2021 10 19
Lietuva pateko tarp devynių šalių, kuriose darnių viešųjų pirkimų politika ir įgyvendinimas vertinamas kaip vidutinio ir aukšto lygio. Tai savo ataskaitoje paskelbė Jungtinių Tautų Organizacija (JTO), kuri pernai pirmą kartą vertino 40 pasaulio šalių viešųjų pirkimų srityje. Šie rezultatai atspindi Lietuvos ambiciją sukurti tvarią aplinką, siekti darniojo vystymosi tikslų.
Ši kategorija aukščiausia, į kurią pateko vertiname dalyvavusios šalys. Vertinant buvo atsižvelgta į veiksmų planus, reguliavimą, teikiamas pagalbos priemones siekiant aplinkosaugos, socialinių ir ekonominių tikslų viešuosiuose pirkimuose. Taip pat, kaip šalims praktiškai sekasi pasiekti realius rezultatus.
Apžvalgoje pastebima, kad, reguliuojant viešuosius pirkimus Lietuvoje, daugiau dėmesio reikia skirti galutinės naudos gavimui ir galutinių tikslų įgyvendinimui. Kartu su Lietuva vidutinį ir aukštą vertinimą gavo Belgija, Bulgarija, Prancūzija, Italija, Latvija, Nyderlandai, Portugalija ir JAV.
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) nuolat teikia metodinę pagalbą darniųjų pirkimų klausimais bei siekia glaudesnio bendradarbiavimo ne tik su valstybės institucijomis, bet ir su pirkimų vykdytojais, nuo kurių prasideda darniojo pirkimo organizavimas, gimsta jo koncepcija.
Kalbėdama apie darniuosius pirkimus, VPT pirmiausia siekia paaiškinti, kodėl turėtume tai daryti, kokią naudą tai gali atnešti bei kur rasti gerųjų pavyzdžių. Reikšmingas yra kiekvienas darnus pirkimas, kiekvieno jų vertė, tad svarbu juos fiksuoti.
Darnieji viešieji pirkimai apima žaliuosius, socialinius ir inovatyvius pirkimus, tarp jų dominuoja žalieji.
Trumpai ir aiškiai apie tikslus, galimybes bei veiksmus, kiekvieno iš mūsų indėlio šioje srityje svarbą pasakojama mokomajame filmuke, kurį galima peržiūrėti VPT Youtube kanale.