Kad kiekvienais metais artėjant rugsėjo pirmajai šventės laukimo džiaugsmą gali aptemdyti finansiniai rūpesčiai – ne naujiena net patirties neturintiems pradinukų tėvams. Išleisti savo atžalas į mokyklą Lietuvoje vidutinius atlyginimus gaunančiai šeimai gali kainuoti net pusę mėnesio pajamų. Tačiau net ir gerokai didesnius atlyginimus gaunantiems Vakarų Europos gyventojams tai tokia pati didelė finansinė našta.
Skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Credit24“ klientų aptarnavimo vadovė Donata Stoškuvienė sako, kad pasiruošimo mokslo metams laikotarpiu jaučiamas didesnis poreikis pasiskolinti.
„Rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais pastebime išaugusį poreikį pasiskolinti, kadangi papildomų išlaidų pareikalauja atostogos ir įvairūs išpardavimai. Taip pat vaikus auginančioms šeimoms tinkamai paruošti vaikus mokyklai, supirkti visas būtinąsias prekes mokslo metams, šis laikotarpis gali tapti rimtu piniginiu iššūkiu. Todėl ypač pirmąkart išleidžiantys vaiką į mokyklą tėvai turi kruopščiai planuoti savo finansus, atsisakyti kitų išlaidų arba, prireikus, pasiskolinti“, – teigia „Credit24“ atstovė.
Nors atlyginimai užsienyje didesni, rūpesčiai – tie patys
Remiantis darytų tyrimų ir privačių asmenų skaičiavimais, skelbiamais internete, išleisti vaiką į mokyklą Lietuvoje dabar kainuoja maždaug nuo 225 iki 460 eurų, o vidutinis darbo užmokestis po mokesčių Lietuvoje 2018 metais siekia apie 700 eurų. Taigi vidutines pajamas gaunančiai 4 asmenų šeimai, kurioje du vaikai išeina į pradines ar vidurines klases, mokslo metų pradžios išlaidos vidutiniškai gali siekti apie 686 eurų – tai sudarytų apie pusę mėnesinių tokios šeimos pajamų.
Nors Vakarų Europos šalyse atlyginimai didesni nei Lietuvoje, mokyklinių prekių ir atlyginimų santykis – panašus. Palyginus Airijos, vienos iš populiariausių lietuvių emigrantų krypčių, kredito unijų lygos (ILCU) duomenimis, šiemet išleisti vieną vaiką į mokyklą kainuos apie 1000 eurų. Airijoje vidutinė neto alga yra 2227 eurų per mėnesį, taigi 4 asmenų šeimai pasiruošti dviejų pradinukų mokslo metams gali prireikti maždaug 45% bendrų mėnesio pajamų.
Nacionalinis ILCU tyrimas rodo, kad nepaisant didesnių atlyginimų, Airijoje net dviem trečdaliams šeimų mokslo metų pradžia yra finansinė našta. Beveik pusei (46 proc.) tėvų, lyginant visus su vaiko išleidimu į mokyklą susijusius rūpesčius, finansinės išlaidos kelia didžiausią nerimą. O daugiau nei trečdalis (36 proc.)tėvų teigė šioms išlaidoms turintys pasiskolinti.
„Tyrimai rodo, jog lietuvių emigrantų pamėgtoje Airijoje net triskart daugiau tėvų didesnį nerimą kelia mokyklinės išlaidos, nei baimė, kad vaikas nepritaps ar neras draugų. Lyginant su ankstesniais metais, auga tiek pasiskolinti turinčių tėvų skaičius, tiek vidutinė paskolų mokyklinėms išlaidoms suma. Trečdalis tėvų taip pat šias išlaidas kompensuoja atsisakydami šeimos atostogų“, – sako „Credit24“ klientų aptarnavimo vadovė.
Tyrimo duomenimis, daugiausiai pinigų pareikalauja reguliarios išlaidos pietums, užklasinei veiklai ir vaiko priežiūrai po pamokų.
Taupyti galima neieškant kompromisų su kokybe
Pasak įmonės „Credit24” atstovės, dažnai patariama mokyklinėmis prekėmis pasirūpinti iš anksto – vos joms pasirodžius didžiuosiuose prekybos centruose ar specializuotose kanceliarinėse parduotuvėse keli mėnesiai iki mokyklinio sezono pradžios. Tačiau dažnai naudinga yra palaukti ir iš anksto pirkti tik bazines prekes, tokias kaip kuprinės ar sportinė apranga.
„Sulaukus mokslo metų pradžios, geriausia pasikonsultuoti su mokytoju – taip bus galima užtikrinti, jog perkate tik reikalingiausius daiktus, ir išvengsite prekių, kurios nebus panaudotos bei taps papildomų išlaidų šaltiniu. Esant reikalui, su mokytoja ar mokyklos administracija galima susisiekti ir iš anksto. Taip pat, jau prasidėjus mokslo metams, mokyklinėms prekėms taikomos didesnės nuolaidos“, – rekomenduoja finansų įmonės specialistė.
D. Stoškuvienė taip pat pataria sekti prekybos centrus socialinių medijų platformose, užsiprenumeruoti jų naujienlaiškius. Šiais kanalais kartais pranešama apie specialias nuolaidas tik sekėjams, pasiūloma nuolaidos kodų. Socialiniuose tinkluose taip pat galite rasti mokyklos tėvų ar mokinių diskusijų grupes, kuriose vyresni moksleiviai pigiau parduoda savo vadovėlius ar uniformas.