Kovo 20 dieną prasideda lemiamos Lietuvos moterų krepšinio lygos (LMKL) kovos. Ketvirtfinalyje į kovą stos Vilniaus „Kibirkštis“ ir Ukmergės „Vilkmergė“ bei Klaipėdos „Fortūna“ ir Kauno „Aistės-LSU“. Jei vilnietės ir ukmergiškės dar neturi ilgos tarpusavio santykių istorijos, tai kaunietės ir klaipėdietės juos aiškinasi kone kasmet. Nuo 2012/2013 m. sezono, kai uostamiesčio ekipa pasivadino „Fortūna“, šie du klubai LMKL atkrintamosiose varžybose susitiko keturis kartus. Šia proga pradedame keturių straipsnių ciklą, skirtą Kauno ir Klaipėdos mūšių istorijai prisiminti ir įkvėpti dabartinę laikinosios sostinės komandos kartą galų gale pasiekti revanšą.
Žygis iki akistatos. 2012/2013 m. sezoną „Aistės-LSU“ pasitiko su gana kukliu tikslu – prasibrauti į atkrintamąsias varžybas. Kad šis siekis bus įgyvendintas, ėmė ryškėti jau gana ankstyvoje sezono stadijoje. Iš 28 reguliariojo sezono rungtynių kaunietės laimėjo lygiai pusę ir septintąją vietą, kurią užėmusiai komandai jau netektų garbės žaisti atkrintamosiose varžybose, aplenkė net devyniais laimėjimais, užimdamos penktąją poziciją. Vis dėlto didelių perspektyvų, regis, nebuvo matyti – ketvirtfinalyje absoliuti dauguma krepšinio ekspertų ir gerbėjų favoritėmis laikė Marijampolės „Sūduvos-Mantingos“ krepšininkes, o „Aistėms-LSU“, pasak prognozių, turėjo pritrūkti tokio rango kovų patirties. Ir šioje vietoje viena jauniausių lygos komandų tėškė vieną didžiausių lygos sensacijų. Pirmojoje dvikovoje Suvalkijos sostinėje kaunietės pirmavo didžiąją dalį mačo laiko ir išplėšė pergalę 75:74. Kaune vykusiose antrosiose rungtynėse situacija klostėsi labai panašiai – nors marijampolietėms pavyko sustabdyti Dovilę Saurazaitę, pirmajame mače pelniusią 25 taškus, prabilo kita „Aisčių-LSU“ gynėja – Ieva Stankevičiūtė, pataikiusi penkis tolimus metimus, įmetusi svarbiausias baudas ir, kaip teigė Marijampolės komandos treneris Stasys Žaliabarštis, nužudžiusi varžovių ekipą – 80:76. Nors pusfinalyje Ričardo Maceinos, kurį iškart po ketvirtfinalio klubo direktorius Petras Aleksonis įvardijo kaip LMKL metų trenerį, auklėtinės nesugebėjo pasipriešinti Vilniaus „Kibirkščiai-VIČI-IKI“ (51:69, 51:80), niekas pernelyg neliūdėjo, juo labiau, kad atėjo metas kovoti dėl LMKL bronzos, dėl kurios, kaip nesunku nuspėti, kaunietės turėjo varžytis su Klaipėdos „Fortūna“.
Ankstesni susirėmimai. Reguliariojo sezono metu tarpusavio mačuose labiau sekėsi uostamiesčio komandai. Klaipėdietės, nors ir nedideliais skirtumais, bet pasiekė tris pergales – 86:79, 74:69, 69:65. Vilties kauniečių gerbėjams teikė paskutinysis mačas – puikiai sužaidusios ketvirtąjį kėlinį tąsyk pergalę iškovojo „Aistės-LSU“, palaužusios varžoves 65:55.
Kovos. Dėl to, jog „Fortūna“ po reguliariojo sezono buvo aukštesnėje pozicijoje, bronzinė serija prasidėjo Klaipėdoje. Pakeliui į uostamiestį kaunietės neišvengė nuotykių – sprogus krepšininkes vežusio mikroautobuso padangai, Klaipėda buvo pasiekta vėliau, nei tikėtasi. Nežinia, ar dėl šios, ar dėl kitų priežasčių „Aistės-LSU“ pirmavo tik pirmame kėlinyje, o vėliau rungtynių kontrolę perėmė „Fortūna“. Visgi mačo svarba slėgė ir šeimininkes – nors kaunietes joms pavyko išmušti iš vėžių savo aktyvia gynyba, norėdamos greičiau susikrauti solidų pranašumą, jos neretai perskubėdavo, o tai kainuodavo taškus į kitą krepšį. Būtent pasinaudodamos varžovių klaidomis viešnios, net ir rungtyniaudamos be kelio skausmus jautusios Lauros Želnytės, keletą kartų panaikino arba apmažino deficitą, bet galutinio persilaužimo pasiekti nepavyko. Lemiamą spurtą sukūrė „Fortūna“, nuo lygaus rezultato trečiojo kėlinio pabaigoje (44:44) sugebėjusi sužaisti atkarpą 10:2 ir pabėgti iki pergalės 71:63.
To paties scenarijaus pagrindu, tik be sprogusios padangos sukurta ir antroji filmo serija. Didžiąją dalį laiko žaidimą kontroliavo klaipėdietės, būdamos priekyje, tačiau tas pranašumas staigiomis ir tiksliomis „Aisčių-LSU“ atakomis bemat būdavo aptirpdinamas. Vis dėlto perlaužti rungtynių eigos nepavyko ir šį kartą, „Fortūnai“ su visa pergale vėl išvažiavus namo – 68:58. Po mačo R. Maceina baksnojo pirštu į klaidų bei atkovotų kamuolių statistikos grafas. Klaipėdietės nuolat stengėsi maitinti savo aukštaūges perdavimais, jų metimai toli gražu ne visada buvo taiklūs, tačiau jos pačios labai dažnai kartojo savo atakas – „Fortūna“ ataką iš naujo po tokių epizodų galėjo pradėti net 24 kartus. Klaidų abi komandos padarė vienodai, po 17, bet nesunku nuspėti, ką omenyje turėjo kauniečių treneris – jo auklėtinės keletą kartų prarado kamuolius aikštelės viduryje ir tiesiai po savuoju krepšiu.
Neabejotinai norėdamos pabaigti seriją čia ir dabar, uostamiesčio atstovės namuose trečiąjį bandymą pradėjo galingai. Antrojo kėlinio viduryje aikštelės šeimininkių atotrūkis pasiekė 14 taškų (36:22). Vis dėlto „Aistės-LSU“ nesirengė serijos pralaimėti sausai. Per septynias minutes kaunietės pelnė 15 taškų be atsako ir išsiveržė į priekį – 37:36. Ši kova nusikėlė iki pat paskutiniųjų minučių. Likus žaisti 11 sekundžių viešnios atsiliko dviem taškais, kol D. Saurazaitė pelnė tris taškus ir išvedė saviškes į priekį (59:58). Sudeginusi gana nemažai laiko, sėkmingu prasiveržimu atsakė Gabrielė Gutkauskaitė, vėl išmesdama aukštyn „Fortūną“, o likusių 2,7 sek. pergalingam atsakui nebepakako. Tačiau net ir pralaimėjus kovą dėl bronzos 0:3, „Aistės-LSU“ sezoną galėjo įvertinti tik teigiamai. Iškelti tikslai įgyvendinti su kaupu, o jaunoms komandoms žaidėjoms pavyko pasisemti taip reikalingos lemiamų kovų patirties.