Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Kauno rajono visuomenės sveikatos biuras primena, ką daryti nušalus ar sušalus

  • 2017-01-05
  • Kaunieciams.lt
  • Sveikata

Nušalimas – audinių pakenkimas žema temperatūra. Atkreiptinas dėmesys, kad nušalimas galimas esant ne tik labai žemai temperatūrai, bet ir arti nulio, jeigu didelis oro drėgnis ir vėjas. Dažniausiai nušąla blogai apsaugotos nuo šalčio kūno vietos – rankų ir kojų pirštai, nosis, ausys, skruostai. Pirmiausia ima šalti galūnės: rankų ir kojų pirštai, nes yra toli nuo organizmo šilumos centro, todėl blogiau nei kiti organai aprūpinami krauju. Daug greičiau nušąla žmogus, jei jis serga širdies kraujagyslių ligomis, diabetu, vilki plonus drabužius, yra pavargęs, išsekęs, neblaivus ar apsvaigęs.

Kaip atpažinti?

Ilgalaikis šalčio poveikis pirmiausia išplečia kraujagysles. Nušalusioje vietoje matyti odos paraudimas. O vėliau kraujagyslės siaurėja, todėl blogėja audinių mityba ir matomi pabalusios odos plotai. Galima jausti skausmą, sustingimą. Vėliau skausmas išnyksta, audiniai apmiršta. Oda tampa balta ar žalsvai gelsva ir atrodo neįprastai kieta arba lyg vaškuota.

Ką daryti?

Jei įtariamas nušalimas, nedelsiant eiti į šiltą patalpą.

Duoti gerti karštos arbatos, kavos.

Patalpoje nušalusią kūno dalį pamažu atšildyti kambario temperatūros vandenyje. Temperatūra ne aukštesnė kaip 20 laipsnių. Pamažu vandenį keisti šiltesniu, keliant jo temperatūrą iki kūno temperatūros. Palaikius vonelėje, odą švelniai nusausinti. Jei oda parausvėjo ir atgavo jautrumą, vadinasi, ta vieta jau atšildyta. Nosį, ausis, skruostus atšildyti kambario temperatūros aplinkoje.

Avalynę nuo nušalusios galūnės būtina nuauti atsargiai ir ne per jėgą, kad nebūtų pažeisti nušalę pirštai. Jeigu nuauti batus be pastangų nepavyksta, batą geriau perpjauti. Labai svarbu atšildyti pamažu – geriausia kambario temperatūroje, jokiu būdu negalima šildyti galūnių karštoje vonioje, prie krosnelės arba arti laužo! Nesilaikant šio nurodymo, audiniai atšyla netolygiai ir spazmuojančiose kraujagyslėse susidaro trombai, audinių apmirimas pagilėja. Siekiant stimuliuoti kraujotaką, trinant reikia paprašyti, kad nukentėjusysis judintų galūnę.

Jeigu kraujotaka atsigauna lėtai, oda išlieka melsva, galima įtarti, kad audiniai giliai pažeisti, dėl to būtina nukentėjusįjį kuo greičiau vežti į gydymo įstaigą.

Esant būtinybei – duoti skausmą malšinančių vaistų.

Kaip apsisaugoti? 

Yra paprastas būdas išvengti rankų ir kojų šalimo – reikia sukti ranką ties alkūne ar dar geriau – iš peties, kraujas iškart pajudės pirštų galiukų link. Pakaks kelių energingų ratų, kad į ranką pritekėtų kraujo ir sušalę pirštai paraustų ir sušiltų. Kojoms šis metodas irgi tinka, tik reikia, kad būtų kur atsisėsti. Tada kojas reikia pakelti ir energingai pakilnoti – padaryti keletą žirklių judesių, nuo kurių kojos gan greitai sušyla. Atliekant šiuos pratimus pirštines ir batus, esant galimybei, geriau nusimauti, nes tuomet galūnes galima judinti greičiau, tad greičiau jos ir sušils.

Šaltyje reikia avėti šiltą neankštą avalynę, vilkėti šiltus drabužius, stengtis kuo mažiau būti lauke. Jei tenka dirbti šaltyje, reikia sočiai maitintis ir būtinai daryti pertraukas – pabūti šiltoje patalpoje, pailsėti, išgerti karštos kavos, arbatos.

Nušalimas pasireiškia ne tik vietiniais simptomais, beveik visada vyksta ir bendro pobūdžio pokyčiai. Bendras sušalimas susidaro ilgai būnant žemoje temperatūroje, ypač vandenyje. Buvimas lediniame vandenyje apie pusvalandį gali būti mirtinai pavojingas, o staigiai įkritus į tokį vandenį gali susidaryti šalčio šokas. Mirti nuo hipotermijos galima ir esant +4 laipsnių temperatūrai, jeigu įkrintama į vandenį ar būnama smarkiame vėjyje.

Kaip atpažinti?

Labai svarbu pamatyti ir pažinti kito žmogaus sušalimo požymius, nes pačiam sau diagnozuotis sušalimą sunku. Pirmiausia žmogus pajunta šaltį, tačiau nesiskundžia. Vėliau galima pastebėti žmogaus elgesio pakitimus – jis tampa irzlesnis ir agresyvesnis, vėliau tampa vangus ir apsnūdęs. Suaugusiesiems atsiranda drebulys, nuovargis, dėl sumažėjusio kūno temperatūros veikiamos smegenys ir žmogus nebegali aiškiai mąstyti ir gerai judėti. Tai ypač pavojinga, nes žmogus nesuvokia, kas vyksta ir negali priimti adekvačių  sprendimų: pvz., sušalę žmonės dažnai nusprendžia pailsėti – atsisėda ar prigula lauke, – tai gali baigtis mirtimi.

Ką daryti?

Esant bendram sušalimui, reikėtų nedelsiant bet kokiu būdu sušildyti nukentėjusįjį. Tai daryti pamažu:

Nukentėjusįjį įnešti į saikingai šiltą patalpą, nurengti jį, o jeigu nurengti sudėtinga – perpjauti drabužius per siūles.

Sušildyti nukentėjusįjį. Pirmiausia šildoma centrinė kūno dalis – krūtinė, kaklas, galva, kirkšnys. Esant galimybei – nukentėjusįjį paguldyti į vonią su kambario temperatūros vandeniu, pamažu didinti vandens temperatūrą, kuri per valandą turi pasiekti 36–37 laipsnių . Galima šildyti apvyniojant žmogų šiltais apklotais. Ypač gerai sušildo kito, nesušalusio žmogaus, kūno šiluma.

Šildant, reikia nuolat matuoti kūno temperatūrą, ir kai temperatūra taps normali, galima baigti aktyvų šildymą ir paguldyti nukentėjusįjį šiltai.

Kai sušalusysis pradės atsigauti, reikia duoti jam karštos arbatos arba kavos. Jokiomis aplinkybėmis negalima sušalusiajam duoti alkoholinių gėrimų, nes dėl padidėjusio kraujo plūdimo į galūnes gali pavojingai nukristi kūno temperatūra. Be to, alkoholis pats turi savybę slopinti svarbius smegenų centrus.

Kaip apsisaugoti?

Drėgni drabužiai labai greitai atšaldo kūną, todėl, jei tik drabužiai sušlapo, esant galimybei juos nusivilkti, persivilkti sausus.

Šilumos labiausiai netenkama stovint vėjyje, nes tada kūnas pradeda staigiai vėsti. Šito išvengti geriausiai padeda atitinkami drabužiai. Drabužiai turi būti neperpučiami, nepraleisti drėgmės, svarbu dėvėti kepurę ar pošalmį.

Šaltyje reikia nepasiduoti norui miegoti, judėti, įtempti raumenis, atpalaiduoti. Tuomet priplūsta kraujo, pajuntama šiluma

Jeigu reikia laukti, stenkitės judėti, ieškokite nuo vėjo apsaugotos vietos.

Jokiu būdu negalima sėsti ant akmenų ar ramstytis į šaltas šlapias sienas.

Šaltas oras papildomai apkrauna širdį. Jei turite širdies ligų ar padidėjusį kraujospūdį, neatlikite jokių sunkių darbų šaltyje. Jei privalote dirbti, tai šiltai apsirenkite ir dirbkite lėtai. Prisiminkite, Jūsų kūnas, siekdamas išsaugoti šilumą, dirba labai sunkiai, todėl neverskite jo dirbti dvigubai.

Negerkite alkoholio ar kofeino turinčių gėrimų, nes dėl jų poveikio greičiau prarandama šiluma. Gerkite šiltus, saldžius gėrimus – jie padeda palaikyti kūno temperatūrą.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Europoj šilumos rekordai

„Budo“ klubo karatistai turnyre „Polish Open“

Naujas rimtas eurpinės gynybos judesys

Garliava šeštadienį sportavo

Nausėda sveikino Lietuvos bažnytinės provincijos įsteigimo 100 metų minėjimo dalyvius

„Kas neseka paskui mane – nevertas manęs“ (Mt 10, 38) XIII eilinis sekmadienis

„Hezbollah“ vadas Izraelio ir Libano susitarimą pavadino „pažeminimu“

Venesuelon siunčiama pagalba

Lietuvos plaukikų startai Italijoje

Milijonais vagiama per sveikatos paslaugas

Keičiasi kolumbariumų tvarka Kauno rajone

Šeštadienio horoskopas: netikėtos galimybės ir optimizmo banga

Kaunas kviečia Valstybės dienai

Kaip dirbti nedirbant?

Rusija išsinešdino iš gimnastikos varžybų

Ukrainiečiai kviečiami grįžti namo

JAV atnaujino sankcijas Rusijos naftininkams

Libanas, Izraelis ir JAV pasirašė trišalį susitarimą

Nausėda pasiruošęs tarpininkauti Kijyvui ir Varšuvai

Kaip atnaujinti kilimą už kelis centus: kaunietės patarimas, tapęs sensacija

Kauno klinikos išgelbėjo vaiką

Įsigyjami „Patria 6×6“ šarvuočiai 

Kokios Rusijos ir Kinijos verslo santykių perspektyvos?

Lietuvos energetikos agentūra informuoja

Žalimas

Žalimas toliau ragina kovoti su Kinija

Greitasis Bánh Mì su kiaušiniu: vietnamietiški pusryčiai kitaip

Naujos cigarečių blionais gabenimo bylos

Aukcionuose parduos šimtus apleistų sodų sklypų?

Naujienos

Po dešimtmečio pertraukos vyks Lietuvos moksleivių dainų šventė: bus eismo ribojimų, viešasis transportas kursuos dažniau

Tomas Čyvas

Putinynas pastips, kaip SSRS?

Šios dienos horoskopas: kodėl nebaigti pokalbiai grįžta į jūsų namus?

Po gimdymo ir menopauzės atsiradę pokyčiai nebūtinai yra norma

Rusija į Kyjivą paleido balistines raketas?

Skaitmeninis euras – patogumui ar sekimui?

Vėjo gūsis pakėlė batutą su vaikais: kaip linksma pramoga per kelias sekundes virto nelaime

Klaipėdos uoste JAV karinis laivynas – „USS Mount Whitney“

Kazlų Rūdoje nebemažėja žmonių

Vokietija: Rusija karo nelaimės

Kaišiadoryse reikia teisti ne tik merą?

Sporto dvasia suvienijo Raudondvarį!

Lenkiškas nekeptas varškės pyragas su braškėmis (sernik na zimno)

Europa turi investuoti kartu, o ne 27 kartus atskirai?

Kaimynai dalijasi patirtimi

Kaune sulaikytas vyras palikęs granatą (ne vaisių)

II pensijų kaupimo pakopos pokyčiai

2026 m. birželio 25 d. horoskopas: kūrybiniai atradimai keičia santykių taisykles

Prezidentas teiks M. Sinkevičių į premjerus

Šv. Jono atlaidai Zapyškyje tapo istorinio vargonų sugrįžimo švente

Kaip Joninės praturtina prekybos centrą „Maxima“

Europa importuoja Ebolos virusą?

Futbolo kamuolys

Kurio žemyno komanda laimės Pasaulio futbolo taurę?

Kauniečio žvejo paslaptis: kaip viena česnako skiltelė garantuoja įspūdingą laimikį

Vasaros šventė Žiežmarių nepriklausomybės aikštėje

Kauno mečetės išpuolis sukėlė rietenas

Ministrė ir Vilniaus meras atsikirto Matijošaičiui 

Gardieji char siu kiaulienos iešmeliai: vasaros grilio karaliai

Išrinktos Kaišiadorių rajono gyventojams labiausiai patikusios dalyvaujamojo biudžeto idėjos

Kaune daugiabutyje dėl gaisro evakuota keliasdešimt žmonių

Kaune skendusią paauglę išgelbėjo pro šalį ėję vaikinai

Nacionalinis Kauno dramos teatras ant stogo įkurdino bites

Nausėda per Jonines susitiks su M. Sinkevičiumi

Kviečiame į piligriminį žygį Birštonas–Nemajūnai

Pradedamas kapitalinis Kruonio HAE ketvirto agregato remontas 

Dienos horoskopas: strateginiai sprendimai pareikalaus ambicijų ir dėmesio šeimai

Kaip kauniečiai gelbėjasi nuo karščių: paprasta gudrybė, kuri veikia geriau nei kondicionierius

Nauja galimybė neregiams ir silpnaregiams – programėlė „GV filmai“

Kodėl gali augti palūkanų normos, kai brangsta nafta?

Vištiena Provanso stiliaus su pomidorais ir alyvuogėmis

Baigti du tyrimai dėl balionais atskraidintų cigarečių

Premjerė tikina nebėgusi nuo žurnalistų klausimų

Tarptautinė 30-oji konferencija „Mechanika 2026“

Druskininkai paskelbti 2026 metų Europos medžių miestu

Kauno rajono globėjams skambėjo padėkos žodžiai

Dienos horoskopas: kūrybinė intuicija padiktuos svarbiausius sprendimus

Trys mln. eurų lietuviško drono-perėmėjo kūrimui

Kelionės su augintiniu: veterinarė atskleidė, ką pamiršta devyni iš dešimties šeimininkų

Vaikų globos savaitė – proga pabūti kartu ir padėkoti globėjams

Purūs itališki rikotos blyneliai su vasaros uogomis

Prie Senosios Zapyškio bažnyčios bus minimi tradiciniai Šv. Jono Krikštytojo tituliniai atlaidai

Registrų centro incidentas – priminimas pasirūpinti namų interneto saugumu

Kauno rajone įvyko žmonių su negalia sporto šventė „Pabūkime kartu“

Dienos horoskopas: kaip kūrybinė energija paveiks jūsų karjeros matomumą ir šeimos reikalus

Savickas neatsisakytų būti ministru

Ar apsimoka už Maroką lažintis Pasaulio futbolo čempionate?

„Nebijokite tų, kurie žudo kūną“, XII eilinis sekmadienis

Birželio 21 d. horoskopas: saulė Vėžio ženkle žada permainas jausmų srityje

FRONTO DULKĖS IR VIEŠŲJŲ RYŠIŲ DULKĖS – NE TAS PATS

Vytauto Didžiojo palaikų paieškos

Kas laimės pasaulio futbolo taurę?

Savivaldybių reitingas: vertinant žmonių užimtumą ir pajamas lyderės – Neringa ir Palanga

Lenkija nori dalyvauti derybose dėl Ukrainos

Kauno rajone įvyko žmonių su negalia sporto šventė

Seimas prieš vaikų pornografiją?

Seimo nariai bijo ginkluotų rinkėjų?

Šv. Jono Krikštytojo tituliniai atlaidai Zapyškije

Per parą tarp Ukrainos ir Rusijos pajėgų įvyko 234 susirėmimai

Menkai pastebėtas skandalėlis „Eurovizijos” reikale

Lenkijos prezidentas užsispyrė dėl istorijos

Kauno klinikų filiale Romainių ligoninėje atidarytas Ilgalaikės priežiūros dienos centras

Europoj šilumos rekordai

2026-06-28

„Budo“ klubo karatistai turnyre „Polish Open“

2026-06-27

Naujas rimtas eurpinės gynybos judesys

2026-06-27

Garliava šeštadienį sportavo

2026-06-27

Nausėda sveikino Lietuvos bažnytinės provincijos įsteigimo 100 metų minėjimo dalyvius

2026-06-27

„Kas neseka paskui mane – nevertas manęs“ (Mt 10, 38) XIII eilinis sekmadienis

2026-06-27

„Hezbollah“ vadas Izraelio ir Libano susitarimą pavadino „pažeminimu“

2026-06-27

Venesuelon siunčiama pagalba

2026-06-27

Lietuvos plaukikų startai Italijoje

2026-06-27

Milijonais vagiama per sveikatos paslaugas

2026-06-27

Keičiasi kolumbariumų tvarka Kauno rajone

2026-06-27

Šeštadienio horoskopas: netikėtos galimybės ir optimizmo banga

2026-06-27

Kaunas kviečia Valstybės dienai

2026-06-27

Kaip dirbti nedirbant?

2026-06-27

Rusija išsinešdino iš gimnastikos varžybų

2026-06-27

Ukrainiečiai kviečiami grįžti namo

2026-06-27

JAV atnaujino sankcijas Rusijos naftininkams

2026-06-27

Libanas, Izraelis ir JAV pasirašė trišalį susitarimą

2026-06-26

Nausėda pasiruošęs tarpininkauti Kijyvui ir Varšuvai

2026-06-26

Kaip atnaujinti kilimą už kelis centus: kaunietės patarimas, tapęs sensacija

2026-06-26

Kauno klinikos išgelbėjo vaiką

2026-06-26

Įsigyjami „Patria 6×6“ šarvuočiai 

2026-06-26

Kokios Rusijos ir Kinijos verslo santykių perspektyvos?

2026-06-26

Lietuvos energetikos agentūra informuoja

2026-06-26
Žalimas

Žalimas toliau ragina kovoti su Kinija

2026-06-26

Greitasis Bánh Mì su kiaušiniu: vietnamietiški pusryčiai kitaip

2026-06-26

Naujos cigarečių blionais gabenimo bylos

2026-06-26

Aukcionuose parduos šimtus apleistų sodų sklypų?

2026-06-26

Naujienos

2026-06-26

Po dešimtmečio pertraukos vyks Lietuvos moksleivių dainų šventė: bus eismo ribojimų, viešasis transportas kursuos dažniau

2026-06-26

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos