Dėl augančio eismo įvykių, kuriuose nukenčia dviratininkai ir būna apgadinamas turtas, skaičiaus nuo 2024 m. gruodžio 1 d. įsigalioja naujos Kelių eismo taisyklių nuostatos. Automobilių vairuotojai, lenkdami dviratininkus, privalės laikytis minimalaus šoninio atstumo: 1 metro, kai greitis neviršija 50 km/val., ir 1,5 metro, kai greitis didesnis. Pasak ekspertų, šis reglamentavimas skirtas apsaugoti vienus iš labiausiai pažeidžiamų eismo dalyvių, tačiau tuo pačiu pabrėžiama − saugumas kelyje išlieka abipuse ir dviratininkų, ir vairuotojų atsakomybe.
Pasak Artūro Juodeikio, „Lietuvos draudimo“ žalų departamento direktoriaus, dviračių, kaip ekologiškos ir patogios transporto priemonės, populiarumas pastaraisiais metais pastebimai išaugo. Tuo pačiu auga dviratininkų incidentų ir jų patiriamų žalų skaičiai.
„Lietuvos draudimo“ duomenys atskleidžia, kad praėjusiais metais, lyginant su 2022 m., didėjo ne tik incidentų skaičius (18 proc.), bet ir patirtų žalų suma (125 proc.). Neraminanti situacija stebima ir šiais metais − per pirmus 10 mėnesių bendrovėje registruotų žalų, susijusių su dviratininkais, skaičius jau 7 proc. viršija per visus praėjusius metus fiksuotų žalų skaičių.
Trečius metus iš eilės auga į sudėtingas autoavarijas patenkančių dviratininkų skaičius, kai apgadinamas kitų asmenų ar valstybės turtas, patiriami sveikatos sužalojimai. Todėl dviračių naudotojams keliami aukštesni saugumo eisme reikalavimai yra natūralus žingsnis.
„Augantis dviračių naudojimas laisvalaikio ir transporto reikmėms yra pozityvi tendencija tvarumo ir darnaus judumo kontekste, tačiau šis augimas turi būti lydimas atitinkamų saugumo priemonių įgyvendinimo. Vis svarbesniais veiksniais tampa šalmų dėvėjimo skatinimas, griežtesnis eismo taisyklių laikymasis ir dviratininkų bei kitų eismo dalyvių edukacija. Šios priemonės yra esminės siekiant efektyviai mažinti incidentų skaičių ir užtikrinti saugesnę aplinką visiems eismo dalyviams“, – pabrėžia A Juodeikis.
Pasak eksperto, suaugusių dviratininkų atsargumo stoka dažnai kyla iš pervertinto pasitikėjimo savo įgūdžiais. Neretai nepakankamai įvertinamos sudėtingos eismo situacijos ar nesilaikoma kelių eismo taisyklių, ypač intensyvaus eismo mieste zonose.
„Lietuvos draudimo“ duomenimis, trečius metus iš eilės fiksuojama vis daugiau atvejų, kai ne tik suaugusieji, bet ir vaikai su dviračiais apgadina kitų asmenų turtą. Per dvejus metus tokių atvejų skaičius išaugo daugiau nei dvigubai.
„Nepilnamečių atveju, pagrindinė problema – nepakankamos žinios apie eismo taisykles ir saugaus elgesio kelyje principus. Todėl ypač svarbu su pirmuoju padovanotu dviračiu vaikams diegti ir saugaus bei atsakingo važiavimo įgūdžius, kad vėliau būtų išvengta įvairių nelaimių“, – pabrėžia draudimo bendrovės atstovas.
A. Juodeikis primena pagrindinius principus, kaip dviratininkams užtikrinti savo bei kitų eismo dalyvių saugumą:
- Dėvėkite šalmą – tai kritiškai būtina apsaugos priemonė, kuri gali išgelbėti gyvybę kritimo ar avarijos atveju. Įsitikinkite, kad šalmas būtų tinkamo dydžio, gerai užsegtas, jo išorinė dalis nėra skilusi ar kitaip pažeista.
- Naudokite atšvaitus ant drabužių, dviračio rėmo ir ratų. Įjunkite priekinį ir galinį žibintus, ypač važiuojant prietemoje ar tamsiu paros metu.Dėvėkite ryškias arba šviesą atspindinčias liemenes. Mirtinų avarijų atveju būtent liemenių nedėvėjimas tamsiu paros metu būna viena iš pagrindinių dviratininkų žūčių priežasčių.
- Prieš kiekvieną kelionę patikrinkite dviračio stabdžius, padangų būklę ir oro slėgį. Įsitikinkite, ar veikia žibintai, persijungia pavaros.
- Stebėkite aplinką ir kitų eismo dalyvių veiksmus, nevažiuokite per arti stovinčių automobilių bei nedarykite staigių manevrų, kurie gali suklaidinti kitus eismo dalyvius.
- Intensyviame eisme, dviračių takuose naudokite rankų signalus, kad praneštumėte apie būsimus manevrus.
- Važiuokite dešine kelio puse arba specialiais dviračių takais, praleiskite pėsčiuosius.
- Laikykitės šviesoforų signalų ir važiuodami per sankryžas ar perėjas nulipkite nuo dviračio.