Vaiko teisių gynėjai vieni pirmųjų susiduria su šeimos ar individualiomis vaiko problemomis, jų vaidmuo nukreipiant tikslinės pagalbos labai svarbus, o kartais – lemiamas.
„Tam, kad šeimos santykių krizę, vaiko elgesio ar kitus sunkumus įveiktume tinkamai, profesionaliai, be žalojančių patirčių, sukurtas platus spektras kokybiškų ir nemokamų socialinių paslaugų. Jų plėtra vyksta sparčiai, vienok informacijos neretai stinga,“ – įsitikinusi Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) atstovė Sigita Mockienė.
Specialistė paaiškino, kad reagavimas ir paslaugos šeimai yra atskirtos – pastarąsias organizuoja savivaldybės. „Tačiau aktyviai abiem pusėms bendradarbiaujant ir užtikrinant grįžtamąjį ryšį, į sudėtingas gyvenimo situacijas patekusius asmenis pasiekia tinkamesnė pagalba“.
Kokios paslaugos aktualios Vaiko teisų apsaugos skyriuje besilankantiems suaugusiems ir jų vaikams? „Kai besiskiriantys tėvai nesutaria dėl bendravimo su vaiku tvarkos, pagelbėti gali mediatorius. Sudėtingi paauglių tarpusavio santykiai išsisprendžia tęstinėse streso valdymo grupėse. Daugeliu atveju, šeimą paskatinus kreiptis į psichologą, atveriame vaikui galimybę gyventi visavertėje aplinkoje. Vaikams psichologo paslaugos itin dažnai rekomenduojamos dėl emocinės būklės. Beje, svarbus ir grįžtamasi ryšys, jis kartais apsprendžia tolimesnius veiksmus“, – kalba S. Mockienė.
Ypač regionuose, kur paslaugos būdavo sunkiau prieinamos, jų poreikis itin didelis. Specialistus neramina tai, kad pagalbos kreiptis vengiama mažose bendruomenėse, kur vienas kitą pažįsta – baiminamasi viešumo. Be kita ko, vis dar pasitaiko, kad psichologo ir psichiatro pagalba sutapatinama, mediacija suprantama kaip meditacija ir panašios žinių bei patirčių stokos išprovokuotos situacijos nutinka.
Anot S. Mockienės, svarbu žinoti, kad specialisto konsultacijas gauti, dalyvauti specialiose grupėse ar mokymuose, žmogus gali ne tik savo gyvenamojoje vietoje ir taip užsitikrinti konfidencialumą, jeigu tai yra aktualu.
VšĮ Darnūs namai socialinė darbuotoja Daiva Matulevičiūtė, apžvelgdama Įstaigos teikiamas paslaugas tėvams, paaugliams ir individualias konsultacijas akcentuoja, kad taikiam konflikto sprendimui nepilnai išnaudojamos mediacijos galimybės, bet populiarėja streso valdymo grupės paaugliams ir pozityvios tėvystės mokymai. Tėvai yra išsakę poreikį ir dėl naujų programų, tokių kaip socialinių tinklų vartojimo kontrolės ir pan.
Psichologo konsultacija vienareikšmiškai yra populiariausia, norint patekti į individualią konsultaciją arba į grupinius užsiėmimus, tenka ir eilėje luktelti. Konsultuojami ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. „Psichologams irgi reikėjo kelią prasiskinti, turėjo nemažai laiko praeiti, kad šis specialistas būtų priimamas kaip pagalbininkas, o ne gydytojas“, – kalba ilgametė šios srities žinovė.
Šeimos santykių instituto psichologė, psichodramos terapeutė, šeimos mediatorė, globėjų ir įtėvių rengėja Rasa Pietarienė, dirbanti jau daugiau nei du dešimtmečius, antrino, kad itin populiarios psichologinės konsultacijos ir žaidimų bei meno terapija vaikams, paaugliams. Bet apie socialines paslaugas ir jų vaidmenį mūsų gyvenime, anot pašnekovės, visuomenei dar reikia daugiau informacijos, kuri padėtų požiūrį pakeisti.
.„Manau, kad drąsos kreiptis į psichologą, kad ir kaip keista bebūtų, paskatino net ir tokie dalykai, kaip vadinamųjų freelancerių atviravimas apie nuolatinį šios srities specialistų palydėjimą sudėtingais jų gyvenimo etapais“, – teigia profesionalė.