Pastarosiomis dienomis pasipylė nerimo signalai apie įvairiose Kauno ir Kauno rajono vietose sutrikusį vandens tiekimą. Sujudo vandentiekio įmonių kontrolieriai. Jie lankosi Kauno rajono soduose ir bando gėdinti nesaikingai vandenį naudojančius vartotojus.
Kritikuoja įpročius
Kauno rajoną gėlu vandeniu aprūpinančios bendrovės „Giraitės vandenys“ direktoriaus pavaduotojas vandentvarkai Česlovas Vladička sakė pasibaisėjęs gyventojų įpročiais švaistūniškai naudoti vandenį.
„Situacija dabar yra ypatinga – dėl kaitros vandens sunaudojama dvigubai daugiau nei įprastomis dienomis. Todėl nieko nuostabaus, kad ypač viršutiniuose pastatų aukštuose spaudimas kartais būna žemesnis nei įprasta. Pasitaiko ir kuriozų. Vienas paskambinęs pilietis baisėjosi, kad laistant daržą nėra spaudimo. Telefonu besiaiškinant situaciją, paaiškėjo, kad jis stovi ant šlangos“, – pasakojo Č.Vladička.
Tačiau komiškos istorijos nepaguodžia. Vandens ištekliai mažėja, ir tai yra faktas. Portalas „Kauniečiams“ teiravosi, ar vandentiekininkai turi planą B, pagal kurį būtų galima padidinti gyventojams tiekiamo vandens kiekį.
Situacija – ne kasdieniška
Publikacijoje „Kaune sutrikus vandens tiekimui miestas kauniečiams turi svarbų prašymą“ jau pranešėme, kaip situaciją vertina ir kokių priemonių imasi „Kauno vandenys“.
Pasidomėjome, kokią išeitį iš nerimą keliančios padėties mato Kauno rajoną vandeniu aprūpinančios bendrovės „Giraitės vandenys“ specialistai?
Šios įmonės vyriausioji kontrolierė Daina Bartkevičienė pabrėžė, kad dabar labai svarbu vandenį naudoti taupiai ir suprasti, kad padėtis yra ne visai kasdieniška.
„Kaip minėta, gėlo vandens suvartojimas yra reikšmingai padidėjęs, todėl nereikėtų stebėtis ir piktintis, jei vakaro valandomis iš 20 centimetrų skersmens dušo nesilieja kaskados. Nežinau, kodėl, bet žmonės kartais yra linkę perdėtai dramatizuoti įvairius nesklandumus. Pavzydžiui, neseniai važiavau pas kelis vandens tiekimu besiskundžiančius vartotojus. Įvaduose patikrinau vandens spaudimą. Jis buvo dvigubai didesni nei reikalauja normos“, – stebėjosi D.Bartkevičienė.
Skambučių nedaug
Vyriausioji kontrolierė informavo, kad „Giraitės vandenys“ per dieną sulaukia vieno kito skambučio dėl sutrikusio vandens tiekimo. Tokių skambučių buvo iš Užliedžių ir Giratės gyvenviečių.
Socialiniuose tinkluose pasirodė pranešimų, kad vandens trūksta Vandžiogaloje. Pasiteiravome, ką apie tai žino Kauno miesto Panemunės seniūnija, kuriai priklauso didžioji dalis Vandžiogalos.
„Dėl vandens trūkumo nesame gavę jokių signalų. Paprastai dėl tokių problemų žmonės kreipiasi“, – portalui „Kauniečiams“ tvirtino Panemunės seniūnė Rasina Žolynienė.
Tikina, jog rezervų yra
„Giraitės vandenų“ vyriausioji kontrolierė tikino, kad situacija nėra katastrofiška.
„Remiantis ilgalaike praktiką paskaičiuota vandens suvartojimo norma. Ta norma ir vadovaujamės. Tiekiamo vandens turėtų pakakti, tačiau dabar man sunku net suprasti, kur žmonės tą vandenį deda“, – stebėjosi specialistė.
Pasak „Giraitės vandenų“ direktoriaus pavaduotojo Č. Vladičkos, didžiuliai kiekiai vandens pastarosiomis dienomis suvartojami daržams laistyti ir privačiose valdose esantiems pripučiamiems ir stacionariems baseinams pripildyti.
„Kai važiuodamas pro šalį pastebiu lysves laistantį žmogų, perspėju, kad dabar vadenį reikia taupyti, nes vandens labiau reikia žmonėms, o ne agurkams ar braškėms. Dažniausiai sulaukiu replikos, kad už sunaudotą vandenį tvarkingai sumokama. Kai kurie net nesileidžia į kalbas“, – prastus vandens vartotojų taupymo įgūdžius kritikavo bendrovės direktoriaus pavaduotojas.
Ministras išskyrė Kauną
Portalo „Kauniečiams“ nuomone, vandens tiekėjai vis dėlto nėra tinkamai pasirengę pastaraisiais metais gerokai padidėjusiam vandens poreikiui, mat dabar jis vis dažniau naudojamas ne tik buičiai, bet ir pramogoms – pavyzdžiui, individualiems baseiniams. Vienam vidutinio dydžio baseiniui užpildyti prireikia vidutinio dydžio šulinyje telpančio vandens kiekio.
„Giraitės vandenų“ vyriausioji kontrolierė D.Bartkevičienė tvirtino, kad vandenviečių techniniai pajėgumai yra pakankami ir įmonė turi rezervų tiekiamo vandens kiekiui padidinti.
„Vandens rezervai senka, bet situacija yra valdoma, rezervų turime. Yra pakėlimo stotys, yra rezervuarai. Jei, pavyzdžiui, yra pajungti trys gręžiniai, galime paleisti keturis“, – ramino specialistė.
Dėl vandens tiekimo sutrikimų Kaune interviu Žinių radijui savo pastebėjimus išsakęs Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika pabrėžė: „Esama pokyčių gėlo vandens požeminiuose sluoksniuose, tačiau kalbant apie paviršinį vandenį ir kai kurias vandenvietes, kurių pajėgumai nėra dideli, joms reikia turėti laiko prisipildyti, matome grėsmę, ir ypatingai Kauno atveju.“