Kaip praneša valstybinė žiniasklaida, šį pirmadienį Kinijos prezidentas Xi Jinpingas pasakė kalbą uždarame simpoziume su žymiausiais verslininkais, taip parodydamas paramą privačiajam sektoriui tuo metu, kai šalies ekonomika susiduria su šiokiais tokiais sunkumais.
Xi dalyvavimas simpoziume siunčia „labai aiškų aukščiausio lygio paramos signalą“ verslininkams, – spaudai sakė „Fidelity International“ Azijos ekonomistas Peiqianas Liu, – tai tikriausiai vėl sužadins optimizmą dėl atsinaujinusio Kinijos augimo pagreičio“.
„Tai gali būti net galingiau nei fiskalinis skatinimas, jei politikos formuotojai parodys ryžtingesnę paramą Kinijos technologijų sektoriaus plėtrai“, – pridūrė P. Liu.
Pekinas siekė sustiprinti savo ekonomiką, kurią smukdė nepakankamas vidaus vartojimas, užsitęsęs nekilnojamojo turto nuosmukis ir išorinės kliūtys, pavyzdžiui, muitai eksportui.
Šis susitikimas gali reikšti „simbolinį Kinijos technologijų sektoriaus posūkį po kelerių metų griežtos priežiūros“, – sakė LNG vyriausiasis ekonomistas Lynn Song, pabrėždamas, kad šio susitikimo laikas rodo, jog Pekinas skubiai stengiasi padrąsinti privatųjį sektorių, kai ekonomika yra nusilpusi ir kyla išorės muitų pavojus.
Tai gali reikšti, kad „reguliavimo kliūtis, su kuria susidūrėme maždaug pastaruosius dvejus metus, baigiasi“, – sakė „China Renaissance“ vykdomasis direktorius ir akcijų skyriaus vadovas Andy Maynardas.
Atskirai valstybinė žiniasklaida CGTN pranešė, kad Kinijos įstatymų leidėjai „svarsto pirmojo šalies pagrindinio įstatymo, skirto privačiojo sektoriaus augimui, projektą“.
„Įstatymas bus labai svarbus toliau optimizuojant privataus sektoriaus plėtros aplinką ir skatinant aukštos kokybės augimą“, – teigiama pranešime.
Jame pabrėžiama, kad privatusis sektorius sudaro daugiau kaip 60 % Kinijos BVP, 48,6 % užsienio prekybos, 56,5 % investicijų į ilgalaikį turtą, 59,6 % mokestinių pajamų ir daugiau kaip 80 % darbo vietų miestuose.
„Sparčiai augantis sektorius atliko svarbų vaidmenį skatinant technologines naujoves ir stabilizuojant ekonomikos augimą“, – teigiama ataskaitoje.
Pasak Kinijos valstybinės žiniasklaidos paskelbto vaizdo įrašo, tarp susitikime dalyvavusių verslininkų buvo ir „Alibaba“ įkūrėjas Džekas Ma.
Verslininkas dažniausiai nesirodo viešumoje nuo tada, kai Kinijos valdžios institucijos 2020 m. lapkričio mėn. sužlugdė su „Alibaba Group“ susijusios bendrovės „Ant Group“ pirminį viešą akcijų siūlymą po to, kai jo vieša šalies reguliavimo sistemos kritika sukėlė Pekino pasipiktinimą.
Ma sugrįžimas į viešumą gali sustiprinti lūkesčius, kad Pekinas švelnina savo požiūrį į dideles technologijų bendroves, sakė Maynardas.
Susitikime dalyvavo ir kiti verslininkai: Ren Zhengfei, „Huawei Technologies“ įkūrėjas ir generalinis direktorius, Lei Jun, buitinės elektronikos gamintojos „Xiaomi Corp“ įkūrėjas ir generalinis direktorius, Wang Xing, maisto pristatymo milžinės „Meituan“ įkūrėjas, taip pat automobilių gamintojos BYD ir akumuliatorių gamintojos „Contemporary Amperex Technology Co.
„Niekada negalima neįvertinti tokio susitikimo galios“, nes jis paprasčiausiai sugrąžina pasitikėjimą Kinijos verslininkais, kurie elgėsi atsargiai, kad ‚neiškeltų netinkamos kojos ar nepasuktų keliu, kuris gali nepatikti [Pekinui]‘, – sakė konsultacinės įmonės ‚Enhance International‘ įkūrėjas Samas Radvanas (Sam Radwan).
2020 m. pabaigoje Pekinas pradėjo reguliavimo veiklą, nukreiptą prieš dideles šalies technologijų bendroves, nes susirūpino, kad jos tampa pernelyg didelės ir galingos.
Nors simpoziumas negali reikšti „180 laipsnių posūkio“ Kinijos ekonominės politikos krypties kontrolėje, jis atspindi Pekino pripažinimą, kad Kinijos privatusis sektorius gali atlikti svarbų vaidmenį remiant augimą ir didinant technologinius pajėgumus griežtėjant Vakarų valstybių apribojimams, sakė analitinio centro „The Conference Board“ Kinijos centro vadovas Alfredo Montufar-Helu.