Sandėliavimo ir transporto įmonių veiklos bendriems rodikliams Lietuvoje pasiekus rekordines aukštumas, sandėliavimo patalpų sektoriuje pagrindiniuose šalies regionuose taip pat stebimi teigiami pokyčiai, skelbiama „Ober-Haus“ apžvalgoje. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, sandėliavimo ir saugojimo įmonių pardavimo pajamos Lietuvoje 2017 metais sudarė virš 167 mln. eurų arba 18,3% daugiau nei 2016 metais. Per 2018 metų pirmąjį ketvirtį, palyginus su 2017 metų pirmuoju ketvirčiu, tokių įmonių pajamos paaugo 15,3%.
„Kaip ir pastaruosius kelerius metus, aktyviausia naujų sandėliavimo patalpų plėtra fiksuojama Vilniaus ir Kauno regionuose. Šiuose regionuose šiemet turėtų būti baigtos 10 įvairios paskirties projektų statybos, kuriuose sandėliavimo patalpų plotas sudarys virš 99.000 m2 arba beveik 37% daugiau nei buvo pastatyta 2017 metais. Taip pat rinkoje jau stebima labiau subalansuota sandėliavimo paskirties patalpų plėtra, kuomet statomi ne tik konkrečioms įmonėms skirti objektai, bet aktyviau investuojama ir į kompleksines logistikos paslaugas teikiančių įmonių ir nuomai skirtų projektų plėtrą“, – teigia Raimondas Reginis, „Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims.
Per šių metų pirmąjį pusmetį Vilniuje ir jo apylinkėse buvo pastatyti du nauji sandėliavimo ir logistikos patalpų projektai, kuriuose bendras sandėliavimo patalpų plotas sudaro apie 18.400 m². „MG Valda“ užbaigė pirmojo „Vilnius Business Park“ verslo parko etapo statybas šalia Ukmergės g. Naujai pastatytame beveik 15.300 m² bendro ploto logistikos centre ir administraciniame pastate įsikūrė „Aprangos“ grupė (sandėliavimo patalpų plotas ̶ 12.000 m²). Antrasis projektas, tai statybinių plastikų ir medžiagų reklamos gamybai tiekėjos „Avisma“ išplėtotas 8.700 m² bendro ploto sandėliavimo ir biurų pastatas „M7“. Šalia Vilniaus miesto ribos (Kuprioniškėse) esančiame pastate, kuriame sandėliavimo patalpoms skirta 6.400 m², įsikūrė ir šio pastato plėtotoja. Buvo skelbiama, kad ketvirtadalis pastato patalpų bus skirta pačiai „Avismai“, o likusi dalis – panašia veikla užsiimančioms įmonėms. Po šių projektų įgyvendinimo 2018 metų antrojo ketvirčio pabaigoje bendras sandėliavimo patalpų plotas Vilniaus mieste ir jo apylinkėse išaugo iki 545.900 m².
„Ober-Haus“ duomenimis, 2018–2019 metais Vilniaus regione planuojama įgyvendinti dar bent 8 naujus sandėliavimo ar gamybinės paskirties projektus, kuriuose suplanuota apie 65.000 m² sandėliavimo patalpų. Šiuo metu dalis iš šių projektų jau yra statomi, o likę dar projektavimo ar nuomininkų paieškos stadijoje.
Nepaisant itin žemo šiuolaikiškų sandėliavimo patalpų laisvų patalpų lygio, kuris šių metų viduryje Vilniaus regione sudarė 2,6%, plėtotojai vis dar neskuba pradėti naujų projektų statybų neturėdami išankstinių sutarčių su nuomininkais bent daliai patalpų. Tačiau finansiškai pajėgesni ir sandėliavimo ar transporto srityje patirties turintys plėtotojai (pvz., „Sirin Development“, „Transimeksa“) stengiasi išnaudoti menkos pasiūlos rinkoje galimybes ir imasi aktyvesnių žingsnių bei įgyvendina didesnės apimties projektus skirtus nuomai.
Kaune šiemet įgyvendinti du sandėliavimo patalpų projektai, laukiama dar bent dviejų
Kauno mieste ir jo apylinkėse per 2018 metų pirmąjį pusmetį buvo įgyvendinti du projektai, kurie modernių sandėliavimo patalpų rinką papildė 15.200 m². Nekilnojamojo turto plėtros valdymo įmonė „EPRO group“ šalia Islandijos pl. įgyvendino pirmąjį verslo komplekso „A1“ etapą. 14.600 m² bendro ploto pastatų kompleksas, kuris yra padalintas į 14 modulių ir išnuomotas įvairioms įmonėms, pasiūlant joms sandėliavimui, gamybai ir kitai komercinei veiklai tinkančias patalpas. 2018 metų pradžioje Kauno laisvosios ekonominės zonos (LEZ) teritorijoje buvo atidarytas naujas 4.100 m² bendro ploto „ABC Farma“ vaistų sandėlis. „Ober-Haus“ skaičiavimais, šiuo metu Kauno mieste ir jo apylinkėse modernių sandėliavimo patalpų plotas sudaro 329.000 m².
Pasak R. Reginio, iki šių metų pabaigos turėtų būti įgyvendinti keli didesni projektai, kurie Kauno regiono modernių sandėliavimo patalpų rinką papildys dar bent 30.000 m² sandėliavimo ploto. 2017 metų antrojoje pusėje „Hegelmann transporte“ Kauno rajone pradėjo administracinių ir sandėliavimo pastatų statybas. Skelbiama, kad 20.000 m² ploto sandėlio statybos jau bus baigtos šiemet. 2018 metų antrojoje pusėje turėtų būti baigtos mažmeninės prekybos tinklo „Šilas“ logistikos centro statybos. Didžioji 11.000 m² bendro ploto sandėliavimo paskirties pastato su administracinėmis patalpomis šalia Vakarinio aplinkkelio bus skirta šiam mažmeninės prekybos tinklui, o likusi dalis – nuomai.
Stambesnės investicijos į uostamiesčio regiono sandėliavimo rinką jau pakeliui
Tuo tarpu Klaipėdos regione sandėliavimo paskirties patalpų plėtros apimtys, palyginti su Vilniaus ar Kauno regionais, daug kuklesnės. „AD REM Group“ 2018 metų pabaigoje planuoja baigti naujo 6.000 m² ploto sandėlio su administracinėmis patalpomis statybas Klaipėdos LEZ teritorijoje ir išplėsti šioje teritorijoje valdomų sandėlių plotą iki 14.000 m². „Ober-Haus“ duomenimis, užbaigus šio pastato statybas šių metų pabaigoje modernių sandėliavimo patalpų plotas Klaipėdos regione sudarys 200.000 m².
Klaipėdos regione vis dar laukiama didesnių investicijų tiek į sandėliavimo, tiek į gamybinės paskirties objektų statybas, apie kurias buvo paskelbta dar 2017 metų pabaigoje. Šių metų antrojoje pusėje SBA koncernas planuoja pradėti logistikos centro ir baldų komponentų gamyklos statybas. Pirmojo etapo metu planuojama pastatyti 28.000 m² ploto SBA baldų grupės centrinį sandėlį ir 12.000 m² ploto gamyklą. Planuojama, kad per ateinančius 10 metų palaipsniui bus plečiamas tiek logistikos centro, tiek gamybinių patalpų plotas. Vakarų medienos grupė Klaipėdos rajone planuoja įkurti didelį industrinį parką, kuriame numatytos gamyklų ir logistikos centro statybos.
„Kol dar laukiama aktyvesnių stambesnių investuotojų žingsnių tiek į sandėliavimo, tiek į gamybinės paskirties objektus, šiame regione jau veikiančios įmonės vykdo plėtrą“, – atkreipia dėmesį R. Reginis. Pavyzdžiui, Klaipėdos LEZ įsikūrusi pakuočių gamintoja „RETAL“ paskelbė apie investicijas į naujo 4.000 m² sandėliavimo pastato su administracinėmis patalpomis statybas.
Prognozuojamos toliau nuosaikiai augsiančios sandėliavimo patalpų nuomos kainos
Pastaruosius kelis metus fiksuojamas gana nuosaikus sandėliavimo patalpų nuomos kainų augimas tęsėsi ir šiais metais. „Išliekantis šiuolaikiškų patalpų poreikis, augančios sandėliavimo patalpas naudojančių įmonių finansinės galimybės bei augantys statybų kaštai prisideda tiek prie šio sektoriaus plėtros, tiek prie nedidelio, bet nuosaikaus turto kainų augimo“, – sako R. Reginis.
Per 2018 metų pirmąjį pusmetį Vilniaus ir Kauno regione naujų ir senų sandėliavimo patalpų nuomos kainos augo 2–3%, tuo tarpu naujos pasiūlos trūkumas Klaipėdos regione sandėliavimo patalpų nuomos kainos išaugino 5%. „Ober-Haus“ duomenimis, šiuo metu Vilniuje naujos statybos sandėliavimo patalpas siūloma nuomotis už 3,9–5,3 Eur/m², o senos – už 1,8–3,5 Eur/m². Kaune nauji sandėliai – 3,8–5,2 Eur/m², seni – 1,7–3,4 Eur/m², o Klaipėdoje nauji sandėliai – 3,7–4,9 Eur/m², seni – 1,6–3,2 Eur/m². Augančios nuomininkų finansinės galimybės bei didėjantys statybų kaštai sukuria prielaidas tolimesniam nuosaikiam nuomos kainų augimui netolimoje ateityje.