Minint Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai primena, kad ištikus emocinei krizei nereikia delsti, bet kuo greičiau kreiptis pagalbos į specialistus, kurių paslaugas apmoka ligonių kasos.
VLK specialistai šiandien prisijungė prie Vilniuje vykusio švietėjiško renginio bei konsultavo gyventojus, kur kreiptis ir kaip elgtis ištikus emocinei krizei ar pastebėjus jos užuomazgas savo artimųjų tarpe. Pastaraisiais metais savižudybių skaičius Lietuvoje mažėja, tačiau vis viena jų įvykdoma kur kas daugiau nei kitose Europos šalyse. Todėl labai svarbi prevencinė švietėjiška veikla, kad kiekvienas, kuriam reikia, pagalbą rastų ir jos sulauktų kuo greičiau.
Gyventojai, kuriems reikalinga emocinė pagalba, ją gali gauti keliais būdais – telefonu, internetu bei atvykus pas psichikos sveikatos specialistus. Privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdrausti pacientai psichologinės pagalbos turėtų kreiptis į tą pačią gydymo įstaigą, kurioje yra prisirašę. Jeigu joje emocinė pagalba neteikiama, gydymo įstaiga turi pacientui pateikti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų sąrašą.
Kiekvienas apdraustasis gali atskirai pasirinkti psichikos sveikatos centrą, sudariusį sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK). Už šiuose centruose suteiktas psichologų ir psichiatrų konsultacijas mokėti nereikės, nes jos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo.
VLK specialistai primena, kad pirminės ambulatorinės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikia medikų komanda, kurią sudaro gydytojas psichiatras, vaikų ir paauglių psichiatras, psichikos sveikatos slaugytojas, socialinis darbuotojas ir medicinos psichologas. Todėl prireikus, galima gauti kompleksines profesionalias sveikatos priežiūros paslaugas.
Visos Lietuvos įstaigų, į kurias galite kreiptis prireikus psichologinės pagalbos, sąrašus galima rasti čia. Jie skelbiami ir kiekvienos TLK interneto svetainėse.
Pirminę emocinę pagalbą teikiančių įstaigų nedarbo metu gyventojams pagalba teikiama nemokamomis telefonų linijomis ir internetu, taip pat ligoninių priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuose. Daugiau informacijos čia.