Kauno meras Visvaldas Matijošaitis apie savo kandidatavimą kitai kadencijai kalba užuominomis, didžiuojasi savo veikla ir atsainiai žiūri į kaltinimus autoritariniu valdymu.
„Kaunieciams.lt“ interviu – kalbina Tomas Čyvas
Pradėkime nuo daugeliui rūpimo ir tikrai Jums užduodamo klausimo – kaip bus su Jūsų kita kadencija? Kandidatuosite ar ne?
Man, žinote, nelabai kas drįsta užduoti tokį klausimą…
Aš gal pabūsiu drąsesnis – taigi?
Dar yra daug laiko. Reikia pasižiūrėti, kaip bus užbaigti darbai ir vykdomi projektai, nes Kaunas, šiai dienai, yra tapęs statybų aikštele. Jeigu sekate spaudą, tai matote, kad ir stadionas statomas, Sporto halė baigiama, Ledo rūmai pastatyti. Daug labai statybos darbų yra. Man, galbūt, tai mieste, labiausiai ir patiko. Iš pat pradžių pykdė, kad miestas buvo nepelnytai apleistas. Gal iš dalies dėl to ir tapau tuo meru. Pagal mane, jie turėtų eiti į realų gyvenimą ir dirbti.
Aš apie mero kitą kadenciją. Projektai vėliau.
Mes pas save „Vieningame Kaune”, kuris yra visuomeninė organizacija, net nesame kalbėję – eisime ar neisime ir kas eisime, o kas neisime.
Įpėdinių nesate numatę?
Jaunimo aplink mane yra tikrai gero, jeigu pastebėjote. Ir Andrius Palionis ir Mantas Jurgutis, kurie šiuo metu yra taryboje – tikrai šaunūs vaikinai. Bet ar jie norės toliau susieti save su tuo tokiu politiniu, atseit, gyvenimu – aš nesu garantuotas.
Sakoma, kad politinė organizacija yra gyvybinga, jei išgyvena lyderio kaitą. „Vieningas Kaunas“ ją išgyventų?
Išgyventų vienareikšmiškai. Gal mes pratę nuo sovietinių metų išgyventi tokius autokratiškus lyderius, kurie pratę veikti po vieną. Mūsų organizacija išgyventų.
Na, pažiūrėkime, kas ištiko be Rolando Pakso „Tvarką ir teisingumą“…
Žinau, kas ištiko „Tvarką ir teisingumą“, bet „Vieningas Kaunas“ yra kas kita ir mes klausimus sprendžiame prie šito stalo, prie kitų, todėl mums taip tikrai nenutiks.
O visgi – kas galėtų būti Jūsų oponentas, jei balotiruositės? Ką vertinate, kaip rimtą priešininką?
Na, ne aš gi pats sau oponentą rinkčiau, o kauniečiai. Man svarbu, kad tai nebūtų kas nors, kaip Andrius Kupčinskas.
Na, o jeigu Jums iššūkį mestų Saulius Skvernelis? Jus Juk yra įvardiją kažkada kandidatu į prezidentus, kaip ir jį?
Gal nekalbame apie tuos, kurie iš respublikinės politikos galėtų ateiti į vietinę.
O visgi – jei tektų dabar pabaigti mero karjerą – ką Jūs darytumėte? Atgal į verslą? Kandidatuoti į prezidentus? Memuarų rašyti? O gal kaip nors medituoti – link kokio nors budizmo, karmos gryninimo keliauti? Daug kas dabar madinga.
Prie viso to, ką Jūs dabar suminėjote, aš nebuvau priartėję, tai reiškia ir neatitolau. Ir dabar į juos tikrai nepasiduočiau. Šiaip ir dabar turiu kabinetą „Vičiūnų“ įmonėje, kuri pasistatė naują pastatą. Ten vaikai laiko man kabinetą, kur aš galiu bet kada užeiti – pasižiūrėti, kaip jie dirba.
Pakalbėkime apie Jūsų vadovavimo stilių. Tiek miesto tarybos opozicija, tiek dalis bendruomenių sako, kad valdote autokratiškai. Opozicija skundžiasi, kad jai lengviau gauti informaciją iš žiniasklaidos, negu iš jūsų, administracijos arba taryboje. Bendruomenės skundžiasi, kad jas ignoruojate ir laikote „konservatorių irštva“, nebendraujate. Ką jūs į tai?
Na, gal nesu tiek tuščiai kalbantis, kad turėčiau laiko kiekvienai pagyvenusiai damai pabučiuoti ranką. Nors gal kaunietės damos visos vertos, kad joms pabučiuotų ranką, bet gal nelieka man to laiko. Kaip ir su kiekvienu vyru šachmatais sužaisti garbaus amžiaus. Dirbu šiek tiek kitaip, dirbu ne aš vienas. Kas man tikrai patinka – šiame pastate dirbantys, kiekvienas kas dirba, padarė po laiptelį aukštyn. Eiliniai darbuotojai tapo skyrių vadovais, šie skyrių direktoriais. Visi, kas dirba, kas supranta savo darbą, žino miesto poreikius. <…> Šiek tiek sumažėjo darbuotojų, apsivalėme, užtat sutaupėme. Galite vystyti projektus.
O nėra taip, kad dalis projektų, kuriais Jūs taip giriatės, yra sugalvoti ankstesnės valdžios? Juk tai įprasta taktika – išryškinti buvusiųjų trūkumus, bet pasinaudoti jų įdirbiu? Ką išnaudojate iš jau surastų projektų?
Visus tuos projektus, kuriuos radau, tuos ir palikau. Nei vienas iš jų, pagal galiojančius reglamentus net nebegali būti įgyvendinti. Viską reiktų perskaičiuoti, perbraižyti, perdaryti. Kai nieko nebuvo galima pasiimti iš stalčiaus – teko visą turinį mesti į šiukšlių dėžę. Viską teko daryti iš naujo. Neradome mieste net nei vieno suprojektuoto parko. Vienintelis dalykas buvo Laisvės alėjos dangos gabaliukas nuo Soboro iki Adomo Mickevičiaus gatvės. Suprojektuotas, bet nepradėtas daryti.
Stop. Danga labai geras klausimas. Kas tik nepasisako apie Kauno miesto Vilniaus gatvės dangos keitimą. Kalba architektai, paveldosaugininkai ir dar daug kas. Jūs darote apklausą socialiniuose tinkluose, bet tai lyg žaidimas demokratija. Kodėl tada ne pilnavertis miesto plebiscitas? Kam žaisti demokratiją socialiniuose tinkluose, kur, kaip sako daugelis oponentų, nesunku įtakoti savo įmonių darbuotojus? Kuo viskas čia baigsis?
Dėl Vilniaus gatvės dangos atsakysiu premjerės Ingridos Šimonytės žodžiais, kuri kalbėjo Šauniojo kareivio Šveiko žodžiais: „vis tiek kaip nors bus“. Bet čia gal reikia truputį sulaukti. Mums svarbu, kad vyktų diskusija ir tikslas, kad žmogui būtų patogu. Ir čia yra tas variantas, kad mes daug bendravome su neįgaliaisiais, su mamomis, kuriuos stumdo vežimėlius.
Jei jau kalbame apie neįgaliuosius – tai Vilniaus gatvės požeminė perėja nėra patogiausia vieta nei neįgaliųjų, nei vaikų vežimėliams stumdyti… .
Ai, susitvarkys viskas. Kai tvarkysime viską, susitvarkys ir tas klausimas.
Kaunas yra ne tik Europos kultūros sostinė 2002 metams. Yra signalų, kad miestas įsitvirtinęs Europos Sąjungos dešimtuke pagal nuotekų užterštumą metamfitaminais. Ką darysite, kad tokia pozicija būtų apleista?
Kažkaip tai čia man bus per sudėtingas klausimas. Aš jį atiduočiau specialistams. Valymo įrengimai Kaune pertvarkyti šito amžiaus pačiais pirmaisiais metais. <…> Kitas svarbus dalykas, kas buvo dar šiandien nesutvarkyta darant kapitalinį remontą Vilniaus gatvėje. Mes pirma pakeičiame visą nuotekų sistemą po gatve. Akmenis mums dar lieka svarbu nurinkti ir atgal sudėti. Mes pakeičiame sistemą lietų ir buitines nuotekas nuleisime į skirtingus vamzdžius ir situacija gerės. Čia gal tik iš šalies atrodo, kad norime tik lygiai nupjauto akmens. Mes norime, kad ir po žeme viskas būtų gerai.
Norite, kaip pasakytų oponentai, nulyginto akmens, kad damutės su aukštais kulniukais galėtų patogiai prieiti prie Matijošaičio picerijų?
Nėra blogas variantas, jei žmogus gali patogiai prieiti ir prie picerijos, ir prie poliklinikos ir prie vaikų darželio, ir prie parduotuvėlės. Patogumas nėra blogas variantas.
Dar vienas klausimas – kur dabar Kauno mieste yra arba numatomas koncentruotas verslo kvartalas?
Jeigu neapsirinku, tai iki 2015 metų čia išvis nelabai buvo vykdomos statybos. Kai pradėjau pirmą meravimą, Kaune stovėjo vienas bokštinis kranas ir tas pats neveikiantis. Šiandien matome kaip per tuos 6-7 metus pasistatė Jonavos gatvėje pastatai, Savanorių prospekte daug biurų pastatyta. Karaliaus Mindaugo gatvėje biurų pastatas. Jei pereisime į kitą Nemuno pusę, tai ten irgi visas kvartalas. „Kauno grūdų“ pasikeitė savininkai – gal jie irgi kažką statys. Bet vyksta statybos ir man, kaip kauniečiui – džiugu.
Ką gi, dėkui už pokalbį.
Ir Jums. Tik dar noriu, kad Trys karaliai kauniečiams atneštų gerą nuotaiką. Mat nuo nuotaikos ir gyvenimas priklauso. Jei tu vaikščiosi suniurzgęs ir nepatenkintas visame kame, jei nematysi grožio ir tvarkos, tai matyk, kaip galima sukurti tą grožį tvarką ir šypseną. Linkiu gyventi net ne savimi, o savo vaikais ir anūkais.