Ukrainos prezidentas V. Zelenskis da rugsėjo mėnesį apsilankęs Amerikoje siūlė suteikti JAV Ukrainos retųjų žemės elementų ir svarbiausių naudingųjų iškasenų akcijų paketą už taikos garantijas. Kitaip tariant, būtent Ukrainos lyderis pirmas pasiūlė D. Trumpui galimą būsimą, ekonominę partnerystę, teikiančią bendrą naudą abiem valstybėms. Tačiau vėliau retorikoje atsirado baimės, kad JAV „uždės savo sunkią leteną“ kontroliuodama Ukrainos ekonomiką. Blogai tai ar gerai?
Apie tai savo analizę grįstą rimtų JAV valdžios šulų pastebėjimais paskelbė „Financial Times“. Scott Bessent, JAV iždo sekretorius leidiniui teigė, kad „daug kas apie šį garantijų sandorio idėję pateikta neteisingai arba tiesiog klaidingai“. Ir jis pabrėžė, kad ši partnerystė naudinga abiem tautoms.
„Be Jungtinių valstybių ir Amerikos žmonių paramos Ukrainos padėtis šiandien geriausiu atveju būtų grėsminga. JAV parama suteikė galimybę Ukrainos žmonėms istoriškai drąsiai gintis, todėl dabar esame ant taikos susitarimo Ukrainai ir stabilumo Europoje atnaujinimo slenksčio. O minėta sutartis – ne tik garantas, bet ir atsigavimo variklis. JAV neperims nuosavybės teisių į fizinį turtą Ukrainoje. Jos taip pat neapsunkintų Ukrainos dar didesne skola. Tokio pobūdžio ekonominis spaudimas, nors ir taikomas kitų pasaulinių veikėjų, nepadėtų įgyvendinti nei Amerikos, nei Ukrainos interesų. Kad ilgainiui sukurtų didesnę vertę, JAV turi investuoti kartu su Ukrainos žmonėmis, kad abi pusės būtų skatinamos gauti kuo daugiau naudos.“ – samprotavo JAV iždo sekretorius.
Ir ką tai reikštų? Taip, JAV perimtų svarbios Ukrainos ekonomikos srities kontrolę. Bet tuo pačiu atkirstų nuo gamtinių išteklių ir korupcija garsėjančius Ukrainos oligarchus, ir tuo besidomaujančius kinus. Ukrainai, jei korta eis, tai bus labai rimta pergalė, nes su amerikonų aukliavimu būtų sukurtas sveikais principais grįstas šalies ūkis. O taipogi būtų ne tik gerais norais bet ir geležiniais verslo interesais grįstas saugumo garantas.
Parengta pagal „Financial Times” analizę