Rusija toliau puola Ukrainą. Karą ji pradėjo 2014 metais, o atnaujino 2022 metų vasario 24 dieną. Tikėtina, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos (UGP) galės pradėti kontrpuolimą Išumo kryptimi. Rusijos Federacija toliau perkelia karius iš šiaurinės Donecko srities dalies, kad paremtų dabar jau gynybines pozicijas Ukrainos pietuose, o tai susilpnins okupacines pajėgas Sloviansko kryptimi.
***
Rusija tęsia Ukrainos miestų metodišką apšaudymą, Galingi sprogimai nugriaudėjo Mykolajive, vienas žmogus buvo sužeistas.
Apie tai savo telegramoje pranešė Nikolajevo meras Oleksandras Senkevičius. “Apie 4 val. ryto keliuose Mykolajevo miesto rajonuose nugriaudėjo galingi sprogimai. Preliminariais duomenimis, vienas žmogus buvo sužeistas”, – sakė jis.
Pasak Senkevičiaus, šiuo metu aiškinamasi, kokie buvo apšaudymo padariniai.
***
***
JAV karo tyrimų institutas (ISW). Instituto analitikai teigė, kad Rusijos Federacija toliau perkelia karius iš šiaurinės Donecko srities dalies, kad paremtų gynybines pozicijas Ukrainos pietuose, ir tikriausiai kol kas sustabdys Slovjansko kampaniją. ISW citavo Rusijos atstovą Vadimą Skibitskį, kuris sakė, kad prieš dvi savaites Rusijos kariai iš Donecko srities išvedė oro desantininkų taktines grupes.
„Jungtinės Karalystės gynybos ministerija taip pat pažymėjo, kad Rusijos pajėgos Zaporožės regioną tikriausiai nustatė kaip pažeidžiamą frontą, kuriam reikia pastiprinimo. Ukrainos generalinis štabas pranešė, kad Rusijos pajėgos persigrupuoja Zaporožės regione. Socialiniuose tinkluose filmuota medžiaga rodo, kad pastarosiomis savaitėmis Rusijos kariai gabena įrangą ir personalą į Zaporožės ir Chersono regionus”, – pridūrė institutas.
Pasak ekspertų, dalinis Rusijos karių išvedimas iš šiaurinės Donecko srities dalies sumažins Rusijos pajėgumus Slaviansko srityje.
„Tikėtina, kad pajėgų perdislokavimas sudarys galimybę Ukrainos pajėgoms pradėti kontrpuolimą Iziumo kryptimi, kaip ir Rusijai užėmus Luhansko sritį, Ukraina galėjo pulti Chersono srityje. Rusijos karių perdislokavimas į Zaporožės sritį taip pat rodo, kad Ukrainos kontrpuolimas neapsiriboja Chersono sritimi ir greičiausiai vyks visoje šalies pietų teritorijoje”, – pažymėjo ISW.
***
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pareiškė, kad „dar per anksti“ švęsti tai, kad pagal Jungtinių Tautų ir Turkijos tarpininkaujamą susitarimą iš Ukrainos uosto buvo išplukdyta grūdų siunta.
„Šiuo metu dar per anksti daryti kokias nors išvadas ir prognozes, – sakė jis savo kasdieniame vaizdo kreipimesi. – Palaukime ir pažiūrėkime, kaip veiks susitarimas ir ar tikrai bus užtikrintas saugumas.“
Pirmadienį iš Odesos uosto išplaukė pirmoji Ukrainos grūdų siunta nuo Rusijos invazijos pradžios vasarį pagal svarbų susitarimą dėl Maskvos jūrų blokados Juodojoje jūroje atšaukimo.
Penkis mėnesius sustabdytas grūdų tiekimas iš karo draskomos Ukrainos, kuri yra viena didžiausių grūdų eksportuotojų pasaulyje, prisidėjo prie sparčiai kylančių maisto kainų, dėl kurių ypač nukentėjo skurdžiausios pasaulio šalys.
Pareigūnai nurodė, kad Siera Leonėje įregistruotas krovinių laivas „Razoni“ išplaukė iš Ukrainos Odesos uosto į Libaną su itin svarbiu 26 tūkst. t kukurūzų kroviniu.
Tikimasi, kad kiti laivai, laikydamiesi sutartų formalumų, išplauks paskui jį jūriniu koridoriumi.
Rusijos pajėgoms vasario pabaigoje įsiveržus į Ukrainą ir užėmus ar subombardavus kelis šios šalies uostus, kai kuriuos jų ukrainiečiai užminavo, taip norėdami juos apsaugoti.
Pagal liepos 22 dieną Stambule pasirašytą susitarimą Ukraina turi pašalinti minas, o Rusija – panaikinti blokadą, bet grūdų gabenimas atnaujinamas lėtai, o kovos Ukrainos teritorijoje tęsiasi.
***
Rusija pirmadienį pranešė, kad į „juodąjį sąrašą“ įtraukė dar 39 Jungtinės Karalystės piliečius, įskaitant Leiboristų partijos lyderį Keirą Starmerį (Kirą Starmerį) ir buvusį ministrą pirmininką Davidą Cameroną (Deividą Kameroną).
Vasario 24 dieną Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pasiuntus karius į Ukrainą, Londonas tapo vienu aktyviausių Kyjivo rėmėjų.
Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad į „juodąjį sąrašą“ įtraukti piliečiai, įskaitant žurnalistus, „prisideda prie priešiško Londono kurso, kuriuo siekiama demonizuoti mūsų šalį ir ją izoliuoti tarptautiniu mastu“.
„Konfrontacijos pasirinkimas yra sąmoningas Britanijos politinio isteblišmento sprendimas, kuriam tenka visa atsakomybė už pasekmes“, – pridūrė ministerija.
Nuo karo Ukrainoje pradžios Maskva uždraudė kelioms dešimtims JK piliečių, daugiausia politikų ir žurnalistų, atvykti į Rusiją.
Tarp naujai į „juodąjį sąrašą“ įtrauktų asmenų yra keletas parlamento narių leiboristų, Škotijos politikų ir Lordų Rūmų narių.
Taip pat į jį pateko žiniasklaidos atstovų, tokių kaip BBC naujienų tarnybos laikinasis direktorius Jonathanas Munro (Džonatanas Manrou), televizijos laidų vedėjas Piersas Morganas (Pirsas Morganas) ir BBC žinių vedėjas Huwas Edwardsas (Huvas Edvardsas).
Be to, pirmadienį Rusijos Generalinė prokuratūra „nepageidaujama organizacija“ pripažino JK pelno nesiekiančią grupę „Calvert 22 Foundation“.
Grupę 2009 metais įkūrė Rusijoje gimusi ekonomistė Nona Materkova.
Ji leido „The Calvert Journal“ – apdovanojimus pelniusį internetinį žurnalą, kuriame tyrinėjama Rytų Europos, Balkanų, Rusijos ir Vidurinės Azijos kultūra. Jo leidyba buvo sustabdyta po to, kai Maskva pasiuntė karius į Ukrainą.
„Nepageidaujamos organizacijos“ žyma, skirta užsienio grupėms, leidžia Rusijos valdžios institucijoms uždrausti jų veiklą šalyje. Be to, su šiomis organizacijomis bendradarbiaujantiems rusams gresia baudos arba laisvės atėmimo bausmės.
UNIAN.ua, BNS, kaunieciams.lt