Laisvai besidalinantys idėjomis, jas kritikuojantys, tyliai klausantys ir lyderiai, suvaldantys minčių srautą ir nukreipiantys komandą tinkama linkme.
Visi šie žmonės neabejotinai reikalingi organizacijai. Tačiau svarbiausias bendras vardiklis – gebėjimas dirbti kartu, komandoje. Kas iš to, kad darbuotojas turi įdomių idėjų ir savitą požiūrį, jei tai nesutampa su įmonės filosofija ir neišeina dirbti išvien? Mano nuomone, norint efektyviai dirbti, svarbūs šie 5 dalykai.
Komandoms reikia paprastų žmonių
Pirmiausia manau, kad organizacijai reikia ne egocentriškų asmenybių, o komandiškų žmonių, gebančių atrasti bendrą kalbą ir prireikus – suvaldyti saviraiškos troškulį ir asmenines ambicijas siekiant dėl bendro tikslo.
Nuolat girdime, kad svarbu turėti savo nuomonę, jei nesutinki – drąsiai tai išsakyti, mokėti apginti savo nuomonę. Sutinku su tuo.
Tačiau kartais ginčas vyksta dėl ginčo, dėl didelio noro nepasiduoti kitų nuomonei, pasirodyti geresniam ir taip pametamas esminis tikslas.
Juk komandinės diskusijos esmė – pasiekti rezultatą, o ne įrodyti savo tiesą.
Organizaciją sėkmingą ir stiprią išlaiko atkaklūs, stiprų priklausymo organizacijai jausmą turintys darbuotojai, gebantys susitelkti ir kartu spręsti problemas, siekdami ne asmeninių, o bendrų tikslų.
Aišku, visi nori būti įvertinti ir svarbūs. Bet šis noras negali kenkti komandai.
Žmonės kartais turi nusileisti, susilaikyti nuo negatyvių replikų ir žalingų veiksmų tam, kad komanda išliktų stipri.
Be to, juk dažnai kituose atpažįstame savo savybes, kurios mus erzina, tad svarbu paanalizuoti, ar pasipriešinimas tikrai kyla dėl to, kas sakoma, o galbūt labiau dėl asmeniškumų.
Jei dėl kai kurių žmonių negebėjimo adaptuotis projektai stabdomi ar vyksta ne taip sparčiai, kaip norėtųsi, verta susimąstyti.
Pirmą kartą vadovauti komandai, kurią sudarė vien lyderiai, teko dar būnant studentu, savanoriaujant vienoje jaunimo organizacijoje, o vėliau šioje situacijoje buvau atsidūręs daugybę kartų.
Tokiose komandose dirbo labai įdomūs, išsilavinę ir savito požiūrio žmonės.
Bet netrukus šios iš pirmo žvilgsnio tobulos komandos ėmė byrėti.
Visi tie žmonės jautė stiprų norą realizuoti save ir nesugebėjo pasiekti komandos tikslų, prisitaikyti.
Kitos komandos, kuriose buvo daugiau paprastesnių žmonių, kurie tiesiog mėgavosi tuo, ką darė, ir nekėlė savo ego aukščiau visko, pasiekė puikių rezultatų.
Jie visi dirbo išvien. Niekas nesikeičia – ši komandos struktūra ir toliau lieka pati našiausia.
Lyderis – komandos klijai
Antra, organizacijai reikia gerų lyderių, kurie sutelktų komandą darbui, padėtų įgyvendinti įmonės tikslus ir būtų tarsi komandos klijai.
Lyderis tikrai neturi būti garsiausiai rėkiantis žmogus – svarbiausia, kad gebėtų suvaldyti žmones.
Lyderis turi įkvėpti kitus, būti pavyzdžiu ir imtis iniciatyvos net tuomet, kai nesulaukia norimo palaikymo.
Jis – ne tik stipri asmenybė, bet ir emociškai išprusęs žmogus. Labai gerbiu komandos vadovus – norint dirbti tokį darbą, reikia ne tik tam tikrų įgūdžių, patirties, bet ir energijos užtaiso, kuria galėtum užkrėsti kitus.
Nepakeičiamų nėra
Trečia, organizacijoje visiems turi būti taikomos vienodos sąlygos, nepaisant darbuotojų stažo, asmeninių santykių ar kitų veiksnių.
Manau, įmonės kartais per daug investuoja į darbuotojus žvaigždes.
Žvaigždėmis dažnai tampa ilgamečiai įmonių darbuotojai, kurie jaučiasi patogiai diktuodami savo sąlygas, mano, jog yra sunkiai pakeičiami.
Taip galvoja ir jų vadovai, todėl taikosi prie jų keliamų sąlygų, stengiasi būti maksimaliai lankstūs jų atžvilgiu.
Dar daugiau – kai kuriais atvejais ne darbuotojai paverčia save žvaigždėmis, bet patys vadovai juos išaukština, pamiršdami tuos, kurie tyliai dirba, tikėdamiesi būti pastebėti.
Tai nėra gerai ir gali brangiai kainuoti: kol vadovai užsiėmę žvaigždžių norų tenkinimu, kiti darbuotojai patyliukais dairosi naujos vietos, kurioje jaustųsi vertingi.
Tiesa tokia, kad visi yra pakeičiami – nauji žmonės nebūtinai bus tiek pat patyrę, nežinos vidinių organizacijos niuansų, tačiau, jeigu gebės prisitaikyti, turės aukštų intelektinių gebėjimų, anksčiau ar vėliau taps tokiais pat nepakeičiamais komandos nariais.
Idealu, jei komandoje visi lygūs, nesvarbu, ar esi jaunas specialistas, ar didelę patirtį turintis komandos vadovas.
Reikalingas atviras dialogas
Ketvirta, kaip vieną svarbiausių dalykų organizacijoje išskirčiau ir stiprią vidinę komunikaciją.
Tam, kad darbuotojas galėtų keistis, reikalingas atviras pokalbis, kurio metu jam būtų pateiktas išsamus vaizdas, pabrėžti reikalingi pokyčiai.
O tuomet jau pats darbuotojas sprendžia, ar jam pakeliui, ar ne.
Visuomet svarbu pabandyti išlaikyti darbuotojus, duoti jiems šansą, tačiau nereikia persistengti.
Kartais geriau išnaudoti tą laiką ieškant naujo, motyvuoto žmogaus, norinčio dirbti komandoje.
Bandomasis laikotarpis – per ilgas
Na, o penkta – manau, kad formalus trijų mėnesių bandomasis laikotarpis yra neefektyvus modelis.
Trys mėnesiai yra per ilgas laikas, pasistengus galima daug greičiau suprasti, ar darbuotojas pasirinko tą organizaciją, ar ne.
Nereikia gaišti nei savo, nei kitų laiko. Dar svarbiau yra laiku suteikti grįžtamąjį ryšį, ne laukti, kol sukapsės mėnuo ar trys, o kalbėtis iškart, kai kyla klausimų.
Tokie pokalbiai gali paskatinti žmogų atsiskleisti, be to, labai padėtų susidėlioti konkretų planą, ką ir kaip reikėtų pagerinti. Visi gali save išbandyti organizacijoje, bet ne visiems ji tinka. Tad kuo anksčiau bus išsiaiškinta, ar požiūriai sutampa, tuo greičiau bus galima suburti išties efektyvią komandą.
Reziumuodamas norėčiau pasakyti, kad kiekvienas esame unikalus – su savitu požiūriu, poreikiais, nuomone, ir tai yra svarbu.
Kartais, dažnai patys to nesuprasdami, bandome save įsprausti į netinkamus rėmus: per mažus, verčiančius prisitaikyti, kai to visai nenorime, o galbūt per didelius, su per daug atsakomybės, pasirinkimo laisvės, su kuria nežinome, kaip elgtis, ir užduotimis, kurių neišeina įveikti.
Kiekvienam savas kelias: svarbu atrasti vietą, kurioje galime jaustis vertingi tokie, kokie esame iš tikrųjų.
Kaip kiekvienam mūsų svarbu atrasti save, taip organizacijai – žmones, su kuriais ji galėtų klestėti.
„Estoty Vilnius“ vykdantysis direktorius Arnoldas Žvinys.