Jeigu Jūsų vaikas informuos Jus, kad padidėjo būrelių kainos, tai neskubėkite kaltinti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos darbuotojų.
Iki šiol būrelius, įvairius trumpalaikius renginius organizuoja viešosios sporto įstaigos ir tam tikrus kriterijus atitinkantys fiziniai ir juridiniai asmenys. Jie nuomojasi patalpas švietimo ir neformaliojo ugdymo įstaigose, kurios iki šiol taikė skirtingus nuomos įkainius.
Kauno miesto savivaldybės administracijos Nekilnojamojo turto skyrius nusprendė nustatyti Kauno miesto savivaldybės švietimo ir neformaliojo ugdymo įstaigų patikėjimo teise valdomo nekilnojamojo turto, išnuomojamo trumpalaikiams renginiams organizuoti, minimalius pradinius įkainius.
Šiuos įkainius tvirtina ne ministerija, bet Kauno miesto taryba. Taigi, būtent savivaldybės Tarybos nariai 2023 m. rugsėjo 12 d. balsavo ir priėmė sprendimo projektą Nr. 441, kurio priede ir buvo įvardinti minimalūs valandiniai įkainiai. Dalis jų yra kur kas aukštesni nei buvo iki dabar nustatyti kai kuriose ugdymo įstaigose.
Pavyzdžiui, aktų salės nuoma kai kuriose ugdymo įstaigose pabrangsta nuo 4 iki 7 eurų už valandą. Pabandžius paversti šį kainų pakėlimą skaitine išraiška, gavosi, kad šokių mokytojas už tokią pat nuomos trukmę per mėnesį nuo šiol mokės 168 eurais daugiau. Gal už šį sprendimą balsavę tarybos nariai tikisi, kad šokių mokytojas nepakels būrelio mėnesinio mokesčio ir nemokamai mokys šokti Jūsų vaikus? Ir analogiškai elgsis visi kiti treneriai ar būrelių vadovai?
Žinoma, kad tokiu atveju kils būrelių ir kitų užsiėmimų kainos.
Ar visų mokinių tėvai bus pajėgūs mokėti daugiau? Jau žinomas ne vienas atvejis, kai tėvai, pabrangus būreliui, dėl ribotų finansinių galimybių nusprendžia, kad vaikas nebelankys būrelio arba lankys pigiau kainuojantį.
Ir toks sprendimas priimamas, kai vis garsiau skamba pavojaus varpai dėl moksleivių per dažno sėdėjimo prie TV, kompiuterių ar telefonų ekrano…
Kai sveikatos specialistai fiksuoja vis didesnį mokinių, turinčių antsvorį, skaičių…
Be jokios abejonės, Kauno miesto savivaldybės LVŽS frakcijos nariai supranta, kad klasė, aktų, sporto salė ar kitos patalpos popamokinei veiklai negali būti duodamos nemokamai, nes gaunamas pajamas ugdymo įstaigos panaudoja tų pačių objektų atnaujinimui ar kitų reikalingų priemonių įsigijimui. Tačiau nemano, kad šiuo atveju turėtų galioti rinkos dėsniai, kur prekės/paslaugos kaina ir paklausa yra labai glaudžiai susijusios.
Švietimą ir neformalųjį ugdymą laikydami viešąja gėrybe, LVŽS frakcijos nariai pasiūlė nustatyti dabar kai kuriose ugdymo įstaigose galiojančius minimalius įkainius. Beje, nebūtų uždrausta kiekvienai švietimo ir neformaliojo ugdymo įstaigai savo nuožiūra pasididinti nuomos įkainius. Ypač tais atvejais, kai patalpos naudojamos ne mokinių ugdymui.
Gaila, kad už pasiūlymą nustatyti mažesnius minimalius nei buvo įvardinta pirminiame projekte įkainius balsavo tik visi 4 LVŽS frakcijos nariai: Vaida Pranarauskaitė, prof. Jūratė Jankauskienė, Audronė Jankuvienė, Kazimieras Rimeikis ir TS-LKD atstovai: Jurgita Kupčinskienė, Egidijus Stancikas ir Ralfas Romeika. Visi kiti – dalis konservatorių, socialdemokratai ir “Vieningo Kauno” atstovai – balsavo vienodai, t.y. susilaikė arba balsavo prieš.
Balsavo pamiršę, kad dar mažiau nei prieš metus visus miestiečius įtikinėjo, kad jiems rūpi vaikai, jų lavinimas ir sveikata.
Tad, kai kitą kartą politikai puls įtikinėti, kaip jiems labai rūpi Jūsų vaikai ir jų gerovė, prisiminkite šio balsavimo rezultatus.
Vaida Pranarauskaitė, Kauno miesto savivaldybės tarybos narė