Pagrindiniai akcijų indeksai šią savaitę krito, nes sunerimę investuotojai stengėsi susigaudyti prezidento Donaldo Trumpo plataus masto ir kintančio pobūdžio muitų politikoje.
Tačiau ketvirtadienį Ovaliajame kabinete paklaustas, ar mano, kad rinkas išgąsdino jo taikomi muitai, D. Trumpas kaltę suvertė kitiems.
„Na, daugelis jų yra globalistinės šalys ir bendrovės, kurioms ne taip gerai seksis“, – atsakė D. Trumpas, – ‚nes mes atsiimame dalykus, kurie iš mūsų buvo atimti prieš daugelį metų‘.
D. Trumpas nedetalizavo, kokie tai buvo dalykai.
„Su mumis, kaip šalimi, buvo elgiamasi labai neteisingai, – tęsė jis.
Vėliau tame pačiame spaudos renginyje D. Trumpas vėl kaltino „globalistus“ dėl rinkos nuosmukio. „Manau, kad tai globalistai, kurie mato, kokia turtinga bus mūsų šalis, ir jiems tai nepatinka“.
Per valandą D. Trumpas žodį „globalistas“ vartojo daug kartų apibūdindamas žmones, įmones ir šalis, todėl buvo sunku nustatyti, apie ką konkrečiai jis kalbėjo.
Tačiau per savo pirmąją kadenciją D. Trumpas ne kartą smerkė idėjų rinkinį, kurį vadino „globalizmu“, o kai kuriuos savo politinius oponentus vadino „globalistais“, nes stūmė savo nacionalistinę, izoliacionistinę pasaulėžiūrą.
Šis žodis susilaukė kritikų, teigiančių, kad jis susijęs su antisemitinėmis sąmokslo teorijomis apie žydų tautą, pasmerkimo.
Pasak Amerikos žydų komiteto, terminas „globalistas“ šiandien vartojamas kaip „užkoduotas žodis, kuriuo vadinami žydai, laikomi tarptautiniu elitu, siekiančiu susilpninti ar sugriauti ‚Vakarų‘ visuomenę, pasinaudojant savo tarptautiniais ryšiais ir didžiųjų korporacijų kontrole“.
D. Trumpui buvo neįprasta vartoti terminą „globalistai“ kaip bendrinę sąvoką tam, kas, jo teigimu, lemia kasdienius akcijų rinkos pokyčius.
Baltieji rūmai nedelsdami neatsakė, kai buvo paprašyta pateikti papildomų aplinkybių apie D. Trumpo šio termino paminėjimą.
Pastabos Ovaliajame kabinete nuskambėjo tuo metu, kai D. Trumpas, praėjus vos dviem dienoms po to, kai įvedė 25 proc. muitus Kanadai ir Meksikai, paskelbė laikinas išimtis daugeliui prekių, įvežamų į JAV iš šių dviejų kaimyninių šalių.
Jis paneigė, kad šios pauzės atsirado kaip atsakas į rinkos nuosmukį.
„Nieko bendro su rinka“, – sakė jis ir pridūrė: ‚Aš net nežiūriu į rinką‘.
Nors D. Trumpas, regis, atmetė mintį, kad jo muitai paskatino akcijų išpardavimą, jis dar kartą pripažino, kad šie muitai galėjo bent trumpam sukrėsti rinkas.
„Visada bus šiek tiek trumpalaikių trukdžių, – sakė jis. „Nemanau, kad jis bus didelis, tačiau šalys ir bendrovės, kurios mus apiplėšinėjo, nėra itin patenkintos tuo, ką darau.“
„Vėlgi, bus trikdžių“, – pridūrė jis.