. Vyresni gyventojai puikiai prisimena konfliktus tarp mikrorajonų ir savo tapatybės pririšimą ne tiek prie miesto kaip visumos, kiek prie konkretaus kiemo. Prastas susisiekimas su centru ir menkas mobilumas formavo rajonus kaip „miestus“ miestuose – su savomis tradicijomis, požiūriais ir net socialine sankloda.

Šiandien miestai vystosi kitaip. Gyvenimo būdas keičiasi, technologijos sparčiai tobulėja, susisiekimas ir informacijos sklaida gerėja – todėl miesto erdvės vis labiau tampa vieningu, gyvu organizmu. Nebėra aiškių skirtumų tarp mikrorajonų – atsiranda galimybė gimti miesto „sielai“ ir kurti bendrą įvaizdį, kuris būtų suprantamas visiems jo gyventojams. Šiandienos miestai nebėra tik darbo vietų ir fabrikų koncentracijos vietos – jie tampa erdvėmis, kuriose reikia gyventi patogiai, saugiai ir maloniai, kur žmonės gali ne tik dirbti, bet ir kurti, bendrauti bei ilsėtis. Tai – naujas Lietuvos miestietiškumo etapas, kai planavimas turi jungti istoriją, komfortą ir ateities viziją viename – mieste, kuriame norisi gyventi.

Dar visai neseniai žmonės masiškai keliavome į didmiesčius dėl darbo, švietimo ir galimybių. Dabar nauja realybė – gyventi mieste nebėra privaloma: darbo vietos atsirišo nuo vietos, nuotolinis darbas tampa norma, o transporto spūstys bei brangstanti nuoma verčia daugelį permąstyti savo pasirinkimus. Miestai nebeauga be galo, jie vystosi kokybiškai, o ne kiekybiškai.

Vienas svarbiausių dabarties ir ateities idėjų – „15 minučių miestas“. Idėja paprasta: viskas, ko reikia kasdien, turi būti pasiekiama per 15 minučių pėsčiomis ar dviračiu. Darželis, darbas, parduotuvė, parkas – viskas čia pat. Tai nėra judėjimo ribojimas ar draudimas. Tai – laiko grąžinimas žmogui. Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie gyvena tokiose erdvėse, jaučiasi saugesni, sveikesni ir laimingesni.

Kauno ir Kauno rajono kontekste tai reiškia kelis dalykus:

  • Darnus judumas. Viešasis transportas turi būti patogus, greitas, patikimas, o dviračių bei pėsčiųjų infrastruktūra – saugi ir integruota. Jei žmonės gali pasiekti darbą ar parduotuvę be automobilio, miestas tampa lengvesnis ir patrauklesnis visiems.
  • Mišrios paskirties kvartalai. Gyvenamosios erdvės, biurai, paslaugos, kultūra – viskas turi egzistuoti kartu, kad miestas būtų gyvas, o ne tik pravažiuojamas.
  • Kokybiškas, prieinamas būstas. Senos statybos fondą reikia renovuoti, o naujas zonas projektuoti taip, kad jos būtų patrauklios jauniems žmonėms, šeimoms ir dirbantiems profesionalams.
  • Viešosios erdvės. Parkai, alėjos, aikštės, kultūros erdvės – tai gyvybiškai būtina ir esminė miesto kokybės dalis.

Šių sprendimų įgyvendinimas nėra tik architektų ar planuotojų reikalas. Jis priklauso nuo bendro miesto ir regiono sinergijos, nuo to, ar Kaunas ir Kauno rajonas sugebės veikti kaip vieninga funkcionali sistema. Jei priemiesčiai taps tik „nakvynės zonomis“, miestas praras gyvybingumą. Jei miesto centras bus neprieinamas, tai stabdys augimą.

Žmonės renkasi miestus dėl galimybių, patogumo ir gyvenimo kokybės. Todėl svarbiausia klausimas ne „kaip pritraukti žmones“ (mėgstamas politinių deklaracijų ir biurokratinių planų užkeikimas), o kaip padaryti, kad gyvenimas mieste būtų natūraliai patrauklus. Ir tai ne tik infrastruktūra ar finansai – tai apima miesto kultūrą, bendruomenes, saugumą ir… žmogišką širdį. Žmogaus galimybę save realizuoti ir atiduoti savo sielos dalį miestui.

Negalvokime apie miestus tik kaip apie pastatų koncentraciją – tai gyvas organizmas, kuris turi augti, derindamas darbą, poilsį, judumą ir bendruomenę. Urbanizacija nebeapibrėžia mūsų gyvenimo, bet mes galime apibrėžti urbanizaciją – kaip patogų, žmogui skirtą, darnų miestą, kuriame norisi gyventi.

Kaunas turi šansą tapti tokia vieta – miestu, kur kasdienybė yra maloni, kur judėjimas nesukelia streso, kur bendruomenė ir viešosios erdvės veikia kartu su gyvenamąja aplinka. Šis kelias nėra lengvas, bet jis yra vienintelis, kuris užtikrins miestui ilgalaikį gyvybingumą ir patrauklumą.

 

loader
KAUNIEČIAMS.LT NAUJIENLAIŠKIS

Svarbiausios naujienos tiesiai į jūsų el. paštą

Aktualiausios naujienos, renginiai ir svarbiausi įvykiai – vienoje vietoje.

Daugiau naujienų:

Kaunas laukia literatūros naujienų medžiotojų

Lietuviai varžysis dėl bronzos

Rugpjūčio 15-osios horoskopas: vienam ženklui teks priimti sunkų sprendimą

Naminė vištienos dešra: kaip pasigaminti skanėstą pigiau ir sveikiau nei parduotuvėje

Savivaldybes toliau purto STT ir prokurorai

Galimybė užlipti į Kėdainių dvaro parko minareto bokštą!

Naujam gyvenimui prikeliamos IV forto kareivinės

Didelių gabaritų atliekų surinkimas nuo bendrojo naudojimo konteinerių Kėdainių mieste

Viena gatvė. Keturios erdvės. Vienas festas!

VRK prieš rinkėjų valią – gerai ar blogai?

Rugpjūtį – keturi nemokami Pažaislio muzikos festivalio koncertai Kaune

Savaitgalį Kaune džiugins vasariška šiluma (video)

Eismo pakeitimai Jurbarko ir A. Kriščiukaičio gatvių sankryžoje

Eismo pakeitimai Jurbarko ir A. Kriščiukaičio gatvių sankryžoje

Vasaros vakarienė iš Hanojaus: grilinta kiauliena su ryžių makaronais (Bún Chả)

Eismo pakitimai Jurbarko ir A. Kriščiukaičio gatvių sankryžoje

Rugpjūčio 14-osios orai Kaune: saulėta diena, vakare gausės debesų

Kalendorius

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

ISLAMIZMO GRĖSMĖ LIETUVOJE?

Rugpjūčio 14-osios horoskopas: trys ženklai sulauks finansinės sėkmės

Kaip išdžiovinti marškinėlius per 3 minutes: prireiks tik maišelio ir plaukų džiovintuvo

Aristavos ir Juodkiškių tvenkiniuose maudytis nerekomenduojama

Kazlų Rūdos savivaldybė prisidėjo prie Khotyno mokyklos šildymo atnaujinimo

Įgyvendinamas projektas „Poilsio erdvės įrengimas Naujųjų Kietaviškių kaime“

Prie Kėdainių arenos atidaryta antroji padelio aikštelė!

Atnaujinama Vaišvydavos mokykla Kaune

„Suburtynė“ per Žolinę – kai 24 valandas giedamos sutartinės

„Maxima“ uždaro parduotuvę Kaune

Lenkiškas lečo su dešra: vasaros skonių kupina vakarienė

Kauno ir tarpukario modernizmo simbolis (video)

KTU mokslininkai siūlo miestų planavimo vienetą – urboląstelę

Rugpjūčio 13-osios orai Kaune: debesuota diena, vakare dangus išgiedrės

Lengvųjų atletų rezultatai Europos čempionate

Kauno bitininkai gilino žinias Andoroje ir Ispanijoje

Šešiolikmečiai pateko į EČ pusfinalį! (video)

Rugpjūčio 13-osios horoskopas: vienam ženklui – perspėjimas dėl finansų

Tomas Navikonis / Dariaus Kibirkščio („LTU Aquatics“) nuotr.

Europos čempionate – rekordiniai lietuvių plaukimai

Rusijos agresijos prieš Ukrainą eiga

Kodėl jūsų ledai šaldiklyje virsta akmeniu? Viena klaida, kurią daro daugelis

Mokslo metų startas Kaune: krepšinio pramogos, protmūšis ir įspūdingas koncertas

Renginių ciklas „(At)rask meną“ tęsiasi! Smagiausia šokių pamoka Kėdainiuose – jau šiandien!

Inovacijų agentūra kviečia registruotis į programą „Kūrybinio verslo pre-akceleratorius“

Adas Dambrauskas įsitvirtino Europos sprinterių elite

Kiniškas pomidorų ir kiaušinių troškinys – vasaros pietums per 15 minučių

Kauno maratono organizatoriams skirtas įspėjimas

Teismui perduota Kaune veikusio nelegalaus cigarečių fabriko byla

Rusijos propagandos taikinyje – Lietuvos gynybos politika

Seuta (Ceuta) „dar negrįžo į įprastą padėtį“

Rugpjūčio 12-osios orai Kaune: rytas giedras, diena – debesuota

FNTT:  kelios dešimtys tiekėjų nori atsiimti „Mere“ likusias prekes

Nemokamos sporto erdvės gryname ore

Dainiui Liutkui dvi OCR pasaulio čempionato bronzos

Istorinis vakaras Lietuvai – Rugilės Miklyčiūtės svajonių debiutas ir Ado Dambrausko įsitvirtinimas

Rugpjūčio 12-osios horoskopas: vienam zodiako ženklui – lemtingas sprendimas

Rekordą pagerinęs T. Navikonis – Europos čempionato finale

Šešiolikmečiai įveikė pirmąjį atkrintamųjų barjerą (video)

Įspūdingi lengvaatlečių startai Europos pirmenybėse

Marius Kundrotas

Tautininkų ideologas renkasi Tėvynės sąjungą

Paprasta gudrybė, padėsianti pamiršti dulkes: kaip išlaikyti grindis švarias visą savaitę

Kazlų Rūdos savivaldybės gyventojams – apie gaisrų prevenciją

Joninių slėnyje – Pažaislio muzikos festivalio koncertas

Kauno šokio teatro „Aura“ direktoriaus atranka bus vykdoma pakartotinai

Tradicinė „Suburtynė“ per Žolinę – kai 24 valandas giedamos sutartinės

Šimtametė Genovaitė – per gyvenimą su darbu, daina ir šeimos šiluma

Gaivusis graikiškas apelsinų pyragas su filo tešla (Portokalopita)

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone rugpjūčio 11-16 d.

Pirma Europos čempionato diena: istorinis Simo Bertašiaus bėgimas

Rugpjūčio 11-osios orai Kaune: dieną pragiedrės, bet galimas trumpas lietus

Žolinė – savaitgalį: ką svarbu žinoti apie darbo laiką ir apmokėjimą?

Kaune sulaikyti du įtariamieji: narkotikai, automatiniai ginklai

Ieškomas nuo bausmės atlikimo besislapstantis vyras

Kauno klinikų dėka Milita žengė pirmuosius savarankiškus žingsnius

Dramatiškas vyrų estafetės finalas ir A. Savicko kova pusfinalyje

Parlamentaras Skvernelis atsidūrė ligoninėje

Rugpjūčio 11-osios horoskopas: trims Zodiako ženklams – neįtikėtinos sėkmės diena

Švedija skelbia sutrikdžiusi rusų žvalgybos operaciją

NATO naikintuvai praėjusią savaitę 5 kartus lydėjo Rusijos orlaivius

Titulą giną lietuviai – EČ finale su nauju Lietuvos rekordu

Karštis – ne kliūtis: vizažistė pataria, kokį makiažo pagrindą rinktis vasarai

Skelbiami Elektrėnų savivaldybės patvirtinti finansuojami projektai

Kvietimas teikti paraiškas papildomam konkursui pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2026–2028 metų veiksmų plano 2.1.1 priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“

Kauno investicijos į jaunimo užimtumą: nemokamos vasaros stovyklos vaikams

Žydintis Kaunas: miesto žaliosios erdvės spalvas dovanoja nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens

Vasaros skonio brusketos su vyšniniais pomidorais ir bazilikais

Rugpjūčio 10-osios orai Kaune: debesuota, bet šilta ir be lietaus

Cichanouskajos atstovas kalbėjo prie makaronų krūvos

Darbo rinka lėtėjo, bet išliko stipresnė nei prieš metus  

Svieste keptos voveraitės 

Rugpjūčio 10-osios horoskopas: trims ženklams žvaigždės žada didelius pokyčius

Šešiolikmečiai EČ pirmą etapą baigė be nesėkmių (video)

Ukrainoje pagamintos balistinės raketos Rusiją galėtų pasiekti rudenį

Nemokamos vasaros stovyklos vaikams

Pamirškite kakavos miltelius: kaunietės atrastas būdas pasigaminti tobulą karštą šokoladą

„Sodra“: per metus gyventojai neatsiėmė 4,6 mln. eurų ligos išmokų

Iranas: Hormuzo sąsiaurio atvėrimas priklauso nuo JAV

„Kai scenoje kalba kūnas….“

Per pusmetį šalies gyventojai sudarė daugiau nei 10 tūkst. testamentų

ES birželį įsivežė daugiau rusiškų dujų?

Alytaus įgulos sąveikos pratybos „Alertex“ – budrumo lygio patikrinimas

Rugpjūčio 9-osios orų prognozė Kaune: giedra ir šilta, vakare debesuosis

„Drąsos! Tai aš. Nebijokite!“

Rugpjūčio 9-osios horoskopas: vienam ženklui – lemtinga kryžkelė

Kaunas laukia literatūros naujienų medžiotojų

2026-08-15

Lietuviai varžysis dėl bronzos

2026-08-15

Rugpjūčio 15-osios horoskopas: vienam ženklui teks priimti sunkų sprendimą

2026-08-15

Naminė vištienos dešra: kaip pasigaminti skanėstą pigiau ir sveikiau nei parduotuvėje

2026-08-14

Savivaldybes toliau purto STT ir prokurorai

2026-08-14

Galimybė užlipti į Kėdainių dvaro parko minareto bokštą!

2026-08-14

Naujam gyvenimui prikeliamos IV forto kareivinės

2026-08-14

Didelių gabaritų atliekų surinkimas nuo bendrojo naudojimo konteinerių Kėdainių mieste

2026-08-14

Viena gatvė. Keturios erdvės. Vienas festas!

2026-08-14

VRK prieš rinkėjų valią – gerai ar blogai?

2026-08-14

Rugpjūtį – keturi nemokami Pažaislio muzikos festivalio koncertai Kaune

2026-08-14

Savaitgalį Kaune džiugins vasariška šiluma (video)

2026-08-14

Eismo pakeitimai Jurbarko ir A. Kriščiukaičio gatvių sankryžoje

2026-08-14

Eismo pakeitimai Jurbarko ir A. Kriščiukaičio gatvių sankryžoje

2026-08-14

Vasaros vakarienė iš Hanojaus: grilinta kiauliena su ryžių makaronais (Bún Chả)

2026-08-14

Eismo pakitimai Jurbarko ir A. Kriščiukaičio gatvių sankryžoje

2026-08-14

Rugpjūčio 14-osios orai Kaune: saulėta diena, vakare gausės debesų

2026-08-14
Kalendorius

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

2026-08-14

ISLAMIZMO GRĖSMĖ LIETUVOJE?

2026-08-14

Rugpjūčio 14-osios horoskopas: trys ženklai sulauks finansinės sėkmės

2026-08-14

Kaip išdžiovinti marškinėlius per 3 minutes: prireiks tik maišelio ir plaukų džiovintuvo

2026-08-13

Aristavos ir Juodkiškių tvenkiniuose maudytis nerekomenduojama

2026-08-13

Kazlų Rūdos savivaldybė prisidėjo prie Khotyno mokyklos šildymo atnaujinimo

2026-08-13

Įgyvendinamas projektas „Poilsio erdvės įrengimas Naujųjų Kietaviškių kaime“

2026-08-13

Prie Kėdainių arenos atidaryta antroji padelio aikštelė!

2026-08-13

Atnaujinama Vaišvydavos mokykla Kaune

2026-08-13

„Suburtynė“ per Žolinę – kai 24 valandas giedamos sutartinės

2026-08-13

„Maxima“ uždaro parduotuvę Kaune

2026-08-13

Lenkiškas lečo su dešra: vasaros skonių kupina vakarienė

2026-08-13

Kauno ir tarpukario modernizmo simbolis (video)

2026-08-13

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos