„Yra pagrindo optimizmui. Manau, ne už kalnų ir laikai, kai nuolat dalyvausime Olimpinėse žaidynėse, o tai kiekvienam lietuviui – papildomos emocijos ir, tikiuosi, džiaugsmo akimirkos,“ – tokiais žodžiais Kauno „Žalgirio“ ir visus Lietuvos krepšinio gerbėjus sveikina portalo eurobasket.lt vyriausiasis redaktorius Viktoras Lemežis.
Krepšinis ir Kaunas
Kiti – 2022-ieji – metai Seimo oficialiai paskelbti krepšinio šimtmečio metais. Kartu tai metai, kai Kaunas bus Europos kultūros sostinė. Kokią vietą krepšinis ir jo reikalai turėtų užimti šiame kontekste?
Krepšinis kauniečių širdyse visada užims ypatingą vietą, o miestas to niekada nepamirš. Nelabai suprantami kai kurių pasipiktinimai dėl savivaldybės skiriamų lėšų „Žalgiriui“. Juk miesto valdžia ir privalo rūpintis miestiečių gerove, o tai nėra vien sutaisyti keliai ar įkurti skverai. Daugumai kauniečių Lietuvos klubinio krepšinio simbolis yra ir jų kultūrinio gyvenimo dalis. Pavyzdžiui, sostinėje nuo artėjančių metų didinama savivaldybės parama Vilniaus „Rytui“, o turbūt nereikia aiškinti, koks milžiniškas šių komandų populiarumo skirtumas vilniečių ir kauniečių tarpe.
Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) 1891 metų gruodyje kanadiečių kilmės kūno kultūros mokytojas, profesorius Jamesas Naitsmithas (Džeimsas Naitsmitas) sugalvojo krepšinį. Sporto šaka Lietuvoje įsitvirtino dalyvaujant Steponui Dariui. Kada kas nors ir kaip galėtų įveikti amerikiečių dominavimą krepšinyje?
Dėl amerikiečių dominavimo reikia priminti, kad jie buvo dukart įveikti olimpiadose dar Sovietų Sąjungos rinktinės, abu kartus prisidėjo lietuviai. Dar 1972 m. Miunchene vienas SSRS rinktinės lyderių buvo Modestas Paulauskas, o 1988 m. penkete dažnai buvo visi keturi lietuviai – Arvydas Sabonis, Šarūnas Marčiulionis, Valdemaras Chomičius ir Rimas Kurtinaitis. Tačiau tuomet JAV nacionalinėje komandoje nežaidė NBA atstovai.
Na taip – juk buvo politinis kontekstas. Buvo teigiama, kad profesionalai į olimpines žaidynes neleidžiami. Formaliai visi SSRS atstovavę sportininkai buvo mėgėjai. Taip pat ir lietuviai?
Taip. Čia jau politinis, o ne sportinis kreivas veidrodis. Visi Kauno žalgiriečiai buvo tikrų tikriausi profesionalai, kaip ir Maskvos centrinio armijos sporto klubo (CASK) oponentai su kuriais jiems teko kovoti aikštelėje ir senosios Kauno Sporto Halės žiūrovams tai buvo dar ir patriotinis motyvas. Nesvarbu, kad anuos – CASK – formaliai užrašydavo esant priešlėktuvinės gynybos instruktoriais. Į CASK, beje, yra patekęs ir Rimas Kurtinaitis, ir estas Heino Endenas, ir ukrainiečiai, baltarusiai. Viskas juk buvo paprasta – ima į imperijos kariuomenę, tai gal geriau krepšinį žaisti, negu į Afganistaną? Tada esi formaliai nešauktinas studentas arba į armijos sporto klubą.
Na bet juk NBA atstovams atėjus į Olimpines – viskas pasikeitė?
Taip – 1992 m. amerikiečiai pristatė „Svajonių komandą“ su ryškiausiomis žvaigždėmis, atrodė, kad nuo šiol niekas jiems nesugebės net įkąsti. Tačiau viskas buvo ne taip. Jau 2000 m. Šarūno Jasikevičiaus tritaškis galėjo eliminuoti amerikiečius jau Sidnėjaus olimpiados pusfinalyje. Tai buvo pirmieji pavojaus varpai jiems. Po dviejų metų Indianapolyje vykusio pasaulio čempionato finale žaidė Jugoslavija ir Argentina, o JAV rinktinė liko vos šeštoje vietoje. Vėliau sekė 2004 ir 2006 m. bronzos medaliai, o paskutiniame 2019 m. pasaulio čempionate amerikiečiai liko septintoje vietoje. Taip kad, apie jų nenugalimumą kalbėti jau per vėlu, nors JAV komanda visada bus laikoma favorite.
Kas, Jūsų nuomone, yra geriausias visų laikų (per 130 metų) ir kartų Lietuvos ir pasaulio krepšininkas, treneris ir komentatorius bei kodėl? Tiek vyruose, tiek moteryse?
Į tai tikrai neatsakysiu. Čia jau atskiro tyrimo ar apklausos reikalas. Kiti metai- krepšinio metai. Gal diskusijos šia tema ir išrinks laureatus. Aš taip iškart nesiimu.
Kaip vertinate paralelinius formatus: trys prieš tris ir panašiai?
3×3 krepšinis šalyje išgyvena pakylėjimą. Pagal bendrą reitingą pirmoje vietoje esanti Lietuva tarp atskiros vyrų grupės nusileidžia tik Rusijai, o iki šio sezono pasaulio elite nefigūravusios moterys jau pasiekė dešimtuką. Matysime.
Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė yra viešai pareiškusi, kad būdama moksleive žaidė ties tritaškio linija. Ar aš ką painioju, ar tokios linijos negalėjo būti nei pagal FIBA, nei pagal NBA arba kokias nors kitas taisykles?
Europoje D.Grybauskaitė tritaškių negalėjo mėtyti būdama moksleive, nebent mokėsi iki 28-erių. Galėjo tik už Atlanto, nes FIBA trijų taškų zoną įvedė tik 1984 m., iš karto po Los Andželo olimpiados.
Kada Kauno ir visos Lietuvos krepšinio mėgėjai vėl vienas kitą sveikins ir vaišins net nepažinę iki tol, kaip buvo Kauno “Žalgiriui” laimėjus Eurolygą 1999-aisiais ir 2003-iais Lietuvos rinktinei nušlavus visa Europą?
Yra pagrindo optimizmui. Manau, ne už kalnų ir laikai, kai nuolat dalyvausime Olimpinėse žaidynėse, o tai kiekvienam lietuviui – papildomos emocijos ir, tikiuosi, džiaugsmo akimirkos. Su šv. Kalėdomis ir geromis emocijomis.
****
Dar 1922 m. balandžio 23 d. Kaune įvyko pirmosios šalyje oficialios krepšinio varžybos, o 1937 m. Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pirmąkart tapo Europos čempionais (vėliau dar du kartus). 1997 metais Europos čempionėmis tapo moterys. Rengiantis paminėti šią progą, Vyriausybė yra patvirtinusi Lietuvos krepšinio šimtmečio metų minėjimo planą.