Turbūt pagrindinis klausimas, kuris kyla ėmus ieškoti būsto: ką pasirinkti? Dažniausiai lietuviai, ypač didesnių miestų gyventojai, yra linkę apsvarstyti du variantus – namą ir butą. Tačiau net ir tvirtai žinant, ko norisi, kartais apsvarsčius situaciją norai pasikeičia. Nekilnojamo turto ekspertas Česlovas Savickas atsako, ką pasirinkti: butą centre ar kotedžą užmiestyje?
Statistinio pirkėjo galimybės
Kiekvienas nusprendęs, kad atėjo metas įsigyti namus, atsižvelgiant į finansinę padėtį, turi tikrai ne vieną pasirinkimą.
„Šiandien statistinė kauniečių šeima, gaudama vidutines pajamas ir planuojanti įsigyti nuosavą būstą bei galinti tam skirti apie 80 000-100 000 eurų, turi du pasirinkimus: pirkti 3-4 kambarių kotedžą Kauno miesto pakraščiuose ar Kauno rajone arba įsigyti naujos statybos 2-3 kambarių butą rajonuose esančiuose netoli Kauno centro. “, – dabartinę Kauno nekilnojamojo turto rinką apžvelgia ekspertas.
Tai kas geriau: kotedžas rajone ar butas mieste?
Nekilnojamo turto įsigijimas – ilgas ir daug svarstymų reikalaujantis procesas, nuo kurio gali priklausyti jūsų artimiausių, bent penkerių, metų gyvenimas. Tačiau, vieno atsakymo – ką dera rinktis – nėra. Viskas priklauso nuo to, kuris pasirinkimas labiausiai patenkins jūsų poreikius.
„Ne paslaptis, kad Kaunas, o ypač Kauno rajonas, yra Lietuvos kotedžų sostinė. Čia kotedžų pastatoma ir parduodama daugiausiai visoje Lietuvoje. Todėl kauniečiams būtų galima sakyti, kad kotedžas yra geriau nei butas, tačiau ir čia reikia žiūrėti ne tik į pasiūlą.“, – pastebi Česlovas Savickas.
Kotedžas
Didžiausi kotedžo rajone privalumai, lyginant su butu, yra didesnis privatumas, didesni kambariai, garantuota vieta automobiliui, nuosavas kiemelis ir, žinoma, mažesnis kaimynų tankis bei jų nebuvimas „virš galvos“, taip pat – sąlyginai švaresnis oras.
„Tačiau, kotedžai rajone turi ir minusų. Viešojo transporto stoka, didesnis atstumas iki darbovietės, didesnė erdvė ir kiemas reikalauja papildomos priežiūros, reikiamos infrastruktūros, pavyzdžiui, darželiai, mokyklos, prekybos centrai dažniausiai įsikuria mieste, todėl rajonui jų trūksta. Iš šeimų, „pabėgusių“ iš miesto į rajoną vis dažniau tenka išgirsti, jog „nusibodo būti taksistais“, nes dėl darželių ir ugdymo įstaigų nebuvimo, vaikus tenka vežioti į darželį, mokyklą ir užklasinę veiklą mieste.“, – kotedžų minusus pastebi nekilnojamo turto ekspertas.
Taigi, jeigu jūsų prioritetas yra turėti nuosavą kiemelį, kuriame galės žaisti jūsų vaikai bei augintiniai, čirškėti kepsninėje kepsnys, norite didesnių erdvių ir garantuotos vietos savo automobiliams, o vaikų vežiojimas į ugdymo įstaigas jums nekelia diskomforto bei mėgstate padirbėti nuosavame kieme – tikėtina, kad jūs rinksitės kotedžą.
Butas
„Buto mieste privalumus žino, turbūt daugelis. Tai ir labai gerai išvystyta infrastruktūra, mažesnė bei paprastesnė priežiūra, ir sąlyginai trumpesnis kelias iki darbovietės. Taip pat mieste verda aktyvesnis kultūrinis gyvenimas ir yra puikiai išvystytas viešasis transportas. “, – paaiškina Česlovas Savickas ir pabrėžia, kad butas, kaip ir kotedžas, turi savų minusų.
Buto mieste pagrindiniai minusai, pagal nekilnojamojo turto ekspertą, yra: daug kaimynų bei nuolat kylantys iššūkiai dėl parkavimo vietos radimo ir akivaizdžiai mažesnės erdvės nei kotedže, didesnis oro užterštumas, mažiau privatumo.
Todėl, jeigu jūs esate užkietėjęs miestietis, kuriam žolės pjovimas tikrai nėra malonus laisvalaikio leidimo būdas, o kaimynai nekelia diskomforto bei norisi viską pasiekti ranka. Žinoma ir mėgstate aktyvų miesto gyvenimą bei pavakarojimą kavinėse, tai butas – kaip tik jums.
„Mano pasiūlymas prieš renkantis naują būstą – susirašykite kriterijus, kuriuos turi atitikti jūsų būstas, įvertinkite pliusus ir minusus ir tik tuomet leiskitės į savo svajonių namų paieškas.“, – pataria nekilnojamo turto ekspertas Česlovas Savickas.