Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Krovinių vežėjai link elektros pasaulio riedės dujomis

  • 2024-02-23
  • kaunieciams.lt
  • Automobiliai, Naujienos, Redakcija, Technologijos, Verslas

Europos Sąjungos šalims numatytas tikslas sparčiai mažinti transporto išmetamųjų dujų emisijas jau matyti gatvėse, kuriose nuosekliai daugėja privačių elektromobilių ir jų įkrovimo taškų. Tačiau net trečdalį kelių transporto taršos iš duslintuvų skleidžia komercinis transportas, kurių elektrifikacija dar neprilygsta asmeninei technikai.

Todėl netolimoje ateityje numatyti taršos ribojimai svariau guls būtent ant sunkiojo transporto kelio, kuriame iki nulinių emisijų dar laukia milijardai kilometrų. Atrodo, kad juos teks nuriedėti kompromisinėmis priemonėmis ir sprendžiant esmines problemas. Laimei, veiksmingų alternatyvų, leisiančių sulaukti lemtingo technologinio proveržio, yra jau dabar.

Esminės problemos

Su klimato kaita kovojančios Europos Sąjungos organizacijos pavojaus dėl išmetamųjų dujų varpais ėmė skambinti daugiau nei prieš kelis dešimtmečius. Tačiau tik neseniai pasiekta riba, kai daugumos ES valstybių teisės aktuose aktyvuojasi konkrečiais skaičiais įvardinti tikslai ir sankcijos šalims ar gamintojams, jų neįvykdžius.

Transporto gamintojai savo taršos lubas žino jau seniai – jos apibrėžtos variklių emisijų standartų, be to, teršalų emisijos tiesiogiai priklauso nuo degalų sąnaudų, kurių mažinimu suinteresuoti visi. Tad griežtėjant standartams varikliai tobulinami, kad atitiktų naujus reikalavimus, arba diegiamos visiškai kitos technologijos, leidžiančios sumine išraiška pasiekti užbrėžtų rodiklių.

Taigi keliuose matyti vis daugiau elektromobilių ir gaminama atitinkamai mažiau vidaus degimo varikliais varomų modelių, taip šalys gali mažinti išmetamųjų dujų kiekius, o gamintojai – palaikyti konkurencingą balansą ugningame paklausos ir pasiūlos šokyje.

Šis būdas vis dar turi trūkumų, kurie pasireiškia gerokai aukštesnėmis elektromobilių kainomis ir dar atsiliekančia infrastruktūros plėtra, tačiau šių problemų gliaudymas pastaraisiais metais įgavo milžinišką tempą.

„Problema ta, kad lengvųjų automobilių pasaulio sprendimas vis dar neturi sėkmės analogo, kai kalbame apie sunkvežimius. Tiesiog visi fizikos dėsniai žaidžia elektrinių vilkikų nenaudai, todėl bandymai sukurti efektyvią technologiją nuolat atsimuša į neracionalių kaštų, didelio svorio ar net trūkstamų energetinių resursų problemų sienas“, – sako bendrovės „Iveco“ vadovas Baltijos šalyse Ernestas Jakubonis.

Reikia šimtų tūkstančių elektrinių vilkikų

Jo teigimu, ši problema ypač slegia vilkikus ir kitus didelius sunkvežimius, kuriems ir tenka didžioji dalis – apie 70 proc. – viso komercinio kelių transporto taršos rodiklių. Skaičiuojama, kad šiuo metu vien Europoje važinėja daugiau nei 6 mln. sukvežimių, todėl net į rinką išleidus efektyvų elektrinį analogą būtų sudėtinga greitai užtikrinti elektros pildymo infrastruktūros sukūrimą, energijos iš atsinaujinančių šaltinių pateikimą, reikalingus gamybos pajėgumus.

„Dyzeliniai šiuolaikinių vilkikų varikliai atitinka aukštus taršos standartus ir išmeta santykinai nedaug CO2, tačiau norint pasiekti strateginius Europos Komisijos rodiklius reikėtų jau dabar kasmet į ES kelius paleisti dešimtis tūkstančių, o vėliau – ir šimtus tūkstančių elektrinių sunkvežimių būtinai naudojančių „švarią“, iš atsinaujinančių šaltinių pagaminamą elektros energiją. Sutikime, šią akimirką tai atrodo sunkiai suvokiami skaičiai“, – skaičiuoja E. Jakubonis.

Specialisto teigimu, komercinis transportas savo elektrifikacijos kelią įgyvendins atitinkamose srityse pakankamai greitai. Tarpmiestinių pervežimų ar užduočių miestuose elektrifikavimas pakankamai realiai atrodo jau šiandien, bet tolimųjų pervežimų srityje dar labai neaišku, kuri technologija bus priimtiniausia vartotojui. Daug lems kiekvienos šalies įstatymai ir kelių mokesčių politika, skiriamos finansinės paramos, infastruktūros galimybės ar nauji produkto stardartai, kuriuos reikės pakeisti įgyvendinant naująją technologiją jau artimojoje ateityje.

Alternatyvūs sprendimai

E. Jakubonio teigimu, gamintojai nenuleidžia rankų ir toliau intensyviai ieško sprendimų sunkųjį transportą paversti švaresniu, tačiau tam dar prireiks laiko. Viena iš perspektyvių technologijų tebelaikomas vandenilis, leidžiantis spręsti daugiau giluminių problemų, tačiau ne visas vienu metu. Be to, tam irgi reikalinga užtikrinti didelius iš atsinaujinančių šaltinių pagamintos elektros energijos kiekius bei laukia ilgas produkto standartizacijos kelias.

„Vandenilis paverčia proceso grandinę žalia, kadangi jis yra gera energijos akumuliavimo ir transportavimo terpė. Tarkime, vėjo ar saulės sugeneruotą energiją jos pertekliniu momentu galime gan pigiai paversti vandeniliu, kuris talpyklose ar gamtinių dujų infrastruktūroje pasiektų reikiamus regionus ir virstų kuru pramonei ar elektros energija vilkikų varikliuose. Vis dėlto kol kas ši technologija dėl daugybės priežasčių yra ganėtinai brangi, kad būtų efektyviai įsisavinama artimiausiu metu, nors ir atrodytų viena iš perspektyviausių, jei kalbėtume apie tolimųjų pervežimų alternatyvą“, – pažymi specialistas.

Anot jo, todėl dabar sunkiojo transporto sektorius iš taško A mėgina pasiekti tašką C per tašką B – tarpinį sprendimą, kuris leidžia sistemiškai spręsti taršos, efektyvumo ir kaštų klausimus. Tai yra suskystintomis arba suslėgtomis gamtinėmis biodujomis varomi sunkvežimiai.

Šias dujas vidaus degimo varikliuose deginantis transportas teršia gerokai mažiau, nors ir pasižymi panašiu apetitu degalams. Be to, suslėgtos bei suskystintos gamtinės biometano dujos 2023 metų pabaigoje dalyje ES šalių kai kurias mėnesiais kainavo net iki 40 proc. mažiau nei dyzelinas ir jas pasigaminti jau bando kiekviena agrarinė valstybė. Europos biodujų asociacijos duomenimis, nuo 2021 iki 2023 m. pabaigos Senajame žemyne buvo atidarytos net 299 naujos biometano gamyklos, o tai yra 30 proc. augimas per dvejus metus.

Šios technologijos svarbą ieškant jau veikiančių sprendimų supranta ir Senojo žemyno politikai, todėl pagal Europos Komisijos planus gamtinių dujų užpylimo taškų tankis ES nuosekliai didėja ir 2023 metų gale jau siekė net 4188 suslėgtų ir 712 suskystintų metano ir biometano degalinių tinklą.

Svarbu ir tai, kad netolimoje ateityje ES šalyse degalų kainų skirtumas gali dar labiau išaugti biometano naudai dėl alternatyvių degalų skatinimo politikos, kuri tradiciškai reiškia arba lengvatas skatinamam produktui, arba papildomus mokesčius ribojamam. Jau dabar skaičiuojant bendrą transporto priemonės nuosavybės kainą, rinkoje galima rasti konkurencingų dujinių vilkikų pasiūlymų, tad papildoma skatinamoji politika galėtų sparčiai nusverti svarstykles į ekologiškesnio transporto pusę.

Anot E. Jakubonio, susidomėjimas gamtinėmis dujomis varomais vilkikais pastaraisias metais labai stipriai išaugo ir Lietuvos transporto parkų savininkų gretose.

„Mūsų regionui vis dar yra kur gerokai pasistiebti vystant infrastruktūrą, nes pavyzdžiui kaimyninėje Lenkijoje jau veikia daugiau nei 20 suskystinto metano kolonėliu, tačiau ir šioje srityje sparčiai judame pirmyn: Klaipėdoje turime pirmąją suskystintų dujų kolonėlę, netrukus viena bus atidaryta Kaune bei dar dvi numatytos netolimoje ateityje“, – teigia E. Jakubonis.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Lietuvis: tarp stuburo, lankstumo ir buvimo

Vyksta 30-oji tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi… 2026“

Kaišiadorių rajone sudegusi sodyba ir galimai žmogaus kaulai

Kauno mariose lavonas ir dvi dėžės cigarečių

laikrodis

Sukame laikrodžius, bet netaupome

„Žalgiris” įveikė ir Šaro Eurolygos čempionus (Video)

Menininkai pagerbti „Auksiniais scenos kryžiais“

Epsteino aukos bylinėsis su JAV vyriausybe

Vėl be reikalo keisime laiką?

Pavasarį vėl atsiranda žolės degintojų

Seimas mokykloms GPM pinigų pagailėjo

Jaunieji šokėjai pasitiko pavasarį Ilgakiemyje

Lietuvon atvyko portugalų kontingentas

Pareigūnų skelbta įvykių suvestinė

Nausėda: pokalbis su Baltarusija galimas su sąlyga

Krepšininkas Kalnietis už futbolą

Ar tikrai reikia mažinti akcizą degalams?

Tarptautinis vaikinų krepšinio turnyras Punske

Koks bus šis Kauno dramos teatro sezonas?

Pradėtas Vytauto parko laiptų remontas

Pirmoji ponia susitiko su JAV lituanistais

Kremlius ir visokios „Narvos Liaudies Respublikos“

Ar mokykloms ir religinėms bendruomenėms vėl leisti pretenduoti į GPM dalį

Į Lietuvą iš Baltarusijos grįžo 100 vilkikų

Pareigūnai aiškinasi, kas nesusimokėjo už kvepalus

Kaunas įvertino ryškiausias teatro asmenybes

Raudondvaryje trečią kartą surengtas festivalis „Perliukai“

Lietuva vėl suks laikrodžių rodykles: kada liausimės? (video)

Tomas Čyvas

Mūšis dėl LRT pinigų ir įtakos tęsiasi

Premjerės patarėjas: 10 taškų egzaminuose pridėt reikėjo

Kaune neprižiūrintiems nekilnojamojo turto didinamas mokestis

STT: Lietuva ir Latvija – pasaulinės skaidrumo lyderės 

Virtuvės sienelė ir grindys – kokias plyteles rinktis, kad jos tarnautų ilgai

Botulino injekcijos – dažniausi klausimai ir mita

narai

Kaune vyras ginklu šaudė į skrendančius paukščius

Kauno policijos įvykių suvestinė

Kauno „Žalgiris“ įveikė Miuncheno „Bayern“

D. Nausėdienė: Lietuva dalyvaus JAV pirmosios ponios M. Trump iniciatyvoje

„Ką pasėsi… 2026“: nuo atradimų iki sprendimų – 30 metų žemės ūkio pažangos

NVSC: pernai Lietuvoje nustatyti 634 nauji tuberkuliozės atvejai

Lekšas: išvykus vienam iš lyderių „Žalgiris“ nepergyventų

Į Lietuvą iš Baltarusijos grįžo pirmieji vilkikai

Matulionis apie incidentą Varėnoje: informuosime mūsų NATO sąjungininkus

„Žalgirio” jaunimo savaitė

Siūloma riboti rusų ir baltarusių galimybes savivaldos rinkimuose

Gyvūnų gausa nulėmė gyvenimo būdą kaime

Teisme byla dėl įtariamo papirkimo

 KTU kuria jutiklius, kurie „perskaito“ iškvėpto oro sudėtį

Mediko Abraičio byloje apklaustos visos liudytojos

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone kovo 23-29 dienomis

Dėl drono premjerė šaukia Nacionalinio saugumo komisijos posėdį

Galingas Manto Kondratavičiaus debiutas UFC ringe

LRT

LRT giriasi atsižvelgusi į Valstybės kontrolės pastabas

Bent 13 vėžio formų – dėl nutukimo?

Kaip išsirinkti kokteilinę pagal savo mitybos įpročius?

TV laidoje „Erdvės alchemija“ – apie tvarios architektūros ir funkcionalumo santykį interjere

Rašysime Nacionalinį diktantą

RRT paragino KTU neišmontuoti ryšio bokšto

Zuckerbergas kuria DI agentą – „Meta“ direktorių

„Kilmės viršūnėse. Didybė, palaidota po laiko dulkėmis“

Vaikų dantų priežiūra Lietuvoje prastoka

Veryga: koalicijoje jaučiamės sunkiai

Lietuva griežtins sunkiasvorių transporto priemonių kontrolę

Iranas grasina aklinai uždaryti Hormūzo sąsiaurį

„Žalgiris“ susitvarkė su Šiauliais (video)

KTU: vaisius ir daržoves plauk teisingai

„Aš esu prisikėlimas ir gyvenimas“ (Jn 11, 25) V Gavėnios sekmadienis

Teroristai prieš 10 metų užmušė 32 nekaltus žmones

Lietuviai labiausiai nerimauja dėl sveikatos

Moksleiviams išbandymas: pastatyti tiltą

Politologai: Radvilavičius vargu ar laimės Kaune

Policija apie įvykius Kauno apskrityje

Parodos „Stasys Eidrigevičius. Hommage à Čiurlionis“ atidarymas

Paukščiai grįžta

„Žaliasis kursas” papjaus ūkininkus?

Vytautas Strolia atsakė į klausimą dėl ateities

Atsibastėliai nerimsta

By Mfield, Matthew Field, http://www.photography.mattfield.com; edit by Waugsberg (rotation 0,4°) - Own work, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11793846

Vokietijoje vėl aistros dėl politinio dešinumo

Prezidentas apie Hormūzo sąsiaurį

Pasaulinė vandens diena

Pažaislis

Į Pažaislio vienuolyną investuos 1,6 mln. eurų

„Žalgirio“palaikymas Lietuvoje yra ypatingas

Teismas: Elonas Muskas melavo

Rusija nesiliauja puolusi Ukrainos

LEA parama 2026 m.: proga atsinaujinti šildymą pigiau ir tvariau

Kovo 21-oji – kas tai?

Potvynio padėtis stabilizuojasi

Panemunės pilyje – misterija ,,Septyni tiltai“

„Žalgiris“ nukovė „Real“ (video)

Pakaunėje krykštauja 200-asis kūdikis iš Raudondvario

Vilkikai grįš iš Baltarusijos

Vokietijos brigada bus? Paraštėje?

Kaune atsidaro „Gintaro baldų“ salonas

Mastaičiuose – jaunųjų plaukikų kova dėl A. Statkevičiaus taurės

Giraitės gamykla kulkas gamins pati

Jaunimo krepšinis turi trenerius

Garliavoje pasveikinta trečioji 100-metė

Kaunas brangins komunalines paslaugas?

Koks yra alaus mielių poveikis

Patarimai, kaip užtikrinti jo ilgaamžiškumą ir išvengti komplikacijų

Dantų tiesinimas suaugusiems: ar kada nors būna per vėlu?

Kas yra haloterapija?

Lietuvis: tarp stuburo, lankstumo ir buvimo

2026-03-28

Vyksta 30-oji tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi… 2026“

2026-03-28

Kaišiadorių rajone sudegusi sodyba ir galimai žmogaus kaulai

2026-03-28

Kauno mariose lavonas ir dvi dėžės cigarečių

2026-03-28
laikrodis

Sukame laikrodžius, bet netaupome

2026-03-28

„Žalgiris” įveikė ir Šaro Eurolygos čempionus (Video)

2026-03-28

Menininkai pagerbti „Auksiniais scenos kryžiais“

2026-03-28

Epsteino aukos bylinėsis su JAV vyriausybe

2026-03-27

Vėl be reikalo keisime laiką?

2026-03-27

Pavasarį vėl atsiranda žolės degintojų

2026-03-27

Seimas mokykloms GPM pinigų pagailėjo

2026-03-27

Jaunieji šokėjai pasitiko pavasarį Ilgakiemyje

2026-03-27

Lietuvon atvyko portugalų kontingentas

2026-03-27

Pareigūnų skelbta įvykių suvestinė

2026-03-27

Nausėda: pokalbis su Baltarusija galimas su sąlyga

2026-03-27

Krepšininkas Kalnietis už futbolą

2026-03-27

Ar tikrai reikia mažinti akcizą degalams?

2026-03-27

Tarptautinis vaikinų krepšinio turnyras Punske

2026-03-27

Koks bus šis Kauno dramos teatro sezonas?

2026-03-27

Pradėtas Vytauto parko laiptų remontas

2026-03-27

Pirmoji ponia susitiko su JAV lituanistais

2026-03-26

Kremlius ir visokios „Narvos Liaudies Respublikos“

2026-03-26

Ar mokykloms ir religinėms bendruomenėms vėl leisti pretenduoti į GPM dalį

2026-03-26

Į Lietuvą iš Baltarusijos grįžo 100 vilkikų

2026-03-26

Pareigūnai aiškinasi, kas nesusimokėjo už kvepalus

2026-03-26

Kaunas įvertino ryškiausias teatro asmenybes

2026-03-25

Raudondvaryje trečią kartą surengtas festivalis „Perliukai“

2026-03-25

Lietuva vėl suks laikrodžių rodykles: kada liausimės? (video)

2026-03-25
Tomas Čyvas

Mūšis dėl LRT pinigų ir įtakos tęsiasi

2026-03-25

Premjerės patarėjas: 10 taškų egzaminuose pridėt reikėjo

2026-03-25

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos