Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

COVID-19 vakcinos: ko tikėtis?

  • 2021-03-09
  • Kaunieciams.lt
  • Be kategorijos

Prasidėjus vakcinacijos procesui nuo COVID-19 Lietuvoje, viena iš labiausiai aptarinėjamų temų viešojoje erdvėje yra vakcinų šalutinis poveikis. Deja, tai, kad aptarinėjama, neretai apipinama gandais bei prieštaringais vertinimais, todėl Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina pasitikėti tik oficialiais mokslu pagrįstais šaltiniais ir medikais, o apie pastebėtus šalutinius vakcinų poveikius informuoti ne tik socialinių tinklų bendruomenę, bet ir šeimos gydytoją ar Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą (VVKT). 

Taigi, ko yra normalu tikėtis, pasiskiepijus vakcina nuo COVID-19?

Pirmiausia to, kad šalutiniai poveikiai gali būti!

Šiuo metu Lietuvoje kovai su visuotine pandemija pasitelkiamos trys Europos vaistų agentūros patvirtintos (EVA) vakcinos – „AstraZeneca“, „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“.

Sveikatos apsaugos ministro visuomeninis konsultantas, abdominalinės chirurgijos gydytojas Edgaras Kulikauskas, socialinių tinklų erdvėje geriau žinomas „Ciniško chirurgo“ pseudonimu, teigia, kad visoms trims vakcinoms būdingas panašus galimas šalutinis poveikis: nuovargis, skausmas bei patinimas injekcijos vietoje, galvos, raumenų ir sąnarių skausmai, šaltkrėtis, karščiavimas.

„Nors šalutinis poveikis po vakcinacijos yra tikėtinas ir gali pasireikšti, tačiau tikrai nebūtinai. Kai kada šalutinis poveikis juntamas po vienos vakcinos dozės, o kartais – po dviejų. Jungtinės Karalystės, atlikusios vakcinaciją milijonams piliečių, visuomenės sveikatos agentūra skelbia, kad šalutinis poveikis dažniau pasireškia po antros iRNR vakcinų – „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ dozės, o po „AstraZeneca“ vakcinos galimas šalutinis poveikis intensyviau pasireiškia jau po pirmos dozės“, – sako gydytojas.

Ir atvirkščiai – po pirmos „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ vakcinos dozės šalutinis poveikis pasitaiko rečiau, o po antros „AstraZeneca“ vakcinos dozės – reakcijos būna retos.

Skirtingos vakcinos – skirtingi šalutiniai poveikiai?

Klinikinių tyrimų metu nustatyta, kad skausmas injekcijos vietoje pasireikšdavo daugiau nei 80 proc. žmonių po „Pfizer-BioNTech“ ir „AstraZeneca“ vakcinų, o po „Moderna“ vakcinos – 92 proc. paskiepytų žmonių.

Nuovargį jausdavo daugiau nei 60 proc. asmenų, paskiepytų „Pfizer-BioNTech“ ir „AstraZeneca“ vakcinomis ir 70 proc. žmonių po „Moderna“ vakcinos.

Daugiau nei 50 proc. žmonių jautė galvos ar raumenų skausmą po „Pfizer-BioNTech“ ir „AstraZeneca“ vakcinos, o po „Moderna“ vakcinos – 64,7 proc.

Po vakcinacijos taip pat gali pasireikšti alerginės reakcijos, tačiau dažniausiai tiems žmonėms, kurie ir anksčiau buvo patyrę sunkių alerginių reakcijų. Alerginės reakcijos atsiradimą rekomenduojama stebėti maždaug 15–30 minučių po vakcinacijos proceso.

Palengvinti šalutinį poveikį, anot gydytojo, gali padėti pakankamas skysčių vartojimas, laisvesni drabužiai, vėsūs kompresai injekcijos vietoje. Nuskausminamųjų arba vaistų, mažinančių temperatūrą, vartoti prieš vakcinaciją nerekomenduojama, nes jie gali sutrikdyti organizmo gebėjimą sukurti imuninį atsaką prieš ligos sukėlėjus. Tačiau, jeigu po vakcinacijos kūno temperatūra pakyla virš 38.5 °C, nuskausminamųjų išgerti galima. Visos nepageidaujamos reakcijos gali praeiti per keletą valandų, o sveikata pagerėja per kelias dienas po vakcinacijos.

„Tik nesijaudinkite: jei nejaučiate šalutinio poveikio, tai dar nereiškia, kad vakcina nėra efektyvi. Nereikėtų galvoti, kad jeigu po vakcinacijos nepakilo temperatūra, tai vakcina neveiksminga. Taip nėra, tiesiog kiekvieno žmogaus organizmas yra unikalus, ir, jeigu kaimynei temperatūra po vakcinacijos pakilo, tai nereiškia, kad temperatūra pakils ir jums“, – sako gydytojas E. Kulikauskas.

Kodėl pasireiškia šalutinis poveikis? 

Anot gydytojo E. Kulikausko, šalutinis poveikis yra natūrali organizmo reakcija.

„Vakcinos esmė – supažindinti imuninę sistemą su patogenais, kad pasigamintų ne tik antikūnai, bet ir susidarytų imuninės atminties ląstelės. Šalutinis poveikis yra ženklas, kad imuninė sistema reaguoja į vakciną. Su vakcina suleidžiama „instrukcija“ pagal kurią žmogus pats pagamina viruso dalelę. Tuomet imuninė sistema ją atpažįsta kaip svetimą ir greitai neutralizuoja. Duodamas nurodymas pradėti gaminti antikūnus, kurie lengvai gali įveikti virusą, neleidžia jam „įsisiautėti“ ir apsaugo ateityje. Todėl pasiskiepijus išvengiama ligos arba sergama silpnesne ligos forma“, – sako gydytojas.

Jis pažymi, kad visos pasaulyje naudojamos vakcinos gali sukelti šalutinių reiškinių ir jie visi būna panašūs.

„Mokslininkai stengiasi rasti balansą tarp to, kaip stipriai žmogus reaguos į vakciną, ir to, kokią maksimalią apsaugą įgis nuo konkrečios ligos. Šalutinio poveikio dažnis priklauso nuo vakcinos reaktogeniškumo, tai yra nuo to, kaip aktyviai ir kaip stipriai reaguoja imuninė sistema. Jei imuninė sistema reaguoja labai audringai – šalutinių reakcijų būna daugiau, jei palengva – mažiau“, – pasakoja gydytojas E. Kulikauskas.

Apsauga: nuo užsikrėtimo iki sunkių ligos formų 

Po dviejų „Pfizer-BioNTech“ vakcinos dozių, darant 21 dienos pertrauką, jos efektyvumas siekia 95 proc. „Moderna“ vakcinos efektyvumas po dviejų dozių, darant 28 dienų pertrauką, siekia 94 proc.

„AstraZeneca“ vakcinos jau po vienos dozės efektyvumas siekia 70 proc. Po antros šios vakcinos dozės, darant 12 savaičių pertrauką, vakcina, praėjus 7 ir daugiau dienų, 94 proc. apsaugo nuo užsikrėtimo ir simptominės ligos formų, 92 proc. – nuo sunkių ligos formų ir 87 proc. – nuo hospitalizacijos.

Visuomenėje vis dar pasigirsta svarstymų, kokioms amžiaus grupėms tinkama „AstraZeneca“ vakcina. EVA, Pasaulio sveikatos organizacija ir kitos kompetentingos institucijos, nuodugniai įvertinusios klinikinių tyrimų rezultatus, pritarė „AstraZeneca“ registracijai Europos Sąjungoje ir jos naudojimui visų amžiaus grupių nuo 18 metų skiepijimui.

Daugiau naudingos informacijos apie vakcinas ir skiepijimą šalyje pateikiama interneto svetainėje www.koronastop.lt

Apie šalutinius poveikius po vakcinos nuo COVID-19 galima pranešti tiesiogiai internetu, prisijungus https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv ir užpildant „Pateikti ĮNR pranešimą (pacientams)“ formą.

SAM Spaudos tarnyba

loader
KAUNIEČIAMS.LT NAUJIENLAIŠKIS

Svarbiausios naujienos tiesiai į jūsų el. paštą

Aktualiausios naujienos, renginiai ir svarbiausi įvykiai – vienoje vietoje.

Daugiau naujienų:

Kaip užšaldyti braškes, kad žiemą būtų lyg šviežios: trys auksinės taisyklės, kurias privalo žinoti kiekvienas

Trumpas ketina paskelbti Hormuzo sąsiaurį JAV teritorija

Šalies vadovai reiškia užuojautą dėl rašytojos Violetos Palčinskaitės mirties

Kauno vasaros akimirkos fotografijų galerijoje (foto)

R. Žaltauskas / Žolinė Lietuvos etnografijos muziejuje

Žolinė kviečia į Rumšiškes

Rugpjūčio 15-osios orų prognozė Kaune: debesuotą rytą keis saulėta ir karšta diena

Kaunas laukia literatūros naujienų medžiotojų

Lietuviai varžysis dėl bronzos

Rugpjūčio 15-osios horoskopas: vienam ženklui teks priimti sunkų sprendimą

Naminė vištienos dešra: kaip pasigaminti skanėstą pigiau ir sveikiau nei parduotuvėje

Savivaldybes toliau purto STT ir prokurorai

Galimybė užlipti į Kėdainių dvaro parko minareto bokštą!

Naujam gyvenimui prikeliamos IV forto kareivinės

Didelių gabaritų atliekų surinkimas nuo bendrojo naudojimo konteinerių Kėdainių mieste

Viena gatvė. Keturios erdvės. Vienas festas!

VRK prieš rinkėjų valią – gerai ar blogai?

Rugpjūtį – keturi nemokami Pažaislio muzikos festivalio koncertai Kaune

Savaitgalį Kaune džiugins vasariška šiluma (video)

Eismo pakeitimai Jurbarko ir A. Kriščiukaičio gatvių sankryžoje

Eismo pakeitimai Jurbarko ir A. Kriščiukaičio gatvių sankryžoje

Vasaros vakarienė iš Hanojaus: grilinta kiauliena su ryžių makaronais (Bún Chả)

Eismo pakitimai Jurbarko ir A. Kriščiukaičio gatvių sankryžoje

Rugpjūčio 14-osios orai Kaune: saulėta diena, vakare gausės debesų

Kalendorius

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

ISLAMIZMO GRĖSMĖ LIETUVOJE?

Rugpjūčio 14-osios horoskopas: trys ženklai sulauks finansinės sėkmės

Kaip išdžiovinti marškinėlius per 3 minutes: prireiks tik maišelio ir plaukų džiovintuvo

Aristavos ir Juodkiškių tvenkiniuose maudytis nerekomenduojama

Kazlų Rūdos savivaldybė prisidėjo prie Khotyno mokyklos šildymo atnaujinimo

Įgyvendinamas projektas „Poilsio erdvės įrengimas Naujųjų Kietaviškių kaime“

Prie Kėdainių arenos atidaryta antroji padelio aikštelė!

Atnaujinama Vaišvydavos mokykla Kaune

„Suburtynė“ per Žolinę – kai 24 valandas giedamos sutartinės

„Maxima“ uždaro parduotuvę Kaune

Lenkiškas lečo su dešra: vasaros skonių kupina vakarienė

Kauno ir tarpukario modernizmo simbolis (video)

KTU mokslininkai siūlo miestų planavimo vienetą – urboląstelę

Rugpjūčio 13-osios orai Kaune: debesuota diena, vakare dangus išgiedrės

Lengvųjų atletų rezultatai Europos čempionate

Kauno bitininkai gilino žinias Andoroje ir Ispanijoje

Šešiolikmečiai pateko į EČ pusfinalį! (video)

Rugpjūčio 13-osios horoskopas: vienam ženklui – perspėjimas dėl finansų

Tomas Navikonis / Dariaus Kibirkščio („LTU Aquatics“) nuotr.

Europos čempionate – rekordiniai lietuvių plaukimai

Rusijos agresijos prieš Ukrainą eiga

Kodėl jūsų ledai šaldiklyje virsta akmeniu? Viena klaida, kurią daro daugelis

Mokslo metų startas Kaune: krepšinio pramogos, protmūšis ir įspūdingas koncertas

Renginių ciklas „(At)rask meną“ tęsiasi! Smagiausia šokių pamoka Kėdainiuose – jau šiandien!

Inovacijų agentūra kviečia registruotis į programą „Kūrybinio verslo pre-akceleratorius“

Adas Dambrauskas įsitvirtino Europos sprinterių elite

Kiniškas pomidorų ir kiaušinių troškinys – vasaros pietums per 15 minučių

Kauno maratono organizatoriams skirtas įspėjimas

Teismui perduota Kaune veikusio nelegalaus cigarečių fabriko byla

Rusijos propagandos taikinyje – Lietuvos gynybos politika

Seuta (Ceuta) „dar negrįžo į įprastą padėtį“

Rugpjūčio 12-osios orai Kaune: rytas giedras, diena – debesuota

FNTT:  kelios dešimtys tiekėjų nori atsiimti „Mere“ likusias prekes

Nemokamos sporto erdvės gryname ore

Dainiui Liutkui dvi OCR pasaulio čempionato bronzos

Istorinis vakaras Lietuvai – Rugilės Miklyčiūtės svajonių debiutas ir Ado Dambrausko įsitvirtinimas

Rugpjūčio 12-osios horoskopas: vienam zodiako ženklui – lemtingas sprendimas

Rekordą pagerinęs T. Navikonis – Europos čempionato finale

Šešiolikmečiai įveikė pirmąjį atkrintamųjų barjerą (video)

Įspūdingi lengvaatlečių startai Europos pirmenybėse

Marius Kundrotas

Tautininkų ideologas renkasi Tėvynės sąjungą

Paprasta gudrybė, padėsianti pamiršti dulkes: kaip išlaikyti grindis švarias visą savaitę

Kazlų Rūdos savivaldybės gyventojams – apie gaisrų prevenciją

Joninių slėnyje – Pažaislio muzikos festivalio koncertas

Kauno šokio teatro „Aura“ direktoriaus atranka bus vykdoma pakartotinai

Tradicinė „Suburtynė“ per Žolinę – kai 24 valandas giedamos sutartinės

Šimtametė Genovaitė – per gyvenimą su darbu, daina ir šeimos šiluma

Gaivusis graikiškas apelsinų pyragas su filo tešla (Portokalopita)

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone rugpjūčio 11-16 d.

Pirma Europos čempionato diena: istorinis Simo Bertašiaus bėgimas

Rugpjūčio 11-osios orai Kaune: dieną pragiedrės, bet galimas trumpas lietus

Žolinė – savaitgalį: ką svarbu žinoti apie darbo laiką ir apmokėjimą?

Kaune sulaikyti du įtariamieji: narkotikai, automatiniai ginklai

Ieškomas nuo bausmės atlikimo besislapstantis vyras

Kauno klinikų dėka Milita žengė pirmuosius savarankiškus žingsnius

Dramatiškas vyrų estafetės finalas ir A. Savicko kova pusfinalyje

Parlamentaras Skvernelis atsidūrė ligoninėje

Rugpjūčio 11-osios horoskopas: trims Zodiako ženklams – neįtikėtinos sėkmės diena

Švedija skelbia sutrikdžiusi rusų žvalgybos operaciją

NATO naikintuvai praėjusią savaitę 5 kartus lydėjo Rusijos orlaivius

Titulą giną lietuviai – EČ finale su nauju Lietuvos rekordu

Karštis – ne kliūtis: vizažistė pataria, kokį makiažo pagrindą rinktis vasarai

Skelbiami Elektrėnų savivaldybės patvirtinti finansuojami projektai

Kvietimas teikti paraiškas papildomam konkursui pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2026–2028 metų veiksmų plano 2.1.1 priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“

Kauno investicijos į jaunimo užimtumą: nemokamos vasaros stovyklos vaikams

Žydintis Kaunas: miesto žaliosios erdvės spalvas dovanoja nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens

Vasaros skonio brusketos su vyšniniais pomidorais ir bazilikais

Rugpjūčio 10-osios orai Kaune: debesuota, bet šilta ir be lietaus

Cichanouskajos atstovas kalbėjo prie makaronų krūvos

Darbo rinka lėtėjo, bet išliko stipresnė nei prieš metus  

Svieste keptos voveraitės 

Rugpjūčio 10-osios horoskopas: trims ženklams žvaigždės žada didelius pokyčius

Šešiolikmečiai EČ pirmą etapą baigė be nesėkmių (video)

Ukrainoje pagamintos balistinės raketos Rusiją galėtų pasiekti rudenį

Nemokamos vasaros stovyklos vaikams

Pamirškite kakavos miltelius: kaunietės atrastas būdas pasigaminti tobulą karštą šokoladą

„Sodra“: per metus gyventojai neatsiėmė 4,6 mln. eurų ligos išmokų

Iranas: Hormuzo sąsiaurio atvėrimas priklauso nuo JAV

„Kai scenoje kalba kūnas….“

Kaip užšaldyti braškes, kad žiemą būtų lyg šviežios: trys auksinės taisyklės, kurias privalo žinoti kiekvienas

2026-08-15

Trumpas ketina paskelbti Hormuzo sąsiaurį JAV teritorija

2026-08-15

Šalies vadovai reiškia užuojautą dėl rašytojos Violetos Palčinskaitės mirties

2026-08-15

Kauno vasaros akimirkos fotografijų galerijoje (foto)

2026-08-15
R. Žaltauskas / Žolinė Lietuvos etnografijos muziejuje

Žolinė kviečia į Rumšiškes

2026-08-15

Rugpjūčio 15-osios orų prognozė Kaune: debesuotą rytą keis saulėta ir karšta diena

2026-08-15

Kaunas laukia literatūros naujienų medžiotojų

2026-08-15

Lietuviai varžysis dėl bronzos

2026-08-15

Rugpjūčio 15-osios horoskopas: vienam ženklui teks priimti sunkų sprendimą

2026-08-15

Naminė vištienos dešra: kaip pasigaminti skanėstą pigiau ir sveikiau nei parduotuvėje

2026-08-14

Savivaldybes toliau purto STT ir prokurorai

2026-08-14

Galimybė užlipti į Kėdainių dvaro parko minareto bokštą!

2026-08-14

Naujam gyvenimui prikeliamos IV forto kareivinės

2026-08-14

Didelių gabaritų atliekų surinkimas nuo bendrojo naudojimo konteinerių Kėdainių mieste

2026-08-14

Viena gatvė. Keturios erdvės. Vienas festas!

2026-08-14

VRK prieš rinkėjų valią – gerai ar blogai?

2026-08-14

Rugpjūtį – keturi nemokami Pažaislio muzikos festivalio koncertai Kaune

2026-08-14

Savaitgalį Kaune džiugins vasariška šiluma (video)

2026-08-14

Eismo pakeitimai Jurbarko ir A. Kriščiukaičio gatvių sankryžoje

2026-08-14

Eismo pakeitimai Jurbarko ir A. Kriščiukaičio gatvių sankryžoje

2026-08-14

Vasaros vakarienė iš Hanojaus: grilinta kiauliena su ryžių makaronais (Bún Chả)

2026-08-14

Eismo pakitimai Jurbarko ir A. Kriščiukaičio gatvių sankryžoje

2026-08-14

Rugpjūčio 14-osios orai Kaune: saulėta diena, vakare gausės debesų

2026-08-14
Kalendorius

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

2026-08-14

ISLAMIZMO GRĖSMĖ LIETUVOJE?

2026-08-14

Rugpjūčio 14-osios horoskopas: trys ženklai sulauks finansinės sėkmės

2026-08-14

Kaip išdžiovinti marškinėlius per 3 minutes: prireiks tik maišelio ir plaukų džiovintuvo

2026-08-13

Aristavos ir Juodkiškių tvenkiniuose maudytis nerekomenduojama

2026-08-13

Kazlų Rūdos savivaldybė prisidėjo prie Khotyno mokyklos šildymo atnaujinimo

2026-08-13

Įgyvendinamas projektas „Poilsio erdvės įrengimas Naujųjų Kietaviškių kaime“

2026-08-13

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos