Dėl valdžios nevykdomų įsipareigojimų pasipiktinę mokytojai ketvirtadienį rengia trumpą, dvi valandas truksiantį streiką. Tačiau panašu, kad ne visose mokyklose, norinčiose prisijungti, jis gali įvykti. Mus pasiekė informacija, kad kai kuriose Kauno miesto mokyklose pedagogų streikui bandoma užkirsti kelią – mokytojai bauginami nestreikuoti.
Trumpąjį streiką Lietuvos mokyklose ir ikimokyklinio organizuoja Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS). Apie tai, kad streikas bus skelbiamas, pranešta dar spalį, kuomet gavę Vyriausybės biudžeto projektą pedagogų atstovai pamatė, jog ministrų kabinetas nesilaiko kolektyvinėje sutartyje numatytų įsipareigojimų – vietoje sutartų 118 mln. eurų pedagogų reikmėms ketinama skirti kone dvigubai mažesnę 55 mln. eurų sumą.
Tikrąjį streiką pedagogai planuoja gruodį, tačiau prieš tai jie rengia trumpąjį streiką, kuris truks dvi valandas ir vyks ketvirtadienį. Tačiau kaip portalą LRT.lt informavo pedagogų atstovai, kai kuriose Kauno mokyklose, kuriose iš viso prie streiko ketina prisijungti apie 200 mokytojų, pedagogai raginami nestreikuoti.
„Visi žmonės buvo susitvarkę, susidėlioję dokumentus, kaip turi būti pagal visą tvarką, kai turi būti. O pirmadienį taip išėjo, kad žmonės, kurie buvo pasiryžę aktyviai sudalyvauti šioje akcijoje, gavo tokius nurodymus, kad negali“, – sakė LŠMPS Kauno miesto susivienijimo pirmininkė Erika Baublienė, pridurdama gavusi informacijos, kad tokia situacija yra susiklosčiusi ne vienoje Kauno ugdymo įstaigoje, ketinančioje prisijungti prie streiko.
Jai antrino ir vienos iš Kauno mokyklų pedagogė, norėjusi, kad jos vardas nebūtų atskleistas (redakcijai jis žinomas – LRT.lt). LŠMPS priklausanti pedagogė pasakojo, kad anksčiau streike dalyvauti pasiruošę mokytojai buvo pakviesti pas mokyklos vadovą, o po pokalbio – dalyvauti streike atsisakė. Pedagogė spėjo, kad spaudimą stabdyti streiką galėjo patirti ir pats mokyklos vadovas.
„Yra didžiulis trukdymas organizuoti streiką, atšaukinėjami žmonės, sudarant jiems spaudimą, įsivaizduoju, kad net mokyklos vadovui padarytas spaudimas. Buvau pakviesta ir buvo toks tarsi paslėptas prašymas, kad streiko iš viso nebūtų, kad atšauktume“, – pasakojo pedagogė.
Pasak jos, visi streikuoti pasiruošę mokytojai buvo kviečiami kalbėtis su mokyklos vadovybe, o po pokalbio dalyvauti streike atsisakė – esą jiems buvo pateiktos įvairios priežastys, kaip atestacija ar pan., dėl kurių jie negali streikuoti.
„Tie žmonės man parašė, kad atsisako streikuoti. Vadovybė iš pradžių sutiko, palaikė streiką, bet staiga viskas pasikeitė. Mes dokumentus suruošėmė, ugdymo procesui nebūtų trukdę, sutikome, kad nebūtų apmokama už tas valandas. Žmonės buvo pakviesti pas vadovybę, o po to pranešė, kad žmonės atsisakė streikuoti“, – kalbėjo Kaune dirbanti mokytoja.
Galimybė streikuoti numatoma teisės aktuose.
Informacijos apie draudimą neturi
Valstybinių ugdymo įstaigų, esančių Kaune, steigėja yra Kauno miesto savivaldybė. Portalas LRT.lt paklausė savivaldybės, ar jai yra žinoma apie raginimą mokytojams nestreikuoti. Kaip komentavo savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Ona Gucevičienė, savivaldybėje gautas LŠMPS pranešimas apie skelbiamą streiką.
„Savivaldybės Švietimo skyrius domėjosi, ar pavaldžios Švietimo įstaigos dalyvaus numatomame Švietimo šakos įspėjamajame streike 2019 m. lapkričio 28 d. nuo 8.00 iki 10.00 val. Šiuo metu nė viena Kauno mokykla nėra informavusi Švietimo skyriaus apie planus prisijungti prie streiko.
Jeigu mokykla nuspręs prisijungti prie streiko, ji privalės informuoti Švietimo skyrių apie tai bei nurodyti, kaip bus organizuojamas ugdymas streiko metu, užtikrinti ugdymo tęstinumą bei įspėti mokinių tėvus“, – teigiama O. Gucevičienės atsakyme.
Ji nurodė, kad savivaldybė nėra gavusi informacijos apie tai, kad pedagogams būtų draudžiama streikuoti.
lrt.lt informacija