Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Metavisata: už ir prieš? Kodėl mums tai turėtų rūpėti?

  • 2022-12-07
  • kaunieciams.lt
  • Kaunas, Kauno rajonas, Mokslas, Technologijos

Auganti technologijų plėtros sparta – bene svarbiausia šio laikmečio tendencija, keičianti visuomenę, ekonomiką, įmones ir organizacijas. Skaitmeninės technologijos tapo natūralia mūsų gyvenimo dalimi, o didesnė dalis mūsų asmeninės ir profesinės veiklos šiandien neatsiejama nuo kompiuterio ar telefono ekrano. O neretai ir visiškai persikelia į virtualios ar papildytos realybės erdvę ir įvairiomis formomis sąveikauja su fiziniu pasauliu.

Metavisata – kas tai? Interaktyvus žaidimas? Mūsų avatarai, sąveikaujantys sunkiai suprantamame vizualiniame pasaulyje? Natūrali interneto ateitis? O gal dar vienas technologijų burbulas?

Dubajus pasuko link metavisatos centro

Šiuo metu niekas tiksliai negali atsakyti, kokia apimtimi metavisata įsitvirtins mūsų visuomenėje, kaip sparčiai plėtosis ir pritrauks kritinę vartotojų masę. Pavyzdžiui, šiandien jau niekas nebesistebi sparčiai populiarėjančiu skaitmeninės aprangos pasauliu, kuriame eksperimentuoja virtualios mados kūrėjai, o avatarai dėvi virtualius drabužius. Virtualus pasaulis siūlo galimybę prekiauti, mėgautis pramogomis, pakeisti aplinką, lankytis vakarėliuose ar muzikos koncertuose. Čia galima išbandyti dalykus, kurie realiame gyvenime nepasiekiami.

2021 m. lapkričio mėnesį virtualus žemės sklypas „Decenetraland“ platformoje įsigytas už rekordinę 2,43 mln. dolerių sumą. Platformos atstovų teigimu, kasdien ja naudojasi iki 8 tūkst. aktyvių naudotojų. Tai daug ar mažai? Kaip šie skaičiai keisis ateityje? Tai novatorių užgaida ar alternatyvaus pasaulio prototipas?

Lina Užienė
Lina Užienė

Neseniai ES populiarinimo tikslais Europos Komisija investavo 387 tūkst. eurų į vakarėlio metavisatoje surengimą, kuriuo susidomėjo, deja, vos penketas lankytojų.

Įmonės, organizacijos ir vyriausybės kuria skaitmenines metavisatos strategijas. Neseniai Dubajuje vykusioje metavisatos asamblėjoje aptarta vyriausybių lyderystė prisitaikant prie metavisatos. Asamblėjoje akcentuota, jog šalys, pirmosios pasirūpinusios tinkama infrastruktūra ir teisės aktais, ateityje ženkliai įtakos metavisatos plėtrą.

Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) lyderiai pabrėžė, jog tik pasiekta investicijų į metavisatą kritinė masė padarys technologiją ekonomiškesne, sumažins patekimo į rinką kliūtis, atvers galimybes dalyvauti visiems. Jų teigimu, Dubajus, kaip išskirtinių galimybių miestas, kažkada transformavosi iš jūrų uosto į oro uostą, o dabar išgyvena transformaciją iš oro uosto į virtualaus pasaulio uostą.

Liepos mėnesį JAE vyriausybė pristatė Dubajaus metavisatos strategiją, kuria siekiama sukurti 40 tūkst. darbo vietų ir per ateinančius penkis metus emyrato ekonomiką papildyti 4 mlrd. dolerių. Gegužės mėn. Dubajuje duris atvėrė metavisatos būstinė, tapusi pirmąja metavisatos veiklą reguliuojančia institucija.

Metavisata – ekonominė galimybė

Diskusijos apie metavisatą yra neišvengiamos 4-osios pramonės revoliucijos kontekste. Audito bendrovės „PricewaterhouseCoopers“ teigimu, metavisata yra ekonominė galimybė, kurios vertė galimai siekia nuo 8 iki 13 trilijonų dolerių. Vis dėlto, ar tai yra mūsų kelias, kurį turėtume rinktis Europoje? JAE ekonominės transformacijos strategija visada orientavosi į naujoves ir tapo savotišku pasaulinės sėkmės receptu.

Šiandien JAE aktyviai įsitraukę į virtualių mokėjimų, internetinių paslaugų, kibernetinio saugumo sistemos bei visos skaitmeninės infrastruktūros, įgalinsiančios metavisatą funkcionuoti, kūrimą. Aiškus lyderystės demonstravimas liudija tai, jog JAE nestokoja energijos, kokia prieš 25 metus Jungtinėse Amerikos Valstijose išsiskyrė Silicio slėnis. Tačiau ar šis pasaulinės praktikos pavyzdys yra tas, į kurį turėtume lygiuotis?

Pažvelgus į edukacijos industriją akivaizdu, jog šiandien remiamasi principu „digital first“. Naujausi „edtech“ sprendimai, pagrįsti metavisatos platformomis, šiandien matomi kaip panacėja, iš esmės pakeisianti universitetinį ir mokyklinį mokymąsi. Nemažai universitetų pasaulyje eksperimentuoja kurdami tokio pobūdžio sprendimus. Tačiau ar esame jiems pasiruošę? Kokią teisinę bazę, užtikrinančią asmens ir visuomenės saugumą, esame tam parengę? Įspūdį iš pirmo žvilgsnio keliantys technologiniai sprendimai nėra paprastai perkeliami į gyvenimą.

Metavisatos galimybes ekspertai vertina kaip didžiules. Įmonės kuria programas, produktus ir paslaugas metavisatai plėtoti. Metavisatos idėja gyvena verslas, edukacijos, pramogų industrijos ir kiti sektoriai. Tačiau šis technologinis fenomenas turi ir savo tamsiąją, iššūkių nestokojančią pusę, kuriems įveikti mažų mažiausiai prireiks laiko.

Kelia ir klausimų

Būtina adekvačiai vertinti šios technologijos poveikį visuomenei, ypač jaunajai kartai bei fizinei mūsų sveikatai. Stebėdami metavisatos vystymąsi, turime suprasti, jog valandų valandos, praleistos „prilipus prie ekranų“, tik ilgės. Virtualiame pasaulyje kils ir privatumo užtikrinimo bei nuosavybės apsaugos iššūkių.

Pavyzdžiui, akių stebėjimo technologija, įdiegta VR akiniuose, šiandien matoma kaip rinkodaros specialistų svajonė. Visgi tai kelia didelį susirūpinimą privatumo požiūriu. Privačių emocijų ir fizinių reakcijų stebėsena įspūdinga tik iš pirmo žvilgsnio. Metavisatoje ji intensyvės ir taps labiau invazinė. Didžiuliai kiekiai įmonių surinktų duomenų bus naudojami įvairiais tikslais ir reikalaus priežiūros.

Nemažiau aktualus klausimas – vaikų apsauga metavisatoje. Sekti vaikų elgesį joje bus dar sudėtingiau. Gana plačiai diskutuojama apie tokį reiškinį, kaip virtualios realybės „pagirios“, bei nuolatinio judėjimo tarp fizinio ir virtualaus pasaulio poveikį žmogaus emocinei sveikatai. Priklausomybė nuo interneto ir žaidimų jau šiandien yra didelė problema tiek vaikams, tiek suaugusiems. Metavisatos atveju tai tik intensyvės.

Techniškai atsiranda erdvės naujoms nusikalstamumo formoms, smurtiniams veiksmams, asmens tapatybės nusavinimui. Tokiomis aplinkybėmis kyla pavojus, jog jūsų virtualus asmeninis pasaulis gali būti sugriautas. Būtina rasti sprendimus, apsaugančius nuo tokių aplinkybių. O kur dar nelygios prieigos prie metavisatos galimybės. Dėl brangių technologijų poreikio mažiau išsivysčiusiose šalyse metavisata bus prieinam ne visiems.

Brandžios demokratijos visuomenėse keliamas ir metavisatos „oligarchizacijos“ klausimas. Vargu, ar demokratijos principų užtikrinimas yra prioritetinis klausimas metavisatos kūrėjams.

Analizuojami naujausi reiškiniai

Pažvelgus giliau, akivaizdu, kad atsiveriantis naujas ekonominis, socialinis, edukacinis potencialas – tai tik viena medalio pusė. Įmonės ir organizacijos, pradėdamos eksperimentuoti, turėtų gerai įsivertinti savo veiksmus ir galimas rizikas. Metavisatos vystymosi stadija dar kol kas labai ankstyva. Bet laukti jos brandos, neišnaudojant atsiveriančių galimybių, taip pat ne išeitis.

Galimų sprendimų ir išeičių kartu su bendraminčiais ieškome ir Naujajame Paryžiaus Klube, kurio nare esu jau keletą metų. Šiemet buvau pakviesta prisijungti prie šios organizacijos valdybos. Organizuodami tarptautinio lygmens ekspertų apvalaus stalo diskusijas, inicijuojame viešą diskursą apie naujausių reiškinių poveikį ekonomikai ir visuomenei, siekiame atskleisti teigiamus ir neigiamus ateities pokyčių aspektus, padėti sprendimus priimančioms interesų grupėms įsivertinti rizikas.

Vyriausybės, skeptiškos metavisatos technologijų atžvilgiu, neretai renkasi neutralią poziciją ir laukia globalesnių reguliavimo sprendimų. Tačiau negalime būti tikri, jog jau rytoj įmonės, organizacijos ar technologijų startuoliai nepasiteiraus apie savo veikimo galimybes, sąlygas ir teisinį reguliavimą. Turime būti išdiskutavę savo strateginius pasirinkimus Europoje bei pasiruošę visiems galimiems technologijų raidos scenarijams.

Universitetinio mokymosi kontekste būtina matyti visumą. Pavienių edukacinių sprendimų perkėlimas į virtualią erdvę nėra tapatus pilnaverčiam mokymuisi metavisatoje. Svarbu aiškiai suprasti prisitaikymo prie virtualaus pasaulio tikslus ir prioritetus, idant priimtume savalaikius, darnius ir universitetus iš esmės stiprinančius ateities mokymosi sprendimus.

Autorė Lina Užienė, KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto docentė, Naujojo Paryžiaus Klubo valdybos narė (angl. The New Club of Paris).

KTU informacija.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Pastatas Kaune virto gyva meno instaliacija 

Tajus – 400-asis šių metų Kauno rajono naujagimis

Policija ieško dingusio mažamečio

„Kas ir kodėl?“ 21-ojo sezono nugalėtojas laimėjimu pasidalins su likimo nuskriaustaisiais

Kauno VDU Botanikos sode vyks pilietiškumo festivalis „Atsparūs“

Šeštadienio horoskopas: Liūto energija žada aistrų audrą ir dramatiškus posūkius

Kelyje Vilnius–Klaipėda atidarytas  elektromobilių įkrovimo parkas

Kauno dainų ir šokių šventėje dalyvius gaivins „Kauno vandenys“

Savaitgalis ir ateinančios savaitės pradžia bus vasariška

Pasaulio čempionate krepšininkai sieks aukščiausių tikslų

Svarbūs pokyčiai Kauno gyventojams: nuo birželio keičiasi socialinės paramos skyrimo tvarka

Žemaitiškas kastinys su šviežiomis virtomis bulvėmis

Kas yra miltelinis dažymas ir kaip jis veikia

Naujas Raudondvario dvaro etapas: istorinėse oficinose – verslas, santuokos ir svečių namai

Gegužės 29-osios horoskopas: Liūto ženklo galia įkvėps drąsiems poelgiams

konferencija LOGIN

Prasideda jubiliejinė inovacijų ir progreso konferencija LOGIN

Teismas liepė palikti Salomėjos Nėries paminklą. Istoriko komentaras

Nuo prašymo iki sutarties: kaip sėkmingai sutvarkyti privačios mokyklos dokumentus

Kaune susidūrus automobiliams, į lignonę pristatyti du žmonės

Vaitiekūnas: Kauno regionas turi potencialo 

Rekordų liūtis per vieną savaitgalį

Domeikava stato parką

Kauno „Oktoberfestas“ vėl bus?

Raudondvario dvare pagerbti Kauno rajono protai: apdovanoti gabiausi mokiniai ir jų mokytojai

Kastinys su šviežiomis bulvytėmis – pavasario skonis lėkštėje

Ekonomikai naudingas migrantas vežioja maistą ar narkotikus?

Vengras lekia Briuselin prašyt pinigų?

Dainų šventė Kaune suburs per 3 tūkst. dalyvių

Kauno rajone suaktyvėjo erkės: specialistai įspėja dėl dvigubos grėsmės – Laimo ligos ir erkinio encefalito

Teismas skelbs, ar galima nukelti S. Nėries paminklą (Papildyta)

Kremliaus pijokė Zacharova klupdo Sakartvelą?

Kauniečiai kviečiami į Birštoną: kurortas švęs įspūdingą 180 metų jubiliejų

Dienos horoskopas: Mėnulis Liūte žada kūrybinę ir aistringą dieną

Kas yra lazerinė magnetinė terapija

Kultūra kaip atsakomybės išraiška

Ebola. Kada į Lietuvą tai atkeliaus?

Kauno „Akropolis“ naujina erdves

ELTA 2025 m. augino pajamas, mažino nuostolius

Delfi-logo

„Delfi“ 2025 m. pajamas augino 21 proc.: tęs investicijas į bendrovės stiprinimą

Kauno rajono antrokai įveikė vandenį: 1100 vaikų įteikti plaukimo pažymėjimai

Pavasariškas starkis su šviežiomis bulvytėmis ir krapų padažu

Tomas Čyvas

Vamzdžių respublika tik Kaišiadorys? Biurokratų išpažintis

Vilkijos istorinės dalies gyventojams – specialistų konsultacija dėl pastatų tvarkybos

Raudondvarį sudrebino „Ride Fest“: nuo motoakrobatikos iki saugaus vairavimo pamokų

Čekiukininkų daugėja: Kaišiadorys, Marijampolė, Ukmergė

Landsbegių šeima kurs gyvą poezijos ir muzikos dialogą

Trečiadienio horoskopas: žvaigždės skatina imtis lyderystės ir kūrybos

Kauno rajone pademonstruota oro erdvės kontrolės sistema

Lenkija gamins paklausias raketas „Patriot“?

Rusija priėmė įstatymą dėl tremtinių turto konfiskavimo

Kaune vėl vasaros skaityklos

Kauno policija: vairuotojai vėl piktnaudžiavo greičiu

Kodėl amortizatoriai yra be galo svarbūs jūsų saugumui?

Kaune Chemijos gatvėje išvežus sprogmenis vėl galima važiuoti

Planuojantiems kelionę iš Kauno: svarbi informacija vairuotojams dėl šventės Mažeikiuose

Naminis žemaitiškas kastinys su šviežiomis bulvytėmis

Dronai gali tapti „force majeure“? Diskutuoja ir dirbtiniai intelektai

Užsukime į Kūrėjo mokyklą

Čekų dovana Kaunui

Rotušės aikštės rekonstrukcija

Kauno rajone – galimybė vaikams vasarą pradėti baseine: skelbiama registracija į stovyklą

Ruginienė pareiškė užuojautą dėl R. Budrio mirties

Kauno rajono vaikai kviečiami stovyklon

Trumpas žada, kad Irano prisodrintas uranas bus sunaikintas

Ką veikti Kauno rajone: paskutinės gegužės savaitės renginių gidas

Dienos horoskopas: galinga Marso ir Jupiterio jungtis žada proveržį

Ar Europa pajėgi apsiginti be JAV?

Vokiečių kalba naudinga. Taip mano ir prezidentas.

Savaitė po „Eurovizijos”: kokios dainos Lietuvoje populiariausios?

Latvija prašys Lietuvos išduoti Antonovą

Kodėl verta iš anksto pasirūpinti apskaita po mažosios bendrijos steigimo?

Pojūčių dizainas: ko šiandien ieško pavargęs žmogus?

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone gegužės 25-31 d.

Nuo birželio keisis dalies „Maximos“ parduotuvių darbo laikas

Kauno verslas kviečiamas tapti „Šeimos kortelės“ partneriu

Gardžiosios pavasario bulvytės su varškės ir žolelių padažu

„Maisto bankui“ 25-eri

Kauno rajonas dalijasi patirtimi su pajūriu: kaip suvaldyti augančių priemiesčių iššūkius

Afrikoje pranešama apie beveik 1000 įtariamų Ebolos atvejų

JAV susitarimas su Iranu pirmadienį vis dar įmanomas?

Baigtas ikiteisminis tyrimas dėl balionais atskraidintų cigarečių

Dienos horoskopas: galinga jaunatis Avine žada rimtas permainas

Kauno aukščiausiasis tiltas

Patalpų nuoma Kaune – kas naujo?

Kaunas 618-ąjį gimtadienį atšventė vaizdingai

Miestelio biblioteka, tapusi reiškiniu Lietuvoje

Priedanga

Pasigirs oro pavojus – bėkit iš darbo

Oligopolinės bankų pozicijos stiprėja toliau?

Aukcionuose parduota daugiau nei 64 ha valstybinės žemės

Kauno klinikose atlikta unikali inksto gydymo procedūra

Dienos horoskopas: galingų transformacijų ir netikėtų posūkių diena

„Visi pasidarė pilni Šventosios Dvasios“ (Apd 2, 4) Sekminės

Nausėdienė kovoja prieš vėžį

Ebolos protrūkis kelia grėsmę Europai ir Lietuvai?

Uteniškiai atsidurs greičiau Eurolygoje nei „Rytas”? (Video)

Iranas skelbia rengiantis susitarimo su JAV projektą

Samoškaitė

Per socialdemokratų tarybos posėdį rastą slapta garsą įrašantį rašiklį tirs ekspertai

„Urbo“ bankas pirmąjį 2026 m. ketvirtį uždirbo perpus daugiau pelno nei pernai

Kasčiūnas

Laurynas Kasčiūnas: ataka prieš Lietuvą naudojant jos pačios VRM sistemas

Šeštadienio horoskopas: bendravimo džiaugsmas ir netikėti jausmų posūkiai

Kauno rajone gaudė varikliai

Šiaurės ir Baltijos šalių ministrai pasmerkė Rusiją

Darbuotojai turės mažiau privatumo finansuose

Pastatas Kaune virto gyva meno instaliacija 

2026-05-30

Tajus – 400-asis šių metų Kauno rajono naujagimis

2026-05-30

Policija ieško dingusio mažamečio

2026-05-30

„Kas ir kodėl?“ 21-ojo sezono nugalėtojas laimėjimu pasidalins su likimo nuskriaustaisiais

2026-05-30

Kauno VDU Botanikos sode vyks pilietiškumo festivalis „Atsparūs“

2026-05-30

Šeštadienio horoskopas: Liūto energija žada aistrų audrą ir dramatiškus posūkius

2026-05-30

Kelyje Vilnius–Klaipėda atidarytas  elektromobilių įkrovimo parkas

2026-05-29

Kauno dainų ir šokių šventėje dalyvius gaivins „Kauno vandenys“

2026-05-29

Savaitgalis ir ateinančios savaitės pradžia bus vasariška

2026-05-29

Pasaulio čempionate krepšininkai sieks aukščiausių tikslų

2026-05-29

Svarbūs pokyčiai Kauno gyventojams: nuo birželio keičiasi socialinės paramos skyrimo tvarka

2026-05-29

Žemaitiškas kastinys su šviežiomis virtomis bulvėmis

2026-05-29

Kas yra miltelinis dažymas ir kaip jis veikia

2026-05-29

Naujas Raudondvario dvaro etapas: istorinėse oficinose – verslas, santuokos ir svečių namai

2026-05-29

Gegužės 29-osios horoskopas: Liūto ženklo galia įkvėps drąsiems poelgiams

2026-05-29
konferencija LOGIN

Prasideda jubiliejinė inovacijų ir progreso konferencija LOGIN

2026-05-28

Teismas liepė palikti Salomėjos Nėries paminklą. Istoriko komentaras

2026-05-28

Nuo prašymo iki sutarties: kaip sėkmingai sutvarkyti privačios mokyklos dokumentus

2026-05-28

Kaune susidūrus automobiliams, į lignonę pristatyti du žmonės

2026-05-28

Vaitiekūnas: Kauno regionas turi potencialo 

2026-05-28

Rekordų liūtis per vieną savaitgalį

2026-05-28

Domeikava stato parką

2026-05-28

Kauno „Oktoberfestas“ vėl bus?

2026-05-28

Raudondvario dvare pagerbti Kauno rajono protai: apdovanoti gabiausi mokiniai ir jų mokytojai

2026-05-28

Kastinys su šviežiomis bulvytėmis – pavasario skonis lėkštėje

2026-05-28

Ekonomikai naudingas migrantas vežioja maistą ar narkotikus?

2026-05-28

Vengras lekia Briuselin prašyt pinigų?

2026-05-28

Dainų šventė Kaune suburs per 3 tūkst. dalyvių

2026-05-28

Kauno rajone suaktyvėjo erkės: specialistai įspėja dėl dvigubos grėsmės – Laimo ligos ir erkinio encefalito

2026-05-28

Teismas skelbs, ar galima nukelti S. Nėries paminklą (Papildyta)

2026-05-28

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos