2021 06 29
Liuksemburge vykusioje ES žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje ne tik susitarta dėl pagrindinių ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatų 2023-2027 metams, bet aptarti ir kiti – žuvininkystės, situacijos rinkose, augalų apsaugos priemonių naudojimo, bičių išsaugojimo – klausimai.
Tobulins žuvininkystės kontrolę
Europos Komisija siekia patobulinti ES žuvininkystės kontrolės sistemą, todėl ruošiasi peržiūrėti su ja susijusius reglamentus. Pasak žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, labai svarbu, kad jų nuostatos būtų aiškios, vienodai traktuojamos visoje ES ir nekurtų nereikalingos administracinės naštos. Derybose mūsų šalis sieks, kad būtų išlaikytas nuotolinio elektroninio žvejybos stebėjimo priemonių naudojimo balansas, taip pat mėgėjų žvejybos kontrolės reikalavimų nuoseklumas.
Taryboje pristatytas ir komunikatas dėl bendrosios žuvininkystės politikos įgyvendinimo bei 2022 metų žvejybos galimybių. Ministras K. Navickas akcentavo blogėjančią Baltijos jūros išteklių būklę ir paragino ieškoti būdų, kaip išvengti pernelyg didelių žvejybos galimybių svyravimų, kurie neigiamai veikia ir verslą, ir jūrų ekosistemas. „Žvejyba nėra vienintelis blogos žuvų išteklių situacijos Baltijos jūroje veiksnys. Bendromis jėgomis turime ieškoti pusiausvyros tarp aplinkosaugos ir socialinio – ekonominio žvejybos aspekto“, – pabrėžė ministras.
Dėmesys – bitėms ir augalų apsaugos produktams
Taryboje žemės ūkio ministrai aptarė priemones, kurios galėtų sėkmingai prisidėti prie Žaliojo kurso įgyvendinimo. Viena iš tokių galimybių yra biologinės kontrolės priemonės, galinčios padėti mažinti cheminių augalų apsaugos produktų naudojimą. Tačiau tokioms priemonėms tiekti ir naudoti Europos Sąjungoje reikalingi vieningi kriterijai.
Europos Komisija, susirūpinusi dėl medunešių bičių populiacijos mažėjimo, siūlo ES lygiu nustatyti konkretų bičių apsaugos tikslą. „Pritariame šiai idėjai. Bičių vaidmuo labai svarbus ne tik žemės ūkiui, bet ir bioįvairovei. Reikia tinkamo balanso – turi būti užtikrinta geresnė bičių apsauga ir tausus augalų apsaugos produktų naudojimas“, – teigė K. Navickas. Jo nuomone, siekiant apsaugoti bites, svarbu užtikrinti ne vien tik pakankamą saugių augalų apsaugos produktų pasirinkimą. Reikia skatinti tyrimus, suteikiančius informacijos ne tik apie pesticidų poveikį augalų kenkėjams, bet ir bičių populiacijai.
Prašė atidžiai stebėti padėtį rinkose
Ministrai, išklausę Europos Komisijos pranešimo apie tendencijas žemės ūkio rinkose, pasidalijo ir savo įžvalgomis. „Teigiami pokyčiai kai kuriose rinkose suteikia šiek tiek optimizmo, tačiau negalime prarasti budrumo“, – įspėjo ministras K. Navickas. Lietuvoje neramina aukštos pašarų kainos, mažėjanti pieno gamyba, afrikinio kiaulių maro grėsmė. Sektoriai dar tik pradeda atsigauti po COVID-19 pandemijos suvaržymų. Ministras paprašė Europos Komisijos ir toliau atidžiai stebėti padėtį rinkose, o prireikus – nedelsiant aktyvuoti reikalingas ES rinkos reguliavimo priemones.