Bus pilietinis karas Rusijoje ar ne? Ar užmuš Putiną jo paties samdyti galvažudžiai? Pasaulio naujienų agentūrų kalbinami ekspertai kol kas daugmaž sutaria tik ties tuo, kad “Vovos nepakeičiamojo” pozicijos susilpnėjo.
Viskas prasidėjo nuo to, kad Rusijos vadas pasisamdė privačią armiją, kurią patikėjo Jevgenijui Prigožinui. Laikė ją savo ištikimais “opričnikais” (aliuzija į Ivano Rūsčiojo laikus), o jie ėmė ir pakėlė (ar imitavo?) maištą.
Istorija mena atvejų, kai kuoktelėjusius imperatorius (pavyzdžiui Senovės Romoje) neapsikentę nudėdavo jų ištikimiausi sargybiniai. Kartais ir psichų palikuonis – dėl visa ko.
Visgi, žygiu į Maskvą grasinęs “Wagnerio” samdinių gaujos vadas J. Prigožinas su savo kariais išvyko iš pietinio Rusijos miesto Rostovo prie Dono.
Iškeliavo jis, kaip pranešama, su savo šutve po to, kai Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos sudaryto susitarimo, pagal kurį Prigožinas ir jo samdiniai išvengs baudžiamojo persekiojimo, o pats samdinių armijos savininkas išvyks į tremtį Baltarusijoje.
Šeštadienio rytą privačios “Wagnerio” kariai užėmė Rusijos pietinės karinės apygardos štabą Rostove ir pradėjo judėti Maskvos link, o prezidentas Vladimiras Putinas šį žingsnį pavadino išdavyste. Rusijos teisėsauga inicijavo baudžiamąją bylą ir baugino įkalinimu nuo 12 iki 20 metų.
Kas bus toliau ir kas iš to – spėlioja visi. Ne tik Vakarų žiniasklaida, bet ir arabai.
JAV konsultacinės bendrovės “The Soufan Group” Rusijos ir saugumo ekspertas Colinas Clarke’as sako, kad šeštadienio įvykių “sūkurys” pakenkė V. Putinui.
“Jis dar niekada neatrodė silpnesnis”, – interviu agentūrai “Al Jazeera” sakė Clarke’as . “Jis ieško kaltų aplink save [ir] tikriausiai tampa vis labiau paranojiškas dėl žmonių iš savo vidinio rato”.
Clarke’as sako, kad Maskvai taip pat kyla didelių klausimų dėl “Wagnerio” grupuotės.
“Galų gale Rusijai neįmanoma marginalizuoti “Wagner”. Rusija ir Vladimiras Putinas yra priklausomi nuo “Wagner” pajėgų ir, tiesą sakant, jiems jų reikia, idant galėtų vykdyti Rusijos užsienio politiką ne tik Ukrainoje, bet ir visame pasaulyje – Sirijoje, Malyje ir kitur. <…> Tai yra pagrindinė Rusijos veiklos pasaulyje sudedamoji dalis, o šis skilimas atskleidė tikrus nesutarimus Rusijos vadovybėje ir [silpnybes] kontrolėje.”
***
Ukrainos agentūra UNIAN.ua mato tai kitaip. Pasak jos, Prigožino pareiškimas apie karinės technikos judėjimo Maskvos kryptimi sustabdymą ir “Wagnerių” sugrįžimą į dislokacijos vietas iš esmės sunaikino jo reputaciją. Taip privačios galvažudžių gaujos savininkas, anot ukrainiečių, pats sunaikino deklaruotą teisingumo idėją, su kuria neva žygiavo į Rusijos sostinę.
Tokį pareiškimą 24-ojo kanalo eteryje išsakė opozicijos žurnalistas, “The Insider” redaktorius Timūras Olevskis. Pasak jo, Prigožino paskelbtas “teisingumo žygis” buvo siekis sąlyginai apginti rusus. Tačiau iš tikrųjų jis gynė tik savo verslo interesus. Kai “Wagnerių” lyderiui buvo pažadėta, kad jo armija nebus išformuoti, jis “atsitraukė”.
” Vadinasi, kai vakar jis kalbėjo apie teisingumą visiems rusams – melavo. Jo tikslas buvo gana merkantiliškas: apsaugoti verslą ir nieko daugiau. Kitas žmogus parodė rusams, kad jam nerūpi teisingumas. Tai yra jo reputacijos griovimas. Jis ją ištrynė”, – pažymėjo opozicijos žurnalistas.
***
Šiaip ar anaip, Kremliaus valdovas dabar arba turėtų žūtbūt išgaudyti maištininką, arba susitaikyti su tuo, kad be panašių plėšrūnų, kurie iki galo neprijaukinami, nelabai ką ir gali. Kitados, nelabai galėję suvaldyti būtent arčiau Rostovo prie Dono siautėjusių kazokų Rusijos carai juos pasamdė. Tiesa, prieš tai nukapoję galvas daliai maištininkų vadų. Belieka spėlioti, jei tikrai Prigožinas Minske, ar ten jo nenugalabys?
Tiek kol kas žinių, o karas Ukrainoje tęsiasi. Nors geriau jau būtų pilietinis – toje pašvinkusioje imperijoje.