Pirmosios ponios sveikinimo kalba Jo Eminencijos kardinolo Rolando Makricko paskyrimo proga 2024 m. gruodžio 8 d. Romoje.
Jūsų Eminencija kardinole Rolandai Makrickai,
Jūsų Eminencija kardinole Audry Juozai Bački,
Jūsų Ekscelencijos arkivyskupai Gintarai Grušai, Lionginai Virbalai ir Kęstuti Kėvalai,
Jūsų Ekscelencijos Lietuvos vyskupai,
Jūsų Ekscelencijos ambasadoriai,
Gerbiami diplomatinio korpuso atstovai, visi renginio svečiai,
Brangūs susirinkę lietuviai,
šiandien minime neeilinį įvykį ne tik Lietuvos Bažnyčiai, bet ir visai mūsų valstybei. Pirmą kartą Lietuvos istorijoje turime net tris kardinolus, kurie atstovauja mūsų šaliai ir tikėjimui pasauliniu mastu.
Šios dienos šventė yra ypatingas ženklas. Ji liudija, kad Lietuvos dvasinis paveldas yra vertinamas, mūsų žmonės yra gerbiami už savo atsidavimą tikėjimui, teisingumui. Yra matomi ir pastebimi bei vertinami kaip svarbūs tarptautinei bendrystei. Nuo šios dienos į mūsų šalies dvasingumo balsą bus įsiklausoma daug plačiau, ir jis J. Em. kardinolo Rolando Makricko asmenyje bus girdimas dar svariau.
Arkivyskupo Rolando Makricko paskyrimą vainikuojančios dienos liudija apie jo individualią aukščiausio lygio dvasinę ir asmenybinę brandą pasaulio mastu. Ji kalba apie gyvenimo kelio, grįsto tikėjimu, atsidavimu ir gebėjimu skleisti gėrį pačiomis sudėtingiausiomis aplinkybėmis, pripažinimą autoritetu visai tarptautinei tikinčiųjų bendruomenei. Šiandien švenčiame jo šventenybės Popiežiaus Pranciškaus sprendimą leisti Jums, gerb. Kardinole, auginti savo pasišventimą toliau ir garbę sėti plačiau tai, kas tikrai verta ir teisinga bet kuriame mūsų Žemės kampelyje.
Užaugęs Lietuvos pakraštyje, Biržuose, darnioje šeimoje, kurioje gilus istorinis, kultūrinis paveldas, žmogiškosios ir dvasinės vertybės buvo perduodamos iš kartos į kartą, Jūs, Kardinole, išmokote ne tik puoselėti artimiausius ryšius, ne tik matyti savo pašaukimą, ne tik pakylėti jį į platų pasaulį, bet ir sėkmingai įveikti kilusius iššūkius sudėtingiausiuose gyvenimo kontekstuose.
Neatsitiktinai Jūsų šeimos simboliai – ąžuolas ir gilės, įtraukti į Jūsų herbo ženklą, primena, kad tikėjimo ir tvirtybės medis sudygsta šeimoje, auga bendrystėje ir skleidžiasi Dievo globos šviesoje. Jūsų ryžtas ir pasišventimas sėti gilių – gilaus ąžuolo atsparumo ir tvirtybės – sėklas į sielas šių dienų pasaulyje yra labai svarbūs. Jie įkvepia stiprybės.
Jūsų tarnystė pasaulyje – tai ryškus pavyzdys, kaip evangeliniai principai gali būti skelbiami ir puoselėjami kiekvienoje kultūroje. Jūs ne tik nešėte gilią gerąją žinią, bet gilinotės į realius gyvenimus, sunkumus ir atskirtis, supratote tautas tose valstybėse, kuriose Jums teko dirbti. Jūsų išsakyta mintis, kad „tikėjimo tiesos gali gražiai gyvuoti kiekvienoje šalyje, jei gerbiama tos šalies istorija ir žmonių papročiai“, – tai universalūs ir laikui nepavaldūs garbingi žodžiai.
Jūs ne tik sakote, Jūs savimi liudijate, kad krikščioniška viltis nėra vien ambicija, tai – tvirta vertybių sistema, grįsta Dievo gerumu ir teisingumu. Jūsų darbas JAV, Gabone, Sakartvele ir kitose šalyse rodo, kad tikėjimas nėra ribojamas sienų ar kultūrų skirtumų. Per plačiąją diplomatiją ir nuolatinį dialogą Jūs nešėte pasauliui Evangelijos šviesą, primindamas, kad bendrasis gėris, jautrumas socialinėms problemoms ir teisingumo paieškos yra neatskiriama krikščionybės dalis.
Jūs esate ištaręs: „Bažnyčia turi plačias veiklos galimybes, nes yra tarptautinių organizacijų narė. Šventasis Sostas yra pripažintas didžiųjų tarptautinių organizacijų, palaikome dvišalius santykius ir turime savo atstovybes. Tai vienas iš instrumentų, kuriais Bažnyčia gali pasauliniu mastu skelbti evangelinius principus, kurie kartu yra ir bendražmogiški: jautrumas socialinėms negandoms, migracijos problemoms, įvairių rūšių neteisingumui, ypač konfliktų ir karų metu.“
Šie žodžiai atskleidžia Jūsų požiūrio ir Bažnyčios misijos platumą. Bažnyčia savo veikla prisideda prie tarptautinio bendradarbiavimo, kuris siekia ne materialių tikslų, bet dvasinių ir humanitarinių vertybių įgyvendinimo. Per plačiąją diplomatiją ir Evangelijos žinią Jūs, Kardinole, įkvepiate žmones visame pasaulyje siekti bendrojo gėrio, išlaikyti jautrumą socialinėms problemoms bei stiprinti sąžinės balsą pasaulio tautose.
Jūsų gyvenimo ir tarnystės pavyzdys rodo, kaip nedidelės šalies dvasinis potencialas gali tapti didele pasaulinio indėlio dalimi. Gyvybine energija. Darbais, įveikiančiais rimtus iššūkius. Jūsų dėka Lietuvos vardas skamba Vatikane, Romoje, tarptautinėse organizacijose ir diplomatiniuose forumuose.
Tegu tai įkvepia mus visus siekti, kad mūsų tautos balsas būtų stiprinamas ir girdimas ten, kur trūksta humanizmo, gailestingumo ir teisingumo.
Šiandien Jūs tampate ne tik Lietuvos Bažnyčios, bet ir ypatinguoju visos Lietuvos ambasadoriumi, simbolizuojančiu mūsų tautos atsidavimą bendražmogiškoms vertybėms. Tegu ši nauja atsakomybė Jus lydi kaip stiprybės ir įkvėpimo šaltinis, o mes, Jūsų tautiečiai ir kraštiečiai, palaikysime Jus savo maldomis ir darbais.
Jūsų Eminencija kardinole Rolandai Makrickai,
Jūsų paskyrimas kardinolu yra ne tik didžiulė asmeninė atsakomybė, bet ir ypatinga dovana Lietuvai bei jos Bažnyčiai. Kaip pažymėjo kardinolas Audrys Juozas Bačkis, tai – išskirtinis momentas Lietuvos istorijoje.
Lietuvių bendruomenė šiandien džiaugiasi ir didžiuojasi Jumis, Kardinole. Mes dėkojame už Jūsų pastangas ir atsidavimą. Jūsų gyvenimas ir darbai – tai priminimas, kad tikėjimo ir pasiaukojimo kelias yra kupinas prasmės, jis sujungia žmones.
Tegu Jus lydi Meilė. Tegu apie Jus buriasi tie, kurie padeda kurti teisingesnį ir jautresnį pasaulį, pripildytą gailestingumo ir atjautos.
Dėkojame Jums už gėrį, kurį skleidžiate Lietuvai ir pasauliui. Telydi Jus Dievo malonė.
Telaimina Dievas mus visus.