Turbūt daugelis jau laukia nesulaukia rugpjūčio 15 dienos, kuomet Lietuvoje švenčiama Žolinė arba kitaip – Šv. Mergelės Marijos dangun ėmimo šventė. Tai ne tik gilias tradicijas turinti šventė, bet ir laisva diena, kuomet galime pabūti su draugais ir artimaisiais. Tiesa, Žolinė švenčiama ne tik Lietuvoje.
Žolinė Italijoje – su gausiu vaišių stalu
Dar gerokai prieš Kristų, italai rugpjūčio 15-ąją minėjo kaip deivės Dianos, faunos ir floros globėjos, pagerbimo ir padėkos jai dieną. Nors ir esti skirtumų šventės prasmėje, abi šalys šią dieną mini itin rimtai. Tai – poilsio po visų sunkių lauko darbų bei vasaros ir rudens sandūros diena. Šią dieną, ypač italai, sutinka su gausiu vaišių stalu, taip dėkodami už derlingą vasarą deivei Dianai.
Italai itin vertina gerą maistą, kuris taip pat yra ir neatsiejama jų kultūros dalis. Todėl savaime suprantama, kad viena svarbiausių Italijos valstybinių švenčių tikrai neapsieina be tradicinių patiekalų.
„Italai dievina savo kultūrą ir virtuvę. Pagarba savo šalies tradicijoms ir maistui jiems padėjo išsaugoti šimtmečius skaičiuojantį kulinarinį paveldą. O jis išties spalvingas – pradedant keptais pomidorais ir ryžiais bei baigiant arbūzų pudingu.“ – sako „Saulėti skoniai“ krautuvėlės įkūrėja Ilona Sakavičienė.
Moteris pastebi, kad tradicijų laikymasis – be galo šauni savybė, tačiau išmėginti kažką naujo – taip pat smagu. Todėl „Saulėti skoniai“ vadovė skuba pasidalinti keletu tradicinių patiekalų receptų iš Italijos, kurie tikrai sužavės jūsų šeimą.
Arbūzo pudingas (U gelu ri muluni)
Reikės:
- 1 litro arbūzo sulčių
- 100 g kukurūzų krakmolo
- 100 g cukraus
- Tamsaus šokolado Nero Perugina
- Skaldytų pistacijų
- Stiklinės vandens
Pirmiausia reikia paruošti arbūzo sultis – supjaustyti arbūzą kubeliais, išimti sėklas ir suplakti su šiek tiek vandens.
Nedideliame inde sumaišyti krakmolą su 1/2 litro arbūzo sulčių. Tešla turi gerai išsimaišyti, todėl galima naudoti šluotelę arba maišytuvą. Tuomet supilti tešlą bei likusią sulčių dalį į puodą ir užvirti ant silpnos ugnies bei, pagal skonį, įberti cukraus.
Mišiniui užvirus jis darysis vis tirštesnis. Pavirti jį reikėtų apie 10 min. Tada visą turinį supilti į formeles ir palikti šaldytuve 4-6 valandas. Papuošti tarkuotu šokoladu bei pistacijomis ir skanauti su draugais.
Panzanella – gaivios duonos salotos, kurios kilo iš įpročio panaudoti duonos likučius.
Reikės:
- 6 mažų pomidorų
- 2 šaukštelių druskos
- Pusės itališkos čiabatos duonos
- 10 šaukštų alyvuogių aliejaus „Le ferre“ su bazilikų aromatu
- 2 česnako skiltelių
- Pusės šaukštelio originalių Dižono garstyčių „Maille“
- 2 šaukštų balzamiko acto „Autentico Le Ferre“
- Žiupsnelio juodųjų pipirų
- Puodelio šviežių baziliko lapelių
Pirmiausia reikės supjaustyti pomidorus per pusę ir apibarstyti juos druska. Suplėšyti duoną į smulkius gabaliukus ir įdėti į aliejumi pateptą kepimo skardą. Apšlaksčius aliejumi kepti iki 200° celsijaus įkaitintoje orkaitėje maždaug 10-15 min. arba tol, kol duona įgaus auksinį atspalvį ir sodrų aromatą. Išimti iš orkaitės ir leisti atvėsti. Smulkiai supjaustyti česnaką, sumaišyti su garstyčiomis ir baziliko actu. Sudėti viską į dubenį, pridėti baziliko lapelių ir, dar kartą viską gausiai apšlaksčius alyvuogių aliejumi, išmaišyti.
Kepti pomidorai su ryžiais (Pomodori ripieni di riso)
Reikės:
- 4-6 didelių pomidorų
- 100 g ryžių
- 2 skiltelių česnako
- Raudonėlio ir petražolių prieskonių
- Druskos ir pipirų
- Alyvuogių aliejaus „Le Ferre“ su česnakų aromatu
Nupjauti pomidorų viršūnes ir išimti visą jų vidų į atskirą dubenėlį. Tuo metu sudėti ryžius virti, bet juos pavirti ne daugiau nei 10 minučių – ryžiai neturi būti pilnai išvirti. Sumaišyti ryžius su išimta pomidorų vidine dalimi, druska, pipirais, prieskoniais, išspaustu česnaku ir į gautą masę įlašinti šiek tiek alyvuogių aliejaus.
Visa tai sudėti į anksčiau paruoštų pomidorų vidų, bet labai stipriai nespausti. Uždengti pomidoro viršūnėle ir sudėti į aliejumi išteptą kepimo indą. Dar kartą viską apšlakstyti alyvuogių aliejumi ir kepti iki 200° celsijaus įkaitintoje orkaitėje apie 30 min.
Romoje šis patiekalas tradiciškai patiekiamas su keptomis bulvėmis. Išmėginkite ir jūs!
Vištiena su paprikomis (Pollo con peperoni alla romana)
Reikės:
- 1 kg vištienos kulšelių
- 3 paprikų (raudonos ir geltonos)
- 2 česnako skiltelių
- Pusės stiklinės sauso balto vyno
- Alyvuogių aliejaus „Le Ferre“ su rozmarinų aromatu
- 4 pomidorų
- Druskos, pipirų
- Šviežio raudonėlio
Pradžioje reikėtų išvalyti paprikas ir supjaustyti jas riekelėmis. Nedideliais gabaliukais susmulkinti pomidorus ir česnakus. Česnakus pakepinti aukštoje keptuvėje su aliejumi. Vištieną pagardinti druska bei pipirais ir iš visų pusių apkepinti toje pačioje keptuvėje maždaug po 5 minutes per pusę. Supilti vyną ir kiek palaukti kol jis nugaruos. Įpilti pusę stiklinės vandens ir pavirti vištieną apie 20min. Kad vištiena nebūtų kieta, ją būtina griežtai virti keptuvėje ir jokiu būdu ne orkaitėje. Jeigu reikia – vėl įpilti vandens, sudėti paprikas, pomidorus, pagardinti druska ir dar, retkarčiais pamaišant, virti apie 20-25 min. Patiekti papuoštą raudonėliu.
Vištiena su paprikomis – bene tipiškiausias tradicinės romėnų virtuvės patiekalas valgomas Žolinių metu, kurį itin rekomenduoja išmėginti „Saulėti skoniai“ krautuvėlės įkūrėja Ilona Sakavičienė.
Jeigu ir jūsų Žolinė – diena, kai bent vienu piršteliu norisi prisiliesti prie itališkų tradicijų, užsukite į „Saulėti skoniai“ krautuvėlę Kaune, T. Masiulio g. 16E ir išsirinkite produktus autentiškam vaišių stalui.