„Žmonės bijo branduolinio kapinyno“: socialdemokratai siūlo radioaktyvias atliekas saugoti užsienyje – rinks gyventojų parašus. Tęsiantis konsultacijoms dėl vietos parinkimo Ignalinos atominės elektrinės radioaktyvių atliekų saugojimo vietų įrengimui Lietuvos savivaldybėse, antradienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje Seimo narys Linas Jonauskas ir Šilalės rajono tarybos narė Lineta Dargienė pabrėžė būtinybę ieškoti galimybių branduolines atliekas saugoti užsienio valstybėse.
Pasak L. Jonausko, Lietuvos gyventojai griežtai atsisako gyventi šalia radioktyvių medžiagų kapinynų.
„Po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo susidarė nemažas kiekis radioktyvių atliekų – keliolika tūkstančių tonų. Kol kas jos yra saugojimos Visagino rajono teritorijoje, tačiau tai yra laikinas sprendimas. Tad ką darysime dabar? Siūloma įrengti saugojimo vietas 77 vietose 29 savivaldybėse, tačiau gyventojai to nenori. Įsivaizduokite, jeigu jums staiga pasakytų, kad dabar teks gyventi šalia radioaktyvių medžiagų kapinyno. Žmonės nuo šios idėjos tiesiog šiurpsta“, – sako L. Jonauskas.
Seimo nario teigimu, Lietuva kol kas nedaro nieko, kad atliekos būtų išvežtos į užsienį.
„Kartu su socialdemokratų frakcija mes užregistravome įstatymo pataisas, kuriomis siekiame pasirūpinti, kad branduolinės atliekos būtų išvežtos iš Lietuvos. Tai leidžia Europos Sąjungos (ES) teisė. Bet dėl kažkokios priežasties valdantieji politikai tokios galimybės net nesvarsto. Taigi, turime pirmiausia padaryti savo namų darbus ir pasirūpinti, kad šios atliekos būtų išvežtos. O jeigu tai nepavyks – tada jau bus galima spręsti, kaip tas atliekas saugoti Lietuvoje“, – teigia L. Jonauskas.
L. Dargienė: organizuosime parašų rinkimo akciją prieš radioktyvių atliekų saugojimą Lietuvoje
Anot L. Dargienės, Šilalės rajono gyventojai yra labai sunerimę dėl susiklosčiusios situacijos.
„Žmonės nuogąstauja ne tik dėl to, kad radioaktyvios medžiagos gali užteršti aplinką, bet taip pat ir dėl nuosavybės perėmimo. Juk saugojimo vietų įrengimui reikės numatyti didelę antžeminę apsaugos zoną. Tad pirmiausia reikėtų ieškoti sprendimo ES lygmeniu. ES galėtų rasti vietą, kurioje visos ES šalys kolektyviai saugotų savo radioaktyvias atliekas. Dabar gi Lietuvos žmonės yra paprasčiausiai gąsdinami, o alternatyvaus sprendimo būdo niekas neiško“, – komentuoja L. Dargienė.
Šilalės rajono politikė ruošiasi rinkti parašus prieš kapinynų įrengimą Lietuvoje.
„Artimiausiu metu mes organizuosime gyventojų parašų rinkimo akciją, kurios metu tikimės aiškiai parodyti, jog mūsų piliečiai nenori gyventi tarp radioktyvių medžiagų kapinynų ir tikisi iš valdžios alternatyvaus sprendimo“, – sako L. Dargienė.
K0ntekstas
Pastaruoju metu, ypač iš Rusijos pusės padaugėjo užuominų apie branduolines reakcijas, kuomet jai nesiseka okupuoti Ukrainos. Kabama tai apie nešvarias bombas, tai apie atomines elektrines (Rusija yra užgrobusi Černobilį ir Zaporeožę, o ukrainiečiai netoli Kursko AE), tai apie taktinį visų išmaudymą branduolinėse dulkėse.
Ukrainiečiai atkerta, kad tai paties Kremliaus išankstinės projekcijos, norint apkaltinti Kijevą. Rusų okupantai, aišku, remia savo liniją.