Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Namuose uždaryta negalia

  • 2024-12-02
  • kaunieciams.lt
  • Nelaimės, Sveikata, Visuomenė ir gyvenimas

„Paslaugų žmonėms su negalia kaip ir pakaktų, bet kaip jas gauti?“ – teiraujasi Šakių raj. neįgaliųjų draugijos pirmininkas Saulius Rakauskas ir priduria, kad ši problema itin opi gyvenantiems kaimiškuose rajonuose, kur vienintelė paskata – savivaldybių pagalba, bet ir jų resursai ne begaliniai, o centrinės valdžios rūpestis menkas.

Nėra, kaip nuvykti

Šakių rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkas Saulius Rakauskas konstatuoja: paslaugų žmonėms su negalia yra tikrai nemažai. „Tačiau šiuo metu pati didžiausia problema yra jas gauti. Dėl paprasčiausios priežasties – nėra kaip nuvykti. Tai tikrai ne mūsų savivaldybės, o visų Lietuvos kaimiškų rajonų problema, nes viską komplikuoja mažas gyventojų tankumas, viena nuo kitos nutolusios, išsibarsčiusios gyvenvietės. Yra tokių taškų, kurie nuo rajonų centrų nutolę vos ne keturiasdešimt kilometrų. Jei reikia į polikliniką, pirmyn ir atgal jau visi aštuoniasdešimt, – kalbėjo S.Rakauskas. – Net ir mažesni atstumai kaimiškuose rajonuose įveikiami sunkiau – juose nėra nuolat kursuojančio viešojo transporto, boltų ar uberių. Mieste žmogui rateliuose su palydovu nėra sunku nuvykti į gydymo įstaigą troleibusu, ten viskas labiau koncentruota…“

Žiemą pramito bulvėmis

„Giminės, artimieji, kas jaunesni, kas vairuoja, yra užsiėmę, dirba ir negali sau leisti prabangos viską mesti, kad artimąjį triskart per savaitę nuvežtų ryte į užsiėmimus ar sveikatinimo programą ir pralaukę pusę dienos parsivežtų atgal“, – kalbėjo S.Rakauskas.

Esant tokiai situacijai, dažnas kreipiasi į kaimynus ar pažįstamus, kurių darbo grafikas leidžia karts nuo karto pagelbėti.

Rita (vardas pakeistas) pagal galimybes stengiasi neatsakyti prašantiems ir jau ne pirmas dešimtmetis kaimo gyventojai žino, kad bėdos prispirti gali surinkti jos numerį.

„Pavėžėjimo poreikis neblėsta, – teigia ji. – Kartais kreipiasi žmonės su negalia, kartais gyvenantys atokiau ir neturintys transporto. Pavyzdžiui, antradieniais-ketvirtadieniais vienišai moteriai, gyvenančiai miške, gabenu maistą iš labdaringos organizacijos. Kartą per savaitę ją vežu į parduotuvę seniūnijos centre. Nors yra darbingo amžiaus, darbo neturi. Automobilio taip pat. Praėjusią žiemą pramito bulvėmis – tiesiog neturėjo kaip nuvažiuoti iki parduotuvės. Sužinojome, pagailo.“

Gelbsti vietinės organizacijos

„Mūsų neįgaliųjų draugija, Šakių žmonių su negalia sąjunga – abeji turime specialų transportą, – tęsia S.Rakauskas. – Dėl to bandome gelbėti visus, kam to reikia. – Vilnius, Kaunas, Abromiškės, Palanga, įvairios reabilitacijos… Specialiai pritaikytas autobusas, tinkantis žmonės su rateliais, pas mus važiuoja non stop.“

„Čia jau išdirbtas reikalas: gavę siuntimą medicinos paslaugoms, žmonėms skambina iš anksto ir rezervuoja laiką. Norinčių tikrai netrūksta. Teikiame prioritetą tiems, kas su rateliais, bet čia jau niuansai. Tiek, kad kartais kas nors lieka ir nenuvažiavęs… Nėra kuo“, – skėsteli rankomis S.Rakauskas.

Pašnekovas neįvardijo konkrečių sumų, kiek kainuoja jų teikiamas pavėžėjimas, tik konstatavo, kad tai ganėtinai pigu ir už tai reikia padėkoti savivaldybei. „Ji leidžia dotuoti tuos pavežimus, žmonėms belieka primokėti vos ne minimaliai. Kitas dalykas, kad problema ne tiek piniginėje išraiškoje, kiek tame, jog trūksta negaliai pritaikytų transporto priemonių. Tada nėra kaip ir paslaugos suteikti“, – konstatavo pašnekovas.

Pavėžėjimas neveikia

Šiuo metu organizuojamas nacionalinis pavėžėjimas asmenims, kurie turi negalią, yra pensinio amžiaus ir neturi pakankamai pajamų. Tačiau tai S.Rakauskas vadina tuščiai paleista antimi. „Atsakau už kiekvieną savo žodį. Žmogus turi praeiti vos ne atranką, kad gautų tą paslaugą. Ten ir amžius (turi būti vyresni kaip septyniasdešimt metų), ir neįgalumas… vos ne paso duomenų reikia, kad tave pavežtų į pirmo lygio gydymo įstaigą, į antro lygio ten kažkur užmiestyje išvis neveža… Labai painu. Tas garsusis projektas, kur dalino skrajutes visiems ir per televiziją labai reklamavo, numirė ir nepasiteisino“, – mano S.Rakauskas.

Rita pritaria, kad centralizuotas pavėžėjimas tikrai painus ir kol kas nei ji pati, nei jos artimieji juo nepasinaudojo. „Suderinu laiką su darbu ir pati nuvežu, jei reikia. Žmonės su negalia, kurie aktyviai dalyvauja organizacijų veikloje, be abejo, tą informaciją žino, bet kiti nelabai jos turi. Paprasčiau kaimyną paprašyti“, – konstatavo ji.

Skundžiasi

Lietuvos žmonių su negalia sąjungos atstovė Jurgita Tarasevičienė antrina, kad nors pavėžėjimas nacionaliniu mastu tik prasidėjo ir daug komentuoti dar nėra ką, nusiskundimų jau gaunama. „Pirmiausiai dėl to, kad ribojamas gavėjų skaičius pagal jų turimas pajamas. Ne bet kuris asmuo su negalia paslaugas gaus. Jei jis gauna pensiją ir pašalpėlę, bet neturi automobilio ir nori pasinaudoti pavėžėjimo paslauga, negali. Pajamos per didelės“, – sakė J.Tarasevičienė.

„Jei iki tol deklaruota, kad veš žmones su negalia ir pensininkus, tai toli gražu…. Ir mūsų sąjunga neturi galimybių vežti, nes finansavimo tam negauname“, – sakė pašnekovė.

Pasak S.Rakausko, laimei, yra mobilios komandos, kurios teikia paslaugas į namus, dienos priežiūrą. „Nėra taip, kad žmonės palikti visiškai be nieko. Bet šių paslaugų kitoks pobūdis. O jei kur nėra pirmo būtinumo užsiėmimai, meniniai, socialiniai… ten jau patekti sunku. Atrodo, toks menkas dalykas – visi ratuoti, visi važiuoti, o yra kaip yra“, – tvirtina S. Rakauskas.

Sudėtinga

„Kad žmonės su psichikos negalia galėtų atvykti į užsiėmimus, pavyzdžiui, į dienos centrus, visi organizatoriai stengiasi įsigyti savo transportą, – realijas toliau vardija S.Rakauskas. – Iš paskutiniųjų apmoka degalus, išlaikymą. Tai suvalgo didelę dalį projekto lėšų ir paskui, aišku, pačiai paslaugai lieka mažiau.“

„Įsivaizduokite, kaip žmogui atvykti trisdešimt kilometrų du kartus per savaitę į užsiėmimus. Neįmanoma. Niekaip. Prie geriausių norų jis nepatenka į paslaugos gavėjų ratą, nes neturi kaip. Taip ir vyksta atokesnių gyvenviečių, kaimelių atskirtis nuo rajono centro“, – konstatavo pašnekovas.

J.Tarasevičienė taip pat pastebi, kad jei dienos centrai turi transportą, viskas gerai, bet jei ne, ar žmogus nori šiaip atvykti į renginį rajono centre, tai jau bus sudėtinga.

Rita priduria, kad viešojo transporto kaimuose belikę mažai: „Iki rajono centro nuveža ryte, o grįžta vakare. Savaitgaliais išvis kai kur nevažiuoja. Galima suprasti – savivaldybėms jį išlaikyti kainuotų daug, nes keleivių vienetai.“

Komentaras

Paslaugos trūksta

Lietuvos negalios organizacijų forumo prezidentė Indrė Širvinskaitė:

– Pavėžėjimo problema aktuali. Nors transportas vis labiau pritaikomas žmonėms su negalia, yra žemagrindžiai autobusai, troleibusai, net ir tarpmiestiniuose maršrutuose atsiranda pritaikyto transporto, žmonių su negalia judumas vis dar apribotas. Net ir pritaikytuose autobusuose ar troleibusuose ne visada vairuotojai atlieka savo pareigą padėti, nuleisti nuovažą. Be to, Lietuvoje nepakankamai prieinama ir pati aplinka, stotelės, todėl judėti sudėtinga.

Dėl pavėžėjimo, socialinio taksi paslaugos – visos šalies situaciją apibendrinti sunku, nes ji marga, skirtingose savivaldybėse paslaugos teikiamos nevienodai. Pavyzdžiui, nuo liepos jos turi užtikrinti dializuojamų pacientų pavėžėjimą, bet šio lėšos neretai naudojamos iš žmonių su negalia pavėžėjimo eilutės ir tada jiems lieka mažiau galimybių.

Retai kur pavėžėjimą galima gauti savaitgaliui, po darbo valandų. Svarbu atkreipti dėmesį ir į socialinius poreikius: žmonių keliavimo tikslai skirtingi, kartais jie vyksta ne tik į ligoninę, bet ir kitais reikalais, į darbą, švietimo įstaigą, parduotuvę, kultūrinius renginius ir kitur. Deja, teisė judėti laisvai nėra pakankamai užtikrinama ir asmenys su negalia vis dar žino, ką reiškia būti uždarytam tarp keturių sienų.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

1500 pradinukų išbandė dešimt sporto šakų

Kas vyksta „Kauno Žalgirio“ akademijoje?

Nebegalima bus deginti durpių ir anglies

Vandžiogaloje vyko spalvinga šokių šventė

Rusija sunerimusi dėl „turkiško pasaulio”?

Liberalai kreipėsi į STT dėl teatrų

Ką kam žada žvaigždės?

Tomas Čyvas

Ką darys Vengrija?

Žalgiriečiams pirmosios atkrintamosios nepavyko

Sukčiai apsimeta banko ekonomistu

Kapsulės įkasimu pažymėtos Brastos tilto statybos

LMKA išreiškė nepasitikėjimą organizacijos prezidentu Staseliu

Kaip derinti basutes moterims: 5 vasariški deriniai nuo kasdienio iki vakarinio stiliaus

Juozas Meldžiukas

SODROS milijardai ir pagundos

Kaune susirungs jaunieji svetingumo ir maisto sektoriaus talentai

Prezidentas dalyvaus Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime

Ką kam žada žvaigždės?

Gražulis džiūgauja

Galimų žudikų byla Teisme

Rusija skelbia gėjus ekstremistais

Statomas M. K. Čiurlionio koncertų centras

Holistinis šunų maistas: madinga etiketė ar tikra nauda jūsų augintiniui?

Premjerė sveikina Lietuvos medikus

Japonijoje žemės drebėjimas

Išmanieji namai be išmaniojo telefono: kodėl automatika grįžta prie paprastumo

Šilti moto balai – ne tik žiemai

Kauno pareigūnai ieško liudininkų

Į Lietuvą brovėsi 50 bastūnų

Ką kam žada žvaigždės?

Plaukikų čempionate rekordų šventė

Vašingtono šaulys nekentė krikščionių?

Riaušių byloje baigti nagrinėti apeliaciniai skundai

VDU Ugnės Karvelis gimnazijos triumfas Zapyškyje

Vėjas be elektros paliko per 6 tūkst. namų ūkių

Festivalyje „Kaunas Jazz“ dainuos „Grammy“ laimėtoja

Medžioti poligonuose teks kitaip

„Fitch Ratings“ po 6 metų gerina Lietuvos mokumą

Užklijuota kamera neapsaugos – geriau be telefono?

Užsimušė motociklininkas amerikietis

Popiežius Leonas XIV apie mirties bausmę

„Aš – gerasis ganytojas“ (Jn 10, 11) IV Velykų sekmadienis

Naujinkime Kauno fasadus

Tomas Čyvas ir Vitalijus Balkus

Kas ką gali sekti?

Kauno rajono savivaldybei padėka už indėlį į Lietuvos krepšinį

Plaukikai gerina rekordus

Kauno gimnazistai sodino Valdo Adamkaus vardo giraitę

naikintuvai

Lenkijos naikintuvai perėmė du Rusijos lėktuvus Su-30

Ką kam žada žvaigždės?

Kauno klinikose Aleksandrui padėjo grįžti į gyvenimą

Futbolo kamuolys

Ar Iranas reikalingas Pasaulio futbolo čempionate?

Minimalizmas ar maksimalizmas: koks namų dizainas dominuos šiemet?

R. Juknevičienė siūlo atmesti LRT įstatymo pataisas

Vaizdo stebėjimo kamerų tinklo plėtra Kauno rajone

Sugrįžta „Delfi“ iniciatyvos „Saugu“ išvykos po Lietuvą: laukia susitikimas Širvintose  

Griunvaldo gatvė

Griunvaldo gatvė tapo nauja pėsčiųjų alėja Kaune

Vengrija: rusiška nafta vėl teka 

Nausėda Kipre susitiko su Zelenskiu

Nemokamos dirbtinio intelekto dirbtuvės Kaune

Bendruomenės švyturio apdovanojimas atkeliavo į Ežerėlį

Kauno literatūros savaitėje kviečiama patirti metamorfozę

Ką bankai labiausiai vertina finansuodami verslą?

Policija: Prezidentūros rūmuose mirė 51 metų lankytojas

Pistorius

Vokietijos tikslas – 460 tūkst. karių ir daugiau

Ką kam žada žvaigždės?

Mokytojų trūkumas – ką daryti?

„Gargždai” privertė „Žalgirį” paprakaituoti

Samoškaitė

Prokurorai gins politikų privatumą

Sukčiai veikia VMI vardu

Rusija moko prieš VPN

Tomas Čyvas

Siūloma mažinti mokesčius

Ikoniškiausi Eurolygos finalai: rungtynės, nulėmusios čempionatų istoriją

Ką kam žada žvaigždės?

Ekonominis karas tęsiasi

Kapsulės įkasimas 65 mln. eurų vertės projektui

Nausėda panaikintų privalomą pensijų anuitetą

Apie Maskvos namus – galimas bukesnis biuroktatizmas?

Vaitiekūnas: dirbtinis apvaisinimas ir reemigracija

Finišavo vaikų-jaunučių šuolių į vandenį čempionatas

Kauno garbės piliečiai

Kažkas galimai neteisėtai vežė daug tabako

Kauno rajone gyventojai susibūrė švarai

Bibliotekų savaitė Kaune

Seimas atšauks trečią brandos egzaminą?

Rusija toliau stalinizuojasi

Kaunas: galimi JAV amunicijos vėlavimai grėsmės nekelia

Krepšinio šventė ne tik Kaune (video)

Lekšas: dabartinė karta pratinama prie turtingo „Žalgirio“, bet tai neš mažiau laimės

Tekstūriniai prezervatyvai: ar rumbeliai ir taškučiai tikrai keičia pojūčius, ar tai tik rinkodara?

Deginta mediena – 100 procentų ekologiškas sprendimas jūsų namams

„Poclain Hydraulics“ – vieninteliai regione, kurių autorizacija veikia

Ar žinojote, kad tik 3–10% suaugusių žmonių reguliariai treniruoja raumenų jėgą?

Ką kam žada žvaigždės?

Kvietimas į popietę Aleksui Stanislovaičiui atminti

Latvija savarankiškai gamins šaudmenis

Romansų festivalis „Atverkime širdis 2026“ sujungė regionus

Blokuota 7,5 mln. bandymų priekabiauti prie vaikų

NATO naikintuvai keturis kartus kilo dėl rusų

Vyksta atranka į Specialiųjų operacijų pajėgas

Teismas priėmė „Nemuno aušros“ skundą

Nemokamos dirbtinio intelekto dirbtuvės Kaune

KTU ekonomistas: pensijoms reikia daugiau mokesčių

1500 pradinukų išbandė dešimt sporto šakų

2026-04-29

Kas vyksta „Kauno Žalgirio“ akademijoje?

2026-04-29

Nebegalima bus deginti durpių ir anglies

2026-04-29

Vandžiogaloje vyko spalvinga šokių šventė

2026-04-29

Rusija sunerimusi dėl „turkiško pasaulio”?

2026-04-29

Liberalai kreipėsi į STT dėl teatrų

2026-04-29

Ką kam žada žvaigždės?

2026-04-29
Tomas Čyvas

Ką darys Vengrija?

2026-04-29

Žalgiriečiams pirmosios atkrintamosios nepavyko

2026-04-28

Sukčiai apsimeta banko ekonomistu

2026-04-28

Kapsulės įkasimu pažymėtos Brastos tilto statybos

2026-04-28

LMKA išreiškė nepasitikėjimą organizacijos prezidentu Staseliu

2026-04-28

Kaip derinti basutes moterims: 5 vasariški deriniai nuo kasdienio iki vakarinio stiliaus

2026-04-28
Juozas Meldžiukas

SODROS milijardai ir pagundos

2026-04-28

Kaune susirungs jaunieji svetingumo ir maisto sektoriaus talentai

2026-04-28

Prezidentas dalyvaus Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime

2026-04-28

Ką kam žada žvaigždės?

2026-04-28

Gražulis džiūgauja

2026-04-27

Galimų žudikų byla Teisme

2026-04-27

Rusija skelbia gėjus ekstremistais

2026-04-27

Statomas M. K. Čiurlionio koncertų centras

2026-04-27

Holistinis šunų maistas: madinga etiketė ar tikra nauda jūsų augintiniui?

2026-04-27

Premjerė sveikina Lietuvos medikus

2026-04-27

Japonijoje žemės drebėjimas

2026-04-27

Išmanieji namai be išmaniojo telefono: kodėl automatika grįžta prie paprastumo

2026-04-27

Šilti moto balai – ne tik žiemai

2026-04-27

Kauno pareigūnai ieško liudininkų

2026-04-27

Į Lietuvą brovėsi 50 bastūnų

2026-04-27

Ką kam žada žvaigždės?

2026-04-27

Plaukikų čempionate rekordų šventė

2026-04-27

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos