Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Video
  • Renginiai
  • Grupės
  • Apklausos
  • Horoskopai
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Kriminalai
    • Sportas
    • Video
  • Sportas
  • Horoskopai
  • Renginiai
  • Apklausos
  • Grupės
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Kauno atstovas seime užsimojo paaiškinti kaip kinta sveikatos politika

  • 2018-10-12
  • Arturas Slepkovas
  • Sveikata
Dalinkitės

Gamta žmogaus gyvenimą užprogramavo sveikai pusiausvyrai. Tačiau gausių ir įvairių aplinkos rizikos veiksnių žalinga įtaka šią pusiausvyrą suardo. Tai sukelia patologinius procesus, pasireiškiančius įvairių ligų simptomais. Šiuolaikinė medicininė klinikinė praktika gana neblogai tvarkosi su šiais simptomais (ligų rizikos veiksnių sukeltomis pasekmėmis) ir pastebimai palengvina pacientų būklę. Tačiau to negalima pasakyti apie tikrų lėtinių ligų priežasčių – ligų rizikos veiksnių – įvaldymą. Labai dažnai ligos simptomai po kurio laiko kartojasi, atsiranda vis naujos, sudėtingesnės ligų formos. Auga bendras sergamumas lėtinėmis ligomis, apimdamas vis platesnius ir labiau darbingus visuomenės sluoksnius.

Seime klinikinės medicinos problemas sprendžia Sveikatos reikalų komitetas, aktyviai bendradarbiaudamas su Sveikatos apsaugos ministerija. Tačiau nepakanka vien anksti ir gerai diagnozuoti susirgimų sukeltus simptomus bei efektyviai juos gydyti. Gerokai svarbiau, efektyviau ir pigiau yra sveikatą tausoti ir stiprinti. Abi šios sveikatos apsaugos dalys (simptomų gydymas ir sveikatos stiprinimas) turi būti deramai reglamentuojamos ir vystomos. Neatsitiktinai ir Lietuvos sveikatos apsaugos sistema skiriama į du sektorius: asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros. Lėtinių ligų rizikos faktorių valdymo užduotis priskirta visuomenės sveikatos sektoriui, tačiau dėl ypatingai menko finansavimo ir prasto darbo organizavimo su šia užduotimi susidoroti nepajėgiama.

Valstybinis sveikatos apsaugos sistemos sektorius nesusidoroja su jam keliamais lėtinių ligų rizikos faktorių įvaldymo uždaviniais, todėl auga sergamumas lėtinėmis ligomis. Dėl to didėja visuomenės nepasitenkinimas, sveikatos apsaugos sektoriuje stebimas didelis skaičius niekaip nereguliuojamų, todėl kartai sunkiai prognozuojamų visuomeninių iniciatyvų ir judėjimų šioje srityje.

Reaguojamt į tai Seime priimti du sprendimai.

Pirma, siekiant sustiprinti ligų prevencijos veiklą suformuotas Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų pakomitetis (pirmininkas kaunietis prof. A. Kirkutis). Jis sieks naujai sistemiškai pažvelgti į iškilusias ligų prevencijoje problemas, keisti įsivyravusią praktiką neproporcingai didelį finansavimą ir paramą skirti ligų simptomų diagnostikai ir jų gydymui, o ne sveikatos tausojimui ir stiprinimui.

Sveikatos tausojimo ir stiprinimo metodikos yra nuo seno naudojamos įvairiose tradicinės medicinos (TM) srityse. TM klinikinį efektyvumą gydant lėtines ligas patvirtinta tūkstantmetė patirtis, tačiau vis dar didelis nepanaudotas potencialas dėl nepakankamo efektyvumo pagrindimo mokslinių tyrimų duomenimis.

Moksliniais faktais grindžiama nauja medicinos sritis – gyvensenos medicina (GM), apimanti nauja galimybes išvengti ligų arba grąžinti jau prasidėjusį patologinį procesą savaiminio pasveikimo link be vaistų ir chirurginių priemonių. Tačiau ši medicinos sritis kol kas dar tik pradeda savo pirmuosius žingsnius Lietuvoje. Galvojama, kad į klinikinę praktiką įtraukus abi šias medicinos sritis ir suaktyvinus visuomenės sveikatos sektoriaus veiklos leistų naujai pažvelgti į situaciją sveikatos apsaugos sistemoje. Be to, tai atvertų galimybes taupyti biudžeto lėšas, skiriamas sveikatos priežiūrai. Tam reikalingi įstatymai ir rengiami bei pristatomi pakomitetyje, bendradarbiaujant su SAM ir kitomis institucijomis.

Antra, visuomenės ir atskirų žmonių sveikata yra tiesiogiai susijusi su gyvensenos ypatumais. Nenuostabu, kad nesulaukę efektyvių žingsnių iš valstybės institucijų visuomenės grupės ir pavieniai iniciatyvūs asmenys pradeda savo kovą prieš lėtines ligas sukeliančius faktorius. Sunku tikėtis, kad reikiamai nekoordinuojama ir nepalaikoma tokia veikla galėtų virsti rezultatais. Todėl visuomeniniams judėjimams ir iniciatyvoms, nukreiptoms į sveikatos tausojimo ir sustiprinimo veiklą, palaikyti įsteigta Sveikos gyvensenos komisija (pirmininkas D.Kepenis). Ji siekia organizuoti, skatinti ir remti kol kas gaivališkai vykstantį visuomenės siekį sveikos gyvensenos aktyvinimo pagalba įveikti ligas sukeliančius rizikos veiksnius ir tokiu būdu padėti valstybinėms institucijoms spręsti kylančią šio sektoriaus problemas.

Sveika gyvensena (sveikatos tausojimas ir stiprinimas) yra labai svarbi mūsų sveikatos priežiūros dalis. Ji turi būti deramai atspindėta Sveikatos sistemos įstatyme, nes tai kelias, leidžiantis subalansuoti sveikatos apsaugos sistemos darbą ir sustabdyti sergamumo augimą, gerinti žmonių gyvenimo kokybę. Tai priemonės, kurios leistų gerinti atliekamo profilaktinio darbo kokybę – įvaldyti ligas sukeliančius rizikos faktorius ir sustiprinti organizmo apsaugines autoimunines gyvybines reakcijas. Tačiau šis darbas dėl savo apimties ir įvairovės nėra paprastas ir lengvai įgyvendinamas.

Šiuo metu Sveikos gyvensenos komisijos iniciatyva ruošiamos Sveikos gyvensenos gairės yra svarbus strateginis dokumentas, apibrėžiantis tolimesnes sveikatos apsaugos sistemos plėtros taktines kryptis. Piliečių gyvensena – labai platus įvairiausių tarpusavyje persidengiančių veiklų ir lūkesčių laukas, todėl, norint ją nukreipti sveikatos tausojimo ir stiprinimo kryptimi, reikia suderinti daugelio tarpusavyje susijusių ir nesusijusių sričių veiklos kryptis.

Būsimas dokumentas remsis formuojamų ir koordinuojamų veiklų prioritetine struktūra. Ji paremta 4 + 1 pagrindinėmis sveikos gyvensenos principų įdiegimo į gyvenimo sritimis:

1. SAM Visuomenės sveikatos departamento vykdomos sveikos gyvensenos priemonės ir programos;

2. GM srities plėtra ir asmens bei visuomenės sveikatos priežiūros sričių praturtinimas naujomis ligų profilaktikos ir reversijos galimybėmis;

3. Šiuo metu nekontroliuojamai vykdomų tradicinės (papildomosios ir alternatyvios/tradicinės) medicinos sričių sveikatinimo veiklų reglamentavimas;

4. Visuomenės grupių ir pavienių asmenų laisvanoriškai organizuojamų sveikos gyvensenos propagavimo iniciatyvų ir judėjimų koordinavimas ir rėmimas;

5. Visų keturių sričių tarpusavio koordinavimas ir derinimas.

Visos šios sritys svarbios, bet dar svarbesnis yra jų efektyvus funkcionavimas ir tarpusavio koordinavimas.

Tam, kad Gairėse apibrėžtas darbas vyktų efektyviai, reikia įvardinti ir išskirti šiai veiklai reikalingus instrumentus, prioritetus. Pavyzdžiui, skiriamos dvi pagrindinės tokių priemonių (įrankių) grupės:

1. Sveikos gyvensenos neformalus ir formalus mokymas:

a. Sveikos mitybos principai;

b. Fizinės kultūros ir darbo bei poilsio rėžimo principų derinimas;

c. Psichoemocinės pusiausvyros ir streso valdymo metodai;

d. Sveikos aplinkos gyvensenos pasirinkimas ir jos kūrimas;

2. Būtinų sveikatos tausojimui ir stiprinimui prielaidų ir priemonių kūrimas ir diegimas:

a. Sveikos mitybos organizavimas;

b. Fizinės kultūros ugdymo organizavimas;

c. Psichoemocinės pusiausvyros palaikymo ir dvasinio aktyvinimas;

d. Sveikos gyvenamosios aplinkos kūrimas.

Seimo Sveikos gyvensenos komisijos ruošiamos gairės ateityje turės didelę įtaką formuojant sveikatos tausojimo ir stiprinimo politiką. Todėl jose apibrėžiamas visas probleminis laukas, kiek įmanoma aiškiau numatomi poveikio instrumentai. Turint omenyje problemos aktualumą, jos įvairialypį ir sudėtingą pobūdį, šiam darbui reikia kviestis atitinkamus SAM, Seimo, akademinio pasaulio specialistus ir visuomenės atstovus.

Tekstą rengė seimo Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų komiteto pirmininkas, Sveikos gyvensenos komisijos narys Algimantas Kirkutis.

lvzs.lt inf.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

Antradienį Eurolygoje pergales šventė visi trys klubai su lietuviais

2023-03-29

Kauno rajonas ir Pietų Moravija plėtos turizmą

2023-03-28

Prestižiniame turnyre Danijoje – imtynininko Manto Knystauto triumfas!

2023-03-28

Ar galima politikai išnaudoti ligonius?

2023-03-28

R. Kurtinaitį „Wolves“ trenerių štabe keičia K. Kemzūra

2023-03-28

Kertinę savaitę pradedantis K. Maksvytis apie M. Jameso situaciją: „Nepavydžiu jų treneriui“

2023-03-28

E. Zubas: „Kai žaidi už Lietuvą – emocijos yra visai kitokios nei žaidžiant klube“

2023-03-28

Prokurorai V. Matijošaičio šeimos sklypų nelies

2023-03-28

D. Sabonis išsiliejo ant R. Goberto, bet „Kings“ dar nepasiekė išsvajoto rezultato

2023-03-28

NBA rungtynėse Portlande – įspūdinga J. Valančiūno kova

2023-03-28

Bendra Kauno mokslininkų ir verslo inovacija – odontologinė įranga, naikinanti virusus

2023-03-28

E. Jankauskas: „Sunkiais momentais komanda parodė charakterį ir pasiaukojimą“

2023-03-28

Būsimieji Lietuvos futbolininkų Europos čempionato atrankoje varžovai patyrė antrą nesėkmę

2023-03-28
VDU nuotr.

Žygiu iš Šiaulių į Kauną įprasmino prof. Stasio Šalkauskio atminimą

2023-03-27

Lemiamą aštuntfinalio serijos dvikovą laimėję “Atleto” krepšininkai pateko į ketvirtfinalį

2023-03-27

Lietuvos vyrų futbolo rinktinė Atėnuose su graikais sužaidė lygiosiomis

2023-03-27

LKL pirmenybėse – dvi šeimininkų pergalės

2023-03-27

Septyniolikmečių merginų futbolo rinktinė neprilygo bendraamžėms iš Graikijos

2023-03-27

Devyniolikmečių merginų krepšinio rinktinė sužinojo varžoves pasaulio čempionate

2023-03-27

Turi idėją kaip išgelbėti pasaulį? Laikas sužinoti kaip tai padaryti!

2023-03-27

Antrąja TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionato finalo dalyve tapo Gargždų „Amber-Arlanga“

2023-03-27

Pypliai: belaukiant paukščių pakaunėje (foto)

2023-03-27

„Žalgiris“ kviečia išbandyti jėgas dėjimų konkurse: nugalėtojas gaus „Samsung“ telefoną

2023-03-27

A. Sysas: išvaduoti iš II pensijų pakopos, žmonės galėtų kaupti profesiniuose fonduose

2023-03-27

Lietuvos šešiolikmečiai tapo UEFA Development turnyro nugalėtojais

2023-03-27

Mažajame ir didžiajame Futsal A lygos finaluose – sunkios šeimininkų pergalės

2023-03-27

Plaukų ir galvos odos problemos: kaip jas spręsti?

2023-03-27

KTU alumnas A. Kriščiūnas: tėvai sakė, kad inžinierius gyvenime niekada neprapuls

2023-03-26

E. Jankauskas prieš kontrolinę dvikovą Atėnuose: „Visada žaidžiame dėl pergalės ir kitaip būti negali“

2023-03-26

Penktas kartas nemelavo – „Neptūnas“ pirmą kartą šį sezoną palaužė „CBet“ krepšininkų pasipriešinimą

2023-03-26




Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.


Pasidalinti žinia

Rekvizitai

UAB “Informacinis centras”
Įmonės kodas: 305930633
PVM mokėtojo kodas: LT100014557711
Banko sąskaita: LT897044090102522014

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Copyright © 2023 Kauniečiams kasdienės naujienos