Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Video
  • Renginiai
  • Grupės
  • Apklausos
  • Horoskopai
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Kriminalai
    • Sportas
    • Video
  • Sportas
  • Horoskopai
  • Renginiai
  • Apklausos
  • Grupės
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Odos vėžiu dažniau suserga moterys

  • 2022-05-03
  • BNS
  • Lietuva, Sveikata
Dalinkitės

Sergamumas melanoma Lietuvoje didėja, kasmet apie šimtas gyventojų nuo šio onkologinio susirgimo miršta, antradienį paskelbė Nacionalinis vėžio institutas (NVI).

„Per metus Lietuvoje nustatoma apie 350 naujų odos melanomos atvejų. Ši liga dažniau diagnozuojama moterims nei vyrams“, – skelbiama instituto pranešime.

Nuo 1991 iki 2015 metų sergamumas didėjo – kasmet po 3,9 proc. vyrams ir po 2,3 proc. moterims. Tai pastebima daugelyje Europos šalių.

Nuolat didėja ir mirtingumas: nuo 1991 iki 2015 metų mirtingumo rodikliai didėjo po 2,3 proc. vyrams ir po 0,4 proc. moterims.

Pasak NVI Galvos-kaklo ir odos navikų chirurgijos skyriaus vedėjos Jolitos Gibavičienės, navikų gydymą itin lemia laikas, todėl svarbi ankstyva diagnostika.

„Mes kalbame apie piktybinį naviką, kuris gali metastazuoti. Tai reiškia, kad liga gali išplisti į įvairius organus, paodį, plaučius, limfmazgius. Šis navikas agresyvus, tačiau geroji žinia, kad anksti diagnozavus, galimas pasveikimas“, – sakė gydytoja.

Gydytoja onkologė atkreipia dėmesį į tai, kad melanoma gali atsirasti ir vystytis tose kūno vietose, kurios beveik nemato saulės, net vidaus organuose – nosies ertmėje, akyje, ryklėje, skrandyje ir kitose gleivinėse.

„Egzistuoja net akies melanoma, melanoma gali vystytis ir nago guolyje. Jei nagas pamėlo ir tai nepraeina pusę metų, žmogus turėtų sunerimti ir būtinai kreiptis į specialistus“, – pasakojo J. Gibavičienė.

2020-aisiais metais Europoje daugiau nei 150 tūkstančių gyventojų susirgo odos melanoma ir 26 tūkstančiai mirė.

„Europos Sąjungos vidurkis yra 23 atvejai 100 tūkstančių gyventojų. Lietuvoje sergamumo rodikliai kiek žemesni nei ES vidurkis – 18 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Tuo tarpu mirtingumo nuo odos melanomos rodikliai Lietuvoje aukštesni nei ES vidurkis“, – sako NVI vėžio registro vedėja Ieva Vincerževskienė.

72 maratonus savo gyvenime nubėgęs senjoras Stanislovas Bagvilas spaudos konferencijoje antradienį pasakojo visą gyvenimą buvęs sveikas, aktyvus ir nė karto neturėjęs nedarbingumo, tačiau liga jį užklupo prieš pat išėjimą į pensiją.

„Visą gyvenimą buvau mėgėjas neribotai būti saulėje, su bičiuliais pirtyje varžydavomės, kuris tamsiau įdegęs. Nekreipiau dėmesio į man žinomas rizikas – esu blyškios odos, blondinas. Buvau visiškai sveikas žmogus, aktyviai sportuojantis, maratono bėgikas, jau būdamas virš 60-ties bėgau paskutinius maratonus Vroclave ir Poznanėje“, – pasakojo 73-ejų S. Bagvilas.

Vyras jau penkerius metus Nacionaliniame vėžio institute gydosi išplitusią melanomą. Pirmuosius požymius pasakojo pastebėjęs ant nugaros, kuomet padidėjo apgamas. Vėliau nedidelis darinys atsirado ties akies voku.

Po chirurginių operacijų ir chemoterapijos S. Bagvilas vartoja vaistus, griežtai laikosi sveikos gyvensenos taisyklių. Vyras neslėpė itin mėgęs saldumynus, kurių diagnozavus ligą teko atsisakyti.

Pasaulyje kasmet diagnozuojama daugiau nei 320 tūkstančių naujų odos melanomos atvejų ir daugiau nei 57 tūkstančių žmonių miršta nuo šios ligos.

Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje yra didžiausi sergamumo  ir mirtingumo melanoma rodikliai pasaulyje.

Europoje didžiausi sergamumo melanoma rodikliai Švedijoje, Airijoje ir Suomijoje. Gegužę minimas melanomos mėnuo.

BNS, Lietuvos naujienų skyrius

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

D. Motiejūno klubas nusileido Eurolygos lyderiui, o lietuvių klubų dvikovą laimėjo “Baskonia”

2023-02-04

Ž. Obradovičius paaiškino, kodėl po rungtynių pasveikino K. Maksvytį

2023-02-04

„Žalgirio“ bėdas vardijęs K. Maksvytis: „Nepamaišytų viena kita laisva diena“

2023-02-03

„Žalgiris“ Belgrado krepšininkams priešinosi vieną kėlinį

2023-02-03

Naujuoju „Hegelmann“ moterų futbolo komandos treneriu tapo T. Miliauskas

2023-02-03

Daviso taurė: starte – dvi įtikinamos lietuvių pergalės

2023-02-03

„Laisvės kovų ir rezistencijos įamžinimas turi būti valstybės prioritetas“

2023-02-03

Ypatingas įvertinimas: Buzelis – kandidatas laimėti LeBrono ir Kobes gautą apdovanojimą

2023-02-03

Veiklą atnaujino Zapyškio medicinos punktas

2023-02-03

Dariaus ir Girėno stadionui oficialiai suteikta UEFA 4-oji kategorija

2023-02-03

Konstitucinis Teismas penktadieniais ilsisi?

2023-02-03

LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė susitiko su Tarptautinio paralimpinio komiteto vadovu

2023-02-03

Vietos plėtrai skirtas finansinis instrumentas padėtų spartinti ES investicijų pradžią

2023-02-03

Domantas Sabonis nominuotas mėnesio MVP titului

2023-02-03

Teismui perduota byla dėl bandymo pernešti kvaišalus ir telefonus kaliniams

2023-02-03

Startuoja bilietų prekyba į Optibet LFF supertaurės rungtynes

2023-02-03

Fantastika: Ąžuolas Tubelis NCAA rungtynėse įmetė 40 taškų

2023-02-03

Nerimas Dalase: su J. Valančiūnu NBA rungtynėse susidūręs L. Dončičius patyrė traumą

2023-02-03

Domantas Sabonis trečią kartą išrinktas į NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynes

2023-02-03

Naudingai žaidęs R. Jokubaitis svariai prisidėjo prie “Barcelona” krepšininkų pergalės Eurolygoje

2023-02-03

„Kaunas City“ ledo ritulininkai pirmą kartą šiame sezone nugalėjo „7bet-Hockey Punks“ komandą (VIDEO)

2023-02-02

„Žalgirio-2“ krepšininkai nesėkmių ruožą NKL nutraukė mače su „Šilute“

2023-02-02

Daviso taurė: pirmojo taško lietuviams sieks Ričardas Berankis

2023-02-02

Lietuvos vaikinų U21 rinktinė sužinojo varžovus Europos čempionato atrankoje

2023-02-02

Lietuvos moterų rinktinės vyr. treneris: „Liko du lemiami mūšiai”

2023-02-02

Naujoji Lietuvos dziudo federacijos vadovė iššūkių nebijo

2023-02-02

Nedėkingą tvarkaraštį išskyręs Kazys Maksvytis: „Dabar jau visos rungtynės yra svarbios“ (VIDEO)

2023-02-02

Kauno centre gegužės pabaigoje atsiras nauja daugiaaukštė automobilių aikštelė (video)

2023-02-02

Daina Gudzinevičiūtė susitiko su Ukrainos NOK vadovu: „Turime daryti viską, kad rusai ir baltarusiai į Paryžiaus žaidynes nepatektų“

2023-02-02

Naujasis Lietuvos futbolo rinktinės treneris E. Jankauskas: „Manau, kad šis iššūkis yra didžiausias mano gyvenime“

2023-02-02




Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.


Pasidalinti žinia

Rekvizitai

UAB “Informacinis centras”
Įmonės kodas: 305930633
PVM mokėtojo kodas: LT100014557711
Banko sąskaita: LT897044090102522014

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Copyright © 2023 Kauniečiams kasdienės naujienos

wpDiscuz