2021 07 13
Siekiant įgyvendinti ekonomikos atsigavimo ir darbo vietų kūrimo strategiją pagal Žaliąjį kursą, kuris numato sukurti daugiau nei 20 tūkst. darbo vietų, ir per ateinantį dešimtmetį šiltnamio efektą sukeliančių dujų sumažinti bent 30 proc., o į sąvartynus išmesti ne daugiau kaip 5 proc. atliekų (šiuo metu – 23,5 proc.), Aplinkos ministerija ir Finansų ministerija peržiūri mokestinius instrumentus transporto ir šildymo sektoriuje.
Peržiūrėjus mokestinę aplinką sutaupytos ir papildomai surinktos mokesčių mokėtojų lėšos turi būti naudojamos tikslingai – žaliajai transformacijai stiprinti ir pažeidžiamiausių gyventojų mokestinei naštai mažinti.
Mokestiniai instrumentai, sustiprinantys Žaliojo kurso transformaciją, aptariami Aplinkos ministerijos ir Finansų ministerijos darbo grupės susitikime rytoj, liepos 14 d. 10 val. Viešojoje konsultacijoje pasisakys Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Finansų viceministrė Rūta Bilkštytė ir kiti darbo grupės nariai.
Darbo grupėje bus peržiūrėti mokestiniai instrumentai transporto ir šildymo sektoriuje – akcizų iškastiniam kurui lengvatas bei akcizų struktūrą ir apmokestinimą pagal anglies dioksidą. Taip pat bus aptarti aplinkosauginiai mokesčiai – už vandens išteklių naudojimą, aplinkos teršimą sąvartyne šalinamomis atliekomis ir mokesčio mokėtojų, teršiančių iš stacionariųjų taršos šaltinių, eksploatuojančių organinius tirpiklius naudojančius įrenginius.
Vyriausybė yra nutarusi panaikinti visas mokesčių lengvatas naudojamam iškastiniam kurui ir visiškai atsisakyti anglių bei naftos produktų vartojimo šilumos sektoriuje.
Diskusiją bus galima tiesiogiai stebėti Aplinkos ir Finansų ministerijų socialiniame tinkle „Facebook“.