Prieš penkerius metus Paulina Jonutė, tuomet dirbusi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto laboratorijoje su vėžinėmis ląstelėmis, Kauno miesto dūzgesį iškeitė į Virkininkų kaimo ramybę. Kartu su vyru Aivaru jie įsikūrė jo tėvų žemėse – nedideliame ūkyje su 15 karvių, kurį jiems paliko seneliai. Naujas gyvenimo puslapis atvertė ne tik pokyčius, bet ir netikėtas galimybes.
Nors dabar „Jonučių pieno ūkis“ klesti, iki sėkmės reikėjo nueiti ilgą kelią. „Mūsų veikla prasidėjo nuo vadinamosios pieno krizės. Kadangi mūsų ūkis buvo mažas, pieno supirkimo kainoms kritus, iškilo klausimas – išlikti ar parduoti“, – pasakoja Paulina. Jie buvo vieni pirmųjų, pradėjusių organizuoti pieno dalinimo akcijas, kai šviežią pieną ūkininkai norintiems dalindavo nemokamai. Sunku patikėti, tačiau ši akcija virto verslu. Dabar ūkyje vos užtenka rankų: gaminami natūralūs sūriai, jogurtai, kefyrai, grietinės ir kiti pieno produktai.
„Žinoma, ribų nėra, visada gali sugalvoti ką nors naujo. Didžiausia motyvacija judėti pirmyn – mūsų klientų atsiliepimai, kurie tikrai vertina tiek mūsų darbą, tiek produkciją“, – šypsosi ambicinga ūkininkė.
Kiekvieną produktą gamina Paulina arba jos vyro mama, su didele meile ir rūpesčiu. „Tai sveikatai palankesni pieno produktai. Jie visiškai natūralūs, nes nenaudojame jokių dirbtinių dažiklių, konservantų, tirštiklių ar kitų maisto priedų“, – apie produktų išskirtinumą pasakoja idėjos iniciatorė. Kad pirkėjai gautų šviežius produktus, ji dažnai keliasi dar prieš aušrą, 4 valandą ryto. Pirmiausia melžiamos karvės, o iš gauto pieno sūrinėje iškart gaminami įvairūs produktai, kurie vėliau iškeliauja į ūkininkų turgelius.
Kaip ir daugelis kitų ūkininkų, Jonučių šeima neturi savaitgalių ar laisvų dienų. „Karvė nelauks. Nesvarbu, ar tai šeštadienis, ar sekmadienis, ją reikia pašerti, pamelžti ir apžiūrėti“, – apie ūkio kasdienybę pasakoja Paulina. Tačiau, nepaisant ilgų darbo valandų, ji džiaugiasi gyvenimu ūkyje ir kaime: supančia gamta, privatumu ir erdve, kurios ne visada rasi mieste. Iš miesto privalumų pasigesta tik geresnės infrastruktūros jaunoms šeimoms, labiausiai, vaikų darželių jų 2 metų vaikeliui.
Po visų ūkio darbų ji mėgsta kokybiškai leisti laiką su šeima arba skirti laiko sau, kaip kad panirti į detektyvines knygas. O atsiradus progai, leistis į tolimesnes keliones ir išvykas. Visai neseniai ji pasiryžo netradicinei kelionei: tapo viena iš inovatorių, prisijungusių prie „EIT Food“ organizuojamos ir „AgriFood Lithuania“ koordinuojamos EWA programos, kurios tikslas – paskatinti moterų verslumą agromaisto sektoriuje.
Paulinos mentorius, „Vikeda“ generalinis direktorius Algirdas Augustinas, žavisi jos drąsa, veržlumu ir imlumu: „Paulina yra mokslo žmogus, kuris imliai semiasi žinias ir iškart efektyviai jas pritaiko. Ji ne tik klausosi, bet ir išgirsta, atsižvelgia į pasiūlymus, pasirenka reikiamas detales, kad sukurtų bendrą paveikslą.“ Jo teigimu, jos kuriami produktai yra unikalūs ir nenusibodę. Jų nerasi didžiuosiuose prekybos centruose, tačiau žinosi, kas ir kaip juos pagamino: „Ji sugeba užtikrinti trumpą tiekimo grandinę – pati išgauna pieno žaliavą, ją perdirba į produktą, pasirūpina tiekimu į prekybos taškus ir turi sąlytį su vartotoju. Ji gali su juo bendrauti, atliepti jo poreikius ir suvaldyti visą tiekimo grandinę. Tai svarbu ne tik vartotojui, bet ir Paulinai.“
Apie „EWA”
„EWA“ yra pirmaujančios maisto inovacijų iniciatyvos Europos Sąjungoje programa, skirta paskatinti moterų įsitraukimą į verslo kūrimą bei atskleisti jų potencialą būti ateitį keičiančių sprendimų inovatorėmis. Projektas šįmet vykdomas 12 Europos valstybių.
Apie „EIT Food”
„EIT FOOD“ – pirmaujanti maisto inovacijų iniciatyva Europos Sąjungoje, siekianti tvaresnės, sveikesnės ir patikimesnės maisto sistemos visame žemyne. Tai – prestižiškiausia tokio tipo organizacija ES, o jos tinklas jungia centrus visame kontinente. Daugiau sužinoti apie „EIT FOOD“ organizaciją galite apsilankę jų internetiniame puslapyje.