Europos Sąjunga (ES) Amerikos technologijų milžinei „Google“ skyrė dvi iš viso 890 mln. eurų (1 mlrd. JAV dolerių) siekiančias baudas, rizikuodama dar labiau padidinti įtampą su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis.
Pirmoji 460 mln. eurų bauda „Google“ skirta už neteisėtą pirmenybės teikimą savo pačios paslaugoms – pavyzdžiui, „Google Flights“ ar „Google Hotels“ – paieškos rezultatuose.
Antroji 430 mln. eurų bauda skirta už tai, kad „Google“ neleido programėlių kūrėjams nemokamai vartotojams rodyti pasiūlymų už programėlių parduotuvės „Google Play“ ribų, teigiama Europos Komisijos pranešime.
„Priėmę šį sprendimą norime užtikrinti, kad būtų daugiau konkurencijos ir kad kitos įmonės taip pat galėtų diegti naujoves“, – sakė ES technologijų komisarė Henna Virkkunen.
Vienas aukšto rango ES pareigūnas teigė, kad „Google“ ir toliau teikia pirmenybę savo paslaugoms, nors antroji bauda susijusi su laikotarpiu nuo 2024 m. kovo iki 2025 m. gruodžio.
JAV technologijų milžinė apkaltino ES ardant apsaugos priemones „Google Play“ platformoje.
„Reglamentavimas turėtų gerinti produktus, o ne juos bloginti“, – savo pareiškime teigė „Google“ atstovas Kentas Walkeris.
Šių baudų „Google“ sulaukė likus vos kelioms dienoms iki pirmųjų Vašingtono ir Briuselio sudaryto bei įtampą prekybos srityje kiek sumažinusio susitarimo metinių.
JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija anksčiau yra kaltinusi Briuselį JAV technologijų bendrovių puolimu ir grasinusi imtis atsakomųjų priemonių prieš ES, t. y, muitų įvedimu.
„Google“ skundžiasi „nesąžininga konkurencija“
Šios baudos yra didžiausios, kokios kada nors buvo skirtos vienai įmonei pagal konkurencijos įstatymą, vadinamą Skaitmeninių rinkų aktu (SRA). 2025 m. ES bendrovėms „Meta“ ir „Apple“ buvo skyrusi atitinkamai 200 mln. ir 500 mln. eurų baudas.
2024 m. įsigaliojusiu SRA siekiama pažaboti, pasak ES, technologijų milžinių piktnaudžiavimą ir taip užtikrinti sąžiningą konkurenciją skaitmeninėje erdvėje.
ES 2024 m. pradėjus tyrimą prieš „Google“, baudos bendrovei buvo prognozuojamos jau kelis mėnesius, tačiau pastaruoju metu netilo spekuliacijos, kad Briuselis vilkina šį žingsnį bijodamas pakenkti santykiams su Vašingtonu.
Už SRA pažeidimus ES gali skirti baudas, siekiančias iki 10 proc. bendrovės bendros pasaulinės apyvartos.
Antrasis su naujienų agentūra AFP kalbėjęs ES pareigūnas atkreipė dėmesį, kad ketvirtadienį skirtos baudos tesudaro 0,22 proc. „Google“ apyvartos.
Europos Komisija nurodė, kad „Google“ per 60 dienų neįvykdžius reikalavimų, baudos gali dar padidėti, ir pagrasino jas skirti periodiškai.
„Geriausi produktai turėtų sėkmingai konkuruoti dėl to, kad jie geresni, o ne dėl to, kad jie priklauso paieškos sistemą valdančiai bendrovei“, – savo pareiškime teigė ES konkurencijos komisarė Teresa Ribera.
„Google“ atsikirto Briuseliui teigdama, esą ES verčia bendrovę prastinti produktų kokybę 27-ių valstybių bloko viduje.
„(Esame verčiami – ELTA) atsisakyti paieškos realiu laiku funkcijų, kurias mėgsta europiečiai – pavyzdžiui, momentinio kainų rodymo ir tiesioginio viešbučių, skrydžių bei restoranų užimtumo rodymo – bei panaikinti apsaugos priemones „Google Play“ platformoje“, – tikino „Google“ tarptautinių reikalų padalinio vadovas Kentas Walkeris teigė.
„Tai nėra sąžininga konkurencija“, – pridūrė jis.
Respublikonai ES taisykles vadino „diskriminacinėmis“
ES baudos bendrovei „Google“ nėra naujiena.
2017–2019 m. laikotarpiu ES jai skyrė baudų už bendrą 8,2 mlrd. eurų sumą.
Pernai rugsėjį Briuselis atskiroje byloje pagal kitas antimonopolines taisykles skyrė 2,95 mlrd. eurų baudą. Į ją reaguodamas, D. Trumpas iškart pagrasino imtis atsakomųjų priemonių prieš ES.
Tačiau ketvirtadienį ES galimų JAV atsakomųjų priemonių nesureikšmino.
„(ES pareiga – ELTA) yra užtikrinti, kad mūsų suverenios institucijos priimami teisės aktai būtų visapusiškai įgyvendinami ir gerbiami“, – žurnalistams sakė T. Ribera.
Jos teigimu, panašių atvejų buvo ir JAV, o Amerikos valdžios institucijos vadovaujasi labai panašiu požiūriu.
ES ir JAV susitarė šiais metais derybų būdu spręsti su bloko skaitmeninėmis taisyklėmis susijusius nesutarimus, tačiau derybos dar neprasidėjo.
D. Trumpo Respublikonų partijai priklausantys 25 įstatymų leidėjai antradienį laiške primygtinai paragino JAV prezidentą imtis priemonių prieš esą „diskriminacines“ ES skaitmenines taisykles – pavyzdžiui, vadinamųjų prekybos tyrimų, po kurių galėtų būti įvesti didesni muitai.
H. Virkkunen visgi pabrėžė, kad Europa šias taisykles toliau ryžtingai įgyvendins.
„Mūsų taisyklės mums labai svarbios“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė Europos komisijos narė.





























