Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Radio City“ istorija: viena apleistoje gamykloje ir New York‘as Kaune

  • 2021-04-15
  • Kaunieciams.lt
  • Naujienos

Prestižinėje Žaliakalnio vietoje įsikūrusi legendinė radijo gamykla „Banga“ stovėjo apleista daugiau nei dvidešimt penkerius metus. Dvidešimt penkerius metus, Karlai! Prie pat Prisikėlimo bažnyčios esantis pastatas iš kažkada virusio kultūrinio gyvenimo centro tapo giliu miesto skauduliu. Tačiau, laimei, situacija keičiasi.

Istorinis gamyklos magnetizmas jaučiamas iki šių dienų. Čia dirbusių ir kūrusių žmonių dvasia įkvepia naujas istorijas, kartais net ir vaiduoklių forma, ką mums ir papasakojo Viktorija Mačionytė iš nekilnojamojo turto projektų valdymo įmonės „Citus“, kuri šiuo metu daug laiko praleidžia atgimstančiose „Bangos“ patalpose.

Viktorija yra „Radio City“ konversijos projekto rinkodaros vadovė, atsakinga už buvusios radijo gamyklos prikėlimą naujam gyvenimui. Ar tai būtų augalų dėliojimas ant pastato stogo, ruošiantis renginiui (taip, kažkada turėjome ir tokių), ar rūstus tarškinimas klaviatūra dirbant rimtesnius darbus – užburta vietos dvasios, ji praktiškai apsigyveno gamykloje. O kartą net praleido jame vieną – spoiler alert – laimingai pasibaigusią šiurpoką naktį.

Čia buvo daug gyvenimo

„Banga“ – „Gamykla – antrieji namai“ – nebuvo tik sentimentalokai skambantys to meto laikraščio žodžiai, nes kadrų skyriui reikėjo pamotyvuoti darbuotojus.

Tai buvo daugiau nei radijo gamykla – joje vyko kūrybiškų, veržlių, drąsių žmonių gyvenimai. Čia puikiai tinka pasakymas „ne savo laiku gimę“ – tokie ir buvo praeitame amžiuje ten dirbę žmonės. Su savo idėjomis, visada viena koja priekyje.

Gamyklos darbuotojai konstravo sklandykles, kūrė filmus, sportavo, dainavo, šoko… Mėgstantys pasiplaukioti irgi neliūdėjo – gamykla turėjo nuosavą jūrinę jachtą! Jei tada būtų buvęs Instagram’as, tai bangiečiai nuolat būtų sukęsi mūsų visų akiračiuose. Faktas.

Čia karjerą pradėjo garsus kino režisierius Šarūnas Bartas. „Zaporožiečius“ konstravo, perdarinėjo ir juos lenktynėse daužė Stasys Brundza. Dainavo Eurika Masytė. Buvo sukurtas pirmas lietuviškas pieštos animacijos filmas „Vilkas ir siuvėjas“, 1967 m. pripažintas geriausiu animaciniu filmu Baltijos šalių festivalyje. Futbolas irgi klestėjo – 1960 m. gamyklos darbuotojų futbolo klubas „Banga“ tapo Lietuvos čempionais.

Na, o 1991 m. sausio agresijos prieš Lietuvą metu gamykloje dirbusių „trumpabangininkų“ būrelis buvo pasiruošęs perimti blokuojamų ryšio komunikacijų veiklą ir transliuoti įvykius visai šaliai. Žodžiu, dalykai vyko.

Legendinė gamykla atgimsta

Buvusioji radijo gamykla Kaunui vis dar yra labai svarbi. Nors ir apleista, iki galo pamiršta nebuvo. Čia ir dabar dar vyksta pavieniai renginiai ir parodos, repetuoja jaunieji muzikantai. „Radio City“ patalpose jau vyko menininkės Gia Ram paroda „I’ll have a cheeseburger, french fries & Art”, landšafto dizaino festivalio „Magenta“ dalis „Radio City Sky“, kiti muzikiniai-vizualiniai projektai.

Matydami potencialą skleistis kultūriniam gyvenimui, „Citus“ nusprendė prikelti legendinę gamyklą, grąžinti ją kauniečiams ir patalpas konversijos keliu paversti daugiafunkcinėmis erdvėmis – „Radio City“. Virsmo darbai jau gerokai įsibėgėję.

„Nors nugriauti senas sienas būtų buvę daug lengviau, gamyklą ir joje dirbusių bei kūrusių žmonių istoriją norisi atgaivinti,“ – sako Viktorija. „Pastato istorija padėjo pagrindą projekto koncepcijai: sukurti miestą mieste, kuriame drąsūs, veržlūs, kūrybingi kauniečiai (ir ne tik), vienijami siekio kurti ir įgyvendinti idėjas, burtųsi čia gyventi, dirbti ir tas idėjas realizuoti.“

Viena milžiniškoje apleistoje gamykloje ir Žmuidzinavičiaus peizažai pro langus

Viktorija „Radio City“ projektą yra tiesiog įsimylėjusi: kai neorganizuoja renginių, prižiūri, kad jos puoselėjama unikali istorinio kultūrinės auros ir ateities kūrybingumo inkubatoriaus koncepcija bei radijo gamyklos „genuose“ įrašyta industrinė stilistika atsispindėtų pastato sienose, fasaduose ir interjero detalėse. Todėl „Radio City“ patalpose ją galima rasti dažnai.

Kartą, atėjus vėlyvam vakarui, ji nusprendė nakvoti demonstraciniame lofte. „Loftas – įrengtas, stilingas, dar dažais kvepia, tad pagalvojau „kodėl gi ne?“ – dalijasi Viktorija. „Tačiau tada atėjo naktis.“

„Atsibudau viduryje nakties nuo varstomų durų garso. Puikiai supratau, kad esu viena apleistame milžiniškame pastate ir tai vertė bėgioti šiurpuliukus po visą kūną. Atrodė, kad į duris tuoj pasibels koks vaiduoklis su kokiu Šileliu rankose,“ – šiurpokus nakties įspūdžius pasakoja Viktorija.

„Ėmė baisiai džiūti burna, tad nulipau nuo antresolės atsigerti vandens. Su stikline rankoje atsisėdau ant sofos. Tada per langą priešais save išvydau kvapą užimantį vaizdą – įspūdingesnį net už filmuose kartais rodomą milžinišką pilnatį. Visą lofto langą nušvietė Prisikėlimo bažnyčios bokštas, vienintelį švytintis tamsiame nakties danguje.

Nuotrauka: Viktorijos per „Radio City“ lofto langą nufotografuotas Prisikėlimo bažnyčios bokštas

„Žiūrint į šį, tarsi Biliūno „Laimės žiburį“, supratau, kad durys nebegirgžda. Grožėjausi ir fotografavau šį reginį. O vėliau ramiai, kaip savo namuose, nuėjau miegoti“, – prisimena Viktorija.

„Kitą rytą atsibudusi ėjau pasivaikščioti po pastatą, kuris naktį taip gąsdino, o paskui džiugino atrastu vaizdu. Dairiausi pro langus ką tik startavusiame „Bangos“ korpuse (kuriame ir nakvojau, tik langai ten – į kiemo ir Bažnyčios pusę), palei Savanorių prospektą. Visi loftai čia bus 3–iame ar 4–ame aukštuose, todėl atsiveria daug nuostabių vaizdų. Ten man prieš akis atsivėrė Žaliakalnis su savo gražia apsnūdusių medinukų panorama. „O ko ne Žmuidzinavičius?“ pagalvojau ir sau nusišypsojau prisiminus vakarykštės nakties simbolizmą,“ – pridūrė Viktorija.

New York’as Kaune

Projekto kūrėjai išsaugojo daug autentiškų interjero detalių, kurias po kapitalinio remonto grąžins ten, kur jos taps interjero detalėmis – pati Viktorija, klaidžiodama po apleistus kabinetus, sales, koridorius ir įvairias gamybines patalpas, jas surinko ir numatė naują paskirtį. Sentimentais dvelkiantys gamintos produkcijos reklaminiai plakatai, šviestuvai, 60 metų senumo vaizdo kameros, net toną sverianti ryšių stotis bus paliktos kaip dekoracijos. Tiesa, restauruotas ir senasis gamyklos krovininis liftas, kuris pritaikytas žmonių vežiojimui per keturis „Radio city“ aukštus.

Visai kaip Niujorke, kur senų pastatų prikėlimas yra labai prigijęs. Kodėl to neatnešus į Lietuvą? Nors ir Kaune loftų kultūra dar yra ganėtinai naujas reiškinys, jaunieji kauniečiai yra itin vakarietiški, plačių pažiūrų žmonės, kurie ir vėl į buvusios gamyklos patalpas renkasi repetuoti, tapyti, šokti. Radijo gamyklos kūrybinė dvasia atgimsta, damos ir džentelmenai.

Pirmame projekto etape – „Nidos“ korpuse – loftų jau beveik nebeliko, sako Viktorija. Nestandartinės industrinės erdvės stipriai vilioja žmones, nes jos tiesiog šaukia apie kūrybiškumą, kitoniškumą, originalumą. Čia bus visas miestas: su didžiulėmis, žaliomis stogo terasomis, atveriančiomis nuostabias Kauno panoramas, ir maisto turgus, ir kino salė.“

„Dėl to ir transliuojam, jog „Radio City“ – erdvė kiekvieno ritmui. Čia praeitis maišosi su ateitimi, kūrybingi šių dienų kauniečiai kuria savo istorijas, kurios įkvėps ateities kartas, kaip dabar mus įkvepia buvę „Bangos“ darbuotojai“, – neabejoja „Radio City“ rinkodaros vadovė.

loader
KAUNIEČIAMS.LT NAUJIENLAIŠKIS

Svarbiausios naujienos tiesiai į jūsų el. paštą

Aktualiausios naujienos, renginiai ir svarbiausi įvykiai – vienoje vietoje.

Daugiau naujienų:

Kaune vyks Aviacijos šventė, sugrįš legendiniai „Oro banditai“

Liepos 25-osios orai Kaune: numatoma debesuota, bet sausa diena

Liepos 25-osios horoskopas: vienam ženklui – neįtikėtina sėkmė

Vitalijus Balkus: Apie žiauriai kreivą pilietiškumą

Konservatoriai nusprendė kas gali mesti pirštinę Matijošaičiui

Audros Kaune: ar jūsų kiemo medis gali tapti pavojingu žaibolaidžiu?

Viena diena prie Neries – daugybė nuotykių: ką su vaikais veikti Upės festivalyje?

Policija ieško galimo plėšiko

Nausėda vetavo Švietimo įstatymo pataisas

Kauno klinikose įdiegta pirmoji Baltijos šalyse „da Vinci“ sistema

Aštuonios savivaldybės vieningai sutarė kurti kultūros kelių ateitį

Kauno klinikose studentui Rokui sugrąžintas regėjimas

Kuriančios savivaldybės

Vilniuje naujų darželių spurtas: Šnipiškėse tuoj užvirs statybos, Jeruzalės darželiui ieškomas rangovas, Pašilaičių – gautas statybos leidimas

Įspūdinga Lietuvos folkloro ir šokio kelionė per Europą: kai šoka širdys ir skamba Adrijos bangos!

ATRASKITE PASLAPTINGĄ NAKTINIŲ DRUGIŲ PASAULĮ

Vietnamietiška grilinta kiauliena su makaronais (Bún chả)

Liepos 24-osios orai Kaune: rytą rūkas, dieną debesuota ir sausa

Marynos Pugachovos tapybos darbų paroda „Lietuvos dvasia”

Liepos 24-osios horoskopas: trims ženklams – lemtingi pokyčiai

Katelynas kovoje su bastūnais turi atsargauti

ES skyrė „Google“ 1 mlrd. dolerių baudą

Apie traukinius, LTG ir įspūdžius bei Auštrevičių

Izraelis: Saudo Arabijos pripažinimas būtų istorinis žingsnis link taikos

Japoniška tvarka kauniečio namuose: kaip paprastai susikurti jaukią erdvę

Raja Racing Academy sportininkai puikiai pasirodė Lietuvos supermoto čempionato etape

Diskusijų forumas

Birštone iškilmingai atidarytas Sakurų parkas – Lietuvos ir Japonijos draugystės simbolis

Pasilikti ilgiau, pažinti giliau: penki Birštono kodai smalsiam kurorto svečiui

Bus skelbiamas papildomas neefektyvių biomasę naudojančių katilų keitimo kvietimas

Bus skelbiamas papildomas neefektyvių biomasę naudojančių katilų keitimo kvietimas

Penki Birštono kodai smalsiam kurorto svečiui

Sudegė skulptoriaus Sodeikos dirbtuvės

„Kauno energijai“ skirta per 163 tūkst. eurų bauda

Registracija į Žolinės mugę 2026

Seminaras Kaune kvies iš naujo atrasti Česlovo Milošo palikimą ir jo sąsajas su muzikine folkloro kultūra

Darbų tempas Kauno rajone nemažėja

Kauno rajone gimė 600-asis kūdikis – Arnas iš Noreikiškių

Gardūs kalakutienos kukuliukai kreminiame krapų padaže

Rusija perspėjo JAV dėl ginklų tiekimo Ukrainai

Liepos 23-osios orai Kaune: debesuota diena su lietumi po pietų

Liepos 23-iosios horoskopas: trims ženklams – lemtingi sprendimai

Kauno „Žalgiriui“ papildomas milijonas 

Kasčiūnas parems apkaltą Žemaitaičiui

600-asis kūdikis Kauno rajone – Arnas iš Noreikiškių

Naujoji Ukrainos karinė vadovybė žada stipresnius smūgius Rusijai

Virtuvės higienos paslaptys: kodėl jūsų kriauklė gali būti nešvaresnė už tualetą

Dėl papildomos išmokos vaikams

Klaipėdos rajonas kartu su septyniomis savivaldybėmis vieningai sutarė kurti kultūros kelių ateitį

Atsiimtos pensijų fondų lėšos įskaitomos į pajamas ir gali turėti įtakos socialinei paramai gauti

Rugpjūčio 3 d. bus skelbiamas papildomas kvietimas paramai neefektyvių biomasės katilų keitimui

Kaune šliuzas bus?!

Naujas leidinys lengvai suprantama kalba „Kaip taupyti pinigus?“

FIXUS Mobilis kviečia mokytis

Interneto vagys siautėja toliau

Gaivieji Sičuano makaronai su agurkais ir vištiena

Liepos 22-osios orai Kaune: rytą nedidelis lietus, dieną debesuota

Liepos 22-osios horoskopas: vieniems – džiugios naujienos, kitiems – išbandymai

Amžinas rytinis klausimas: kada drabužį jau laikas skalbti?

Kaunas: tai metų senumo istorija

Teismui perduota byla dėl karfentanilio platinimo

Informacija Birštono gyventojams ir miesto svečiams

Liūdesys Argentinos trenerio akyse

Galimybė bendruomenėms: finansuokite projektus iš gamybos įmokos lėšų

Tomas Čyvas

Futbolo aristokratija: revoliucijos, kurios neįvyko

Ukrainos karo pabėgėlių šeimoms Lietuvoje teikiama socialinė, psichologinė ir finansinė pagalba

Pasikartojant taršai stos Žiežmarių nuotekų valyklos veikla?

Gera žinia gyvenantiems prie žvyrkelių: mažinamas dulkėtumas

Kreminis graikiško jogurto desertas su vasaros uogomis ir medumi

„Savivaldybes pasieks 141 naujas autobusas“

Liepos 21-osios orų prognozė Kaune: debesuota, vakare gali palyti

Liepos 21-osios horoskopas: trims ženklams žvaigždės žada ypatingą dieną

Ką prie Kauno veikti šią savaitę?

Policija domisi, kas galbūt vagia?

Kaune neva ištiko Aludarių diena

Lietuvos jaunių (U18) rinktinė laimėjo įspūdingai

Rimas Armaitis

KARO BOMŽAI: IŠMINUOTOJO IŠPAŽINTIS

Actas ir druska sode: populiarus piktžolių naikinimo būdas, kurį reikia naudoti itin atsargiai

Kvietimas nevyriausybinėms organizacijoms teikti paraiškas daliniam kitų išlaidų (pastatų ir automobilių eksploatavimo, projektų kofinansavimo) finansavimui

Raudondvario dvaro ir Bauskės pilies projektas – tarp geriausių Europoje

Nekilnojamojo turto viešajai elektromobilių įkrovimo stotelei Birštone, Jazminų g., įrengti ir eksploatuoti elektroninio nuomos konkurso skelbimas

Gera žinia gyvenantiems prie žvyrkelių: mažinamas dulkėtumas

Klasikinė itališka brusketa su pomidorais ir bazilikais

Draudžiama naikinti neparduotus rūbus, už pažeidimus – baudos

Kaunas: ambicijos dėl šauktinių auga. Visuomenė pasiruošusi

Liepos 20-osios orai Kaune: rytinė perkūnija ir vėsi diena

Liepos 20-osios horoskopas: vienam Zodiako ženklui – lemtingas pokytis

Sportui beveik 600 tūkst. eurų

Pamirškite brangius ploviklius: pasigaminkite veiksmingą priemonę patys vos iš 4 ingredientų

Teisieji spindės Tėvo karalystėje

Liepos 19-osios orai Kaune: be lietaus, šils iki 25 laipsnių

Kauno policija ieško merginos

Liepos 19-osios horoskopas: aistrų audra drebins trijų Zodiako ženklų gyvenimus

Seime siūloma apibrėžti – kas yra lituanistika

Padėtis pasaulyje aštrėja

Globalinis atšilimas ir jo metami iššūkiai Kaunui

Vatnikai kaip ezoterinės pasaulėžiūros reiškinys

Pamirškite uogienę: kaip pasigaminti sodraus skonio fermentuotą rožių arbatą

Vandžiogalos Laimės parkas – savaitgalio pasiūlymas

Liepos 18-osios orų prognozė Kaune: šilta, bet vakarop smarkus lietus ir perkūnija

Raganosiai prognozuoja futbolą?

Liepos 18-osios horoskopas: trims ženklams žvaigždės žada pinigų lietų

Kaune vyks Aviacijos šventė, sugrįš legendiniai „Oro banditai“

2026-07-25

Liepos 25-osios orai Kaune: numatoma debesuota, bet sausa diena

2026-07-25

Liepos 25-osios horoskopas: vienam ženklui – neįtikėtina sėkmė

2026-07-25

Vitalijus Balkus: Apie žiauriai kreivą pilietiškumą

2026-07-24

Konservatoriai nusprendė kas gali mesti pirštinę Matijošaičiui

2026-07-24

Audros Kaune: ar jūsų kiemo medis gali tapti pavojingu žaibolaidžiu?

2026-07-24

Viena diena prie Neries – daugybė nuotykių: ką su vaikais veikti Upės festivalyje?

2026-07-24

Policija ieško galimo plėšiko

2026-07-24

Nausėda vetavo Švietimo įstatymo pataisas

2026-07-24

Kauno klinikose įdiegta pirmoji Baltijos šalyse „da Vinci“ sistema

2026-07-24

Aštuonios savivaldybės vieningai sutarė kurti kultūros kelių ateitį

2026-07-24

Kauno klinikose studentui Rokui sugrąžintas regėjimas

2026-07-24

Kuriančios savivaldybės

2026-07-24

Vilniuje naujų darželių spurtas: Šnipiškėse tuoj užvirs statybos, Jeruzalės darželiui ieškomas rangovas, Pašilaičių – gautas statybos leidimas

2026-07-24

Įspūdinga Lietuvos folkloro ir šokio kelionė per Europą: kai šoka širdys ir skamba Adrijos bangos!

2026-07-24

ATRASKITE PASLAPTINGĄ NAKTINIŲ DRUGIŲ PASAULĮ

2026-07-24

Vietnamietiška grilinta kiauliena su makaronais (Bún chả)

2026-07-24

Liepos 24-osios orai Kaune: rytą rūkas, dieną debesuota ir sausa

2026-07-24

Marynos Pugachovos tapybos darbų paroda „Lietuvos dvasia”

2026-07-24

Liepos 24-osios horoskopas: trims ženklams – lemtingi pokyčiai

2026-07-24

Katelynas kovoje su bastūnais turi atsargauti

2026-07-23

ES skyrė „Google“ 1 mlrd. dolerių baudą

2026-07-23

Apie traukinius, LTG ir įspūdžius bei Auštrevičių

2026-07-23

Izraelis: Saudo Arabijos pripažinimas būtų istorinis žingsnis link taikos

2026-07-23

Japoniška tvarka kauniečio namuose: kaip paprastai susikurti jaukią erdvę

2026-07-23

Raja Racing Academy sportininkai puikiai pasirodė Lietuvos supermoto čempionato etape

2026-07-23

Diskusijų forumas

2026-07-23

Birštone iškilmingai atidarytas Sakurų parkas – Lietuvos ir Japonijos draugystės simbolis

2026-07-23

Pasilikti ilgiau, pažinti giliau: penki Birštono kodai smalsiam kurorto svečiui

2026-07-23

Bus skelbiamas papildomas neefektyvių biomasę naudojančių katilų keitimo kvietimas

2026-07-23

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos