Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Vaikas užsikrėtė rota arba noro virusu: kaip jam padėti?

  • 2024-02-15
  • kaunieciams.lt
  • Kauno rajonas, Lietuva, Sveikata

Daugelis tėvelių šaltuoju metų laiku susiduria su situacija, kai darželyje ar mokykloje paplitus noro ar rotavirusinei infekcijai vaiką pradeda varginti vėmimas ir viduriavimas. Domeikavos „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Odeta Šepetienė pasakoja, kad noro ir rotavirusai – dažniausi vaikų infekcinio viduriavimo ir vėmimo, sukėlėjai, nors jais užsikrėsti gali ir suaugusieji.

„Kūdikiai pirmaisiais gyvenimo metais rotavirusine infekcija gali užsikrėsti keletą kartų ir dauguma vaikų iki 3–5 metų amžiaus ja jau būna persirgę. Motinos pienu maitinami naujagimiai, dėl iš mamos gaunamos apsaugos, šia liga serga žymiai rečiau“, – pastebi šeimos gydytoja.

Kiekviena nauja rotavirusinė infekcija yra vis lengvesnė dėl anksčiau įgyto dalinio imuniteto. Kitaip yra su norovirusine infekcija – ja persirgus įgyjamas tik trumpalaikis imunitetas, ne visada apsaugantis nuo pakartotinių užsikrėtimo atvejų.

Sergamumas išauga šaltuoju metų laiku

Tiek noro, tiek rotavirusine infekcijomis užsikrėsti galima ištisus metus, tačiau sergamumo pikas būdingas šaltajam metų sezonui. Manoma, kad tai susiję su buvimu uždarose patalpose ir glaudesniu žmonių kontaktu, dėl kurio virusas lengviau plinta.

„Virusai gali išlikti gyvybingi aplinkoje ilgą laiką ir plisti per įvairius daiktus, kuriuos maži vaikai dedasi į burną. Šiais sukėlėjais galima užsikrėsti ir nuo maisto, jei jis buvo gamintas neplautomis rankomis. Todėl jei nesilaikoma tinkamos higienos, neretai šie virusai gali sukelti vėmimo ir viduriavimo protrūkius ugdymo įstaigose ar namuose“, – atkreipia dėmesį šeimos gydytoja.

Kokie simptomai vargina užsikrėtus šiais virusais?

Abiejų virusų atvejais liga prasideda gana ūmiai, vargina pykinimas, vėmimas, vandeningas viduriavimas bei karščiavimas.

„Rotavirusinė infekcija gali pasireikšti dažnesniu viduriavimu, o užsikrėtus norovirusu, vyraujantis simptomas paprastai yra vėmimas. Trečdaliui vaikų, sergančių rotavirusine infekcija, kartu pasireiškia ir peršalimui būdingi simptomai, tokie kaip sloga, kosulys ar gerklės skausmas“, – pasakoja O. Šepetienė, pridurdama, kad norovirusinės infekcijos atveju dažniau pasitaikantys nesusiję su virškinamuoju traktu simptomai yra galvos skausmas, bendras negalavimas, o karščiavimas pasireiškia maždaug pusei pacientų.

Norovirusinės infekcijos atveju simptomai praeina per 48–72val., o rotaviruso sukelti negalavimai gali užsitęsti ir savaitę.

Didžiausią grėsmę vaikams kelia dehidratacija

Šeimos gydytoja pabrėžia, kad nors šios žarnyno infekcijos dažniausiai praeina savaime, tačiau dėl skysčių ir elektrolitų netekimo vemiant ar viduriuojant, mažiesiems pacientams gali pasireikšti įvairaus sunkumo dehidratacija.

„Apie lengvą dehidratacijos formą signalizuoja pasireiškęs bent vienas iš šių požymių: lipšnus liežuvis, kiek sumažėjęs šlapinimasis, kai sauskelnės išlieka tuščios 4–6 val. arba vaikas nesišlapina 6-8 val., troškulys, neramumas ar šiek tiek sumažėjęs ašarų kiekis verkiant“, – pažymi O. Šepetienė.

Sausas liežuvis,  sumažėjęs šlapinimasis, ašarų sumažėjimas ar nebuvimas verkiant, vangumas, įkritusios akys ar įdubęs momenėlis byloja apie vidutinio sunkumo ar net sunkią dehidrataciją, dėl kurios svarbu nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.

Į sveikatos priežiūros specialistą, pasak O. Šepetienės, vertėtų kreiptis bet kada, kai vaikas jaučiasi blogai ir tėveliams kyla nerimas dėl jo sveikatos, tačiau ypač atkreipti dėmesį į šiuos simptomus:

  • vėmaluose ar išmatose pastebimi kraujo pėdsakai;
  • intensyvus vėmimas nepraeina ilgiau nei 1 dieną, o viduriavimas nepraeina keletą dienų;
  • kūdikis ilgiau nei kelias valandas, o vaikas ilgiau nei 8 val. vemia, viduriuoja ir atsisako vartoti skysčius;
  • pasireiškė dehidratacijos požymiai;
  • vaiką vargina intensyvus pilvo skausmas- tokiais atvejais būtinai kreipkitės gydytojo konsultacijos.

Kaip pasirūpinti šiomis infekcijomis sergančiu vaiku?

Svarbiausia gydymo dalis – užtikrinti netektų skysčių ir elektrolitų atstatymą bei išvengti dehidratacijos, o tam itin tinka specialūs rehidratacijai skirti tirpalai, kurių galima įsigyti vaistinėse.

Vertėtų nepamiršti, kad:

  • pakankamą skysčių suvartojimą rodo gausesnis šlapinimasis bei šviesiai geltonas ar skaidrus šlapimas;
  • vaikus girdyti reikia dažnai ir nedideliais kiekiais,  kūdikius galima girdyti švirkštu ar šaukšteliu;
  • kūdikiai, kurie buvo maitinami motinos pienu, ir toliau turėtų būti žindomi;
  • jeigu mažasis pacientas nenoriai geria specialius rehidratacijai skirtus tirpalus, kol nėra dehidratacijos požymių, tinka pasaldintas ar perpus su obuolių sultimis skiestas negazuotas sūresnis mineralinis vanduo. Norint atstatyti skysčius ir elektrolitus netinka sultinys, ryžių nuoviras, paprastas vanduo, saldinti gaivieji gėrimai ar arbatos, nes juose nėra užtikrinamas reikalingas gliukozės ir elektrolitų kiekis. Neskiestos sultys dėl didelio cukraus kiekio gali paskatinti viduriavimą, todėl taip pat nėra tinkamas pasirinkimas.
  • svarbu rinktis švelnesnį maistą – tinka ryžiai, kviečiai, bulvės, duona, liesa mėsa, jogurtas, vaisiai ar daržovės. Reikėtų vengti sunkiai virškinamo riebaus maisto, nerekomenduojamos itin ribojančios dietos (pvz.: BRAT dieta, kai vartojami tik bananai, ryžiai, obuolių tyrė ir skrebutis), nes nėra užtikrinamas pakankamas maistinių medžiagų kiekis;
  • gerųjų bakterijų vartojimas gali sutrumpinti ligos trukmę 12–24 valandomis. Derėtų rinktis preparatus, kurių sudėtyje yra moksliškai ištirtos bakterijos (Lactobacillus rhamnosus GG ir Lactobacillus reuteri DSM) bei mieliagrybis (Saccharomyces boulardii). Preparatą vartoti reikėtų 5–7 dienas;
  • kaip papildoma priemonė vaikams nuo 2 m. amžiaus pasitarus su gydytoju  ar vaistininku, gali būti vartojami diosmektito preparatai, kurie pasižymi žarnų gleivinės barjerą stiprinančiu ir kenksmingas medžiagas surišančiu poveikiu bei mažina skysčių netekimo riziką viduriuojant;
  • be gydytojo paskyrimo žarnyno veiklą stabdančių vaistų ar antibakterinių preparatų (antibiotikų) vartoti negalima – tai gali pabloginti vaiko būklę.

Kaip sumažinti noro ir rotavirusų grėsmę?

Svarbiausias ir efektyviausias būdas sumažinti  infekcijų plitimą – rankų plovimas. Tai reikėtų daryti po sauskelnių ar suterštų rūbų keitimo bei pasinaudojus tualetu. Taip pat prieš ruošiant maistą, prieš valgymą bei išsipūtus nosį ar čiaudint.

„Rankas reikėtų plauti 15–30 sek. po tekančiu vandeniu, intensyviau muilu trinant riešus, tarpupirščius, nagus, o jas nusausinti vienkartiniu rankšluosčiu. Kartais alternatyva galėtų būti alkoholiniai rankų dezinfekantai, tačiau jie neapsaugo nuo noroviruso plitimo, todėl esant galimybei patariama rankas plauti muilu ir vandeniu“, – pasakoja O. Šepetienė.

Suterštos sauskelnės prieš išmetant turėtų būti įdėtos į vienkartinį maišelį, o sauskelnių keitimo vieta dezinfekuojama.

Verta nepamiršti, kad didžiausias pavojus sirgti sunkia rotavirusinės infekcijos forma kyla 6–24 mėn. amžiaus kūdikiams ir vaikams, kurie nėra paskiepyti nuo šio sukėlėjo. Norint išvengti sunkių infekcijos formų, šia vakcina skiepijami visi 2–6 mėn. amžiaus kūdikiai pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Futbolo kamuolys

„Lidl“ ir UEFA skelbia unikalią strateginę partnerystę

VDU trenerių kursai – siekiantiems tapti sporto srities lyderiais

Seime pristatoma Nacionalinio saugumo strategija

Skyrybos moterims kainuoja brangiau?

Kauno teismui perduota byla

JK 24 m. nuteistas pedofilas – lopšelio darbuotojas

vanduo

Turėsime dar 3 naujas atmintinas dienas?

Lietuvos darželių bėdos

Ukraina

Per Rusijos raketų ataką Dnipropetrovsko srityje žuvo du žmonės

Savaitės orai įvairuos

Svarstoma savivaldos rinkimuose leisti balsuoti 16-mečiams

Lekšas turi savo prognozę: „Žalgiris“ šiemet turi daugiau šansų laimėti Eurolygą nei „Rytas“ LKL

Seime norima naikinti baudas už netvarkingus riboženklius

JAV automobilių aukcionai: 5 platformos ir kaip sutaupyti iki 35 %

Purpurinė diena – pasaulinė epilepsijos pažinimo diena

Kauno „Herojus“ mokyklos futbolininkai – turnyro nugalėtojai

Kas už žodžio laisvę ir kas mėgina ją pasmaugti? (video)

Wrightas įvertino Francisco dėjimą

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl A. Gedvilo

Kasdien po 5 klausimus ir šansas laimėti 10 tūkst. eurų – startuoja „Didysis NORFOS žaidimas“ 

Policija: Andrijauskas buvo sulaikytas (papildyta)

Paaiškėjo LMKL „Tichė 3×3“ čempionai

Budrys nejaučia konkurencijos su Ruginiene

Kodėl žiemos pabaigoje technika pradeda gesti dažniau?

Menininkas: „Vaikas yra labai nuogas prieš gyvenimą“

Sofos ir foteliai

Kaune šiandien atidaromas naujas „DomusArt“ ir „FRANKOF“ baldų salonas

Kas vyks Kauno rajone šią savaitę

Trumpas: NATO laukia „labai bloga“ ateitis, jei ji nepadės tvarkytis su Iranu

Labiausiai pasitikima policija ir kariuomene

Lietuvoje daugėja elektromobilių

Ukrainos oro gynyba neutralizavo 90 iš 97 rusų dronų

LCC atlaikė VDU šturmą

Apie potvynį Kauno rajone

Rusai Zaporižėje užmušė 1 ir sužeidė 13 žmonių

Visuomet džiaukitės Viešpatyje!“ (Fil 4, 4) IV Gavėnios sekmadienis

Tūkstančiai gaus pinigų į socialines korteles

Tvarkomos H. ir O Minkovskių gatvės prieigos

Seime šachmatų varžybos „Seimo taurė 2026“

Dronas vėl stabdė skrydžius

Lietuvoje tęsiama šimtametė inkilų kėlimo tradicija

Naftos kainų šuolis: kada geopolitinė įtampa tampa ekonomine rizika?

Latvijos mokyklose bus uždrausta naudotis mobiliaisiais telefonais iki 9 klasės imtinai

Finansų ministerija siūlo stiprinti nemokumo sistemą

Iranas žada atsaką už JAV smūgius Chargo saloje

SITUACIJOS ATNAUJINIMAS IŠ RADIKIŲ

Ekspertas: rusų ir baltarusių pirkėjų Lietuvos NT rinkai nereikia

Karo Irane ir aplink naujienos – jungiasi Ukraina

Kaune laikinai keisis eismas

Per Irano raketų ataką Izraelyje sužeista dešimtys žmonių

LRT įstatymo pataisos skinasi kelią Seime

Kaip išsirinkti tinkamus vyriškų plaukų priežiūros produktus?

VDU Ugnės Karvelis gimnazijoje – pažintis su teisininko profesija

Vairuotojams: pradedamas tvarkyti paskutinis Kleboniškio tiltas

Zelenskis: Ukrainos specialistai jau dirba Artimuosiuose Rytuose

Lietuvos pilietis kaltinamas siuntinėjęs bombas

„Žalgiriui“ nepavyko laimėti Atėnuose (video)

Socialdemokratai teigia statantys, o opoziciją kaltina griovimu

Rusijos ir Baltarusijos piliečiams siūloma sunkinti NT įsigijimą

Izraelis karius perkelia link Libano

R. Žentelienė lieka nuteista

Naftos kainos kyla

Trispalvė lėkštėje: užkandis Kovo 11-osios stalui

„Septyni tiltai“ Panemunės pilyje

Kauno rajono muziejuje – impresionistų grafikos meistrų darbai

Kaunas pasitinka gatvių tvarkymo sezoną

Šalies vadovų sveikinimai Kovo 11-osios proga

Lenkija svarsto galimybę plėtoti branduolinę programą

Stanislovas Buškevičius: Lietuvos kariuomenės vado pareiškimas dėl paramos JAV – teisingas

Vyriausybė nori, kad el. cigarečių skysčio pakuotės būtų žymimos banderolėmis

Trumpui nebereikia britų lėktuvnešių

Darbo ginčų komisijos pernai darbuotojų naudai priteisė 14,46 mln. eurų

Ukrainos kariuomenė išlaisvino 435 kv. km šalies teritorijos

Ukraina toliau atsikerta smogdama Rusijos energetikai

Teismui perduota byla dėl neteisėto laisvės atėmimo

„Ar tik jis nebus Mesijas?!“ (Jn 4, 29), III Gavėnios sekmadienis

Pirmoji ponia atidarė robotikos čempionatą

Tomas Čyvas

Kuo pavojinga „Teisėjų byla“? (I)

K. Starkevičius atsisako Seimo nario mandato

Neveronių moksleiviai vyko į Reikjaviką palaikyti krepšinio rinktinės

VSD teigia, kad Irano remiamų išpuolių tikimybė Lietuvoje yra maža

Vilniaus ir Lietuvos stačiatikių vyskupija išlieka priklausoma nuo Maskvos patriarchato

Rusija ketina tęsti diversijas Europoje

Savivaldai perduodama virš 800 tūkst. hektarų žemės

Bartoševičius sako, kad jis nekaltas

Teismas dar trims mėnesiams pratęsė suėmimą merginų nužudymais Kaune įtariamam Mikutavičiui

Azerbaidžano prezidentas pažadėjo atkeršyti už „teroristinę“ Irano dronų ataką

Maskva teigia, kad Teheranas neprašė Rusijos karinės paramos

Budrys: Irano veiksmai kelia grėsmę tarptautiniam stabilumui

Žvejų mėgėjų dėmesiui – atnaujinta „eLaimikis“ programėlė 

„Ąžuolynas“ Gorbulskio dainas Kaune pristatys naujai

Stasys Buškevičius

Stasys Buškevičius. Kodėl Trumpo karinė operacija Irane gali iš tiesų būti sėkminga

Du dainuojantys žmonės

Auksiniais scenos kryžiais apdovanotas LNDT spektaklis – Kaune

Gynybos obligacijų išplatinta už 49,3 mln. eurų

T. Juška: „Jaunimo pirmenybėse matau daugiau laisvumo“

Muziejinėms vertybėms saugykla Rumšiškėse

Nemuno krantinė Žemuosiuose Šančiuose – pokyčiai

Kodėl Rusija negina Irano?

„Tele2“ ir „Pildyk“ apie ryšius su karu

Lietuvos verslas telkiasi Ukrainoje

Brazdeikis

Lietuviai užtikrintai aplošė islandus

„Delfi“ vasarį lenkė konkurentus pagal visus sutartus rinkos matavimo rodiklius

„Klausykite jo!“ (Mt 17, 5) II Gavėnios sekmadienis

Futbolo kamuolys

„Lidl“ ir UEFA skelbia unikalią strateginę partnerystę

2026-03-17

VDU trenerių kursai – siekiantiems tapti sporto srities lyderiais

2026-03-17

Seime pristatoma Nacionalinio saugumo strategija

2026-03-17

Skyrybos moterims kainuoja brangiau?

2026-03-17
Kauno teismui perduota byla

JK 24 m. nuteistas pedofilas – lopšelio darbuotojas

2026-03-17
vanduo

Turėsime dar 3 naujas atmintinas dienas?

2026-03-17

Lietuvos darželių bėdos

2026-03-17
Ukraina

Per Rusijos raketų ataką Dnipropetrovsko srityje žuvo du žmonės

2026-03-17

Savaitės orai įvairuos

2026-03-17

Svarstoma savivaldos rinkimuose leisti balsuoti 16-mečiams

2026-03-17

Lekšas turi savo prognozę: „Žalgiris“ šiemet turi daugiau šansų laimėti Eurolygą nei „Rytas“ LKL

2026-03-17

Seime norima naikinti baudas už netvarkingus riboženklius

2026-03-17

JAV automobilių aukcionai: 5 platformos ir kaip sutaupyti iki 35 %

2026-03-17

Purpurinė diena – pasaulinė epilepsijos pažinimo diena

2026-03-17

Kauno „Herojus“ mokyklos futbolininkai – turnyro nugalėtojai

2026-03-16

Kas už žodžio laisvę ir kas mėgina ją pasmaugti? (video)

2026-03-16

Wrightas įvertino Francisco dėjimą

2026-03-16

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl A. Gedvilo

2026-03-16

Kasdien po 5 klausimus ir šansas laimėti 10 tūkst. eurų – startuoja „Didysis NORFOS žaidimas“ 

2026-03-16

Policija: Andrijauskas buvo sulaikytas (papildyta)

2026-03-16

Paaiškėjo LMKL „Tichė 3×3“ čempionai

2026-03-16

Budrys nejaučia konkurencijos su Ruginiene

2026-03-16

Kodėl žiemos pabaigoje technika pradeda gesti dažniau?

2026-03-16

Menininkas: „Vaikas yra labai nuogas prieš gyvenimą“

2026-03-16
Sofos ir foteliai

Kaune šiandien atidaromas naujas „DomusArt“ ir „FRANKOF“ baldų salonas

2026-03-16

Kas vyks Kauno rajone šią savaitę

2026-03-16

Trumpas: NATO laukia „labai bloga“ ateitis, jei ji nepadės tvarkytis su Iranu

2026-03-16

Labiausiai pasitikima policija ir kariuomene

2026-03-15

Lietuvoje daugėja elektromobilių

2026-03-15

Ukrainos oro gynyba neutralizavo 90 iš 97 rusų dronų

2026-03-15

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos