AB „Kauno energija“ gavo Europos Komisijos pranešimą, kad bendrovei bus suteikta finansinė parama dalyvauti tarptautiniame mokslo tiriamajame projekte FLEXCHX, kuris vykdomas didžiausios Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ (Horizon 2020) rėmuose. Projektu siekiama sukurti būdus vasarą iš biomasės gaminti tarpinius skystus produktus (FT-WAX) automobilių degalų gamybai, panaudojant perteklinę saulės energiją, o žiemą gaminti šilumą ir elektrą. AB „Kauno energija“ projekte dalyvaus kaip projekto gamybinė bazė, kurioje bus pradėti gaminti šie nauji produktai.
Projekto kodinis pavadinimas FLEXCHX (Flexible combined production of power, heat and transport fuels from renewable energy sources – Lanksti kombinuota elektros, šilumos ir automobilinių degalų gamyba iš atsinaujinančių energijos šaltinių). Jį vykdo ir koordinuoja Suomijos taikomųjų mokslinių tyrimų institutas VTT, kuris yra viena pažangiausių mokslo tiriamųjų įstaigų pasaulyje.
Projekto vykdymo metu turėtų būti sukurtas lankstus energijos gamybos procesas, kuris įvairiuose Europos energijos gamybos šaltiniuose leistų iš biomasės gaminti tarpinius skystus produktus (FT-WAX) automobilių degalų gamybai, panaudojant perteklinę saulės energiją, o žiemą gaminti šilumą ir elektrą. Tokiu būdu mažiausiomis sąnaudomis būtų pasiektas aukštas jau esamų gamybos šaltinių efektyvumas.
Projekto esmė
Šiaurės ir Centrinėje Europoje sezoninis saulės energijos potencialas ir poreikis šilumai bei elektrai nevienodas. Dėl to, saulės energijos saugojimui nuo vasaros iki žiemos sezono reikalingos didelės investicijos. Ateities energetikos sistemoje turėtų būti panaudojamos populiariausios pasaulyje kogeneracinės elektrinės bei šilumos tinklai. Be šių iššūkių, siekiant dekarbonizuoti transporto sektorių, reikia masinės atsinaujinančių kuro rūšių gamybos. Ypač to reikia sunkiajam transportui: lėktuvams, laivams, sunkiajam kelių transportui. Projektu FLEXCHX siekiama sukurti ekonomiškai efektyvų sprendimą, galintį išspręsti šiuos naujojo Europos energetikos mišinio iššūkius.
Pagrindinės pasiūlymo idėjos yra šios:
- sukurti hibridinį procesą, integruojantį elektrolizę į biomasės gazifikaciją bei sintezę; tokiu būdu pagrindinės proceso technologijos pasieks 5 technologijos parengtumo lygmenį pagal TRL klasifikaciją (TRL5);
- vasaros sezono metu atsinaujinančio kuro tarpinį produktą (FT-WAX) gaminti iš biomasės anglies, procesus paspartinant saulės energija „varoma“ elektrolize. Taip bus pagaminamas ir nedidelis kiekis šalutinio produkto – šilumos, kuris patenkintų vasaros centralizuoto šilumos tiekimo poreikį. Biomasės suvartojimas būtų sumažintas perpus, palyginus su žiemos sezonu, o 50 % sunaudojamos energijos sudarytų pigi perteklinė elektra;
- žiemos sezono metu jėgainė veiktų be elektrolizerio taip, kad biomasė virstų skystu kuro tarpiniu produktu, o šiluma ir elektra būtų gaminamos maksimaliu pajėgumu;
- dauguma naujai įrengtų jėgainės komponentų būtų visu pajėgumu naudojami ištisus metus, tik elektrolizės įrenginys veiktų sezoniškai.
Projektą FLEXCHX vykdo tarptautinis konsorciumas, sudarytas iš mokslo tyrimų, technologijų ir vystymo organizacijų, pramonės ir mažo bei vidutinio verslo įmonių, sudarančių visą vertės grandinę. Tyrimų, technologijų ir vystymo organizacijos turi puikias sinergijos kompetencijas, pramonės partneriai atstovauja pažangiausias pramonės šakas, sudarančias visą vertės grandinę nuo biomasės gazifikacijos, dujų išvalymo ir kuro sintezės komponentų, jėgainių gamintojų iki paslaugų teikėjų bei galutinių vartotojų.
Bendrovės dalyvavimas projekte
Kartu su AB „Kauno energija“ projekte dalyvaus ir partneriai iš Lietuvos – Lietuvos energetikos institutas, UAB „Enerstena“. Partneriai iš kitų šalių – Vokietijos oro erdvės centras, „NesteJacobs“ „Helen“ bei kitos technologinės kompanijos iš Vokietijos, Suomijos bei Jungtinės Karalystės.
AB „Kauno energija“ generalinis direktorius dr. Rimantas Bakas sako, kad dalyvavimas tokio lygio tarptautiniame projekte neabejotinai bus bendrovės veiklos pripažinimas. Pasak Generalinio direktoriaus, dalyvaudama projekte, bendrovė sieks ne tik prisidėti prie naujų šilumos gamybos ir tiekimo technologinių procesų sukūrimo bei įdiegimo savo gamybos šaltiniuose, bet ir skleis gerąją patirtį kitoms Lietuvos šilumos gamybos bei tiekimo įmonėms.
„Kauno energija“ dalyvaus trijuose projekto FLEXCHX etapuose: proceso koncepcijos kūrime, koncepcijos techniniame – ekonominiame ir aplinkosauginiame įvertinime bei eksploatacijoje ir dalijimesi patirtimi. Jei bus poreikis, bendrovė dar dalyvaus ir kituose projekto etapuose. Bendrovė tirs bei analizuos kombinuotos šilumos ir elektros gamybos Lietuvos sąlygomis ekonominę dalį ir įdiegs demonstracinius įrenginius viename iš savo gamybos šaltinių.
Projekte bendrovė bus viena iš dviejų įmonių – projekto FLEXCHX galutinių vartotojų. Kartu su Suomijos energetikos kompanija „Helen“ bendrovė naudos savo išvystytus tinklus elektrai bei šilumai gaminti.