Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Video
  • Renginiai
  • Grupės
  • Apklausos
  • Horoskopai
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Kriminalai
    • Sportas
    • Video
  • Sportas
  • Horoskopai
  • Renginiai
  • Apklausos
  • Grupės
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Lygių galimybių kontrolieriai: tyrimai dėl pokšto?

  • 2023-04-01
  • Tomas Čyvas
  • Lietuva, Redakcija, Žiniasklaida
Dalinkitės

Kovo viduryje vykę šventiniai renginiai kiek užgožė socialinius tinklus sušiaušusį skandalą. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT), kuriai vadovauja Julija Sabatauskaitė (Seimo nario atžala), savo socialinio tinklo paskyrą „papuošė“ pastebėjimu, kad moteris diskriminuoja kelnių gamintojai, nes moteriškuose fasonuose per trumpos kišenės.

Nustačius, kad vidutinės moteriškų kelnių kišenės yra tik 14 cm, o vyriškos net 23 cm apimties, tai paviešinus LGKT, pasipylė ir ironiški, ir pikti komentarai. Moterys ir vyrai internete tiesiog kikeno, opozicija (ypač neparlamentinė) tyčiojosi. LGKT ir jos gynėjai kraipė nosimis ir aiškino, kad jų oficialus įrašas yra tiesiog pokštas, „vainikuojantis“ ilgalaikę veiklą. O šios konkrečios veiklos – vieno projekto – kaina siekia 612 516 eurų.

„Lygybininkai“ teisinosi vos ne pajuokavę

Seimo narei, Mišrios Seimo narių grupės seniūnei, Agnei Širinskienei sureagavus ir iškėlus klausimus dėl tokių tyrimų naudos bei tarnybos efektyvumo, LGKT pabandė „atsijuokauti“.

Ji oficialiai pareiškė, kad tyrimas apie kišenių gylį ir išmaniųjų telefonų plotį skirtas tik dėmesiui į nelygybės problemas atkreipti. Anot LGKT „dėmesio kraipytojų“, tai baigiamasis penkerių metų projekto akcentas. Taip esą nuspręsta pareklamuoti tinklalapį, kuriame aiškinama, kaip siekti lyčių lygybės.

„Kišenės yra tik viena iš temų. Mūsų tarnyba neatliko tyrimo ir mokesčių mokėtojų pinigų šiam tyrimui neišleido“, – viešai dievagojosi LGKT atstovė Mintautė Jurkutė. (2023-03-10, „Kauno diena“).

Gal toks „viešųjų ryšių humoru“ atsikalbinėjimas ir turėtų prasmę, jei ne finansinės ir vertybinės abejonės. Internetas jomis prapliupo. Tiek pačios LGKT paskyroje, tiek šiaip feisbuke.

Internautai linksminasi

Aršiausiai, žinoma, pasisakė Nacionalinio susivienijimo atstovas Vytautas Sinica – dar pikčiau už A.Širinskienę. Jis tiesiog pasiūlė panaikinti, jo nuomone, veltėdžių įstaigą.

„Tik nesitikėkite, kad šitą leftistinio marazmo kontorą uždarys dabartinė „konservatorių“ valdžia. Jų deleguotos ministrės valdoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, priešingai, inicijuoja viso tinklo lygių galimybių plėtros specialistų etatų kūrimą Lietuvos savivaldybėse. Su nelygybe reikia kovoti, Leninas didžiuotųsi“, – sakė V.Sinica, pridurdamas, kad kontorą reikia naikinti.

Aptartame tyrime, kurį esant labai naudingu ir vertingu reklamavo LGKT, nurodoma, kad vyrai nusižudo 78 proc. dažniau nei moterys.

Europos humanitarinio universiteto profesorė, istorikė ir kultūrologė Rasa Čepaitienė „Valstiečių laikraščiui“ sakė nesusilaikiusi ir paklaususi – ar rodiklius reikia lyginti ir kaip? „Paklausiau, gal reikia, kad moterų daugiau nusižudytų, ar politkorektišką instrukciją išleistume? Iškart LGKT mane užblokavo, – juokdamasi sakė ji.

Būta ir ironiškų, ties piktdžiuga balansuojančių pastebėjimų, kad, politinėje valdžioje dominuojant moterims, kišenės gelmės klausimas gali būti susijęs su kyšio apimties įsisavinimo joje galimybėmis.

Nepotizmas – taip ar ne?

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto veteranas Julius Sabatauskas buvo paklaustas, ar bus, pagal jo atžalos vadovaujamos kontoros priekaištą, inicijuojami teisės aktai prieš džinsų ar treningų gamintojus dėl kišenių dydžio? Antras klausimas buvo apie nepotizmą – mato jis čia požymių ar ne?

J.Sabatauskas kaip iš natų „Valstiečių laikraščiui“ atkartojo tai, ką rašo LGKT apie „vainikuotą“ tyrimą. „Naujausiais „Sodros“ duomenimis, Lietuvoje vyrų ir moterų darbo užmokesčio atotrūkis siekia 13,6 proc. Per metus jis padidėjo – metais anksčiau fiksuotas 11,1 proc. atotrūkis. Valstybinė darbo inspekcija atliko patikrinimus Lietuvos įmonėse, kuriose fiksuojamas didžiausias atlyginimų atotrūkis tarp vyrų ir moterų“, – sakė jis.

Atskiro tyrimo dėl kišenių dydžio, kaip teigė (kalbama po kelių dienų skandalui verdant, – red. past.), nebuvo. Tiesiog tai turėjo tyrimo pabaigą viešai papuošti.

Šalia kitų neva labai svarbaus ir valdiškų pinigų verto tyrimo rezultatų J.Sabatauskas paminėjo dar vieną aspektą. Vyrai mat nusižudo net 78 proc. dažniau nei moterys. Paklaustas, ar reikėtų šį rodiklį lyginti, politikas atsakė neturintis ko apie tai komentuoti bei feikų neaptarinėjantis.

Nepotizmo savo šeimos atžvilgiu pretenzijas jis atmetė primindamas mazuronius, saudargus, gentvilus, zuokus, landsbergius ir faktą, kad niekada jiems tokių pretenzijų neturėjęs.

O klausimus apie institucijos reikalingumą ir dukrelės paskyrimą pasiūlė adresuoti Seimo pirmininkei.

Kiek kainuoja „lygybės prievaizdai“?

Nors pabrėžiama, kad atskirai kišenių tyrimų ir į jas galimai telpančių valdininkams duodamų kyšių apimčių nagrinėjimas nefinansuotas, klausimų lieka. Biudžetas juk valdiškas, algos juk mokamos mokesčių mokėtojų. Net ir „pajuokavimai bei vainikavimai“.

Pradžioje LGKT atstovė spaudai Izabelė Švaraitė mėgino „Valstiečių laikraščiui“ pasakoti nesuprantanti klausimo, nieko apie jokias kišenes, socialinių tinklų diskusijas nežinanti. Ir, kaip tipiška valdiškoms kontoroms, paprašė klausimų raštu.

Gavome komentarą apie tai, kad šešerius (pradžioje minėti penkeri) metus vykdyto projekto laiku apie lyčių lygybę buvo instruktuotos 60 savivaldybių. Nurodymai, kaip teisingai laikytis lygybės, parengti raštu, žodžiu ir internetu. Vyko visokie mokymai apie tai, kaip viena lytis turi neskriausti kitos. Ir finalinė išvada, kaip pripažino niekais užsiimanti tarnyba, buvo informacinė kampanija.

„Joje pristatome surinktą informaciją ir paaiškiname lyčių nelygybę plačiau. Šioje kampanijoje viena iš žinučių yra Jūsų pridėtas vizualas. Faktas apie skirtingą kišenių ilgį – iš tyrimo, kurį 2018 metais atliko amerikiečių dizainerė Jan Diehm bei duomenų inžinierė ir žurnalistė Amber Thomas. <…> LGKT šį tyrimą pasitelkė tik kaip vieną iš pavyzdžių, kokiais skirtingais būdais reiškiasi kasdienis seksizmas“, – pareiškė LGKT atstovė.

Įdomu, kiek būtų padidėjęs projekto biudžetas, jei tokio lygio pavyzdžių internete būtų rasta daugiau? Tokiu sudėtingu klausimu LGKT nebevarginome.

Į klausimus, ar LGKT darbuotojai už šią entuziastingą veiklą gavo piniginių priedų, ar buvo samdyti žmonės iš šalies – neatsakyta. Visgi oficialiai patvirtinta, kad išleista daugiau nei 612 516 eurų ir toliau teigiama, kad tai labai naudinga.

„Tai šešerius metus trukusio projekto „Savivaldybės sėkmės kodas – lyčių lygybė“ biudžetas (finansuotas Europos socialinio fondo lėšomis), kurį kartu vykdė Lietuvos savivaldybių asociacija, Lietuvos moterų lobistinė organizacija, Valstybės duomenų agentūra ir LGKT“, – rašoma atsakyme.

Vidutinis atlyginimas J.Sabatauskaitės vadovaujamoje įstaigoje yra apie 2 500 eurų. LGKT dirba 19 darbuotojų.

LGKT, kaip skelbiama, yra nepriklausoma valstybinė institucija, stebinti lygių galimybių įgyvendinimą ir vykdanti diskriminacijos prevenciją Lietuvoje. LGKT ir jos vadovas – lygių galimybių kontrolierius – prižiūri, kaip šalyje veikia Lygių galimybių įstatymas bei Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas.

Ką apie neva didžiai prasmingus tyrimus mano kiti, su kontora ir skyrimais nesusiję asmenys?

Vertybininkai apie lygybę

Ką tik valstybės apdovanotas sovietinių laikų disidentas Robertas Grigas „Valstiečių laikraščiui“ sakė, kad vadinamoji LGKT yra grynai ideologinė įstaiga, skatinanti ne piliečių lygybę prieš įstatymus, o įvairių visuomenės grupių išskirtinumą.

„Piliečių lygybės užtikrinimui pakanka Lietuvos Respublikos Konstitucijos demokratinių nuostatų, baudžiamosios ir administracinės teisės kodeksų. Teisingumą prižiūrinčioms valstybės įstaigoms tereikia užtikrinti juose įtvirtintų teisės aktų vykdymą. Ir piliečių lygybei apginti nebereikės jokių papildomų, biudžeto lėšas „valgančių“ tarnybų, kurios užsiima kišenių gylio matavimais“, – sakė kunigas.

Rašytoja, keliautoja Goda Juocevičiūtė, paprašyta palyginti kovas už moterų lygybę Lietuvoje ir Kinijoje, kur praleido daug laiko, sakė net ironiškai nenorinti lyginti „lygybių“ koncepcijų: „Komunistinio diktatoriaus Mao laikais klestėjo socialistinis feminizmas, tai faktas. Moterys buvo verčiamos dirbti visokius nekvalifikuotus darbus, pateikiant tai kaip lyčių lygybės gėrį. Dabar, manau, ten irgi kažkas panašaus, nes jiems reikia statyti ekonomiką, moterys dirba sunkiai ir daug. Aišku, kad statusas, padėtis priklauso nuo to, ar tu partinė, ar ne.“

„Kinijos feministės kišenių gylio tikrai nematuoja ir tokiais niekais neužsiima. Tokiems niekams, kokius parazitinės lygių galimybių kontoros išdarinėja Vakarų Europoje, rytiečiai neturi laiko“, – sakė G.Juocevičiūtė.

Advokatas Vytautas Sirvydis apie galimas panašių tyrimų teisines išdavas pasisako taip: „Yra institucijų, kurios jau aiškiai demonstruoja savo nereikalingumą. Pamenu, senais laikais veikė Saulėlydžio komisija. Seniai laikas atgaivinti jos veiklą. Buvo ir yra panašių tarnybų: Lietuvos prabavimo rūmai, Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija, Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba ir pan.“

Veltėdžiavimo taktika

Apskritai LGKT įkūnija ir parodomąja niekdara iliustruoja labai patogią šliaužiančios diktatūros ir veltėdžiavimo įsigalėjimo taktiką bei strategiją. Politinės institucijos, kokia yra Seimas, palaiminimu įsteigiama struktūra. Tai faktiškai daro vadančioji politinė dauguma, kuri nurodo savo statytiniams ką veikti, ką ginti, ką pulti ir įtvirtina nuostatą, kad ši esanti nuo nieko nepriklausoma.

Vadinasi, apginta no kritikos, demokratinės kontrolės procedūrų ir nepatogių klausimų, pavyzdžiui, vienų ar kitų veiksmų prasmingumo. Nukopijuoji kažkokios amerikiečių dizainerės 2018 metų kliedesį ir integruoji į šešerių metų niekdaros biudžetą kaip informacinę vinį. Išties turbūt sunkus darbas? Tuo suabejojus iškart klausiama – argi esi už diskriminaciją?

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

Poilsis fantastiškoje Aukštaitijos ežerų apsuptyje

2023-06-06

„S&P Global Ratings“ įvertino Lietuvos ekonomikos perspektyvas

2023-06-06

Kauno mieste vairuotoja greitį viršijo daugiau nei dvigubai

2023-06-06

Prezidentūroje vyko Prezidento Valdo Adamkaus gamtosauginės premijos įteikimo ceremonija

2023-06-06

Patogūs ir stilingi auskarai

2023-06-06

„Girteka“ biuras Kaune pardavimų profesionalus kviečia dirbti su garsiausiais tarptautiniais prekės ženklais

2023-06-06

Kaunas ieško Kalėdų eglutės ir Rotušės aikštės puošėjo

2023-06-06

Eurolyga turės naują vadovą – Glickmanas paliko savo postą

2023-06-06

Vėl Panevėžyje triumfavę „CBet“ krepšininkai – per žingsnį nuo LKL bronzos medalių

2023-06-05

Lietuvos U20 krepšinio rinktinės išplėstiniame sąraše – žalgiriečiai ir „Lietkabelio“ puolėjas

2023-06-05

Lietuvos mažojo futbolo rinktinė peržengė ir Peru barjerą

2023-06-05

Chorų gausmas Vandžiogaloje

2023-06-05

Lažybose dalyvavusiam krepšininkui nepavyko teisme įrodyti savo tiesos

2023-06-05

Kauno rajonas – tarp sportiškiausių rajonų Lietuvoje

2023-06-05

LKL paskelbė teisėjų reitingą: geriausiu arbitru penktą kartą paeiliui pripažintas Gytis Vilius

2023-06-05

Gyvūnų gerovės fanatikai stumia kailių fermų Lietuvoje draudimą 

2023-06-05

Skelbiamas konkursas LSMUL Kauno klinikų direktoriaus pareigoms užimti

2023-06-05

Reikšminga buriuotojo Eriko Scheidt pergalė: po poros savaičių toje pačioje akvatorijoje atstovaus Lietuvai pasaulio čempionate

2023-06-05

Būkite atsargūs: plinta melagingos žinutės siunčiamos „Sodros“ vardu

2023-06-05

KTU vyksta priėmimas į doktorantūros studijas

2023-06-05
šiukšlės

Daliai Kauno rajono gyventojų keičiasi pakuočių aptarnavimo grafikas

2023-06-05

Dviratininkė Rasa Leleivytė lenktynėse Ispanijoje – 12-a

2023-06-05

Tadas Ivanauskas: iki galo neatskleistas fenomenas

2023-06-05

Šeimų futbolo šventė keliauja po Lietuvos istorinių asmenybių gimtines

2023-06-05

LLAF taurės varžybas užbaigė įspūdingas trišuolio finalas

2023-06-05

Ką daryti, kad perkant internetu nebūtumėte apmulkinti?

2023-06-05

J. Bernotas pasaulio taurės etapą baigė pakildamas į septintąją poziciją ir aplenkdamas Tokijo olimpinį čempioną

2023-06-05

Pasaulio mažojo futbolo čempionate – galingas lietuvių startas

2023-06-05

Finišavo stipraus vėjo ir sportinių iššūkių buriuotojams nepagailėjusi „Galvės taurės“ regata

2023-06-05

Ekonomiški šilumos siurbliai

2023-06-04




Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.


Pasidalinti žinia

Rekvizitai

UAB “Informacinis centras”
Įmonės kodas: 305930633
PVM mokėtojo kodas: LT100014557711
Banko sąskaita: LT897044090102522014

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Copyright © 2023 Kauniečiams kasdienės naujienos

wpDiscuz