Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Nuo įkalinimo iš Kubos pabėgęs vyras gavo prieglobstį Lietuvoje, tačiau jo vaikai – ne

  • 2024-07-17
  • kaunieciams.lt
  • Redakcija, Visuomenė ir gyvenimas

Kubietis Carlosas Oscaras Cruzas Gámezas – muzikantas, perkusininkas, trijų vaikų tėvas – jau kurį laiką kuria gyvenimą Lietuvoje. Šiuo metu jis turi leidimą gyventi ir dirbti čia, tačiau jo vaikams prieglobstis mūsų šalyje nebuvo suteiktas.

Pasakojimo autorė Kristina Aržuolaitienė.

„Pabėgome kankinami baimės, su stipriu skausmu palikome šeimą, namus ir savo mažus vaikus. Išvažiavome tam, kad išsaugotume savo gyvybę ir ieškotume galimybių prašyti prieglobsčio gyventi laisvėje, kad nereikėtų susidurti su žiauriu, nežmonišku ir žeminančiu elgesiu“, – anksčiau BENDRA.lt pasakojo Carlosas.

Kubietis Carlosas su gyvenimo drauge Sonia atvyko į Lietuvą bėgdamas nuo galimo įkalinimo. JŲ ISTORIJĄ RASITE ČIA

„Pabėgome kankinami baimės, su stipriu skausmu palikome šeimą, namus ir savo mažus vaikus. Išvažiavome tam, kad išsaugotume savo gyvybę ir ieškotume galimybių prašyti prieglobsčio gyventi laisvėje, kad nereikėtų susidurti su žiauriu, nežmonišku ir žeminančiu elgesiu“, – anksčiau BENDRA.lt pasakojo Carlosas.

Kubietis Carlosas su šeima. / Indrės Česonės nuotr.

Vėliau į mūsų šalį atvyko ir šios poros vaikai. Kad ir pagaliau būdami visi kartu, jie negali būti ramūs – Carlosas ir Sonia išgyvena, kad jų atžaloms iki šiol mūsų šalyje nebuvo suteiktas prieglobstis.

„Kai vaikai atvyko į Lietuvą, kreipėmės į Migracijos departamentą dėl prieglobsčio jiems. Po kelių vaikų apklausų Migracijos departamentas atmetė prieglobsčio prašymą, motyvuodamas tuo, kad vaikams Kuboje negresia pavojus“, – BENDRA.lt situaciją nupasakojo Carlosas.

Migracijos departamento sprendime, su kuriuo susipažino ir BENDRA.lt, teigiama, kad šios poros vaikams Lietuvoje nebus suteiktas prieglobstis, motyvuojant tuo, kad tyrimo metu nebuvo identifikuota aplinkybių, jog Kuboje jiems grėstų mirties bausmė ar kankinimai.

Humanitarinę ir teisinę pagalbą pasienio migrantams teikiančios organizacijos VšĮ „Siena grupė“ vadovas Mantautas Šulskus pridėjo, kad neaišku, kodėl, bet Migracijos departamente šiai šeimai buvo patarta kreiptis dėl prieglobsčio vaikams, o ne šeimos sujungimo. Pastaroji procedūra esą būtų buvusi paprastesnė ir trumpesnė.

Pagal šiuo metu galiojančią įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ redakciją pabėgėlio statusą arba papildomą apsaugą Lietuvoje gavę asmenys gali pasinaudoti teise į šeimos sujungimą. Pastarasis reiškia mūsų šalyje teisėtai gyvenančio užsieniečio, kuris nėra Europos Sąjungos pilietis, šeimos narių atvykimą ir gyvenimą čia, kad būtų išsaugota šeima.

„Kai vaikai atvyko į Lietuvą, kreipėmės į Migracijos departamentą dėl prieglobsčio jiems. Po kelių vaikų apklausų Migracijos departamentas atmetė prieglobsčio prašymą, motyvuodamas tuo, kad vaikams Kuboje negresia pavojus“, – BENDRA.lt situaciją nupasakojo Carlosas.

„Daug auklių – vaikas be galvos“ 

„Vaikai nebus išsiųsti iš Lietuvos. Jie gaus leidimą gyventi šeimos sujungimo pagrindu. Bet tai jau užtruko visus metus ir neaišku, kiek dar laiko reikės. Be to, nepaisant to, kokį statusą turi vaikai, jie Lietuvoje privalo eiti į mokyklą“, – akcentavo M. Šulskus. Vis dėlto mokyklos vaikai, pasak Carloso, nelanko jau ilgą laiką, nors teoriškai tokia galimybė egzistuoja.

Migracijos departamentas antrino, kad įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ numatyta, jog nepilnamečiai prieglobsčio prašytojai turi teisę mokytis pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo arba formaliojo profesinio mokymo programą ar programas.

„Taigi, tokiems asmens teisė mokytis yra garantuojama nepriklausomai nuo to, ar jiems suteiktas prieglobstis, ar ne“, – aiškino Migracijos departamento atstovai.

M. Šulskus regi šios šeimos situacijoje institucijų aplaidumą – mat tėvai kreipėsi į ne vieną ugdymo įstaigą, kad jų vaikai būtų į jas priimti.

„Tėvai kreipėsi į kelias mokyklas, bet kadangi jų vaikų statusas nėra aiškus, mokyklos nenorėjo jų priimti. Be to, išgirdę neigiamą atsakymą tuo metu, tėvai tikėjosi sugrįžti į mokyklas po poros mėnesių, jau turėdami vaikams suteiktą leidimą gyventi Lietuvoje. Jie manė, kad prieglobsčio suteikimas neužtruks ilgai. Matau šią situaciją kaip „daug auklių – vaikas be galvos“. Tėvai jau turi leidimą gyventi Lietuvoje, jais rūpinasi atitinkamos organizacijos, jie dalyvauja integracijos programose, bet niekas nesugebėjo užtikrinti, kad vaikai nuo pernai metų rugsėjo pradėtų eiti į mokyklą. Tad mes, „Sienos grupė“, pasirūpinome, kad šie vaikai bent būtų priimti į „Padėk pritapti“ dienos centrą, kur paprastai priimami tik lankantys ugdymo įstaigas. Tačiau jie padarė išimtį – priėmė į popamokinį klubą, ekskursijas – tai šioks toks švietimas“, – pasakojo M. Šulskus.

Laikas tiksi, o kubiečių šeimos vaikų situacija kol kas nesikeičia – vaikų tėvams tiesiog svyra rankos.

Teismas ir bylos medžiaga – nevieši 

Kova dėl galimybės, kad vaikams vis dėlto būtų suteiktas prieglobstis, persikėlė į teismą.

Carlosui ir jo vaikams ginče atstovaujantis „ReLex“ advokatas, vadovaujantis partneris Rytis Satkauskas, Bendra.lt paaiškino, kad prieglobsčio prašymas atmestas, tačiau teismas panaikino šį sprendimą, o vėliau Migracijos departamentas šį teismo sprendimą apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT). Šiuo metu byla nagrinėjama LVAT. Galutinio sprendimo teks palaukti, tačiau kaip ir visos prieglobsčio bylos ji yra nevieša“, – komentavo advokatas.

LVAT teisinio bendradarbiavimo ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Neringa Lukoševičienė antrino, kad ne tik byla nagrinėjama neviešame teismo posėdyje, tačiau ir visa bylos medžiaga yra nevieša. Posėdis, pasak jos, paskirtas šių metų liepos 24 d.

Pasak R. Satkausko, akivaizdu, kad neigiamas sprendimas neatitinka vaikų intereso: „Jei teismas patenkintų Migracijos departamento skundą ir paliktų galioti sprendimą nesuteikti prieglobsčio, vaikai Lietuvoje būtų neteisėtai.“

Tuo metu Migracijos departamento atstovai nurodė, kad savo sprendimo argumentų žurnalistams nepateiks – jie bus išdėstyti teisme.

Kubietis Karlosas su šeima Kubietis Carlosas su šeima. / Indrės Česonės nuotr.

Migracijos departamentas: remiamės naujausia Teisingumo Teismo praktika

BENDRA.lt pateiktame Migracijos departamento komentare teigiama, kad departamentas nekomentuoja prieglobsčio prašytojų bylose esančių asmens duomenų, aplinkybių ir kitos informacijos.

„Be to, atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu vis dar vyksta teisiniai ginčai, savo argumentus departamentas pirmiausia išdėstys teismui. Kiekvienas prieglobsčio prašymas yra vertinamas individualiai ir analizuojama visa užsieniečio byloje esanti informacija – tiek paties užsieniečio pateikta, tiek ir Migracijos departamento surinkta“, – aiškinama komentare.

Kalbant apie bendrą praktiką ir neminint konkrečių asmenų, tuo atveju, jei tėvams buvo suteiktas prieglobstis, tai reiškia, kad tėvų baimė patirti persekiojimą buvo laikyta pagrįsta. Jei vaikams atsisakyta suteikti prieglobstį, vadinasi, vaikams nekyla persekiojimo rizika, aiškina Migracijos departamentas.

Tokiais atvejais Migracijos departamentas, priimdamas sprendimą, vadovaujasi naujausia Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktika, kurioje konstatuota, kad valstybės narės nėra įpareigotos suteikti tarptautinę apsaugą prieglobstį Lietuvoje jau gavusių užsieniečių šeimos nariams, jei tiems šeimos nariams nekyla individuali persekiojimo rizika.

Šis darbas parengtas BENDRA.lt įgyvendinant Europos Sąjungos PERSPECTIVES projektą.

Darbas iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos. Išsakyti požiūriai ir nuomonės yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Europos Komisijos požiūrį ir poziciją. Nei Europos Sąjunga, nei pagalbą teikianti institucija negali būti laikomos atsakingomis.

 

loader
KAUNIEČIAMS.LT NAUJIENLAIŠKIS

Svarbiausios naujienos tiesiai į jūsų el. paštą

Aktualiausios naujienos, renginiai ir svarbiausi įvykiai – vienoje vietoje.

Daugiau naujienų:

Kazlų Rūdos savivaldybės gyventojams – apie gaisrų prevenciją

Joninių slėnyje – Pažaislio muzikos festivalio koncertas

Kauno šokio teatro „Aura“ direktoriaus atranka bus vykdoma pakartotinai

Tradicinė „Suburtynė“ per Žolinę – kai 24 valandas giedamos sutartinės

Šimtametė Genovaitė – per gyvenimą su darbu, daina ir šeimos šiluma

Gaivusis graikiškas apelsinų pyragas su filo tešla (Portokalopita)

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone rugpjūčio 11-16 d.

Pirma Europos čempionato diena: istorinis Simo Bertašiaus bėgimas

Rugpjūčio 11-osios orai Kaune: dieną pragiedrės, bet galimas trumpas lietus

Žolinė – savaitgalį: ką svarbu žinoti apie darbo laiką ir apmokėjimą?

Kaune sulaikyti du įtariamieji: narkotikai, automatiniai ginklai

Ieškomas nuo bausmės atlikimo besislapstantis vyras

Kauno klinikų dėka Milita žengė pirmuosius savarankiškus žingsnius

Dramatiškas vyrų estafetės finalas ir A. Savicko kova pusfinalyje

Parlamentaras Skvernelis atsidūrė ligoninėje

Rugpjūčio 11-osios horoskopas: trims Zodiako ženklams – neįtikėtinos sėkmės diena

Švedija skelbia sutrikdžiusi rusų žvalgybos operaciją

NATO naikintuvai praėjusią savaitę 5 kartus lydėjo Rusijos orlaivius

Titulą giną lietuviai – EČ finale su nauju Lietuvos rekordu

Karštis – ne kliūtis: vizažistė pataria, kokį makiažo pagrindą rinktis vasarai

Skelbiami Elektrėnų savivaldybės patvirtinti finansuojami projektai

Kvietimas teikti paraiškas papildomam konkursui pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2026–2028 metų veiksmų plano 2.1.1 priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“

Kauno investicijos į jaunimo užimtumą: nemokamos vasaros stovyklos vaikams

Žydintis Kaunas: miesto žaliosios erdvės spalvas dovanoja nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens

Vasaros skonio brusketos su vyšniniais pomidorais ir bazilikais

Rugpjūčio 10-osios orai Kaune: debesuota, bet šilta ir be lietaus

Cichanouskajos atstovas kalbėjo prie makaronų krūvos

Darbo rinka lėtėjo, bet išliko stipresnė nei prieš metus  

Svieste keptos voveraitės 

Rugpjūčio 10-osios horoskopas: trims ženklams žvaigždės žada didelius pokyčius

Šešiolikmečiai EČ pirmą etapą baigė be nesėkmių (video)

Ukrainoje pagamintos balistinės raketos Rusiją galėtų pasiekti rudenį

Nemokamos vasaros stovyklos vaikams

Pamirškite kakavos miltelius: kaunietės atrastas būdas pasigaminti tobulą karštą šokoladą

„Sodra“: per metus gyventojai neatsiėmė 4,6 mln. eurų ligos išmokų

Iranas: Hormuzo sąsiaurio atvėrimas priklauso nuo JAV

„Kai scenoje kalba kūnas….“

Per pusmetį šalies gyventojai sudarė daugiau nei 10 tūkst. testamentų

ES birželį įsivežė daugiau rusiškų dujų?

Alytaus įgulos sąveikos pratybos „Alertex“ – budrumo lygio patikrinimas

Rugpjūčio 9-osios orų prognozė Kaune: giedra ir šilta, vakare debesuosis

„Drąsos! Tai aš. Nebijokite!“

Rugpjūčio 9-osios horoskopas: vienam ženklui – lemtinga kryžkelė

Šešiolikmečiai EČ neturėjo vargo ir su lenkais

Jei Lietuvos partijų simboliais būtų gyvūnai

Prastas Wi-Fi ryšys? Šis paprastas triukas su folija gali padėti

JAV

JAV Senatas pritarė sankcijų Rusijai paketui

Šeštadienio „Swedbank“ programėlės ir interneto banko sutrikimai – pašalinti

Protesto sodrinimas

Kauno vasaros akimirkos fotografijų galerijoje (foto)

Rugpjūčio 8-osios orai Kaune: debesuota diena ir giedras vakaras

Sinoptikė: savaitgalį Lietuvoje vyraus gaivesni ir sausesni orai

Žlabių šeimos atstovė: specialistai į pokalbį su vaikais atėjo nepasiruošę

U16 rinktinė EČ startavo užtikrintai įveikdama serbus (video)

Rugpjūčio 8-osios horoskopas: žvaigždės perspėja tris Zodiako ženklus

Keenanas Evansas grįžta ir skolinamas

Žydintis Kaunas

Kaunietės išradingumas: kaip pasigaminti stilingas žaliuzes iš tapetų likučių vos per 10 minučių

Tarptautinis vargonų muzikos festivalis „Cantus organi“ kviečia į išskirtinį koncertą Kėdainiuose!

Kėdainių rajono savivaldybė perka dviejų kambarių butą socialinio būsto fondo plėtrai (SB-31)

Policija vis dar ieško dingusios moters

Ignas Vėgėlė: „JAV reikalaujama atsakomybės už netinkamą pandemijos valdymą. Lietuvoje?“

Vievio ežero poilsio zonos maudykloje vandens kokybė gera, maudytis saugu

Švęskime okupantų išsinešdinimą

Kėdainių rajone tęsiamas Sveikatą stiprinančio Kauno regiono susitarimų įgyvendinimas

„Politico”: Vokietijoje daugėja nuogąstavimų dėl Maskvos kišimosi į rinkimus

„ConTempo“ festivalyje – 340 vaikų iš Lietuvos regionų: „Daugeliui tai yra pirmoji scenos menų patirtis“

Gaivioji vietnamietiška Bún chả: grilinta kiauliena su ryžių makaronais

Po audrų laukia gaivesnės savaitgalio dienos (video)

Rugpjūčio 7-osios orai Kaune: debesuota diena ir giedras vakaras

Rugpjūčio 7-osios horoskopas: kam laukti sėkmės, o kam saugotis nuostolių?

Kaip atsiranda minėtinos datos?

Kaip penki paprasti augalai gali išgelbėti jūsų derlių: patarimai sodininkams

Ką pasauliui kuria Kauno elektronikos inžinieriai?

Kviečiame balsuoti už Jonavos projektus „Europos burės 2026“

Informacija apie planuojamas varžybas Elektrėnų mariose

Tomas Čyvas

Naujieji bolševikai prieš grynuosius pinigus

Informuojame apie pakeistą prašymų dėl žemės sklypų pagrindinės žemės naudojimo paskirties keitimo teikimo tvarką

Lietuvos jaunimas kviečiamas dalyvauti nemokamoje tarptautinėje medijų stovykloje Latvijoje „Young Media Sharks“

Jau šiandien – Vakarės Urbaitės ir grupės koncertas Gegučių parke!

Lenkiškas lečo su dešra: vasaros derlius jūsų lėkštėje

Miesto gamtos ir bendruomenės festivalis „Drevės“

Optimizmo architektūra. Kauno filharmonija (video)

KTU mokslininkas apie grynuosius pinigus

Rugpjūčio 6-osios orų prognozė Kaune: karšta diena baigsis audra su kruša

Spalį Kaune futbolo savaitgalis

Žiniasklaida: „Norfos“ savininkas Dundulis turbūt nedalyvaus prezidento rinkimuose

Rugpjūčio 6-osios horoskopas: žvaigždės perspėja du ženklus dėl finansų

Katelynas apie VSAT melą ir įsibrovėlių tunelius

Pareigūnai aiškinasi, kas sugadino svetimą turtą

Rusija dar intensyviau grobia Ukrainos vaikus

Žiurkės sode ir sandėliuke? Patikrinti būdai, kurie jas atbaidys natūraliai

Festivalį „ConTempo“ uždarys sudėtingas pasirodymas aštuonių metrų aukštyje ir piknikas Santakoje

„Meta Duo“ koncertas – jau šiandien!

Kas man priklauso? Visa informacija apie valstybės paramą – vienoje vietoje

Rugpjūčio 23-iąją minima Europos diena stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti bei Baltijos kelio diena

Kviečia dvyliktas kultūros ir istorijos festivalis „Radviliada“

Gong bao vištiena – vasariška klasika jūsų pietums

UKraina toliau daužo „Wildberries“ sandėlius

Kauno rajone ir Birštono savivaldybėje, įtariama, padegti garažai

Policija aiškinasi, kas siautėjo parduotuvėje

Rugpjūčio 5-osios orai Kaune: karšta ir sausa diena, vakare išsigiedrys

Kazlų Rūdos savivaldybės gyventojams – apie gaisrų prevenciją

2026-08-11

Joninių slėnyje – Pažaislio muzikos festivalio koncertas

2026-08-11

Kauno šokio teatro „Aura“ direktoriaus atranka bus vykdoma pakartotinai

2026-08-11

Tradicinė „Suburtynė“ per Žolinę – kai 24 valandas giedamos sutartinės

2026-08-11

Šimtametė Genovaitė – per gyvenimą su darbu, daina ir šeimos šiluma

2026-08-11

Gaivusis graikiškas apelsinų pyragas su filo tešla (Portokalopita)

2026-08-11

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone rugpjūčio 11-16 d.

2026-08-11

Pirma Europos čempionato diena: istorinis Simo Bertašiaus bėgimas

2026-08-11

Rugpjūčio 11-osios orai Kaune: dieną pragiedrės, bet galimas trumpas lietus

2026-08-11

Žolinė – savaitgalį: ką svarbu žinoti apie darbo laiką ir apmokėjimą?

2026-08-11

Kaune sulaikyti du įtariamieji: narkotikai, automatiniai ginklai

2026-08-11

Ieškomas nuo bausmės atlikimo besislapstantis vyras

2026-08-11

Kauno klinikų dėka Milita žengė pirmuosius savarankiškus žingsnius

2026-08-11

Dramatiškas vyrų estafetės finalas ir A. Savicko kova pusfinalyje

2026-08-11

Parlamentaras Skvernelis atsidūrė ligoninėje

2026-08-11

Rugpjūčio 11-osios horoskopas: trims Zodiako ženklams – neįtikėtinos sėkmės diena

2026-08-11

Švedija skelbia sutrikdžiusi rusų žvalgybos operaciją

2026-08-10

NATO naikintuvai praėjusią savaitę 5 kartus lydėjo Rusijos orlaivius

2026-08-10

Titulą giną lietuviai – EČ finale su nauju Lietuvos rekordu

2026-08-10

Karštis – ne kliūtis: vizažistė pataria, kokį makiažo pagrindą rinktis vasarai

2026-08-10

Skelbiami Elektrėnų savivaldybės patvirtinti finansuojami projektai

2026-08-10

Kvietimas teikti paraiškas papildomam konkursui pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2026–2028 metų veiksmų plano 2.1.1 priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“

2026-08-10

Kauno investicijos į jaunimo užimtumą: nemokamos vasaros stovyklos vaikams

2026-08-10

Žydintis Kaunas: miesto žaliosios erdvės spalvas dovanoja nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens

2026-08-10

Vasaros skonio brusketos su vyšniniais pomidorais ir bazilikais

2026-08-10

Rugpjūčio 10-osios orai Kaune: debesuota, bet šilta ir be lietaus

2026-08-10

Cichanouskajos atstovas kalbėjo prie makaronų krūvos

2026-08-10

Darbo rinka lėtėjo, bet išliko stipresnė nei prieš metus  

2026-08-10

Svieste keptos voveraitės 

2026-08-10

Rugpjūčio 10-osios horoskopas: trims ženklams žvaigždės žada didelius pokyčius

2026-08-10

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos