Kaune, daugėjant ukrainiečių pabėgėlių, ima dramatiškai trūkti nuomojamų ekonominės klasės butų. Studentai gali turėti problemų, nebent investuotojai atsibus ir didės pasiūla. Taip portalui kaunieciams.lt sakė Capital.lt nekilnojamojo turto brokerė Gintarė Meiluvienė.
- Ukrainos karo pabėgėlių daugėja. Kalbama, kad ima trūkti nuomojamų butų, jie brangsta visiems – ne tik pabėgėliams. Kokios tendencijos Kaune?
- Pati dirbu būtent su ukrainiečių reikalais ir galiu pasakyti, kad kainas procesas tikrai paveikė. Ne 50 ar 100 procentų, bet bent jau 10 procentų kainos tikrai pakilo. Nuomojamų butų pasiūla tikrai sumažėjo. Kaunas nėra toks didelis miestas, turint omeny bangos mastą. <…> Pirmiausia pabrango pigesni butai. Tarp 300-500 eurų. Jei kalbama apie butus kainuojančius 700-800 ar daugiau, tai jų yra.
- Būstai ir taip brango dėl infliacijos, bet visgi, Ukrainos karas yra esminė priežastis?
- Kainos staigiai pakilo ne tiek dėl infliacijos, kiek būtent dėl padidėjusios paklausos nuo karo pradžios.
- Kokio tipo būstų nori pabėgėliai?
- Labai įvairiai. Viena situacija buvo kai turėjome tikrasi nemažą butų kiekį. Dabar, kai daugiausiai atvažiuoja moterys su vaikais – vėl kitaip. Dvi mamos gyvena dviejų kambarių bute su dviem vaikais ir pan.. Labai įvairiai viskas klostosi. Žinau, kad Vilniuje yra ukrainiečių, kurie nuomojasi ir kai ką prabangesnio. Net apie 1000 eurų ar brangiau kainuojančius būstus. Kaune daugiausiai ieškoma paprastesnių – vidutinės ekonominės klasės butų, kurių kaina 400-500 eurų.
- Valdžia reklamuoja savo paramą tiems, kurie suteikia būstų ukrainiečiams. Kiek tai veikia?
- Žmonės, kurie buvo pasiruošę suteikti būstą pabėgėliams neatlygintinai – tą ir daro. Gal jie tą kompensacijų klausimą ir susitvarkys, bet nemanau, kad dauguma jų ieškos tų 150 eurų. Žinoma, ne visi gali užleisti savo butą nemokamai, jei dar patys, pavyzdžiui, moka būsto paskolas. Bet nelabai susiduriame su tuo, kad kas nors gundytųsi užleisti butą vien dėl tos 150 eurų išmokos, kuri mokama juk tik tris mėnesius. Ne kažkoks čia stebuklas. Tie, kas davė neatlygintinai – ir toliau duoda. Net ir komunalinius mokesčius apmoka patys. O kurie nuomojo, tie ir toliau nuomoja.
- Kainos kyla ne tik pabėgėliams. Brangimą pajus ir nuolatiniai nuomininkai – studentija ir pan.?
- Tendencija tokia, kad Kaune vienareikšmiškai trūksta butų nuomai. Studentams, pavyzdžiui, bus tikrai sunku. Dalis jų galbūt turės grįžti į bendrabučius. Žinoma, rinka turėtų sureaguoti – investuotojai turėtųpabusti ir pirkti butus bei juos nuomoti. Grąža tikrai būtų. Net ir nupirkus senos statybos būstą, šiek tiek jį paremontavus. Stebuklų nereikia, nes žmonėms iš Ukrainos svarbu, kad būtų švaru, tvarkinga, būtų vanduo ir vonia – pilnai jiems to užtenka.
- Ar pabėgėliai veikia ir Kauno rajono būstų rinką? Yra ten įsikuriančių? Garliavoje, Linksmakalnyje ar kitur?
- Jeigu mamos su mažais vaikais atvažiuoja, tai joms nelabai tinka. Turint „lėliukus“ iki metų amžiaus, kol nereikia darželio, jos gali ten rajone likti, bet susisiekimo problema yra opi. Dauguma, kiek tenka susidurti, yra atvykę be automobilių. Aišku, viešasis transportas jiems nemokamas, bet tai išsprendžia ne viską. Dauguma atvyksta be vyrų, o jei ten rajone reikia pasikurtį krosnį name ar pan. – yra problemų. Taip – atsirado keletas šeimų, kurios gali rinktis rajoną, bet absoliuti dauguma visgi norėtų mieste gyventi. Kad šalia būtų poliklinika, darželis ir t.t. Svetimoje šalyje ir dar kažkur kaime… . Patys suprantate.
- Esama informacijos, kad Kaune susiduriama su kalbos barjeru. Istoriškai čia sunkiau rusiškai susikalbėti, negu Vilniuje. Ką matote savo praktikoje?
- Ir taip, ir ne. Jaunimas Kaune tikrai sunkiai rusiškai kalba – tai tiesa. Bet jaunesni atvykstantys ukrainiečiai kalba angliškai. Tą matėme apgyvendindami atvykusias šeimas. Jau jų paaugliai puikiai angliškai kalba ir didelės problemos nėra.
Tomas Čyvas