Akys yra mums labai svarbios ne tik dėl to, kad galėtume matyti tai, kas padėtų pamatyti supančią aplinką, bet ir dėl to, nes tai yra labai jautrus organas, kurį išties labai lengva pažeisti. Net mažiausia trūkusi kraujagyslė gali sukelti glaukomos išsivystymą, o laiku nepašalinus svetimkūnio – galima laisvai sukelti uždegimą ir pažeisti rageną. Tam, kad būtų galima išvengti šių nemalonių situacijų, reikia atkreipti dėmesį į keletą veiksmų, kurie padeda apsaugoti akis nuo išorinės aplinkos.
Nuolatinė ryški šviesa
Faktas, kad dauguma mūsų žino, jog kompiuterių ir išmaniųjų įrenginių ekranai labai kenkia akimis. Deja, ne tiek ir daug žmonių žino, kokios pasekmės gali atsirasti, kas gali nutikti akims, jeigu šios bus pažeistos būtent šių prietaisų. Įrenginių skleidžiama mėlyna šviesa ir mūsų retas mirksėjimas, tik sausiną akių gleivinę. Įdomus dalykas toks, kad dirbant išmaniuoju įrenginiu/kompiuteriu – sumirksime net penkis kartus mažiau nei tada, kai akys ilsisi.
Saulės spinduliai
Esant vasaros sezonui, nuo UV spindulių reikėtų saugoti ne tik odą, bet ir akis. Skirtingi UV spinduliai, vis kitaip gali paveikti regėjimą. Tarkime: UVB spinduliai pasiekia tik rageną, o UVA spinduliai gali pereiti tiek per rageną, tiek per akies lęšiuką, tiek per tinklainę. Tiesioginiai saulės spinduliai ypatingai išsausina akių gleivinę, sukelia įvairius akių uždegimus (fotokeratitą (ragenos uždegimas) arba fotokonjuktyvitą (junginės uždegimą)). Pirmiausiai, labai rekomenduojama apsilankyti pas akių gydytoją, kuris gebės įvertinti jūsų regos kokybę, o tik tada bus parinktas tinkamas gydymo būdas. Kvalifikuotus akių specialistus galite rasti užsukę į https://regoscentras.lt!
Taip pat svarbu pabrėžti ir tai, kad akims gali pakenkti nuolatinis žiūrėjimas į saulę arba stebėjimas atsispindėjusių spindulių, kurie susidaro ant betono, vandens, smėlio ar sniego. Tam, kad išvengti pažeidimų, siūloma dėvėti nuo saulės akinius, kurie yra reikalingi net ir tada, jeigu nešviečia saulė.
Dulkės, dūmai ir muselės
Šie trys išvardinti elementai yra pats didžiausias akių priešas. Tikrai kiekvienas iš mūsų esame susidūrę su šių elementų patekimu į akis. Tuo metu ne tik, kad būna nemalonu, bet ir sukeliamas akių sudirginimas, o dažniausiai ir paraudonavimas. Tiesa, kad ašarojimas gali padėti pašalinti svetimkūnius, tačiau ką reikėtų daryti, jeigu tai nepadeda? Labai svarbu įsidėmėti, jog jokiu būdu negalima trinkti akių! Visų pirma nusiplaukite rankas ir pirštais pakelkite viršutinį voką bei patraukite jį nuo savęs. Pačią akį pasukiokite į skirtingas puses, o svetimkūnis turėtų pasislinkti į akies apačią. Tik taip jums pavyks jį lengvai pašalinti. Geriausia yra tada, jeigu svetimkūnį pavyks pašalinti ne rankomis, o akis švelniai nuplauti vandeniu. Na, bet jeigu kelias dienas nepajautėte lengvumo, jaučiate dirginimą, tuomet būtinai kreipkitės į gydytoją!