Medicinos įstaigose pacientams paslaugų laukimo trukmė ilgėja, o artimoje perspektyvoje situacija gali dar labiau komplikuotis dėl specialistų stygiaus. Per penkerius metus asmens sveikatos priežiūros padėjėjų (tarp jų ir slaugytojų padėjėjų) skaičius šalyje ūgtelėjo 1,2 tūkst. (15,5 proc.). Tačiau nepaisant to, tokių darbuotojų trūkumas darbo rinkoje išlieka dėl augančio slaugos paslaugų poreikio sveikatos priežiūros įstaigose ir privačiame sektoriuje. Tai rodo Užimtumo tarnybos tyrimo Ateities profesijos duomenys.
Dvejus metus slaugos darbuotojų paklausa šalyje išlieka identiška: gydymo ir priežiūros įstaigos per dešimt mėnesių ir šiemet, ir pernai paskelbė po 1 tūkst. laisvų darbo vietų slaugos specialistams ir po 1,1 tūkst. slaugytojų padėjėjams. 2022 m. 900 ir 1,4 tūkst. darbo pozicijų. Darbdaviai vidutiniškai kas mėnesį siūlo po 95 darbo pasiūlymus slaugos specialistams ir 113 slaugytojo padėjėjams.
Daugiausiai slaugos specialistų ieškoma Kauno ir Vilniaus miestų savivaldybėse įregistruota atitinkamai 262 ir 171 laisva darbo vieta. Slaugytojų padėjėjai paklausiausi Vilniaus mieste ir rajone Užimtumo tarnybos informacinėje platformoje skelbti atitinkamai 224 ir 185 darbo pasiūlymai.
Nė vienos darbo pozicijos nebuvo slaugos specialistams Ukmergės, Vilkaviškio, Jonavos, Kazlų Rūdos ir Panevėžio rajonų savivaldybėse, slaugytojo padėjėjų neieškota Panevėžio rajone, Pagėgiuose ir Rietave.
Slaugytojo darbo paieškas per dešimt mėnesių pradėjo 600, o jų padėjėjų tūkstantis klientų. Praėjusiais metais tokio darbo ieškančiųjų srautas Užimtumo tarnyboje buvo panašus atitinkamai 600 ir 1,1 tūkst. asmenų. 2022 m. ketvirtadaliu didesnis nei šiemet.
97 proc. tokio darbo ieško moterys. Kas antras slaugos (49 proc.) ar slaugytojo padėjėjo specialisto (58 proc.) darbo pageidaujantis klientas vyresnė nei 50 metų moteris.
Demografinė situacija ir senstanti visuomenė kelia vis didesnius iššūkius šalies darbo rinkai. Atotrūkis tarp darbo paklausos ir pasiūlos šioje profesijų grupėje didėja, tad nepakanka specialistų, galinčių užimti laisvas darbo vietas gydymo ir priežiūros įstaigose. Profesinė kvalifikacinė neatitiktis ir netolygus pasiskirstymas regionuose fiksuojamas jau ne vienerius metus, teigė Užimtumo tarnybos direktoriaus pavaduotoja Giedrė Sinkevičė. Dabar mūsų tarnyba iš dalies padengia ir kompensuoja tokių darbuotojų trūkumą, vidutiniškai per metus parengdama 500 slaugytojų padėjėjų.
Slaugytojų padėjėjo modulinę mokymo programą kasmet renkasi daugiau darbo ieškančių klientų per 10 mėnesių ją įgijo 629 asmenys.
Pasak G.Sinkevičės, išryškėjo ir teigiama metų tendencija populiarėja ši mokymo programa tarp jaunesnių gyventojų, kurie nori tapti slaugytojo padėjėjais: Besimokančiųjų amžiaus vidurkis 45 metai, o 30-49 metų amžiaus grupė šiemet padidėjo iki 47,7 proc. (300 asmenų), kai pernai sudarė trečdalį (30,1 proc.), o 2022 metais tik ketvirtadalį (25,4 proc.).
Vyresnių nei 50 metų klientų tarp slaugytojo padėjėjo mokymo programas pasirinkusių šiemet sumažėjo iki 42,4 proc. (267), kai pernai tokio amžiaus žmonės sudarė beveik pusę besimokančių 49,2 proc., o 2022 m. dominavo (52,9 proc.).
Dauguma šią profesinę kvalifikaciją įgyja moterys (98 proc.). Miesto gyventojai sudaro apie 60 proc.
Stebėsena rodo, kad po 6 mėn. nuo mokymo programos baigimo dirbo 91,7 proc., po 12 mėn. 81,1 proc., po 24 mėn. 73,5 proc. asmenų
G.Sinkevičės teigimu, slaugytojo padėjėjo profesija viena iš tų, kurią dažnai pasirenka ir kaimo vietovėse gyvenantys žmonės: Net ir nutolusiuose regionuose išlieka didelės įsidarbinimo galimybės dėl augančių medicinos paslaugų poreikio. Slaugytojų padėjėjų mokymus dažnai renkasi jau turintys asmeninės patirties slaugant artimuosius vyresnio amžiaus žmonės. Visgi patrauklumą šiam darbui stabdo nekonkurencingas darbo užmokestis.
Užimtumo tarnybos laisvų darbo vietų platformoje slaugytojams vidutinis šį rudenį siūlomas darbo užmokestis 1773 Eur prieš mokesčius, slaugytojams padėjėjams 1257 Eur.