Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Kriminalai
  • Gyvenimas
  • Sportas
  • Video
  • Apklausos
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Kriminalai
    • Gyvenimas
    • Sportas
    • Video
    • Apklausos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Ką Jungtinėms tautoms pasakė Zelenskis?

  • 2023-09-22
  • kaunieciams.lt
  • Kaimynai, Pagalba Ukrainai, Pasaulis, Redakcija, Ukraina
president.gov.ua nuotr.
Dalinkitės

Kreipdamasis į Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją (JTGA) ir JT Saugumo Tarybą (JTST), Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis griežtai pabrėžė Ukrainos tikslą susigrąžinti visas Rusijos okupuotas teritorijas, įskaitant Ukrainos teritorinius vandenis Juodojoje jūroje (Un.org, rugsėjo 19, 20 d.).

Kartu V. Zelenskis įspėjo, kad negalima daryti jokių kompromisų su Rusija “žemė už taiką”. Jis kalbėjo su nauju pasitikėjimu, nes Ukrainos pajėgos gana sėkmingai taikosi į Rusijos Juodosios jūros laivyno turtą uoste ir jūroje dronų ir raketų smūgiais (Ukrinform, rugpjūčio 9 d., rugsėjo 17, 21 d.).

Normatyviniu lygmeniu (ir pritaikytu JT ST auditorijai) Zelenskis pateikė, atrodytų, būtiną priminimą, kad “teritorinio vientisumo principas [reiškia] okupacinių pajėgų išvalymą iš suverenios valstybės teritorijos”.

Praktiškai Zelenskis taip apibrėžė Ukrainos gynybinio karo tikslus

“Pirma: visiškas visų Rusijos karių ir karinių formuočių, įskaitant Rusijos Juodosios jūros laivyną arba likusias nesandarias vonias [дірявими коритами], taip pat visų Rusijos samdinių ir sukarintų formuočių išvedimas iš visos suverenios Ukrainos teritorijos 1991 m. mūsų tarptautiniu mastu pripažintose sienose.

Antra: visiškas Ukrainos veiksmingos visos valstybinės sienos ir išskirtinių ekonominių zonų, įskaitant Juodojoje ir Azovo jūrose, taip pat Kerčės sąsiauryje, kontrolės atkūrimas. Tik įvykdžius šiuos du punktus bus sąžiningai, patikimai ir visiškai nutraukti karo veiksmai.” (President.gov.ua, rugsėjo 20 d.).

Ukrainos prezidentas pridūrė, kad “deportuoti žmonės turi grįžti namo [į atgautas teritorijas], o okupantai turi grįžti į savo žemę” (President.gov.ua, rugsėjo 19 d.).

Zelenskis taip pat įrėmino Ukrainos teritorinių vandenų ir išskirtinių ekonominių zonų deokupaciją kaip pasaulinį interesą (pritaikyta JT Generalinės Asamblėjos auditorijai). Nurodydamas Rusijos vykdomą Ukrainos jūrų uostų blokadą ir oro antskrydžius upių uostuose, siekiant paralyžiuoti grūdų eksportą, jis įvardijo dvigubus Maskvos tikslus: “Tai akivaizdus Rusijos bandymas ginkluoti maisto trūkumą pasaulinėje rinkoje, kad būtų galima išsireikalauti visiško ar dalinio [Ukrainos] teritorijų okupacijos pripažinimo” (President.gov.ua, rugsėjo 19 d.).

Į ne pačios  Rusijos siūlymus sustabdyti karą darant Ukrainos teritorines nuolaidas Zelenskis atsakė netiesiogiai: “Žinau apie bandymus sudaryti tam tikrus neaiškius užkulisinius susitarimus.” Ukrainos atsisakymą jis pateikė kaip elgesio modelį, kurį kitos šalys galėtų imituoti, jei patirtų agresiją ir invaziją:

“Šis [Ukrainos pavyzdys] reiškia galimybę visiškai atkurti savo teritoriją ir suverenitetą, o ne matyti savo žemes padalytas ir priverstus pasiduoti kariniam ar politiniam spaudimui” (President.gov.ua, rugsėjo 19 d.).

 

“Pirma: visiškas visų Rusijos karių ir karinių formuočių, įskaitant Rusijos Juodosios jūros laivyną arba likusias nesandarias vonias [дірявими коритами], taip pat visų Rusijos samdinių ir sukarintų formuočių išvedimas iš visos suverenios Ukrainos teritorijos 1991 m. mūsų tarptautiniu mastu pripažintose sienose.”

V. Zelenskis taip pat nurodė Rusijos karo tikslus prieš Ukrainą klasikinės Europos galios politikos požiūriu.

Toks aiškumas gana retai pasitaiko vykstančiose diskusijose, kuriose dažnai teikiama pirmenybė kitiems, Rusijos pateikiamiems, karo pagrindimams. Taigi V. Zelenskis priminė Vakarų valstybėms, kad “dabartinio [Rusijos] karo prieš Ukrainą tikslas – paversti mūsų žemę, mūsų žmones, mūsų gyvybes, mūsų išteklius ginklais prieš jus, prieš tarptautinę taisyklėmis grindžiamą tvarką”.

Šis paaiškinimas (be šiuolaikinio politiškai korektiško kodifikatoriaus) tinka kovai dėl Ukrainos ankstesniuose Europos karuose, kaip ir šiame kare. Po kiekvieno praėjusio karo Kremliui pavykdavo pridėti Ukrainos teritorijas, gyventojus, naudingąsias iškasenas ir agrarinius išteklius prie Rusijos, taip pakreipiant Europos jėgų pusiausvyrą Maskvos naudai. Tai nuo pat pradžių buvo ir tebėra  pagrindinis dabartinio Rusijos karo motyvas (žr. EDM, 2022 m. vasario 24, 25, 25 d.).

Ukrainos Juodosios jūros ir pajūrio teritorijų deokupacija neabejotinai yra svarbiausia V. Zelenskio kalbų JT tema. Tai iki šiol išsamiausias ir glaustas Kijevo pareiškimas šiuo klausimu, kuriame derinamos nacionalinės ir pasaulinės perspektyvos, taip pat strateginiai ir ekonominiai aspektai. Jame taip pat netiesiogiai atkreipiamas dėmesys į Ukrainos tikslų ir Vakarų diplomatijos neatitikimą.

Vakarai savo poziciją dėl Krymo derina pagal Rusijos suvokiamas “raudonąsias linijas” ir pačių Vakarų pačių nustatytus apribojimus “ne eskaluoti”. Dėl šios perspektyvos taikomi apribojimai Ukrainai tiekiamai Vakarų ginkluotei. Iki šiol buvo leidžiama, kad šie sumetimai būtų svarbesni už bendrą Ukrainos ir Vakarų strateginį interesą deokupuoti Krymą.

Ukraina, kaip pabrėžia V. Zelenskis, neatgaus visiško suvereniteto ir negalės ekonomiškai vystytis, kol Rusija laikys [okupavusi] Krymą. Apie 80 proc. visos Ukrainos eksporto ir importo prekybos (vertinant pagal vertę) prieš karą vyko per Ukrainos Juodosios ir Azovo jūrų uostus.

Tačiau Rusijai kontroliuojant Krymą ir dalį Ukrainos pakrantės, Rusija galėjo įvesti Ukrainos jūrų blokadą. Tai taip pat leidžia Maskvai išsireikalauti iš Kijevo ir Vakarų ekonominių ir politinių nuolaidų mainais už tai, kad blokada būtų tik sušvelninta (kaip Juodosios jūros grūdų iniciatyvos atveju) arba visiškai atkurta, kai Rusija “pasitraukė” iš šios programos.

Alternatyvūs sausumos ar upių eksporto ir importo keliai yra riboti ir brangūs. Iš savo bazių Kryme Rusija yra surengusi daugybę oro antskrydžių Ukrainos žemyninėje dalyje. Didieji Vakarų investuotojai vargu ar jausis užtikrintai ir įsipareigos Ukrainai, kol Rusija galės blokuoti šalies jūrų prekybą ir smogti jos infrastruktūrai.

Rusija pademonstravo savo siekius ir galimybes, kai Krymas yra jos rankose. Ir tai neapsiriboja vien Ukraina. Maskva gana veiksmingai atgrasė ir sutrikdė laivybą kitų šalių išskirtinėse ekonominėse zonose Juodojoje jūroje.

Rusija taip pat grasino gręžti naftą ir dujas jūroje, baugino Turkiją kariniu ir diplomatiniu požiūriu, atgrasė Vakarų jūrų pajėgas nuo įplaukimo į Juodąją jūrą, išsaugodama galimybę atidaryti sausumos koridorių iki Moldovos ir Rumunijos sienų (žr. EDM, liepos 26, 27, 31, rugpjūčio 3, 7, 9, 15, rugsėjo 11, 12 d.).

Joks “taikos susitarimas” Juodosios jūros baseine nebus perspektyvus, kol Rusijos laivynas ir kiti kariniai ištekliai bus dislokuoti Kryme.

Vladimir Socor, Eurasia Daily Monitor

 

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

Kodėl įsirengiant saulės elektrines žmonėms svarbios „gyvos“ ir individualios konsultacijos?

2023-12-08

Įtemptame dublerių mūšyje NKL – „Žalgiris-2“ dramatiškai įveikė klaipėdiečius

2023-12-07

Danas Rapšys sėkmingai įplaukė į antrą Europos čempionato finalą

2023-12-07

Menininkas Algis Kriščiūnas sukūrė paveikslą, kviečiantį rūpintis širdimi

2023-12-07

Pergale pasiruošimą baigusi Lietuvos jaunimo rinktinė paskelbė sudėtį pasaulio čempionatui (VIDEO)

2023-12-07

Patvirtinta futsal rinktinės sudėtis pirmą kartą rengiamam Šiaurės–Baltijos taurės turnyrui

2023-12-07

Serija tęsiasi: „Žalgiris“ išpardavė visus bilietus į rungtynes su „Partizan“

2023-12-07

Darbą pradėjo naujoji savivaldybės gydytoja

2023-12-07

Kaune ir Šiauliuose pasilaidoti galima 10 kartų pigiau. Tik 200 eurų

2023-12-07

Pagaliau pietų miegas nebeprivalomas visuose Lietuvos darželiuose

2023-12-07

Komisija tirs Lietuvos pilietybės atkūrimą R. Abramovičiaus artimiesiems

2023-12-07

Pirmoji Kaune Žaisloteka mini penktąjį gimtadienį ir kviečia į koncertą

2023-12-07

Devyniolikmečių vaikinų futbolo rinktinė sužinojo varžovus Europos čempionato atrankos elitiniame etape

2023-12-07

Kauno modernizmas atgis lego kaladėlių pavidalu: parodoje – dar nematyti kūrėjo R. Mikšiūno darbai

2023-12-07

K.Maksvytis: apie „AS Monaco“ branduolį ir L.Lekavičiaus netektį

2023-12-07

Teismas atmetė prašymą ginkluoto nusikalstamo susivienijimo nariui pritaikyti lygtinį paleidimą

2023-12-07

Danas Rapšys užtikrintai pateko į 200 m kompleksinio plaukimo pusfinalį

2023-12-07

Lukui Lekavičiui atlikta apendicito operacija

2023-12-07

LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė Lozanoje dalyvavo ANOC Vykdančiosios tarybos posėdyje

2023-12-07

Aiškūs visi Citadele KMT krepšinio turnyro ketvirtfinalio dalyviai, sekmadienį – burtų ceremonija

2023-12-07

„Arginta Engineering“ plečiasi ir ieško pusšimčio naujų darbuotojų

2023-12-07

Rezultatyvioje dvikovoje – „Kaunas City“ ledo ritulininkų pralaimėjimas (VIDEO)

2023-12-07

Domeikavos „pusiaukelės namų” byla Seime

2023-12-06

Kauno rajono gyventojams – kokybiškesnės sveikatos paslaugos

2023-12-06

Antroji iš eilės panevėžiečių nesėkmė Europos taurės krepšinio turnyre

2023-12-06

Vilniuje – didžiausias pralaimėjimas „Wolves“ krepšinio klubo istorijoje

2023-12-06

Andrius Šidlauskas Europos plaukimo čempionato pusfinalyje liko devintas

2023-12-06

Antrąjį FIBA Europos taurės krepšinio turnyro etapą „CBet“ pradėjo nesėkme Lisabonos ekipai

2023-12-06

Milžinišką rezervą iššvaistę uteniškiai tik per plauką pateko į Citadele KMT krepšinio turnyro ketvirtfinalį

2023-12-06

NKL susitikimo pabaigoje spurtavęs „Atletas“ palaužė „Steką“

2023-12-06

MB “Jūsų CFO”
Įmonės kodas: 305697378
PVM mokėtojo kodas: LT100013939511
Banko sąskaitos nr.: LT927044090101544103

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2023 Kauniečiams kasdienės naujienos

wpDiscuz