Kauno teritorinės ligonių kasos (Kauno TLK) atstovai susitiko su Kauno „Sodros“ skyriaus specialistais aptarti, kaip kartu spręsti žmonių problemas dėl sveikatos draudimo įmokų mokėjimo ir draudimo patvirtinimo.
Kauno TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Rasa Valinskaitė-Barščevičienė kolegoms iš „Sodros“ perskaitė pranešimą „Privalomojo sveikatos draudimo aktualijos“, kuriame apžvelgė pagrindinius privalomojo sveikatos draudimo (PSD) principus, pateikė informaciją, kokie asmenys yra draudžiami PSD, kada draudžiami Lietuvoje gyvenantys užsieniečiai.
Pranešėja-Kauno TLK atstovė- Rasa Valinskaitė-Barščevičienė
Pasirūpinti draudimu būtina visiems šalies gyventojams
„Svarbu, kad žmonės žinotų, jog nustatytais terminais nesumokėjus PSD įmokų, t. y. susikaupus įmokų skolai, ir ją sumokėjus, PSD dar neįsigalioja. Tik sumokėjus skolas ir einamojo mėnesio sveikatos draudimo įmoką, tuomet žmogus nuo įmokų sumokėjimo dienos tampa apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu“, – pabrėžė R. Valinskaitė-Barščevičienė.
Pranešėja priminė, kad neapdraustiems PSD gali tekti susimokėti už gydymą iš savo kišenės, nes nemokamai Lietuvos gyventojams gali būti teikiama tik būtinoji medicininė pagalba. Tuo tarpu apdraustieji Lietuvos gyventojai, kurie moka draudimo įmokas, turi teisę gauti visas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas, kompensuojamuosius vaistus ir kt.
„Kartais tik gydymo įstaigoje ar gydytojo kabinete sužinoję, kad yra nedrausti, žmonės kreipiasi į teritorinę ligonių kasą, prašydami išsiaiškinti priežastį, teigdami, kad įmokas mokėjo laiku. Pasitaiko, kad žmogus einamojo mėnesio įmoką sumoka paskutinę mėnesio dieną ir į gydymo įstaigą kreipiasi pirmomis kito mėnesio dienomis, t. y, kai informacijos apie sumokėtas įmokas ligonių kasa dar neturi. Mokantiems įmokas banke žmonėms reikėtų priminti, kad įmokos duomenys pasiekia „Sodrą“ ir ligonių kasas ne iš karto. Gali užtrukti ir kelias dienas, pavyzdžiui, jei mokama savaitgalį. Todėl, nors draudimas nustatomas pagal įmokos mokėjimo datą, visada rekomenduojame ne tik mokėti laiku, bet ir nelaukti paskutinės mėnesio dienos“, – teigė Kauno TLK atstovė.
Kauno „Sodros“ teritorinio skyriaus specialistai susitikimo metu
Nuolat gyvenantys Lietuvoje užsieniečiai yra draudžiami
Susitikimo metu buvo aptarta nemažai klausimų ir apie užsieniečius, kurie yra draudžiami PSD Lietuvoje.
Nuolat gyvenantys Lietuvoje užsieniečiai privalomojo sveikatos draudimo atžvilgiu turi tokias pat teises ir pareigas, kaip ir Lietuvos piliečiai, nuolat gyvenantys Lietuvoje. Turintys leidimą nuolat gyventi Lietuvoje užsieniečiai taip pat privalo mokėti PSD įmokas ir turi teisę būti apdrausti valstybės lėšomis.
R. Valinskaitė-Barščevičienė pažymėjo, kad leidimą laikinai gyventi Lietuvoje turintys užsieniečiai ir nepilnamečiai jų šeimų nariai privalomuoju sveikatos draudimu draudžiami tik tais atvejais, kai jie dirba Lietuvos Respublikoje arba dirbo Lietuvos Respublikoje ne trumpiau kaip 6 mėnesius ir yra įsiregistravę Lietuvos Respublikos teritorinėse darbo biržose kaip bedarbiai.
Su Kauno „Sodros“ skyriaus specialistais taip pat buvo aptartos ir Europos Sąjungos valstybių narių piliečių teisės ir pareigos, susijusios su privalomuoju sveikatos draudimu.
Tarpinstitucinis bendradarbiavimas – geresniam klientų aptarnavimui
Antroje susitikimo dalyje buvo diskutuojama, kaip padėti žmonėms spręsti PSD įmokų mokėjimo ir dėl sveikatos draudimo kylančias problemas. Išdiskutuotas geriausias kelias – vadovautis „vieno langelio“ principu, kad žmogus gautų jam reikalingą atsakymą toje institucijoje, į kurią kreipėsi. Pasak R. Valinskaitės-Barščevičienės, neaiškių situacijų ir klausimų pasitaiko dažnai, todėl labai svarbu, kad žmonės nebūtų siunčiami iš vienos institucijos į kitą aiškintis problemų – jas spręsti reikia institucijoms bendradarbiaujant.
Šis Kauno TLK ir Kauno „Sodros“ skyriaus darbuotojų susitikimas, kuriame dalyvavo apie 80 „Sodros“ specialistų, parodė, kad bendradarbiaujant randami geriausi problemų sprendimai. Tikimasi, kad šie susitikimai taps gera tradicija.
Šaltinis: ktlk.lt